More

  W wyścigu G3 w Niemczech Abik na wałachu Western Soldier drugi – o nos za zwycięzcą, Mazur czwarty, a Sabatbekov ósmy

  Niedzielna gonitwa dnia w niemieckim Düsseldorfie padła łupem dosiadanego przez Lukasa Deloziera See Hectora w treningu Hanka Grewe. O nos wygrał on zaciętą walkę z Western Soldierem, trenowanym przez Petera Schiergena, pod czempionem jeźdźców w Polsce w 2017 roku Michalem Abikiem, a więc z trójki czempionów polskich torów to właśnie Słowak był dzisiaj najlepszy. Dosiadany przez sześciokrotnego polskiego czempiona Szczepana Mazura Parol kończył czwarty, a podliczany Dapango, z najskuteczniejszym jeźdźcem 2022 roku w Polsce Dastanem Sabatbekovem w siodle, był dopiero ósmy. 

  Kalkmann-Frühjahrs-Meile G3 niespodziewanie rozegrały konie, które były typowane jako uzupełnienie do faworytów, a te najczęściej wskazywane do zwycięstwa zawiodły. See Hector (Counterattack – Scouting po New Approach) w ubiegłym roku wygrał włoski klasyk na milę – 2000 Gwinei, ale po nim długo pauzował.

  Po pół roku wrócił, ale biegał przeciętnie. W gonitwie rangi G3 najpierw był szósty, a później czwarty w Premio Roma (G2). Zimę ewidentnie przepracował jak należy i sezon 2023 zaczął w kapitalny sposób. Choć przy niedzielnym zwycięstwie miał trochę szczęścia.

  Drugi na celowniku Western Soldier (Soldier Hollow – Wamika po Shirocco) w niedzielę po raz pierwszy w karierze wystartował w gonitwie rangi Pattern i od razu spisał się świetnie. Na jego korzyść przemawiała doskonała forma w drugiej części sezonu 2022 (pięć zwycięstw z rzędu na dystansach 1600-1800 m) oraz tegoroczne przetarcie – wygrał milerską gonitwę klasy B o dwie długości.

  Okazuje się, że jest w stanie walczyć z końmi na stałe biegającymi na poziomie Pattern, a nawet zająć drugie miejsce w G3 i mimo że seria zwycięstw zatrzymała się na pięciu wygranych z rzędu, to drugie miejsce w Düsseldorfie na pewno cieszy właścicieli. 

  Wyniki Kalkmann-Frühjahrs-Meile. Fot. Deutscher Galopp

  Po otwarciu się drzwiczek startmaszyny sporo pracy miał Szczepan Mazur, który od początku posyłał Parola, aby objąć prowadzenie. To mu się udało i właśnie on wprowadził stawkę w zakręt, będąc na pierwszej pozycji, przy kanacie. Dastan na Dapango pokonywał łuk najszerszym kołem. Jego koń galopował w środku stawki obok Western Soldiera pod Michalem Abikiem. 

  Parol jako pierwszy pojawił się także na finiszowej prostej, a zaraz za nim był See Hector. Dapango wyszedł z zakrętu szeroko i próbował się rozpędzać na wolnym polu. W gorszej sytuacji były faworyzowane przez publiczność Aemilianus (Holy Roman Emperor – Assisi po Galileo) oraz przyjezdna z Francji Sweetheart (Al Wukair – Santa Christiana po Danehill Dancer), te dwa konie dalej były zamknięte w środku stawki. 

  Szczepan wysyłał ciągłego Parola i próbował oderwać się od goniących go rywali, utrzymywał około długości przewagi nad drugim See Hectorem. Czterysta metrów przed słupem trochę przestrzeni znalazł synowi Soldier Hollowa Michal Abik, co dało mu szansę na swobodny finisz. Za Western Soldierem szedł, ciągle prowadzony w ręku, drugi koń trenowany przez Petera Shiergena – Calif (Areion – Cherry Danon po Rock Of Gibraltar) pod Rene Piechulkiem. 

  Dwieście metrów przed celownikiem do Parola zaczęła dobierać się super idąca od pola para See Hector oraz Western Soldier, a Dapango pod Sabatbekovem dalej galopował jednostajnie i zbliżały się do niego kolejne konie. Sto metrów przed lustrem Parol nie dał rady i stracił prowadzenie na rzecz Deloziera na zwycięzcy włoskiego klasyku, a na niego coraz mocniej naciskał atakujący od pola Western Soldier pod Słowakiem. Emocji było co niemiara, bo pierwsza para koni minęła celownik niemal równocześnie.

  Fotofinisz Kalkmann-Frühjahrs-Meile. Fot. GaloppOnline

  Ostatecznie triumfatorem niedzielnego wyścigu dnia sędziowie okrzyknęli See Hectora, a Western Soldierowi zabrakło szczęścia, foulee rywalizujących koni nie ułożyło się dla niego korzystnie i przegrał o nos.

  Lepiej ułożyło się to w przypadku Parola. Do niego na ostatnich metrach zbliżyły się jeszcze dwa konie finiszujące od pola. O łeb wyprzedził go Calif, niemal całą prostą finiszową galopujący za kolegą stajennym, ale Best Lightning nie był na tyle szybki i do ogrania konia trenowanego przez Bohumila Nedorostka zabrakło mu krótkiego łba, więc Szczepan Mazur może się cieszyć z czwartego miejsca w pierwszym poważnym sprawdzianie pod skrzydłami nowego trenera.

  Faworyt gonitwy Aemilianus nie pokazał się z dobrej strony i zajął dopiero siódmą pozycję, a pół długości za nim celownik minął trenowany przez Rolanda Dzubasza Dapango z polskim czempionem jeźdźców 2022 roku Dastanem Sabatbekovem, dla którego ten występ również nie był udany. Stracił on do zwycięzcy ponad sześć długości.

  Kalkmann-Frühjahrs-Meile – Gruppe 3

  Nieco ponad półtorej godziny później Szczepan Mazur dosiadał jeszcze jednego konia ze swojej nowej stajni. W ostatnim wyścigu dnia, gonitwie E klasy, dosiadał klaczy Neapolia (Areion – Nada po Authorized). Czterolatka była drugą faworytką tego biegu, ale nie spisała się aż tak dobrze. Zajęła czwarte miejsce. 

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym See Hector wygrywa Kalkmann-Frühjahrs-Meile przez Western Soldierem. Fot. GaloppOnline

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły