More

  Dwie córki Galileo debiutują w Fontainebleau, w poniedziałek kumulacja kwinty w Traf Online

  W poniedziałek Traf Online oferuje do obejrzenia i obstawienia 17 gonitw z Francji. Pierwszy start już o godzinie 13.25, natomiast ostatni bieg został zaplanowany na 18.15. Transmisja obejmuje rywalizację z torów w Fontainebleau (gonitwy płaskie), Caen (kłusaki) i Le Croise-Laroche (kłusaki). Tego dnia będzie możliwość obstawienia trzech czwórek, pierwsza już w gonitwie drugiej o godzinie 13.50, kolejne w biegach 13 (17.03) i 16 (17.55). Pula gwarantowana każdej z czwórek to 2666 zł. Dodatkowo kumulacja kwinty (gonitwy 3-7) wynosi już ponad 1820 zł.

  Pierwszą omawianą dla Państwa gonitwą będzie Prix Hubert De Catheu – wyścig płaski dla koni czteroletnich i starszych na dystansie 1200 metrów. Handicap divise klasy 2 na torze w Fontainebleau o godzinie 13.50 (gonitwa nr 2 w programie Traf Online).

  Zdaniem francuskich ekspertów do grona faworytów należy (nr 1) Mubaalegh (Dark Angel – Poppet’s Passion po Clodovil). Dziewięciolatek ścigał się 33 razy i wygrał siedem wyścigów. Jednak na kolejne zwycięstwo trochę już czeka, ponieważ ostatni raz triumfował 5 maja 2021 roku. W tym sezonie wziął udział w jednym biegu (6 stycznia) i zajął dobre trzecie miejsce w Deauville na dystansie 1300 metrów. Jego ojciec Dark Angel wygrał Middle Park Stakes (1200 metrów) w Wielkiej Brytanii (G1 dla dwuletnich ogierów w Newmarket). Jako reproduktor, Dark Angel daje dobrych sprinterów. W tym roku stanówka tym ogierem wynosi 60 tysięcy euro. Mubaalegha dosiądzie wielokrotny czempion dżokejów we Francji Christophe Soumillon (60 kg), który obecnie zajmuje szóste miejsce we francuskim czempionacie jeźdźców gonitw płaskich.

  Kolejnym koniem, który ma szansę na wygraną, jest (nr 2) Lesslepasser (Penny’s Picnic – Ekatea po Power). Czterolatek bardzo dobrze rozpoczął sezon. Pierwszy raz w tym roku ścigał się w Fontainebleau (17 marca) na dystansie 1100 metrów i od razu zwyciężył (gonitwa klasy 2). Do tej pory w każdym sezonie notował jedną wygraną, miejmy nadzieję, że nie był to jego ostatni triumf w tym roku. Lesslepasser jest synem ogiera Penny’s Picnic, który w karierze wyścigowej wygrał Prix Eclipse (G3 we Francji dla dwulatków na 1200 metrów) w Chantilly i Criterium de Maisons-Laffitte (francuskie G2 dla dwulatków na 1200 metrów) w Chantilly. Jako reproduktor Penny’s Picnic zajął 43. miejsce we francuskim rankingu ogierów kryjących w 2022 roku. W siodle Lesslepasser zobaczymy Hugo Boutina (59,5 kg).

  Lesslepasser wygrywa 17 marca wyścig w Fontainebleau. Fot. jourdegalop.com

  Wysoko liczony jest także (nr 3) O Trasno (Goken – Mapiya po Green Tune). Ogier w tym sezonie ścigał się trzy razy i w każdym biegu zajął drugie miejsce. Rywalizował na dystansach 1200 i 1400 metrów na torach w Pau i Mont-De-Marsan. W poniedziałek pobiegnie pierwszy raz od 24 lutego. Jednak trzeba mieć na uwadze, to że poprzednie jego starty były w klasie 3, a najbliższy bieg to rywalizacja w wyższej klasie. Jego ojciec Goken w karierze wyścigowej zajął trzecie miejsce w King’s Stand Stakes (G1 w Anglii na 1000 m, dla koni trzyletnich i starszych na torze Ascot). Jako dwu i trzylatek wygrał również G3 we Francji (Prix du Bois na 1000 m i Prix Texanita na 1100 m). W tym roku stanówka ogierem wzrosła do 15 tysięcy euro. O Trasno dosiadać będzie Eddy Hardouin (59,5 kg).

  O miejsce w czwórce może powalczyć (nr 9) Chilli Boy (De Treville – Cherry Bee po Acclamation). Czterolatek 10 lutego zajął drugie miejsce w handicapie klasy 3 w Deauville na 1300 metrów. Kolejny wyścig to już handicap klasy 2 na 1300 metrów w Chantilly, w którym zajął dobre czwarte miejsce. Jego ojciec De Treville zajmował wysokie miejsca w gonitwach G2 i G3, ale nigdy nie udało mu się w nich wygrać. Obecnie stanówka tym ogierem kosztuje 5 tysięcy euro. Chilli Boya dosiądzie Rosario Mangione (56 kg).

  Typy porrtalu Equidia: 2-1-5-3-4

  Typy Le Parisien: 1-2-9

  Typy Turfomanii: 3-6-1

  Typy L’Alsace: 3-5-2

  Typy Europe 1: 5-3-1

  Druga omawiana gonitwa to Prix Eugenie De Montijo – wyścig płaski dla trzyletnich klaczy na dystansie 2200 metrów na torze w Fontainebleau. Bieg nr 8 w programie Traf Online, zaplanowany na godzinę 15.35.

  W tej gonitwie zobaczymy dwie debiutantki. Klacze (nr 7) Celebrate (od Bye Bye Birdie po Oasis Dream) i (nr 8) Simply Marvellous (od Christmas Kid po Lemon Drop Kid) są córkami legendarnego ogiera Galileo, który czempionem nie tylko na torze wyścigowym, ale też w roli reproduktora. Ogier w karierze wyścigowej wygrał angielskie i irlandzkie Derby, King George IV Stakes oraz Queen Elizabeth Stakes. Zarobił ponad półtora miliona funtów.

  W stadzie dał między innym genialnego i niepokonanego Frankela i wiele innych koni ścigających się na najwyższym poziomie, takich jak Nathaniel, Rip Van Winkle, Waldgeist, Australia, New Approach, Found, Kyprios, Soldier of Fortune, Cape Blanco, Highland Reel, Teofilo, czy Churchill. Po ogierze Galileo ponad 90 koni wygrało G1 i ponad 1500 koni przynajmniej raz wygrało wyścig. Jego potomstwo zarobiło ponad 200 milionów funtów.

  Galileo – znakomity na torze, wybitny w hodowli. Fot. Coolmore

  Celebrate dosiądzie Arthur Mosse, a w siodle Simply Marvellous zobaczymy Bauyrzhana Murzabayeva. Obie klacze zostały wyhodowane w Coolmore Stud i są w treningu Andre Fabre’a w Chantilly. Córki Galileo są wymieniane w gronie faworytek, dziennikarze portalu Equidia mocno liczą na ich dobry występ. Zobaczymy czy dorównają wspaniałemu rodzeństwu.

  Mocno liczona jest także (nr 6) Higgle (Sea The Stars – Haggle po Pivotal), która z debiutu (25 lutego) zajęła drugie miejsce na 1900 metrów w Chantilly. Jej hodowcami i właścicielami są miliarderzy i potentaci w branży wyścigowej – bracia Wertheimerowie. To córka świetnego ogiera, jakim był i jest Sea The Stars. Jako koń wyścigowy zarobił ponad 4 miliony funtów. Koń 2009 roku, zwycięzca angielskich Derby, 2000 Gwinei w Anglii, Łuku Triumfalnego w Paryżu i wielu innych najważniejszych gonitw na świecie. Wziął udział w dziewięciu gonitwach, triumfował w ośmiu z nich.

  Obecnie stanówka ogierem wynosi 180 tysięcy euro. Sea The Stars dał takie znakomite konie jak Stradivarius, Crystal Ocean, Taghrooda, Harzand i Baaeed. Konie po tym reproduktorze 62 razy wygrały gonitwy rangi G1, G2 lub G3. Jego córki Higgle dosiądzie w poniedziałek Maxime Guyon, który z dużą przewagą, od początku sezonu, zajmuje pozycję lidera we francuskim czempionacie jeźdźców.

  Typy portalu Equidia: 8-7-6-2

  Typy L’Union: 6-2-1

  Zapraszamy do oglądania transmisji w Traf Online.

  Karol Pilich

  Na zdjęciu tytułowym Mubaalegh, jeden z faworytów gonitwy Prix Hubert De Catheu. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły