More

  Zmarł doktor Adam Wąsowski – od niemal pół wieku związany ze szpitalem koni na Służewcu

  Z przykrością informujemy, że w dniu 14 kwietnia 2023 roku zmarł dr Adam Jan Wąsowski. Od lat związany ze Szpitalem Koni na warszawskim Służewcu. Jako lekarz kadry WKKW, brał udział w przygotowaniach koni i uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) oraz Moskwie (1980). W trakcie rozgrywania wyścigów w Warszawie przez wiele lat odpowiadał za kwestie dopingowe – poinformował Polski Klub Wyścigów Konnych.

  Dr Adam Jan Wąsowski urodził się w 1932 roku w Warszawie. Był absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, również w Warszawie. Doktor Adam Wąsowski od 2019 roku znajduje się w galerii „Legendy Polskiego Jeździectwa”, prowadzonej przez Artura Bobera. Oto sylwetka dr Wąsowskiego, przygotowana przy okazji tej nominacji:

  „Lekarz weterynarii, specjalista chorób koni. Całe życie z ukochanymi końmi i sportem jeździeckim. Pierwsze kroki zawodowe stawiał w Szpitalu Koni na Torze Wyścigów Konnych w Warszawie. Potem była SK Rzeczna, Tor Wyścigów Konnych w Sopocie i powrót do Szpitala Koni na Torze Wyścigów Konnych Służewiec, Warszawa.

  Ceniony i szanowany przez hodowców, sportowców i lekarzy weterynarii. Szczególnie ukochał Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego. Był mianowany olimpijskim lekarzem weterynarii, brał udział w przygotowaniach i uczestniczył w IO: Monachium 1972, Moskwa 1980.

  Jego charakter, osobowość i fachowość sprawiły, że został powołany do Komisji Weterynaryjnej Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Współpracując z Polskim Związku Jeździeckim jako lek. wet. stworzył podwaliny „weterynarii sportowej”, współredagując „Przepisy Weterynaryjne” i tworząc Komisję Weterynaryjną PZJ.

  Zawsze otoczony młodymi lekarzami weterynarii, z którymi chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Jest inicjatorem powołania Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego, skupiającego Lekarzy weterynarii specjalistów chorób koni. Codziennie można Go spotkać w Szpitalu Koni na Służewieckim Torze”.

  Doktor Adam Wąsowski z Arturem Boberem, twórcą galerii „Legendy Polskiego Jeździectwa”

  Artur Bober takimi słowami pożegnał dr Adama Wąsowskiego:

  „DLACZEGO tak SZYBKO, ODCHODZĄ CI , KTÓRYCH KOCHAMY. 14.04. około godz. 17, ODSZEDŁ od nas, Legenda Polskiego Jeździectwa, Pan ADAM WĄSOWSKI. Niezwykle szanowany i ceniony lekarz weterynarii, całe swoje życie poświęcił leczeniu i pomocy koniom, które tak wszyscy kochamy. ODSZEDŁ mój MENTOR, PRZYJACIEL, drugi TATA w moim życiu. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

  Jedną z ostatnich próśb śp. ADAMA WĄSOWSKIEGO było nie przynoszenie kwiatów w dniu JEGO pogrzebu, ale zorganizowanie dobrowolnej zbiórki, przeznaczonej na wsparcie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach”.

  Na profilu służewieckiego szpitala na Facebooku współpracownicy dr Wąsowskiego tak wspominają swojego mentora:

  „Człowiek – epoka, od blisko 70 lat obecny w świecie weterynarii, sportu i wyścigów konnych, od niemal półwiecza związany ze Szpitalem Koni Służewiec.
  Znawca procedur i kodeksów, obdarzony błyskotliwą inteligencją i niepospolitym poczuciem humoru. Takim będziemy go pamiętać, takim pozostanie wśród nas.
  Załoga Szpitala Koni Służewiec”

  Dr Adam Wąsowski

  Rodzinie i przyjaciołom dr Adama Wąsowskiego składamy wyrazy współczucia.
  Redakcja Traf News

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły