More

  Wtorkowa tripla z Francji. Podniesiona pula!

  Wtorkowe wyścigi rozpoczynamy o 13:25 od podwyższonej tripli – 1008 zł w puli. W programie znalazło się 17 gonitw z trzech torów: wyścigi płaskie na Saint-Cloud i dwa tory „kłusacze”: Argentan oraz Enghien, na których rozegrane zostaną trzy z czterech zaplanowanych na dzisiaj czwórek.

  Dzień rozpoczniemy od kłusaków w Argentan. Kilku czołowych powożących ma wolne, a inni wybrali mityng na torze Enghien, w związku z czym, z czołowej dziesiątki najskuteczniejszych driverów zobaczymy w Normandii tylko Gabrielle Gelorminiego i Francoisa Lagadeuca (do 13:25, później przenosi się na Enghien).

  Prix du Chateau de Sassy (13:25)

  Rozpoczynająca dzień w Trafonline oraz skumulowaną triplę Prix du Chateau de Sassy (13:25) jest wyścigiem z autostartu na 2150m. W związku z tym warto zwrócić uwagę na numery startowe, których konsekwencją jest pozycja w wyścigu. Dobrze wylosowały faworytki Equidii: Judicious (1) i Joke de Chanu (2).

  Judicious (1) będzie powożona przez Francoisa Lagadeuca. Ostatnio po raz pierwszy startowała bez podków i przyniosło to przełomowy wynik – drugie miejsce i zdecydowanie najlepszy rekord w tej stawce (1.13,1)! Dzisiaj pobiegnie na tym samym balansie. Pierwszy numer startowy zawsze stwarza niebezpieczeństwo zamknięcia przy wewnętrznej, ale Judicious wydaje się naprawdę szybka ze startu i ma spore szanse na obronienie prowadzenia.

  Joke de Chenu (2) reprezentuje bardzo mocną stajnię Jeana Michela Baudouina. Ostatnio startowała po półrocznej przerwie i trener zaznaczył, że był to tylko wyścig służący zbudowaniu formy. Tym razem zamierza rywalizować o wygraną. Prawoskrętny tor nie stanowi dla niej problemu, co pokazała pod koniec sierpnia, wygrywając bardzo łatwo w Cabourg na dystansie zbliżonym do dzisiejszego.

  Kolejnym wyborem francuskich ekspertów jest liczona przez trenera Java de Castelle (3). Po trzech startach na Vincennes powraca do ścigania się na prawą rękę, co dobrze jej wychodziło w sezonie 2022. Największą niewiadomą jest pierwszy w karierze start zza samochodu. Jej najgroźniejsze rywalki mają już spore doświadczenie w gonitwach z autostartem i czują się w tym świetnie.

  Nieuwzględniana w prognozie Equidii Jota Quick (9) będzie naszą kandydatką do sprawienia niespodzianki. Klacz, podobnie jak Jane Quick (11) przeszła ze stajni Maika Espera (skończył mu się kontrakt z Ecurie Quick Star) do Thierrego Raffegeau. Startuje z drugiego szeregu, ale przed sobą będzie miała szybką ze startu Judicious (1), co może jej dać dobrą pozycję w dystansie i łatwy przebieg wyścigu. Jej koleżanka stajenna – Jane Quick nie ustępuje jej wynikami, ale będzie miała nieco gorszą pozycję na starcie.

  Prognoza Trafnews: Judicious (1) – Joke de Chenu (2) – Jota Quick (9) – Jane Quick (11)

  Prognoza Equidii: Joke de Chanu (2) – Judicious (1) – Java de Castelle (3) – Jasmine d’Amour (12)  

  Prix du Grand Morin (13:50) handicap 1600m

  Powszechnym faworytem jest Montigny (1), który w dobrym stylu rozpoczął sezon na torze w Cagnes-Sur-Mer. Popisał się wówczas dobrym finiszem z trudnej pozycji i przy szybkiej końcówce. Forma zdaje się przemawiać za nim i jeżeli poradzi sobie z najwyższą waga w polu, powinien walczyć. Trener Nicols Perret zaznacza, że Montigny dostaje więcej czasu między wyścigami, by zregenerować siły. Od dłuższego czasu był przygotowywany do tej gonitwy. Liczy na dobry występ.

  Wskazywany na drugie miejsce przez Equidię Sinndarillo (7) ma za sobą serię trzech bardzo udanych występów. W siodle będzie miał doskonale znającego go Alexisa Pouchina. Trener Yoann Bonnefoy oczekuje dobrego wyniku, ale zaznacza, że 15. boks startowy nie jest okolicznością sprzyjającą.

  Lepiej wylosował Capoblanco (5), który co prawda ostatnio mocno rozczarował, ale trenerka zaznacza, by nie traktować tego startu poważnie, ponieważ tor był zdecydowanie za lekki. Tym razem wszystko zapowiada lepszą postawę.

  Wśród dziennikarzy uznanie zyskały nieco inne konie. Montigny pozostaje co prawda mocnym faworytem, ale kolejne dwa konie: Spain Sage (10) i Makilroy (11) nie znalazły się w prognozie Equidii.

  Spain Sage (10) dobrze zaprezentowała się w pierwszym tegorocznym starcie, a biorąc pod uwagę stabilność formy na przestrzeni niemal całej kariery, trzeba się z nią poważnie liczyć przy typowaniu czwórki.

  Makilroy (11) jest koniem, który z wyjątkiem pojedynczych wpadek, prezentuje się naprawdę dobrze, a w parze z Christophem Soumillonem może stanowić zagrożenie dla faworytów dzisiejszej gonitwy. Dwa tygodnie temu wygrał na ciężkim torze gonitwę w Compiegne.

  Prognoza Trafnews: Makilroy (11) – Montigny (1) – Capoblanco (5) – Spain Sage (10)

  Prognoza Equidii: Montigny (1) – Sinndarillo (7) – Capoblanco (5) – Sleepy Suzy (9)

  „Synteza prasy”: Montigny (1)(52 punkty) – Spain Sage (10)(40 pkt.) – Makilroy (11)(40 pkt.) – Sinndarillo (7)(31 pkt.)

  Prix du Chateau de Chambois (14:07)

  Kończąca pierwszą triplę gonitwa zgromadziła bardzo liczną stawkę, ale mamy tu mocną faworytkę – Image de Flam (17). Powożona przez trenera Juliena Raffestina pięciolatka wystartuje z handicapem + 25m, ale tor w Argentan ma długie proste, które pomagają w odrabianiu strat koniom ruszającym z drugiego rzędu. Image de Flam startowała w tym roku czterokrotnie, z czego wygrała trzy gonitwy, a raz została zdyskwalifikowana (na Vincennes- na lewą rękę). Klacz bardzo dobrze czuje się na torach prawoskrętnych, więc jest wiele przesłanek przemawiających dzisiaj za nią.

  Jej najgroźniejsze konkurentki: Island Gis (14), Irina du Glay (18) i Iroka de Bellande (12) również będą startowały ze stratą 25 metrów.

  Spośród tej trójki wybraliśmy Irinę du Glay (18), która po tragicznej śmierci Francka Anne’a przeszła do stajni Bjorna Goopa i w ostatnich spisała się naprawdę dobrze. Dzisiaj za jej sterami usiądzie doświadczony Belg – Pierre Vercruysse, który świetnie jeździ taktycznie i ma „chłodną głowę”.

  Naszym fuksem na ten wyścig będzie Isernia (16), która miała dwumiesięczną przerwę między listopadem a styczniem. Po powrocie zaliczyła dwa bezbarwne wyścigi, ale jej wcześniejsza kariera wygląda bardzo dobrze i gdy powróci do dyspozycji sprzed przerwy, może sprawić sporą niespodziankę.  

  Prognoza Trafnews: Image de Flam (17) – Irina du Glay (18) – Island Gis (14) – Isernia (16)

  Prognoza Equidii: Image de Flam (17) – Island Gis (14) – Irina du Glay (18) – Iroka de Bellande (12)

  Witold Sudoł

  Zdjęcie – 7news.com.au

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły