More

  Syn Baliosa powalczy w G3 w Auteuil, skumulowana pula kwinty w Traf Online

  W niedzielę można oglądać i obstawiać poprzez Traf Online 16 gonitw z Francji z czterech torów: Auteuil (gonitwy płotowe i przeszkodowe), Bordeaux (płaskie i jedna płotowa), a także z Cordmais i Nimes (kłusaki). Startujemy o 13.40, ostatni wyścig o 18.10. W trzech gonitwach (nr 5, 6 i 7) są wysokie gwarantowane pule czwórek (2555 zł). W sobotę nikt nie trafił kwinty i skumulowana pula na niedzielę wynosi 2434,80 zł (gonitwy 3-7). Najciekawiej będzie na paryskim torze Auteuil, czyli w świątyni gonitw stiplowych. W przeszkodowym wyścigu Prix Fleuret G3 na 4400 m (pula nagród 150 tysięcy euro, w tym 67 500 dla zwycięzcy) o godz. 16.25 w stawce dziewięciu koni pobiegnie Winteriscoming, utalentowany syn kryjącego w Polsce ogiera Balios.

  Prix Fleuret będzie rewanżem za rozegraną 11 marca w Auteuil – Prix Duc d’Anjou G3 na 3500 m. Doszło wówczas do pasjonującej walki, mającego bardzo dobry stiplowy rodowód wałacha Juntos Ganamos (Martaline – Usted Me Cara po Turgeon), z innym wałachem – Goliath du Rheu (Castle du Berlais – Pepite du Rheu po Voix du Nord). Ten pierwszy, choć niósł 4 kg więcej, wygrał o 7/4 długości.

  W niedzielę także Juntos Ganamos będzie niósł o 4 kg większą wagę (70 kg przy 66 rywala), a jednak w porannych notowaniach był zdecydowanym faworytem (około 2:1, a główny rywal 5:1). Tym razem dystans jest jednak aż o 900 m dłuższy. To jest już trzecia odsłona ich rywalizacji. W swoim przeszkodowym debiucie w Prix Congress G2 na 3600 m 12 listopada w Auteuil Goliath du Rheu przegrał tylko o szyję z Juntos Ganamosem.

  Co ciekawe, trzeci w tym listopadowym wyścigu, 4,5 długości za nim, był Speed Emile, syn kryjącego przez lata w Polsce Estejo, czyli ojca Tunisa (wyhodowany w Iwnie koń wygrał we Francji ponad 600 tysięcy euro i zaliczał się do ścisłej czołówki koni płotowych). Obecnie zarówno Estejo jak i Tunis są reproduktorami we Francji.

  Dosiadany przez Angelo Zulianiego, a trenowany przez championa Francoise’a Nicolle’a Goliath du Rheu, przed tymi dwoma przeszkodowymi starciami z Juntos Ganamosem, startował w gonitwach płotowych. Jako trzylatek wygrał jeden wyścig płotowy w Compiegne, później był w w tej konkurencji czwarty w Listed i trzeci w G2 w Auteuil.

  11 marca w Auteuil – Prix Duc d’Anjou G3 na 3500 m wygrywa Juntos Ganamos przed Goliathem du Rheu. Fot. france-galop.com

  Juntos Ganamos jest nadal zapisywany na trenera Davida Cottina, w sprawie którego prowadzone jest dochodzenie przez France Galop w związku ze złamaniem przepisów antydopingowych. Grozi mu 12-miesięczne zawieszenie licencji trenerskiej po tym, jak nie przestrzegał prawidłowych czasów odstawienia kortykosteroidów u czterech koni w swojej stajni (zostały one zdyskwalifikowane).

  11 marca w Auteuil w Prix Duc d’Anjou G3 na 3500 m Winteriscoming (Balios – Dansia po Lavirco) zajął dobre czwarte miejsce w starciu z czołówką czteroletnich płotowców we Francji. Do zwycięskiego Juntos Ganamosa stracił 6 długości, do Goliatha Du Rheu około czterech. Wagę ma dziś korzystną 66 kg, ale syn Baliosa nie jest zbyt mocno liczony (poranne notowanie 16:1). Na podopiecznym trenera Joela Boisnarda pojedzie, tak jak w czterech poprzednich startach, Theo Chevillard.

  W tym wyścigu trzy tygodnie temu w Auteuil Winteriscoming został jeszcze wyprzedzony (o 3/4 długości) przez wałacha Bon Conseil (Balko – Bahama po Gentlewave), z któym dziś zmierzy się ponownie (Bon Conseil jest notowany 10:1).

  W porównaniu z ostatnim startem, wymienionej czwórce przybył jeden groźny rywal – znakomity pochodzeniowo Okkido (Martaline – Kotkiegolote po Poliglote), który jest notowany 7:1. Jako trzylatek był w październiku drugi w przeszkodowej gonitwie Listed na 3500 m w Auteuil. W listopadzie w Prix Congress G2 na 3600 m w Auteuil przybiegł daleko za Juntos Ganamosem i Goliathem du Rheu, ale Francuzi spodziewają się, że będzie po zimie mocno progresował. To jego pierwszy start w tym roku, w przeciwieństwie do rywali, brakuje mu jednak przetarcia.

  Syn kryjącego w Polsce ogiera Balios – Winteriscoming 3 grudnia 2022 jako trzylatek wygrał w Auteuil wysoką dotowaną gonitwę przeszkodową klasy 2 na 3600 m – Prix Petit Bob (pula nagród 57 tysięcy euro, w tym 26 220 dla właściciela zwycięskiego konia). Nad drugim koniem miał przewagę sześciu długości, a nad trzecim aż szesnastu.

  Syn Baliosa Winteriscoming. Fot. canalturf.com

  Wcześniej Winteriscoming w gonitwach płaskich biegał 5 razy, najwyższe było czwarte miejsce. Następnie startował pięć razy w płotach, wygrał w nich jeden wyścig w Dieppe na 3400 m i był piąty w Auteuil w gonitwie G2 na 3600 m (Prix Georges de Talhouet-Roy). Zainkasował już z premiami ponad 101 tysięcy euro. Jego postawa we Francji daje polskim hodowcom i właścicielom nadzieje na bieganie na wysokim poziomie potomstwa Baliosa i w wyścigach płaskich na długich dystansach i w gonitwach płotowych oraz przeszkodowych na europejskich torach.

  Wyhodowany przez szejka Sultana Bin Khalifa Al Nahyana – Balios (Shamardal – Elle Galante po Galileo) w treningu Davida Simcocka biegał 6 razy, wygrał dwa wyścigi, w tym jeden bardzo cenny – jako trzylatek zwyciężył podczas Royal Ascot w King Edward VII Stakes G2 na 2400 m. Był też drugi w Newmarket Stakes LR na 2000 m.

  W 2019 roku Balios został nabyty przez Andrzeja i Ryszarda Zielińskich i i do dziś jest ogierem czołowym w ich Stadninie Pegaz w Nowej Wronie pod Warszawą. W sezonie 2022, z pierwszego w naszym kraju rocznika po ogierze Balios, z dobrej strony pokazał się Juris, który wygrał z debiutu we Wrocławiu, a w Nagrodzie Mokotowskiej zajął bliskie piąte miejsce. Drugie miejsce jako dwulatka zajęła córka Baliosa Pagani, półsiostra polskiego derbisty Patronusa.

  Typy Traf Online: 1-5-6-3-7

  Typy redakcji Voix du Nord: 5-1-2

  Najwyżej dotowaną niedzielną gonitwą na torze Auteuil w Paryżu będzie przeszkodowa Prix du President de la Republique, jest to handicap dla pięcioletnich i starszych koni o randze G3 na 4700 m z pulą nagród aż 255 tysięcy euro, w tym 114 750 dla zwycięzcy. Start gonitwy o 15.15, w zakładach Traf Online gwarantowana pula czwórki na ten wyścig wynosi 2555 zł. Po wycofaniu konia z nr 4 St Romain du Derby, na starcie stanie aż siedemnastu stiplerów.

  W tak licznej stawce, na dodatek w handicapie, przy mocno zróżnicowanych wagach (koń z numerem 1 poniesie 70 kg, a z nr 18 tylko 62 kg), bardzo trudno jest wytypować kolejność. Nic dziwnego, że wypłata za zwycięstwo pierwszego faworyta (nr 7) klaczy Batame du Bocage (Bathyrhon – Got Aba po Kabool), która poniesie 68,5 kg, wynosi około 5:1. Ta sześciolatka biegała dotychczas tylko 7 razy, bo zaczęła karierę dopiero w wieku czterech lat. Wygrała trzy wyścigi przeszkodowe i około 92 tysięcy euro z premiami.

  Dopiero w listopadzie 2022 Batame du Bocage wystartowała w swoim pierwszym wyścigu Pattern i zajęła w Auteuil drugie miejsce w Prix Sytaj G3 na 4400 m. W tym roku ma już na koncie jeden niezły występ – mimo wysokiej wagi 70,5 kg (teraz poniesie 2 kg mniej) była trzecia w Auteuil w Prix Lutteur III LR na 4400 m. Podobnie jak dziś, jechał na niej wtedy Anthony Renard.

  Batame du Bocage wygrała dotąd trzy wyścigi przeszkodowe. Fot. canalturf.com

  Para trener Cottin – dżokej Zuliani przygotowała do tego wyścigu z nr 3 siedmioletnią klacz Motu Fareone (Getaway – Arrive in Style po King’s Theatre), która poniesie 69 kg, a jej notowania wynoszą około 8:1. Jest bardziej doświadczona od faworytki. Na 15 startów w karierze wygrała 6 wyścigów i ponad 221 tysięcy euro.

  We wrześniu 2022 Motu Fareone wygrała przeszkodową gonitwę Listed w Auteuil na 4400 m. Z kolei w styczniu tego roku była druga w płotowym wyścigu Listed w Cagnes-sur-Mer, który był takim trochę treningiem dla niej. Nie udał się natomiast ostatni start – 14 marca w Compiegne nie ukończyła przeszkodowej gonitwy Listed na 3800 m. Tym razem Cottin zmienił stałego jej jeźdźca Ubedę na Zulianiego.

  Podobne notowania, około 8:1, ma z nr 5 Inedit de Ciergues (Tiger Groom – Think About po Smadoun). Ten pięcioletni wałach na 15 startów wygrał 4 wyścigi i ponad 92 tysiące euro, na przemian biega gonitwy płotowe i przeszkodowe. Ma małe doświadczenie w wyścigach Pattern. Debiutował w nich w listopadzie bardzo wysoko, bo w G1 Grand Steeple-Chase w Auteuil dla czterolatków, ale nie ukończył tej gonitwy. 5 marca na tym samym torze zajął szóste miejsce w Prix Juigne G3 na 3600 m, ale w płotach i stracił bardzo dużo do czołówki.

  Dobrym koniem jest z nr 2 doświadczony, ośmioletni Bandero (Balko – Aubaine de Sivola po Shaanmer), ale poniesie wysoką wagę 70 kg. Jego poranne notowania to 9,5:1. Bandero biegał już 31 razy, wygrał trzy wyścigi i sporą sumę nagród – ponad 284 tysiące euro z premiami. Sporo ostatnio biega, bo od listopada będzie to już jego szósty start i zawsze był na płatnym miejscu.

  W grudniu wygrał handicap w Pau, a w lutym dwa razy startował w przeszkodowych gonitwach G3 w Pau i Auteuil, zajmując czwarte i piąte miejsce, nie tracił w tych wyścigach dużo do zwycięzców. Jego atutem będzie jazda Felixa de Gilesa.

  Wśród pretendentów do wygranej jest również z nr 8 Echo de Champdoux (Saddler Maker – Pamella po Subotica), notowany 10:1. Ten dziewięcioletni wałach w 33 startach wygrał 6 razy, suma nagród ponad 314 tysięcy euro. W październiku 2022 był drugi w Auteuil w przeszkodowej gonitwie G3, a ten sezon również zaczął na paryskim torze – 11 marca zajął czwarte miejsce w Listed na 4400 m, przegrał wtedy krótko z faworyzowaną dziś Batame du Bocage.

  Typy Traf Online: 2-7-5-8-3

  Typy portalu Equidia: 5-12-2

  Le Parisien: 7-2-16

  Europe 1: 2-1-10

  Turfomania: 3-6-12

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Juntos Ganamos wygrywa 11 marca w Auteuil – Prix Duc d’Anjou G3 na 3500 m. Fot. canalturf.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły