More

  Bardzo łatwe zwycięstwo Szczepana Mazura w Katarze

  Szczepan Mazur na koniu z rezerwy – ogierze Tafawork – wygrał czwartą środowa gonitwę w Katarze. Był to handikap rozgrywany na dystansie 1700 metrów po piachu. Wyścig przeznaczony był dla czteroletnich i starszych folblutów. To już 28. zwycięstwo polskiego dżokeja w Katarze w sezonie 2022/2023.

  Warunki gonitwy umożliwiały zapis koni mieszczących się w przedziale 0-70 w katarskim handikapie, z tym że konie przekraczające górną granicę o co najwyżej dwa funty, także miały możliwość startu. Początkowo Szczepan Mazur zapisany został na sześcioletniego Madareka z ratingiem właśnie 70, ale ten został wycofany i polskiemu jeźdźcu przypadł czteroletni Tafawork, który był oceniony równo na 72. Szczęśliwie okazał się koniem o klasę przewyższającym rywali. 

  Tafaworka dla Injaaz Stud trenuje Zuhair Mohsen. Czterolatek rozpoczął karierę w tym sezonie i do tej pory startował cztery razy. Z debiutu był dziesiąty na 1500 metrów, później siódmy na 1700 m i dwa razy czwarty (1200 m i 1700 m). Po ostatnim starcie, w maiden premium, został dość wysoko sklasyfikowany w katarskim handikapie, przez co w środowym wyścigu niósł najwyższą wagę w polu (61 kg). 

  W gonitwie brało udział czternaście koni i aż cztery reprezentowały pomarańczowe barwy stajni Injaaz Stud, dla której w tym wyścigu jechał także Polak. Tafawork nie najlepiej przyjął start i od początku Szczepan musiał go posyłać, aby mieć w dystansie odpowiednią pozycję. Przed wejściem w pierwszy zakręty, około 200 metrów po starcie, na prowadzeniu była już inna dwójka z Injaaz Stud. Na łuku ogier pod Mazurem galopował w środku stawki, ale najszerszym, piątym kołem. 

  Na przeciwległej prostej stawka się nieco rozciągnęła, a Mazur miał okazję do zajęcia pozycji nieco bliżej kanatu. W ostatnim zakręcie Tafawork galopował czwarty, z niewielką stratą do liderów, która stopniała do zera w momencie wyjścia na finiszową prostą. Syn Shamalgana na finiszu wyglądał zdecydowanie lepiej od rywali. Pokazał się jak nigdy dotąd i dwieście metrów przed celownikiem po prostu odleciał od reszty koni. Z ogromną łatwością wypracował sobie sporą przewagę i zakończył wyścig aż siedem długości przed najlepszym z konkurentów. 

  Było to już 28. zwycięstwo Szczepana Mazura w sezonie 2022/2023 w Katarze, który powoli zmierza ku końcowi, do jego zamknięcia zostało siedem dni wyścigowych, włącznie z tym czwartkowym (30.03).

  Michał Celmer 

  Na zdjęciu tytułowym Szczepan Mazur wygrywa na Tafaworku. Fot. Qrec

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.