More

  Abelard F wygrywa we Francji i od razu zostaje sprzedany za 17,5 tysiąca euro!

  Pięcioletni Abelard F (Belardo – Art Story po Galileo) w treningu Alicji i Roberta Karkosów wygrał swoją pierwszą gonitwę we Francji. Miało to miejsce przy okazji piątkowego wyścigu sprzedażowego Prix de la Butte Aux Gens D’Armes rozgrywanego na dystansie 1400 metrów w Chantilly, po syntetycznej nawierzchni psf. Ogier własności Krzysztofa Goździalskiego nie był zaliczany do grona faworytów, a jednak wygrał pewnie, w dodatku znalazł się na niego klient. Pięciolatek po zwycięstwie został sprzedany za 17,5 tysiąca euro.

  W sezonie 2022 Abelard F biegał w Polsce czterokrotnie. Trzy razy brał udział w gonitwach pozagrupowych i tylko w nagrodzie Jaroszówki wywalczył płatne, piąte miejsce. Pod koniec lipca wystartował w gonitwie drugiej grupy, którą udało mu się wygrać pewnie. Po tym starcie pauzował aż do października. Jesienią wrócił do ścigania, ale już we Francji. 

  Zaczęło się nieźle, zajął drugie miejsce w gonitwie klasy trzeciej na 1400 metrów, a później występy udane przeplatał z odległymi lokatami. Sezon 2023 rozpoczął w styczniu, od czwartego miejsca, ale na kolejny start musieliśmy czekać do połowy marca. W gonitwie handikapowej na 1400 metrów, zajął wtedy dziewiątą pozycję. Ze względu na ten nieudany występ był pomijany przez typerów w piątkowej gonitwie, którą ostatecznie udało mu się wygrać.

  Ogier pod Ludoviciem Boisseau przyzwoicie ruszył i mógł od początku utrzymywać miejsce w środku stawki. Przy wyjściu z zakrętu Abelard F galopował na piątej pozycji. Na początku prostej zaczął przyspieszać i w ręku zrównał się z liderami, dżokej zdecydowanie zaczął go posyłać dopiero 350 metrów przed celownikiem. Pięciolatek nie oddał Francuzowi od posyłu od razu, ale po chwili owszem się to udało i wyszedł na prowadzenie. Kluczowym moment gonitwy miał miejsce sto metrów dalej, gdy ogier własności Goździalskiego zaczął odskakiwać od słabnących przy kanacie rywali. 

  Abelard F wyrobił sobie przewagę dwóch długości, która na ostatnich stu metrach uszczupliła się do ¾ długości na rzecz bardzo dobrze finiszującego od pola Griegosa (George Vancouver – Astana po Royal Applause), który jednak finalnie nie był w stanie zagrozić, zmierzającemu po pewne zwycięstwo Abelardowi F.

  Pięciolatek po przygodach na trzech francuskich hipodromach (Chantilly, Deauville, Saint-Cloud) w końcu wywalczył pierwsze zwycięstwo na terenie trójkolorowych i od razu został sprzedany. Zaraz po piątkowym sukcesie, za 17,5 tysiąca euro zakupił go niejaki Pedro a Mateos, dla którego niecałe dwie godziny wcześniej, na tym samym torze wygrał Gray d’Albion (Shalaa – Parma po Intikhab).

  Link do wyników i powtórki:
  https://www.france-galop.com/fr/course/detail/2023/P/WG1jL2JoUTBUUERIcFpEaG9KZjFWZz09

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Abelard F wygrywa Prix de la Butte Aux Gens D’Armes. Fot. Canalturf

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły