More

  Czołówka francuskich trzylatków w niedzielę na Longchamp sprawdzi formę przed klasykami

  Aż trzy gonitwy rangi G3 dla trzylatków (każda z pulą nagród 80 tysięcy euro) zostały zaplanowane w niedzielę 16 kwietnia na słynnym paryskim torze Longchamp. Trwa już wzajemne badanie układu sił przed gonitwami klasycznymi pomiędzy trenerami i właścicielami z Anglii, Irlandii oraz Francji. Aby porównać się z czołowymi francuskimi trzylatkami, konia ze słynnej irlandzkiej stadniny Coolmore przywiezie do Paryża trener Aidan O’Brien. Niemieccy właściciele mają z kolei apetyt na wygraną w Prix Lord Seymour LR na 2400 m dla koni starszych.

  W Traf Online będzie w niedzielę możliwość obejrzenia i obstawienia szesnastu wyścigów z czterech torów: Longchamp (gonitwy płaskie), a także z Tours, Tuluzy i Chartres (kłusaki). W ofercie m.in. cztery czwórki z pulami gwarantowanymi po 2555 zł każda. Kwinta nadal pozostaje nietrafiona – skumulowana pula wynosi w niej 3159 zł (pierwszy taki zakład w niedzielę w wyścigach nr 6-10). Początek gonitw o godz. 13.40, a zakończenie o 18.10.

  Wielkie ściganie w niedzielę na Longchamp zacznie się o godzinie 13.58 od razu gonitwą z kategorii Patttern – to Prix Lord Seymour LR na 2400 m (pula nagród 52 tysiące euro, w tym połowa dla właściciela zwycięskiego konia) dla czteroletnich i starszych koni. Pobiegnie ich siedem, wszystkie mają status black type. Stawka dżokejów i trenerów też doborowa.

  W tym wyścigu karty mają rozdawać w roli właścicieli niemieckie słynne stadniny – Ammerland i Schlenderhan. Wśród pretendentów do zwycięstwa będą: nr 3 Sea The Sky (Bauyrzhan Murzabayev) i nr 5 Galashiels (Mickael Barzalona) od trenera Andre Fabre’a, nr 4 Northern Ruler (Maxime Guyon) z Niemiec od trenera Andreasa Woehlera, czy nr 1 Or Gris (Christophe Soumillon) ze stajni Leendersów.

  Typy portalu Equidia: 3-5-7-4

  Typy redakcji L’Ardennais: 3-5-4

  Trzylatki ruszą do boju o godz. 14.33 w Prix Noailles G3 na 2100 m, a więc będą to głównie konie o predyspozycjach dystansowych. W sobotnich notowaniach angielskich bukmacherów faworytem był (9:4) z nr 1 Flight Leader (Frankel – Principal Role po Empire Maker), wyhodowany w irlandzkim oddziale stadniny Juddmonte, należącej obecnie do spadkobierców zmarłego w 2021 roku księcia Khalida Abdullaha.

  To właśnie Khalid Abdullah wyhodował niepokonanego w czternastu startach słynnego Frankela (Galileo – Kind po Danehill). który jest ojcem Flight Leadera, trenowanego przez Andre Fabre’a. W ubiegłym roku irlandzkie Derby wygrał dla Juddmonte syn Frankela Westover. Flight Leader ma zgłoszenie do francuskiego Derby i Grand Prix de Paris. Jest zinbredowany 3×3 na Sadler’s Wellsa, czyli podobna koncepcja hodowlana jak z Enable (miała inbred 3×2 na tego słynnego reproduktora), która dwa razy wygrała dla Abdullaha Nagrodę Łuku Triumfalnego.

  Flight Leader. Fot. France Sire

  Flight Leader biegał tylko dwa razy jako dwulatek. Zaczął od potężnego falstartu, gdy 1 września na Longchamp w roli zdecydowanego faworyta zajął pod Olivierem Peslierem ostatnie miejsce w wyścigu na 1600 m, aż 14,5 długości za zwycięskim Padishakh. Szybko jednak zrehabilitował się, bo 12 października dość łatwo wygrał gonitwę w Chantilly na 1800 m pod Mickaelem Barzaloną. W tym roku powinien mocno progresować. Pojedzie na nim tym razem Bauyrzhan Murzabayev.

  Siłę potencjalnych kandydatów do zwycięstwa w francuskim Derby przyjedzie w niedzielę na Longchamp sprawdzić z nr 5 Londoner (Saxon Warrior – Gilt Edge Girl po Monsieur Bond), trenowany w Irlandii przez Aidana O’Briena dla trójcy z Coolmore (Magnier, Tabor, Smith) i samochodowego multimilionera Georga von Opela. W sobotę był drugi w notowaniach w Anglii – 11:4. O’Brien zaprosił do współpracy samego Christophe’a Soumillona.

  Londoner też tylko dwa razy biegał jako dwulatek i też miał słabszy debiut, 5 października był czwarty na 1600 m w Navan, aż 12 długości za zwycięskim Salt Lake City. Podobnie jak Flight Leader szybko poprawił i 16 dni później w Dundalk wygrał o 4 długości wyścig na milę. W Coolmore liczą, że doskoczy do europejskiej czołówki trzylatków. Jest w zapisie do 2000 Guineas i Derby, zarówno w Anglii, jak i w Irlandii, a we Francji ma zgłoszenia do 2000 Gwinei, Derby i Grand Prix de Paris.

  Z dwójką faworytów będą się starały nawiązać walkę konie trochę nie tak może cenione, ale mocne i utalentowane: nr 7 niepokonany w dwóch startach jako dwulatek Fortune, który w francuskim totalizatorze wysforował się w niedzielę rano na faworyta i z nr 4 drugi w marcu w Listed Prince of Paname, a także nr 3 Harry Way, który 18 marca wygrał gonitwę Listed w Saint-Cloud na 2100 m.

  Typy portalu Equidia: 1-7-5-3

  Typy redakcji L’Ardennais: 7-3-5

  O godzinie 15.50 na Longchamp w Prix de Fontainebleau G3 na 1600 m miało dojść do drugiej tego dnia konfrontacji konia z Coolmore, trenowanego przez Aidana O’Briena, z koalicją koni francuskich. Irlandzką stadninę miał reprezentować nr 7 znakomity Victoria Road (Saxon Warrior – Tickled Pink po Invincible Spirit), ale został w sobotę wycofany. Szkoda, bo to koń o wybornym rodowodzie (wnuk świetnej klaczy Cassandra Go), który jako dwulatek wygrał cztery gonitwy z rzędu – trzy w Europie i w USA Breeders Cup Juvenile Turf.

  W tej sytuacji faworytami (z notowaniami od 2:1 do 3:1) stały się dwa niepokonane konie. Z nr 3 Rajapour (Almanzor – Raydara po Rock of Gibraltar), hodowli i własności księcia Agi Khana. To koń, który był niepokonanym w trzech startach dwulatkiem, a na koniec tej serii wygrał 19 października w Deauville wyścig Listed na 1600 m – Prix Isonomy, bijąc łatwo dwa konie black type.

  Rajapour wygrywał wcześniej na 1500 i 1600, ale jego ojciec dobrze radził sobie też na dłuższych dystansach. Almanzor wygrał m.in francuskie Derby na 2100 m, a teraz jest obiecującym reproduktorem.

  Rajapour. Fot. France Sire

  Z nr 6 pobiegnie Maniatic (Intello – Hallucinante po Dubawi) z mocnej stajni Wertheimerów. Podopieczny Andre Fabre’a jako dwulatek biegał dwa razy i dwa razy wygrał jesienią na 1600 m pod Maximem Guyonem, który pojedzie na nim i tym razem. Zarówno Maniatic jak i Rajapour mają zgłoszenia we Francji do 2000 Gwinei, Derby i Grand Prix de Paris.

  W tej gonitwie pobiegnie tylko pięć koni, a trzecim, rozpatrywanym jako kandydat do zwycięstwa (notowania 5:1), jest z nr 4 American Flag (Wootton Bassett – Tres Americanqueen po American Post), na którym pojedzie Christophe Soumillon. W listopadzie American Flag wygrał aż o 6 długości wyścig na 1600 m na paryskim torze Sain-Cloud. W marcu na tym samym obiekcie wygrał pod Soumillonem Prix Omnium II LR też na 1600 m. Jest w formie, zwyciężył wtedy w dobrym stylu o 3 długości.

  Typy portalu Equidia: 7-3-4-1

  O godzinie 16.25 na Longchamp w Prix de la Grotte G3 na dystansie 1600 m powalczą klacze. W tym wyścigu stawka jest bardziej liczna – 9 koni.

  W tej gonitwie w roli jednej z faworytek (3:1) znów mamy niepokonaną lat klacz Wertheimerów, którą trenuje Fabre, a pojedzie na niej Guyon, to z nr 8 Algolia (Lope de Vega – Viva Rafaela po Know Heights). Algolia nie biegała jako dwulatka, w marcu wygrała dwa wyścigi na 1600 m w Chantilly i Saint-Cloud, w dobrym stylu o 5 i dwie długości, ale po raz pierwszy zmierzy się z mocniejszymi rywalkami.

  Algolia. Fot. canalturf.com

  Podobne notowania ma z nr 9 Blue Rose Cen (Churchill – Queen Blossom po Jeremy), hodowli i własności stadniny Yeguada Centurion Slu, należącej do hiszpańskiego biznesmena Leopoldo Pujalsa. Jest ona trenowana przez młodego Christophe’a Heada, ze słynnej wyścigowej francuskiej rodziny.

  Blue Rose Cen jako dwulatka biegała 6 razy i wygrała aż cztery wyścigi. W dniu Łuku Triumfalnego zwyciężyła w Prix Marcel Boussac G1 na 1600 m dla klaczy i to aż o 5 długości w mocnej stawce. Wcześniej wygrała na Longchamp Prix d’Aumale G3 też na milę.

  Jej matka Queen Blossom została zakupiona przez Hiszpana za 220 tysięcy euro i pokryta znakomitym Churchillem, którego syn Vadeni wygrał w ubiegłym roku francuskie Derby, a w Polsce w Nagrodzie Efforty triumfowała jego córka Migliore Speranza. Matka Blue Rose Cen jest po ogierze Jeremy, który był milerem, ale jego syn Corach Rambler wygrał w sobotę przeszkodowy Grand National na 6900 metrów.

  Niepokonana w trzech startach jako dwulatka jest z nr 1 Lindy (Le Havre – Llanita po Rock of Gibraltar), notowana 8:1, która w listopadzie wygrała Listed w Tuluzie na 1600 m. Być może do walki włączy się też z nr 7 Autumn Starlight (Lope de Vega – Falling Leaves po Galileo) z Soumillonem w siodle. Po zwycięskim debiucie w październiku, w marcu wygrała w walce w Saint-Cloud Prix la Camargo LR na 1600 m. W porannych notowaniach wypłata za jej wygraną wynosiła 12:1.

  Typy portalu Equidia: 7-9-8-5

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Blue Rose Cen jako dwulatka zwycięża w Prix Marcel Boussac G1. Fot. France Galop

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły