More

  Dwulatki 2023 (cz. 46): Syn ogiera Inns Of Court z potencjałem na najważniejsze gonitwy dla dwulatków

  Drugi z omawianych dwulatków trenowanych przez Macieja Jodłowskiego to ogier urodzony 18 lutego o szybkim rodowodzie. Krew Invincible Spirita, poprzez jego syna Inns Of Courta, łączy się tutaj z córką Pivotala, a jednocześnie wnuczką Gone Westa, klaczą Zain Time. Ogier, z papierem sprinterskim i realną szansą na pokazanie sporych możliwości już w wieku dwóch lat, kosztował 12 tysięcy euro na jesiennej, irlandzkiej aukcji roczniaków Sportsman’s Sale Goffs. Wylicytował go Kishore Mirpuri, który jest także jego właścicielem, razem z Wojciechem Żmiejko. 

  W barwach stajni Singha biegają między innymi Wedding Ring, Cannacore, Miss Dynamite i Queen Of Warsaw. Z tych koni zdecydowanie najlepiej do tej pory wypadała Wedding Ring, która dwulatką zajęła czwarte miejsce w Criterium, a trzylatką wygrała nagrody Dżamajki i Wiosenną. Oprócz tego w poszukiwaniu statusu black type biegała w niemieckich gontiwach Listed, gdzie kończyła piąta, szósta, siódma i ósma. 

  Maciej Jodłowski o ogierze po Inns Of Courcie: – Jest bardzo zaawansowany w treningu. Dobrze się rusza, na pewno pozytywnie go odbieram. Podoba mi się i wiążę nadzieje z jego startami w wieku dwóch lat. Jeśli weterynarz da mi zielone światło i będę mógł od niego więcej wymagać, to wcześnie będzie mógł pokazać się z dobrej strony. 

  Ojcem ogiera jest Inns Of Court (Invincible Spirit – Learned Friend po Seeking The Gold). To urodzony sprinter, hodowli irlandzkiego oddziału Darley. Jak często w przypadku koni własności stajni Godolphin we Francji, był trenowany przez André Fabre’a.

  Inns Of Court. Fot. Tally Ho Stud

  Dwulatkiem wygrał z debiutu, później zaczął sezon trzyletni od zwycięstwa w gonitwie niższej rangi i został wrzucony na głęboką wodę – do francuskiego 2000 Gwinei, gdzie był szósty. Następnie wygrał dwa wyścigi G3 i był drugi w Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard – Jacques Le Marois (G1 – 1600 m), krótki łeb za Al Wukairem. 

  Czterolatkiem wygrał kolejną gonitwę G3 i dołożył drugie miejsce w Prix de la Foret (G1 – 1400 m), znowu przegrał o krótki łeb – tym razem z klaczą One Master. Jego najważniejszym zwycięstwem było to w Prix du Gros-Chene 2019 (G2 – 1000 m) w ostatnim roku startów.

  Od 2020 roku kryje w Tally Ho Stud. Zaczął z pułapu 7,5 tys. euro, ale w kolejnych latach cena stanówki utrzymywała się na poziomie 5 tys. euro. Pierwsze dwulatki po nim wyjdą do startu w roku 2023.

  Matką omawianego ogiera jest jedenastoletnia Zain Time (Pivotal – Hypnology po Gone West). Biegała pięć razy, z czego cztery dwulatką. Jej najlepszymi rezultatami były miejsca drugie i trzecie w gonitwach maiden na 1000 metrów (59 rpr). Trzylatką wyszła do startu na dystansie wydłużonym do 1700 metrów i zajęła ostatnie miejsce, przybiegła 39 długości za zwycięzcą. Po tym rozczarowaniu zakończyła karierę i trafiła do hodowli. 

  Roczniakiem kosztowała 35 tysięcy funtów, a po trzech latach jej wartość spadła do 10 tysięcy funtów. Pierwszego źrebaka urodziła w 2018 roku – Riffaa Wonder po Kodiacu dwulatkiem został sprzedany za 100 tysięcy funtów na aukcji Tattersalls Breeze-up. Dwulatkiem brał udział w czterech wyścigach, a dwa z nich wygrał (85 rpr), oba na dystansie 1000 metrów. Trzylatkiem biegał kolejne cztery razy, ale jak to często bywa przy koniach o takim rodowodzie, nie spisywał się już tak dobrze, jak w wieku dwóch lat. Po słabych startach na Wyspach został przeniesiony do Bahrajnu, gdzie w roku 2022 biegał cztery razy. Na początku roku, jeszcze w sezonie 2021/2022, był dwa razy ostatni, a w sezonie aktualnie dobiegającym końca, był drugi i trzeci.

  Riffa Wonder (półbrat omawianego konia) dwulatkiem został sprzedany za 100 tysięcy funtów. Fot. Tattersalls

  Kolejnym koniem od Zain Time była klacz po Kodiacu, która padła w wieku dwóch lat. Omawiany ogier po Inns Of Courcie jest jej trzecim źrebakiem. Po jego urodzeniu ponownie została pokryta ogierem Kodiac i w 2022 urodziła po nim kolejnego ogierka.

  Ojcem Zain Time jest znakomity Pivotal, który biegał w latach 1995 – 1996. Startował tylko sześć razy, wyłącznie na dystansach 1000 i 1200 metrów. Zasłynął wygrywając King’s Stand Stakes (G2 – 1000 m) oraz Nunthorpe Stakes (G1 – 1000 m). Dał 14 koni z ratingiem przewyższającym 120 funtów, a trzy z nich dobiły nawet do 125. 

  Najlepsza trójka to ogiery Farhh – zwycięzca Ascot Champions Stakes, który zarobił ponad 1,3 miliona funtów, a od 2015 roku jest reproduktorem i dał już dwa konie ocenione na ponad 120 funtów, w tym King Of Change, triumfatora Queen Elizabeth II Stakes i aktualnego reproduktora. Oprócz Farhha wyróżnia się bardzo dobry sprinter – Kyllachy, który wygrał Nunthorpe Stakes (G1 – 1000 m) i jest reproduktorem od 2004 roku. Pod względem zarobków zdecydowanie przewyższa tę dwójkę wałach Addeybb. Zarobił ponad 3,6 miliona funtów, a jego największym sukcesem była wygrana w Ascot Champions Stakes (G1 – 2000 m). 

  Farhh (syn Pivotala) wygrywa Champions Stakes. Fot. RTE

  Synami Pivotala są także Excellent Art (wygrał St James’s Palace Stakes i jest niezłym reproduktorem), zwycięzca King Edward VII Stakes, drugi w King George VI And Queen Elizabeth Stakes Eagle Top, kryjący klacze w Czechach, a także Lightning Spear, Captain Rio, czy African Story. 

  Drugą matką omawianego ogiera jest niebiegana Hypnology. Urodziła dziewięć koni, ale tylko dwa z nich wygrywały. Mystic Meg (po Camelot) wygrała trzy gonitwy niższej rangi trzylatką, na dystansach 1400, 2000 i 2700 metrów (88 rpr). Drugim wygranym koniem od Hypnology jest córka ogiera Dansili – Trust The Wind (73), którą trenował John Gosden. Biegała dla niego tylko trzy razy, ale udało jej się wygrać jeden wyścig na 1600 m. Trust The Wind (półsiostra matki omawianego dwulatka) dała jednego dobrego konia. Name The Wind (po Toronado) wygrał dwa wyścigi (1400 m i 1600 m) i przez Racing Post został oceniony na 100 funtów.

  Omawiany ogier podczas grudniowego treningu. Fot. Stajnia Orarius FB

  Od Hypnology był jeszcze bardzo ciekawy Clock Watcher (po Shamardal). Jako roczniak został kupiony na brytyjskiej aukcji Tattersalls za 380 tysięcy funtów przez agenta stajni Godolphin. Trafił do treningu Charliego Appleby, ale biegał tylko dwa razy dwulatkiem, był siódmy z debiutu i czwarty w drugim starcie. Niestety nie mógł pokazać pełni swojego potencjału, ponieważ padł w wieku trzech lat. 

  Zdecydowanie lepsza jest trzecia matka ogiera własności Panów Mirpuriego i Żmiejko. Sleepytime (118 rpr) bardzo łatwo (o 4 długości) wygrała angielskie 1000 Gwinei w 1997 roku. Później dała aż pięć koni black type, wszystkie ocenione na ponad 100 funtów, a dwa na równe 115. Pierwszy z nich – Hathal (po Speightstown) wygrał milerskie G3 w Haydock, a drugi – Gentleman’s Deal Winter Derby G3 w Lingfield na 2000 m (nawierzchnia all-weather), a po karierze został reproduktorem, ale nie dał żadnego ponadprzeciętnego konia. 

  Michał Celmer

  Zdjęcie tytułowe przedstawia omawianego dwulatka, zostało wykonane w październiku 2022. Fot. Stajnia Orarius FB

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły