More

  Niedzielne skoki na kasę, czyli płoty i stiple na Auteuil.

  Za nami bogata w wydarzenia wyścigowe sobota. Podsumowujący sezon w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mityng w Dubaju stał pod znakiem dominacji japońskich trenerów, właścicieli i przede wszystkim koni. Zawody na Bliskim Wschodzie nie pozostały bez wpływu na transmisję Trafonline, która obejmuje francuskie, tego dnia mocno okrojone wyścigi. Mimo że w planie było tylko 12 gonitw, to obroty były przynajmniej zadowalające, a liczne trafione triple oraz pokaźna czwórka sprawiają, że z optymizmem możemy podejść do niedzieli.

  Dzisiejszy przekaz na antenie operatora końskiego totka rozpocznie się o 13:40 i będzie obejmował trzy tory: Agen La Garenne (kłusaki), Auteuil (skakane) i La Teste (płaskie). Najwięcej będzie się działo na stołecznym Auteuil, gdzie rozegrany zostanie czwórkowy wyścig z cyklu Quinte + i dobrze obsadzona gonitwa płotowa Prix Hyothase (G3).

  14:33 Prix Hypothese (G3)

  Prix Hypothese to wyścig płotowy na dystansie 3900m, na starcie którego stanie tylko siedem koni. Spoglądając na dane historyczne, nie możemy przejść obojętnie obok konia zwycięzcy ostatnich pięciu edycji tego biegu – trenera Fancoisa Nicolle’a. Prowadzący w czempionacie szkoleniowiec ma tym razem tylko jednego reprezentanta – Hermes Baie (2), który rozpoczął sezon od trzeciego miejsca w Prix Juigne (G3) na dystansie o 300m krótszym od dzisiejszego. Nieznacznie przegrał wówczas z biegnącymi tu Il Est Francais (3) i Kapteen (5)(o 1 ½ i 2 długości), a pokonał Goa Lil (4) i Spirit of the Moon (7) o 1 ½ i 1 długość. Różnice między końmi były niewielkie, ale spoglądając na stabilność formy i całą karierę możemy z tej piątki wyróżnić zwycięzcę tamtego wyścigu – niepokonanego na płotach Il Est Franais (3) oraz właśnie Hermes Baie (2).  

  Para ta będzie jednak miała bardzo groźnego rywala – rozpoczynającego sezon Theleme (1). Sześcioletni wałach ze stajni trzeciego w czempionacie trenerów 2022 Arnauda Chaille-Chaille zajął w ubiegłym roku trzecią lokatę w tej gonitwie, ogrywając Hermesa Baie (szóste miejsce). Na przestrzeni całego sezonu 2022 te dwa konie rywalizowały ze sobą sześciokrotnie i ostatecznie 4:2 wygrał Theleme, górując formą w jesiennych wyścigach. Tym razem, wobec braku przetarcia Theleme, wydaje się, że szala przechyla się minimalnie na korzyść Hermesa Baie i niezwyciężonego w tej dyscyplinie Il Est Francais.

  Prognoza Trafnews: Il Est Francais (3) – Hermes Baie (2) – Theleme (1) – Kapteen (5)

  Prognoza Equidia: Theleme (1) – Il Est Francais (3) – Goa Lil (4) – Hermes Baie (2)

  15:15 Prix General de Rougemont (Quinte +)

  Ten wyścig płotowy z cyklu Quinte + zostanie rozegrany na dystansie 3600m, a konie (czterolatki) powalczą o łączną premię w wysokości 110 000 euro. Tego typu handicapy zazwyczaj różnią ekspertów, których przewidywania rzadko się pokrywają. Również w tej gonitwie eksperci Equidii i dziennikarze mają nieco inne wskazania faworytów, ale znajdziemy też punkty wspólne.

  Zebrane typy dziennikarzy w „syntezie prasy” zdecydowanie wskazują na dwa konie: Lou Fast (1)(60 punktów) i Hill of Bamboo (10)(59 pkt.). Trzecia w kolejności French Exit (4) zebrała już tylko 41 punktów. Przyjrzyjmy się, co to za konie.   

  Niosący najwyższą wagę w polu Lou Fast (1)(72 kg) zajął czwarte miejsce w sezonowym debiucie, przegrywając nieznacznie ze startującymi tu: absolutnym foksem Le Roi David (13) i liczonym Hill of Bamboo (10). Nie nastąpiły istotne przetasowania w wagach (cała trójka poniesie 1-1,5 kg więcej niż ostatnio), wiemy jednak, że pierwsze starty w sezonie w przypadku dobrych koni, często mają za zadanie tylko „przetarcie” i chyba tego zdania są również francuscy eksperci. W opinii reportera Equidii Lou Fast pokazał się z dobrej strony i powinien dziś walczyć o „pudło”.

  Równie pozytywnie miejscowy reporter wypowiada się o Hill of Bamboo (10), który również ubiegłorocznymi wynikami zasłużył sobie na notę zbliżoną do Lou Fasta.

  Trzecia z prognozy dziennikarzy – French Exit (4) zajęła ostatnio szóstą lokatę z niewielką stratą do Hill of Bamboo i Lou Fasta. Na zakończenie ubiegłego sezonu potrafiła jednak pokonać oba te konie, co było sporą niespodzianką. Klaczy z pewnością nie brakuje potencjału, ale nie prezentuje tak stabilnej formy, jak jej rywale. Trener Marcel Rolland jest zadowolony z jej ostatniego startu i przekazuje opinię dżokeja, który uważa, że gdyby nie błąd na jednym z płotów, mogłaby zająć lepszą lokatę.   

  Mickael Serror informuje, że Le Roi David (13) rozczarował go w drugiej połowie ubiegłego sezonu. Zdecydowanie lepiej spisał się w pierwszym tegorocznym starcie i ma szansę na płatną lokatę.

  Spójrzmy teraz na prognozę ekspertów Equidii. W tym przypadku najmocniej liczony jest Jim du Chanet (3), który w grudniu i styczniu z powodzeniem rywalizował na południu Francji. Startował cztery razy w Cagnes-Sur-Mer, wygrywając jeden wyścig, raz był drugi, a raz trzeci. Za te starty dość mocno podniesiono mu handicap, na co narzeka trener Yannick Fouin. W wypowiedzi dla Equidii mówi: „spróbujemy sił w tym handicapie, a później zobaczymy, co dalej”.

  Kolejny w prognozie ekspertów są omówione już przez nas: Lou Fast (1), Le Roi David (13) i French Exit (4).

  Jak widzimy, mimo różnic w ocenie tej stawki, znajdziemy sporo punktów wspólnych.

  W naszej opinii najpewniejszym kandydatem do miejsca w czołówce jest Hill of Bamboo (10), który po przejściu do stajni Davida Cottina spisuje się naprawdę dobrze, a umiarkowana waga (65 kg) powinna mu pomóc w końcowej rozgrywce.

  Naszym fuksem na ten wyścig będzie Theamoi (2). Ta dzielna klacz ostatnio zaliczyła pechowy upadek w środkowej fazie gonitwy (Listed), gdy galopowała bardzo dobrze, blisko frontu. Trener raportuje, że nigdy nie miała problemów ze skokami, więc uważa, że był to wypadek przy pracy. Największym minusem jest dość wysoka waga i brak doświadczenia na torze Auteuil.

  Prognoza Trafnews: Hill of Bamboo (10) – Lou Fast (1) – Theamoi (2) – French Exit (4)   

  Prognoza Equidii: Jim du Chanet (3) – Lou Fast (1) – Le Roi David (13) – French Exit (4)

  Synteza prasy: Lou Fast (1)(60 pkt.) – Hill of Bamboo (10)(59 pkt.) – French Exit (4)(41 pkt.) – Le Roi David (13)(33 pkt.).

  Witold Sudoł

  Zdjęcie – Paris-turf.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły