More

  Zmarł doktor Adam Wąsowski – od niemal pół wieku związany ze szpitalem koni na Służewcu

  Z przykrością informujemy, że w dniu 14 kwietnia 2023 roku zmarł dr Adam Jan Wąsowski. Od lat związany ze Szpitalem Koni na warszawskim Służewcu. Jako lekarz kadry WKKW, brał udział w przygotowaniach koni i uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) oraz Moskwie (1980). W trakcie rozgrywania wyścigów w Warszawie przez wiele lat odpowiadał za kwestie dopingowe – poinformował Polski Klub Wyścigów Konnych.

  Dr Adam Jan Wąsowski urodził się w 1932 roku w Warszawie. Był absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, również w Warszawie. Doktor Adam Wąsowski od 2019 roku znajduje się w galerii „Legendy Polskiego Jeździectwa”, prowadzonej przez Artura Bobera. Oto sylwetka dr Wąsowskiego, przygotowana przy okazji tej nominacji:

  „Lekarz weterynarii, specjalista chorób koni. Całe życie z ukochanymi końmi i sportem jeździeckim. Pierwsze kroki zawodowe stawiał w Szpitalu Koni na Torze Wyścigów Konnych w Warszawie. Potem była SK Rzeczna, Tor Wyścigów Konnych w Sopocie i powrót do Szpitala Koni na Torze Wyścigów Konnych Służewiec, Warszawa.

  Ceniony i szanowany przez hodowców, sportowców i lekarzy weterynarii. Szczególnie ukochał Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego. Był mianowany olimpijskim lekarzem weterynarii, brał udział w przygotowaniach i uczestniczył w IO: Monachium 1972, Moskwa 1980.

  Jego charakter, osobowość i fachowość sprawiły, że został powołany do Komisji Weterynaryjnej Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Współpracując z Polskim Związku Jeździeckim jako lek. wet. stworzył podwaliny „weterynarii sportowej”, współredagując „Przepisy Weterynaryjne” i tworząc Komisję Weterynaryjną PZJ.

  Zawsze otoczony młodymi lekarzami weterynarii, z którymi chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Jest inicjatorem powołania Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego, skupiającego Lekarzy weterynarii specjalistów chorób koni. Codziennie można Go spotkać w Szpitalu Koni na Służewieckim Torze”.

  Doktor Adam Wąsowski z Arturem Boberem, twórcą galerii „Legendy Polskiego Jeździectwa”

  Artur Bober takimi słowami pożegnał dr Adama Wąsowskiego:

  „DLACZEGO tak SZYBKO, ODCHODZĄ CI , KTÓRYCH KOCHAMY. 14.04. około godz. 17, ODSZEDŁ od nas, Legenda Polskiego Jeździectwa, Pan ADAM WĄSOWSKI. Niezwykle szanowany i ceniony lekarz weterynarii, całe swoje życie poświęcił leczeniu i pomocy koniom, które tak wszyscy kochamy. ODSZEDŁ mój MENTOR, PRZYJACIEL, drugi TATA w moim życiu. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

  Jedną z ostatnich próśb śp. ADAMA WĄSOWSKIEGO było nie przynoszenie kwiatów w dniu JEGO pogrzebu, ale zorganizowanie dobrowolnej zbiórki, przeznaczonej na wsparcie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach”.

  Na profilu służewieckiego szpitala na Facebooku współpracownicy dr Wąsowskiego tak wspominają swojego mentora:

  „Człowiek – epoka, od blisko 70 lat obecny w świecie weterynarii, sportu i wyścigów konnych, od niemal półwiecza związany ze Szpitalem Koni Służewiec.
  Znawca procedur i kodeksów, obdarzony błyskotliwą inteligencją i niepospolitym poczuciem humoru. Takim będziemy go pamiętać, takim pozostanie wśród nas.
  Załoga Szpitala Koni Służewiec”

  Dr Adam Wąsowski

  Rodzinie i przyjaciołom dr Adama Wąsowskiego składamy wyrazy współczucia.
  Redakcja Traf News

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.