More

  Droga do Derby 2023 – elektryzujące pierwsze starcie najlepszych trzylatków już na inaugurację sezonu

  Osiem gonitw, 59 koni – znalazło się w programie pierwszego dnia wyścigowego na Służewcu w sezonie 2023. Bomba w górę 22 kwietnia o godzinie 14.30. W Handikapie Otwarcia aż cztery mocne konie zapisał trener Adam Wyrzyk i trudno będzie go ograć. Zaczynamy od mocnego uderzenia jeśli chodzi o czołowe trzylatki przed którymi „Droga do Derby 2023”.

  W Nagrodzie Strzegomia będzie rewanż pomiędzy Senlisem i Clyde’em za Nagrodę Mokotowską, ale może ich pogodzić niepokonany Shamadram. Drugi w Mokotowskiej Joe Black idzie śladami Jolly Jumpera i wystartuje jako faworyt w Nagrodzie Generała Władysława Andersa. W Memoriale Tomasza Dula wszystko jest możliwe, mocną obsadę ma Nagroda Dżamajki dla trzyletnich klaczy, a czołówkę koni arabskich zobaczymy w Nagrodzie Skowronka.

  Tradycyjnie sezon wyścigowy na Służewcu otworzy Nagroda Dandolo – Handikap Otwarcia dla czteroletnich i starszych koni na dystansie 1800 m. W ubiegłym roku wygrał ten wyścig polskiej hodowli, trenowany przez Andrzeja Laskowskiego Neverland, który następnie triumfował w Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego. Widać, że dużą ochotę na zwycięstwo w tym roku ma trener Adam Wyrzyk, który zapisał aż cztery konie i wszystkie z szansami na dobre miejsca.

  Neverland wygrywa pod Oskarem Nowakiem Handikap Otwarcia 2022

  Temur Kumarbek, który będzie w tym roku jeźdźcem numer 1 w Rosłońcach, pojedzie na na pięcioletniej Wedding Ring, która jako trzylatka wygrała klasyczną Nagrodę Wiosenną. Kilka razy próbowała zdobyć status black type w Niemczech i choć biegała dobrze, to brakowało jej trochę szczęścia. Końcówkę sezonu 2022 miała niezbyt udaną, ale wiosną powinna tryskać nową energią, dystans 1800 m jej odpowiada i jeśli waga 59,5 kg jej nie przydusi, to ma chyba największe szanse na zwycięstwo.

  Z zainteresowaniem wszyscy będą oczekiwać startu Guitar Mana, na którym w 2021 roku Joanna Wyrzyk jako pierwsza kobieta w Polsce wygrała Derby. Jednak od tamtej pory syn Galileo nie wygrał wyścigu, a sezon 2022 w jego wykonaniu był bardzo słaby. Trener Wyrzyk jednak nie poddaje się i ma nadzieję, że uda się przywrócić wychowanka Coolmore do dobrej dyspozycji. Oby się to udało, bo znakomity rodowód Guitar Mana wzbudza też nadzieję w kontekście użycia go jako reproduktora w polskiej hodowli.

  Derbista 2021 Guitar Man będzie w tym sezonie próbował wrócić do wysokiej formy

  Blizbor w ubiegłym roku był w Nagrodzie Dandolo szósty, ale dobrze mu to zrobiło, bo wygrał następnie Nagrodę Jaroszówki na 1300 m. Dystans 1800 m jest dla niego trochę za długi, ale w tym roku poniesie niższą wagę niż w poprzednim sezonie i może być groźny.

  Trenera Wyrzyka będzie chciał ograć trener… Jerzy Engel, były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski, który zgłosił do tego wyścigu dwa konie swojej hodowli – Delosa i Domindara. Delos wygrał już Handikap Otwarcia w 2020 roku (rok temu był czwarty), może będzie powtórka? Chyba jednak największe szanse powalczyć z koalicją koni trenera Wyrzyka ma Quibou.

  Delos będzie próbował wygrać Nagrodę Dandolo po raz drugi

  Najważniejszą gonitwą pierwszego dnia sezonu na Służewcu będzie Nagroda Strzegomia – pozagrupowy wyścig kategorii B dla trzylatków na dystansie 1600 m, będący sprawdzianem przed klasycznymi gonitwami na milę – nagrodami Wiosenną i Rulera. Na starcie sześć bardzo mocnych koni.

  Zobaczymy w nim konie, które wygrały dwa najważniejsze wyścigi dla dwulatków w sezonie 2022. Będzie to rewanż za Nagrodę Mokotowską, w której Senlis pokonał zwycięzcę Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Clyde’a. Podopieczny trenera Krzysztofa Ziemiańskiego poprowadził jednak wtedy bardzo mocno na grząskiej bieżni i miał prawo w końcówce „stanąć”, a stracił niewiele. Jest szybki i stać go na rewanż, ale trener Janusz Kozłowski chwali wygląd i formę Senlisa, który będzie chciał udowodnić, że należy mu się tytuł zimowego faworyta na Derby.

  Senlis – zimowy faworyt na Derby 2023

  Dwóch asów może pogodzić trzeci. Bardzo dobry pochodzeniowo Shamadram (Mukhadram – Swet as Honey po Duke of Marmalade i Tempting Prospect po Shirley Heights) jako dwulatek był niepokonany w dwóch startach, ale nie mierzył się jeszcze z czołówką rocznika. To nadzieja rodziny Traków na następcę znakomitych ogierów – Fabulous Las Vegas i Night Tornado.

  Atutem konia trenowanego przez Ziemiańskiego będzie waga (55 kg) – o 4 kg niższa niż ta, którą poniosą Senlis i Clyde. Shamadram wydaje się na dziś – obok Migliore Speranzy i Joe Blacka – najmocniejszym kandydatem do powalczenia o zwycięstwo w Derby 2023.

  Niepokonany w dwóch startach Shamadram jest po mieczu bratem Timemastera

  Jednak Marigold Blossom, Gloria Gentis i Espresso też pokazały w wieku dwóch lat sporo talentu, szybkości i potencjału, stać je na sprawienie niespodzianki. Zapowiada się pasjonująca rozgrywka w Nagrodzie Strzegomia.

  W dwóch ostatnich latach Derby na Służewcu wygrywały konie, które w dniu otwarcia sezonu triumfowały w Nagrodzie Generała Władysława Andersa – Guitar Man i Jolly Jumper. Nie można wykluczyć, że tak samo będzie i w tym sezonie, bo tym razem w roli faworyta tego wyścigu wystartuje Joe Black, który był drugi w Nagrodzie Mokotowskiej o łeb za Senlisem, a ograł Clyde’a.

  Trener Maciej Jodłowski ocenia Joe Blacka bardzo wysoko i wierzy, że jest on w stanie powalczyć o Błękitną Wstęgę Derby. Wtedy nie trzeba byłoby jej demontować z dachu stajni Jodłowskiego, ale inni trenerzy i właściciele mają ochotę to zrobić.

  Joe Black rusza śladami derbisty Jolly Jumpera

  Tradycyjnie w pierwszy dzień wyścigowy trzylatki mierzą się też w Memoriale Tomasza Dula, który jest handikapem. Trudno tym razem wytypować zwycięzcę, stawka jest bardzo wyrównana. Teoretycznie odstaje tylko Oksymoron, ale może mu pomóc waga, poniesie tylko 44 kg pod Anną Gil, czyli aż o 14 kg mniej od Stradiusa, który będzie jednym z faworytów.

  Ten wyścig mogą jednak rozegrać dwa konie, które pokazały już duże możliwości jako dwulatki, są wysoko oceniane w swoich stajniach i mają dobre rodowody – Westminster Grey i Szachrajka. Jednak polskiej hodowli Trani, ciekawy syn Dabirsima – Dab Dancer, czy niosąca niską wagę Orinoco Flow, też nie są od macochy i mogą powalczyć. Konia z rzędem temu, kto wytypuje prawidłową kolejność w tej gonitwie.

  Szachrajka powalczy o zwycięstwo w Memoriale Tomasza Dula

  Dobre klacze zostały zgłoszone do Nagrody Dżamajki. Nie ma wśród nich zwyciężczyń nagród Cardei i Efforty – Drink Life i mocnej kandydatki na Derby Migliore Speranzy, które nie mogą biegać w drugiej grupie, a trenerzy postanowili oszczędzić im rywalizacji z ogierami w Nagrodzie Strzegomia. Zobaczymy ja zapewne na starcie Nagrody Wiosennej, a może nawet w Rulera.

  Dobry występ w Nagrodzie Dżamajki będzie przepustką dla czołowych klaczy z tego wyścigu do startu w klasycznej Nagrodzie Wiosennej. Zachwyciła w jedynym starcie jako dwulatka Black Angel, mocna i szybka jest Gandia, trener Ziemiański wysoko ocenia Donnię, która była druga w Nagrodzie Upsali.

  Black Angel biegała jako dwulatka tylko raz, wygrała swój wyścig o cztery długości

  Blue Sash była w wieku dwóch lat trzecia w Nagrodzie Cardei i czwarta w Nagrodzie Efforty, a na koniec wygrała wyścig aż o 6 długości. Noir też potrafiła wygrać jako dwulatka, a trenuje ją sam mistrz Andrzej Walicki. Kandydatek do zwycięstwa jest więc minimum pięć, więc czeka nas kolejny emocjonujący wyścig, a czarnym koniem może okazać się klacz o tajemniczym imieniu Siedem Grzehoof.

  Miłośnicy koni czystej krwi arabskiej też będą mieli coś dla siebie. W pierwszogrupowej Nagrodzie Skowronka na dystansie 2000 metrów wystartuje siedem koni. Dojdzie w tym wyścigu do ciekawej konfrontacji czołowych starszych koni – jak Apollo del Sol, czy Sharm El Sheikh – z czterolatkami, które reprezentują Salsabil II, Salsabel Al Khalediah i Jesk de Bozouls.

  Apollo del Sol będzie jednym z faworytów wyścigu o Nagrodę Skowronka

  Zapraszamy wszystkich serdecznie na tor służewiecki, a kto nie może być tego dnia w Warszawie, będzie miał możliwość śledzenia gonitw poprzez kanał Służewiec iTV.

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym finisz w Nagrodzie Mokotowskiej, którą wygrał Senlis przed Joe Blackiem i Clyde’em. Fot. Mateusz Błaszczak

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły