More

  W poniedziałek w Chantilly wyścig G3 dla trzyletnich sprinterów, a w Traf Online wysoka kumulacja kwinty

  Na pierwszy dzień nowego tygodnia Traf Online przygotował ofertę, która umożliwia obejrzenie i obstawienie siedemnastu gonitw z Francji. Konie będą rywalizować na torach Chantilly (gonitwy płaskie), Cavaillon (kłusaki) i Argentan (kłusaki). Do Chantilly na wyścig Prix Sigy G3 na 1100 m zawitają konie z Anglii i Irlandii (a nawet i z Hiszpanii), aby zbadać układ sił i zrobić przymiarkę do ustalenia hierarchii trzyletnich sprinterów w europejskich wyścigach.

  W poniedziałek pojawi się możliwość obstawienia aż sześciu zakładów czwórkowych. Pula gwarantowana w każdej to 2366 zł. Taki zakład będzie dostępny już gonitwie otwierającej dzień w Traf Online o godzinie 13.25. Kolejne czwórki będą możliwe do obstawienia w gonitwie drugiej (13.50), trzeciej (14.07), nr 13 (17.02), nr 15 (17.37) i nr 17 (18.15). W poniedziałek również będzie wysoka kumulacja kwinty (gonitwy 1-5, początek o 13.25), która wynosi wyjściowo ponad 3800 zł. Kumulacja jest też w pierwszej tripli (gonitwy 1-3) – ponad 720 zł.

  Pierwsza gonitwa dnia, Prix Des Carrieres Dodet, to wyścig dla kłusaków (sulki) na dystansie 2525 metrów. Bieg jest zaplanowany na godzinę 13.25 i odbędzie się na torze w Cavillon (wyścig nr 1 w programie Traf Online). Podczas tego biegu można obstawić czwórkę z gwarantowaną pulą 2366 zł oraz rozpoczyna się kwinta, której skumulowana pula przekracza 3800 zł.

  Faworytem jest (nr 2) Jaguar Bourbon, który był niepokonany w swoich trzech pierwszych stratach. Następnie pod koniec ubiegłego roku został zdyskwalifikowany. Ten sezon rozpoczął nie najlepiej, nie udało mu się zmieścić w pierwszej dziewiątce (5 stycznia na Paris-Vincennes na 2100 metrów). 24 marca zdecydowanie się poprawił i zajął dobre drugie miejsce na torze Agen-La-Garenne na dystansie 2575 metrów. Biorąc pod uwagę poprzedni start, może się wydawać, że ogier wraca do dobrej formy i warto na niego zwrócić uwagę. Powozić nim będzie David Bekaert, który wygrał w tym sezonie 45 wyścigów.

  Jaguar Bourbon. Fot. canalturf.com

  Zagrożeniem w walce o triumf może okazać się (nr 4) Jaguar de Kara. Ogierowi jeszcze w karierze nie udało się wygrać wyścigu, ale miał niezłe poprzednie dwa wyścigi. Zajął drugie miejsce 12 marca w Bordeaux na dystansie 2550 metrów. Kolejny jego start to czwarte miejsce i przegrany bezpośredni pojedynek z Jaguar Bourbon, 24 marca w Agen-La-Garenne na 2575 metrów. W sulce zobaczymy Manuela Criado, powożący wygrał w karierze ponad 1000 gonitw.

  O dalsze miejsce w czwórce ma szansę powalczyć (nr 7) Juve D’Heripre, która w karierze wygrała dwa wyścigi. Klacz w tym sezonie ścigała się już sześć razy i niestety trzy razy została zdyskwalifikowana. Dwa ostatnie jej starty to dwa szóste miejsca. Była bardzo blisko zajęcia płatnego miejsca, więc wydaje się, że pierwsza piątka jest w jej zasięgu. Klaczą powozić będzie Nicolas Ensch, który również ją trenuje.

  Na płatne miejsce liczona jest także (nr 5) Joyeuse Mab. Klacz jest w niezłej dyspozycji. Podczas tego sezonu ścigała się cztery razy, w pierwszym biegu skończyła na dziewiątym miejscu, dwukrotnie była druga i tylko raz została zdyskwalifikowana. Ostatni raz ścigała się prawie miesiąc temu (18 marca) w Marsylii na dystansie 2650 metrów i zajęła dobre drugie miejsce. W osiągnięciu jak najlepszego rezultatu pomoże jej Pierre Repichet. Powożący w tym sezonie nie wygrał jeszcze żadnego wyścigu.

  Typy portalu Equidia: 2-4-7-5

  Ciekawie zapowiada się Prix Sigy G3 – wyścig płaski dla koni trzyletnich na dystansie 1100 metrów (pula nagród 80 tysięcy euro). Bieg zostanie rozegrany w lini prostej na torze w Chantilly, start jest zaplanowany na godzinę 15.00 i jest to gonitwa nr 6 w programie Traf Online.

  Zdaniem francuskich dziennikarzy jednym z kandydatów do wygranej jest (nr 1) Wodao (Showcasing – Dadao po Intello), dla którego to będzie pierwszy wyścig we Francji, trenuje go w Irlandii Donnacha O’Brien, syn słynnego Aidana. Trzyletni ogier Wodao wcześniej rywalizował w Wielkiej Brytanii. Największym jego sukcesem jest triumf w gonitwie Listed, 29 czerwca 2022 roku w Tipperary (Irlandia) na 1000 metrów. Wodao raz wziął udział w G3, ale 7 października 2022 roku zajął siódme miejsce w Newmarket na 1000 metrów.

  Jego ojciec Showcasing wygrał w karierze wyścigowej dwa wyścigi, jednym z nich było Gimcrack Stakes (G2 w Wielkiej Brytanii dla dwuletnich ogierów i wałachów na 1200 metrów). W 2022 roku pięcioro jego potomków wygrało gonitwę G1, a stanówka tym reproduktorem wynosi obecnie aż 45 tysięcy funtów. Trzyletniego Wodao dosiądzie młody dżokej z Irlandii, 22-letni Gavin Ryan, który wygrał w swojej karierze ponad 150 wyścigów.

  Obiecująco wyglądają także szanse biegnącego z nr 6 ogiera Marshman (Harry Angel – White Rosa po Galileo), który ma już w karierze start w gonitwie najwyższej rangi G1. Tak samo jak Wodao, Marshman do tej pory ścigał się tylko w Wielkiej Brytanii, trenuje go w Anglii Karl Burke.

  Marshman. Fot. racingfactors.com

  Trzylatek był niepokonany w swoich pierwszych dwóch biegach (oba na 1200 metrów). Po dwóch triumfach został zapisany do gonitwy G2 (19 sierpnia 2022 roku w Yorku na 1200 m), w której zajął bardzo dobre drugie miejsce. Kolejny wyścig to już najwyższa możliwa ranga, bieg G1 Middle Park Stakes (24 września 2022 roku w Newmarket na 1200 metrów) i piąte miejsce dla Marshmana, który stracił pięć długości do zwycięskiego ogiera Blackbeard. Od tamtej pory się nie ścigał.

  Ojcem Marshmana jest Harry Angel, który w karierze wyścigowej zarobił ponad 850 tysięcy funtów. Jako trzylatek był najlepszym sprinterem, wygrywając między innymi July Cup Stakes (G1 w Wielkiej Brytanii) i Sprint Cup Stakes (G1 w Wielkiej Brytanii). Obecnie stanówka tym reproduktorem kosztuje 10 tysięcy funtów. Ogier kryje w stadninie Dalham Hall Stud. W siodle Marshmana zobaczymy 27-letniego Clifforda Lee, który wygrał ponad 340 wyścigów w karierze.

  Wysoko liczony jest również (nr 3) Disillusion (Profitable – Inca Husky po Kodiac), wyhodowany w Irlandii. Ogier do tej pory tylko raz ścigał się we Francji, jest bowiem trenowany w Hiszpanii. Zajął dobre drugie miejsce w Listed, rywalizując 27 października 2022 roku na torze Paris Longchamp na dystansie 1000 metrów.

  W zeszłym roku zanotował również dwa zwycięstwa, ścigając się (w październiku i listopadzie) w Madrycie na dystansie 1200 metrów. W tym sezonie raz już startował, odnosząc triumf 2 kwietnia ponownie w stolicy Hiszpanii na 1100 metrów. W poniedziałek przekonamy się, czy jego kolejna podróż do Francji będzie owocna, a może wygra drugi raz z rzędu.

  Jego ojcem jest Profitable, który wygrał jako czterolatek King’s Stand Stakes (G1 dla koni trzyletnich i starszych w Wielkiej Brytanii na 1000 metrów). Obecnie jedną z najlepszych jego córek jest Wed. Stanówka tym reproduktorem kosztuje 9 tysięcy funtów. Ogiera Disillusion dosiądzie Ricardo Sousa Ferreira.

  Do czołówki tego biegu powinny zaliczyć się jeszcze (nr 4) Vicious Harry (Harry Angel – Umneeyatee po Encosta De Lago) i (nr 5) Whistle And Flute (Dandy Man – Maria Ormani po Roderic O’Connor).

  Vicious Harry (nr 4) w zeszłym sezonie ścigał się w Grand Criterium G1 i zajął w niej piąte miejsce, tracąc jednak tylko niecałe trzy długości do zwycięzcy. W przypadku tego ogiera warto zwrócić uwagę na to, że nigdy nie wypadł z pierwszej piątki. Dosiądzie go francuski czempion Maxime Guyon.

  W siodle (nr 5) Whistle And Flute zobaczymy również świetnego jeźdźca, jakim jest Christophe Soumillon. Trzyletni ogier ma za sobą dwa dobre wyścigi we Francji. Ostatni raz startował 21 marca w Listed na obiekcie w Chantilly na 1100 metrów i zajął drugie miejsce.

  Typy Courrier Picard: 1-5-3

  Typy portalu Equidia: 1-6-3-4

  Zapraszamy do oglądania transmisji w Traf Online.

  Karol Pilich

  Na zdjęciu tytułowym ogier Wodao, który przyjedzie do Chantilly z Irlandii. Fot. irishracing.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły