More

  Oracle Tile czy Face Time? Porywający pojedynek potencjalnej gwiazdy z dzielnym „szermierzem grupowym”

  Dzisiejszy program Trafonline.pl obejmuje trzy francuskie tory: płaskie Mont-de-Marsan i Fontainebleau oraz Vincennes, na którym tradycyjnie rywalizują najlepsze kłusaki we Francji.

  Jak co dzień, skupimy się na najważniejszych wydarzeniach we Francji, ale wielkim nietaktem byłoby pominięcie trwającego od czwartku festiwalu wyścigowego na torze Aintree. To właśnie dzisiaj będzie miał miejsce punkt kulminacyjny tej imprezy, czyli najsłynniejszy wyścig przeszkodowy na świecie- Grand National.

  Ubiegłoroczne zwycięstwo Noble Yeatsa z amatorem w siodle- Samem Waley-Cohenem, który już przed wyścigiem zapowiadał, że będzie to jego ostatni start w karierze, mogło bez zbędnych poprawek stać się scenariuszem do kasowego filmu. W tym roku czekamy na kolejne wielkie wydarzenie z cyklu – „taką historię może napisać tylko życie”. Start gonitwy zaplanowany jest na 18:15 naszego czasu.

  Tymczasem przenosimy się do Francji, a tu, na torze Vincennes, w Prix de la Lorraine (15:15), będziemy mogli podziwiać potencjalną wielką gwiazdę przyszłorocznej rywalizacji o Prix d’Amerique – Oracle Tile. Koń trenowany w Norwegii przez duet Trond Anderssen (zmarł w 2021 roku) – Kristian Malmin został przeniesiony za namową tego drugiego do francuskiej stajni Thierrego Duvaldestina. Malmin cały czas pozostaje jednak w kontakcie z Duvaldestinem i wspólnie z właścicielem Frode Axelssonem planują jego karierę.

  Ze względu na stosunkowo niską sumę wygranych Oracle Tile nie miał szansy zakwalifikowania się do tegorocznej Prix d’Amerique. Wystartował co prawda w drugiej kwalifikacji, ale jeszcze przed wyścigiem jego obóz zapowiadał, że jest to jedynie start zapoznawczy z paryskim torem. W następnych startach radził sobie znakomicie, ale miał zbyt niską sumę wygranych, by zmieścić się na listę kolejnych kwalifikacji. Tym samym marzenia o udziale w Nagrodzie Ameryki zostały odłożone o kolejne 12 miesięcy. Można tu znaleźć wiele analogii do największej gwiazdy tegorocznego „Mityngu Zimowego” – Ampii Mede SM, która z podobnych przyczyn nie wystartowała w ubiegłorocznej Prix d’Amerique.

  Dzisiejsza gonitwa rozegrana zostanie na stosunkowo krótkim dystansie – 2100m, z autostartu. Te dwa czynniki są szczególnie istotne, ponieważ nasz bohater, a zarazem pierwszy faworyt gonitwy wylosował fatalnie. Oracle Tile pobiegnie z nr 15, co odnotowują praktycznie wszyscy. Trener Duvaldestin bardziej niż na numerze skupia się jednak na stosunkowo długiej przerwie w startach wynikającej z francuskiego systemu kwalifikowania do gonitw. Natomiast Mathieu Abrivard – powożący i trener jego najgroźniejszego rywala Face Time’a (4) chwali swojego konia, zaznaczając, że trafił na Oracle Tile, który nawet z 15 numerem startowym jest naprawdę mocny. Mathieu wie, co mówi, ponieważ świetnie zna Oracle Tile, a ostatnio, po wzorowej jeździe, pokonał go na Gasparze de Brion.    

  Kolejne dwa wybory ekspertów i dziennikarzy to: gość ze Szwecji Night Brodde (2) i reprezentant Bazire’ów – Gigolo Lover (10).

  Night Brodde (2) jest sporym znakiem zapytania. Nie miał udanej końcówki ubiegłego sezonu, ale tegoroczny debiut (drugie miejsce) pokazuje, że cały czas ma jeszcze chęć do rywalizacji. Conrad Lugauer chwali go za postawę na treningach i cieszy się z korzystnego losowania.  

  Gigolo Lover (10) wygrał ostatnio w znakomitym stylu. To bardzo stabilny koń, a co najważniejsze świetnie dogaduje się z nim młody Nicols Bazire, który w wypowiedzi dla dziennikarzy ocenił, że „konkurencja jest bardziej wymagająca, niż ostatnio, a Oracle Tile i Face Time to naturalni faworyci gonitwy”. Gigolo Lover w ocenie Nicolasa ma „trzecią szansę” w tej gonitwie.

  Z koni mniej liczonych warto zwrócić uwagę na El Greco Bello (1), którego trenerka tryska optymizmem: „jestem bardzo zadowolona z El Greco Bello na treningach. Postawiliśmy sobie ten wyścig za cel i bardzo dobrze się do niego przygotowaliśmy. Ma bardzo dobry numer startowy. Jestem przekonana, że zobaczę go na podium”.

  Prognoza Trafnews: Oracle Tile (15) – Face Time (4) – El Greco Bello (1) – Gigolo Lover (10)

  Prognoza Equidii: Oracle Tile (15) – Face Time (4) – Night Brodde (2) – Gigolo Lover (10)

  „Synteza prasy”: Oracle Tile (15)(69 punktów) – Face Time (4)(61 pkt.) – Gigolo Lover (10)(54 pkt.) – Night Brodde (2)(51 pkt.)

  Witold Sudoł

  Zdjęcie: Equidia.fr

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły