More

  Już w niedzielę Szczepan Mazur, Dastan Sabatbekov, Michal Abik i Wladimir Panov powalczą w Niemczech w gonitwie G3

  Dzień 16 kwietnia to data od dawna zaznaczona w kalendarzach polskich fanów wyścigów konnych. W niemieckim Düsseldorfie odbędzie się gonitwa Kalkmann-Frühjahrs-Meile rangi G3 z pulą nagród w wysokości 55 tysięcy euro. Dwaj polscy czempioni z ostatnich lat – Szczepan Mazur i Dastan Sabatbekov pojadą z dużymi szansami na rozgrywanie tego wyścigu.

  Szczepan Mazur dosiądzie sześcioletniego Parola, przygotowywanego przez Bohumila Nedorostka, a Dastan Sabatbekov pojedzie na czteroletnim Dapango w treningu Rolanda Dzubasza. Dla obu dżokejów będzie to szansa na największy sukces w karierze. W tej samej gonitwie zobaczymy też odnoszących przed laty sukcesy na polskich torach – Michala Abika (czempion jeźdźców w Polsce w 2017 roku) i Wladimira Panova. 

  Dapango (Soldier Hollow – Daring Art po Areion) jako dwulatek biegał dwa razy. Z debiutu bardzo łatwo wygrał milerski wyścig, a półtora miesiąca później był trzeci w G3 na dystansie 1700 metrów. Jako trzylatek zaczął od piątego miejsca w gonitwie G3 na 2000 metrów, po czym pobiegł w niemieckim Derby, gdzie zajął trzynaste miejsce. Następnie zszedł trochę niżej i pobiegł milerską gonitwę G3 – był krótko trzeci. 

  Później podniesiono mu poprzeczkę, jak się okazało słusznie, bo w kolejnym starcie o łeb wygrał Oettingen-Rennen (G2 – 1600 m) w Baden-Baden. Sezon zamknął w Grosser Preis Dusseldorf (G3 – 1700 m). Był tam faworytem, ale nie wywiązał się z tej roli i zajął „dopiero” trzecią lokatę, długość za zwycięskim Aemilianusem. Dapango wystartuje z numerem 2 (GAG – 95 kg), dosiądzie go Dastan Sabatbekov z wagą 59 kg. Niedzielny wyścig będzie dla Dapango pierwszym startem w roku 2023.

  Dapango (czarna czapka) wygrywa Oettingen-Rennen. Fire Of The Sun (granatowa czapka) był trzeci, dwa łby za Dapango. Fot. GaloppOnline

  W takiej samej sytuacji jest (nr 5) Parol (Pastorius – Pallucca po Big Shuffle). Dla sześciolatka również będzie to pierwszy występ w sezonie. Parol w niemieckim handikapie oceniony jest na 94 kg. Wyżej sklasyfikowana od niego jest tylko trójka rywali (Fire Of The Sun, Dapango oraz Mythico). Trenowany przez Nedorostka wałach w zeszłym roku wygrał gonitwę rangi G3 na 1800 metrów w Dortmundzie (19.06), a niecały miesiąc wcześniej zajął trzecie miejsce w milerskiej gonitwie G2 w Baden-Baden, gdzie do zwycięzcy stracił dwie długości, więc bez obaw można stwierdzić, że mila mu nie straszna.

  Po wygranej w Dortmundzie trzy razy biegał we Francji. Na torach w Longchamp, Saint Cloud, i Deauville. Pierwszy z tych wyścigów to G2, w którym zajął czternastą pozycję, a pozostałe dwa biegi miały rangę Listed. W nich był kolejno trzeci i jedenasty. W Prix Tantieme, gdzie był trzeci, trafił na mocną stawkę. Musiał się mierzyć z doświadczonym ośmioletnim wałachem Skalletim, który od lat biega na poziomie gonitw G1 i G2. W tym starcie Parol stracił do niego tylko półtorej długości. Według Racing Post był to najlepszy występ Parola w karierze.

  Półbrat Parola – Pas De Deux (po Saddex) największe sukcesy święcił w wieku sześciu i siedmiu lat. Rok po roku wygrał Oettingen-Rennen (G2 – 1600 m), może i Parol będzie w stanie wspiąć się na wyżyny swoich możliwości właśnie jako sześciolatek. Na to z pewnością liczy duet Nedorostek i Mazur. Przed niedzielnym startem Parol oceniony jest na 94 kg, a Szczepan pojedzie na 58 kg.

  Parol wygrywa Großer Preis der Wirtschaft G3. Fot. Deutsher Galopp

  Groźny dla Dastana i Szczepana może okazać się (nr 4) Fire Of The Sun (Areion – Morera po Echo Of Light) przygotowywany przez Petera Schiergena. Czterolatek w zeszłym roku biegał aż 10 razy. Początek sezonu nie był dla niego udany, nie poradził sobie w gonitwie grupowej. Rozkręcił się w maju, kiedy zajął drugą lokatę we włoskim 2000 Gwinei, za See Hectorem, którego także zobaczymy w tej gonitwie. 

  Kolejny tak dobry wyścig Fire Of The Sun miał miejsce dopiero we wrześniu, gdy zajął trzecie miejsce w Oettingen-Rennen, pół długości za najlepszym tego dnia Dapango. Po trzech tygodniach poprawił się w gonitwie rangi G3 na 1400 m, którą wygrał dość pewnie.

  Gorszy był jego ostatni występ. Jesienią zajął ostatnie miejsce we francuskim Prix Perth (G3 – 1600 m), tracąc aż 35 długości do zwycięzcy. Na ogierze w treningu Schiergena pojedzie inny, również znany z występów na polskich torach dżokej – Wladimir Panov z wagą 58 kg. Fire Of The Sun ma najwyższy handikap w stawce (GAG – 95,5 kg).

  Fire Of The Sun wygrywa Grosser Preis der Landeshauptstadt Dresden G3. Fot. GaloppOnline

  Wspomniany (nr 6) See Hector (Counterattack – Scouting po New Approach) od zwycięstwa we włoskim klasyku pauzował aż pół roku. Wtedy po raz kolejny pobiegł na rzymskim torze Capannelle, gdzie w Premio Roma był czwarty. Na koniu trenowanym przez Hanka Grewe zobaczymy Lukasa Deloziera (58 kg). GAG – 94 kg.

  Groźny wydaje się być (nr 10) Mythico (Alderflug – Madhyana po Monsun). Już jako dwulatek wygrał gonitwę rangi G3 na 1700 metrów. Rok później poprawił zwycięstwem w niemieckim 2000 Gwinei. W roku 2022, jako czterolatek, wygrał kolejną gonitwę Pattern, tym razem G3 w Düsseldorfie i to nie byle jakie G3, bo właśnie Kalkmann-Frühjahrs-Meile, więc w niedzielę będzie bronił tytułu. Na synu Alderfluga (GAG – 94,5 kg) zobaczymy Eduardo Pedrozę (56 kg).

  Mythico wygrywa gonitwę rangi G3 w wieku dwóch lat. Fot. Deutsher Galopp

  Trzeba pamiętać także o czteroletnim (nr 3) Aemilianusie (Holy Roman Emperor – Assisi po Galileo). Biegał on do tej pory zaledwie cztery razy, ale trzy z tych wyścigów wygrał. Zaczął od dwóch sukcesów w biegach kategorii D na milę, później był trzeci w kategorii A na tym samym dystansie. 2 października wygrał Grosser Preis Düsseldorf, bijąc Cantilene własności stajni Godolphin oraz faworyzowanego Dapango. Aemilianus biega dla trenera Markusa Kluga, a pojedzie na nim jego stały dżokej Andrasch Starke (58 kg). GAG – 93 kg.

  Niezłe wejście w sezon rok temu miał (nr 1) Best Lightning (Sidester – Best Dreaming po Big Shuffle). Wygrał najpierw gonitwę grupową, a zaraz po tym triumfował w milerskim G2 (Badener Meile). Pozostała część sezonu nie była już taka dobra. Na jego korzyść przemawia sezonowe przetarcie, na które do francuskiego Saint-Cloud wysłał go trener Andreas Suborics. Best Lightning wypadł w nim poniżej oczekiwań, zajął szóste miejsce w milerskim listed. GAG – 93,5 kg. W niedzielę pojedzie na nim Martin Seidl z wagą 59 kg.

  Michal Abik, który był czempionem jeźdźców w Polsce w 2017 roku, pojedzie w tej gonitwie na (nr 12) pięcioletnim Western Soldier (Soldier Hollow – Wamika po Shirocco), trenowanym przez Schiergena. Western Soldier wygrał już w karierze osiem wyścigów, jego GAG to 92 kg.

  Lista startowa Kalkmann-Frühjahrs-Meile. Fot. Deutscher Galopp

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Dapango po zwycięstwie w Oettingen-Rennen G3. Fot. Rennbahn Hoppegarten

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły