More

  W piątek kumulacja czwórki i tripli, 17 wyścigów z Francji w Traf Online

  W piątek i przez cały weekend wyścigi we Francji będą odbywały się bez czołowych dżokejów. Christophe Soumillon, Maxime Guyon i Cristian Demuro zapewne są już w Dubaju, gdzie w sobotę odbędzie się jeden z największych oraz najbardziej prestiżowych mityngów wyścigowych na świecie, czyli Dubai World Cup. To będzie już 27. edycja tego wydarzenia, podczas którego można zobaczyć najlepsze konie i globalną czołówkę jeźdźców.

  Piątek będzie świetną okazją dla jeźdźców, którzy zostali we Francji, na podgonienie czołówki w czempionacie. Tego dnia Traf Online oferuje do obejrzenia i obstawienia 17 wyścigów z Francji. Transmisja obejmuje rywalizację z torów w Senonnes-Pouance (gonitwy płaskie), Le Croise-La Roche (gonitwy płaskie), Paris-Vincennes (kłusaki) i Agen La Garenne (kłusaki). Pierwszy start został zaplanowany na godzinę 13.25, natomiast ostatni na 18.05. Dodatkowo już w czwartej gonitwie pojawi się możliwość obstawienia czwórki, w której skumulowana pula już przekroczyła 2469 zł. Kolejne takie zakłady w biegu szóstym (pula gwarantowana 2666 zł) i 16 (pula gwarantowana: 1666 zł). Kumulacja będzie także w pierwszej tripli dnia (gonitwy 1-3), w której pula wynosi ponad 490 zł.

  Pierwszy bieg, który dla Państwa omówimy, to Prix Du Comite Regional Du Trot – wyścig dla kłusaków (sulki) na dystansie 2625 metrów. Rywalizacja jest zaplanowana na godzinę 14.15 i odbędzie się na torze Agen La Garenne. Na liście startowej jest 16 czteroletnich koni, które nie zarobiły 66 tysięcy euro. Gonitwa nr 4 w programie Traf Online.

  Po zwycięstwie w poprzednim biegu do grona faworytów zaliczany jest (nr 13) Jorgio De Vandel. Ogier w tym sezonie wygrał już dwa razy, pierwsze zwycięstwo odniósł 11 stycznia w Angers (2700 m). Kolejna wygrana to wyścig z 10 marca w Enghien (2875 m). Dodatkowo w tym sezonie ścigał się jeszcze dwa razy, 26 stycznia w Paryżu na Vincennes został zdyskwalifikowany.

  W kolejnym biegu 21 lutego zajął drugie miejsce, ścigając się ponownie na Vincennes (2700 m). Biorąc pod uwagę jego wyniki z tego roku, widać że jest w dobrej dyspozycji sportowej i warto zwracać na niego uwagę. Powozić nim będzie Cedric Parys, który jeszcze nie ma szczególnie dużego doświadczenia. Wygrał w karierze 39 wyścigów, biorąc udział w 378 gonitwach.

  Zdaniem dziennikarzy Equidii szansę na zwycięstwo ma (nr 7) Julius Griff, dla którego to będzie drugi wyścig w tym sezonie. Poprzedni bieg nie wyszedł mu najlepiej. Ogier zajął 14. miejsce w Agen-La Garenne, ścigając się 5 marca na dystansie 2600 metrów. W karierze wygrał trzy wyścigi, ale widać, że ponad trzymiesięczna przerwa od ścigania nie pomogła mu w uzyskaniu dobrego rezultatu. W sulce zobaczymy Frederica Cloziera, który w karierze wygrał 1300 wyścigów.

  Biorąc pod uwagę ostatnie starty, nieźle wygląda także (nr 11) Jasper Quesnot. Ogier w obecnym sezonie ścigał się cztery razy i w żadnym biegu nie wypadł z pierwszej czwórki. Najsłabszy był jego pierwszy tegoroczny wyścig (7 stycznia), właśnie wtedy zajął czwarte miejsce w Tuluzie. W kolejnych gonitwach spisywał się bardzo dobrze, zajmując dwa razy z rzędu drugie miejsce w Tuluzie 22 stycznia (2750 m) i w Agen-Le Garenne na 2575 m. Ostatni wyścig był potwierdzeniem wysokiej dyspozycji sportowej, ogier zajął pierwsze miejsce w Agen-Le Garenne na dystansie 2650 m. Powozić nim będzie Cyril Gazengel, mający w tym sezonie osiem wygranych wyścigów.

  Do walki o płatne miejsce może się włączyć (nr 6) Jade Sotho. Uwagę przykuwa poprzedni jej start, w którym zajęła drugie miejsce na Paris-Vincennes (28 lutego, na dystansie 2700 m). Również z dobrej strony pokazała się 18 lutego w Agen-La Garenne, ścigając się na dystansie 2625 m. Klacz w karierze jeszcze nie wygrała wyścigu, ale udało się jej zarobić 29 800 euro. W uzyskaniu jak najlepszego rezultatu pomoże jej doświadczony Romain Le Creps, powożący ma na koncie ponad 5 tysięcy wyścigów.

  Typy portalu Equidia: 7-13-9-11

  Następny omawiany bieg to Prix De La Roche Aux Fees – wyścig (maiden) dla koni trzyletnich, które nigdy nie wygrały, na dystansie 1350 metrów. Gonitwa (nr 5 w programie Traf Online) zaplanowana na godzinę 14.33 i odbędzie się na torze Senonnes-Pouance.

  W tej gonitwie zobaczymy dwójkę debiutantek. Jedną z nich jest (nr 11) Iltraya (Guignol – Indyca po Panis). Jej ojciec ścigał się głównie na długich dystansach (2000 m – 2400 m) i wygrał między innymi Grosser Preis Von Bayern (G1 w Niemczech dla koni trzyletnich i starszych na 2400 m) i Grosser Preis von Baden (G1 w Niemczech koni trzyletnich i starszych na 2400 m). W karierze wyścigowej zarobił ponad 400 tysięcy euro. Klacz jest liczona przez francuskich typerów do walki o płatne miejsce. Dosiadać ją będzie Damien Boche, który w tym sezonie wygrał trzy wyścigi we Francji.

  Jednak do zwycięstwa mocno liczona jest (nr 6) Maysan (Siyouni – Iltemas po Galileo), klacz ze stajni Al Shaqab Racing. Jest córką wysokiej klasy konia ze stadniny Aga Khana – Siyouni, który jako reproduktor dał osiem koni mających na koncie przynajmniej jedno zwycięstwo w biegu najwyższej rangi (G1). Siyouni w karierze wyścigowej zarobił ponad 400 tysięcy funtów, jest od lat wiodącym reproduktorem we Francji. Stanówka ogierem kosztuje 150 tysięcy euro.

  Maysan zajmuje drugie miejsce w wyścigu w Argentan. Fot. Equidia

  Natomiast matka, wyhodowana w Stanach Zjednoczonych, w karierze wyścigowej zarobiła 64 tysiące euro, a jej największym sukcesem była wygrana w Listed (Prix des Tourelles, w Saint-Cloud na 2400 metrów). Klacz Maysan najlepiej zaprezentowała się 17 sierpnia ubiegłego roku, zajęła wtedy drugie miejsce na dystansie 1300 metrów w Argentan. W piątek wystartuje pierwszy raz od sierpnia zeszłego roku. Kwestia jak poradzi sobie po tak długiej przerwie. W siodle zobaczymy Eddy’ego Hardouina, który obecnie zajmuje 15. miejsce w tegorocznym rankingu jeźdźców gonitw płaskich we Francji.

  Nieźle wyglądają także notowania (nr 5) Grand Fetard (Starspangledbanner – Pretty Darling po Le Havre). Trzylatek jest najbardziej doświadczony spośród całej stawki, ścigał się 10 razy. W tym roku najlepiej spisał się w Deauville 27 stycznia, na dystansie 1500 metrów, zajął drugie miejsce.

  Jego ojciec Starspangledbanner wyhodowany w Australii, był czempionem sprinterów 2010 roku w Australii i Europie. Jednym z głównych sukcesów ogiera jest wygranie Caulfield Guineas (G1 w Melbourne dla trzylatków na 1600 metrów). Z sukcesami ścigał się także w Wielkiej Brytanii. Grand Fetard w piątek dosiądzie Julien Guillochon, który w tym roku wziął udział w 28 wyścigach we Francji i wygrał cztery razy.

  Typy portalu Equidia: 6-5-9-11

  Zapraszamy do oglądania transmisji w Traf Online.

  Karol Pilich

  Na zdjęciu tytułowym faworyt gonitwy o 14.15 Jorgio De Vandel. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły