More

  Polski derbista Han Rastaban zadebiutuje w niedzielę we Francji w Prix de Carthage G2

  Zwycięzca polskiego Derby 2022 dla koni arabskich i Nagrody Europy G3 pięcioletni Han Rastaban (Assy – HN Rana po Bengali d’Albret) 25 stycznia opuścił Służewiec po wspaniałej karierze pod okiem trenera Andrzeja Laskowskiego. Jest teraz trenowany na południu Francji przez Charlesa Gourdaina. W niedzielę Han Rastaban ma pobiec na torze w Tuluzie w Prix de Carthage G2, gonitwie dla czteroletnich i starszych koni na dystansie 2000 metrów (pula nagród 30 tysięcy euro, w tym połowa dla właściciela zwycięskiego konia). Pojedzie na nim Maxime Foulon.

  Do wyścigu zostało zgłoszonych ostatecznie siedem koni. Han Rastaban trafił w nim na starego dobrego znajomego i będzie miał okazję do rewanżu. Jest nim pięcioletni Al Faisal (AF Albahar – Sakina de Faust po Al Sakbe), którego trenuje teraz we Francji Thomas Fourcy. Al Faisal w treningu Macieja Kacprzyka biegał w Polsce trzy razy w sezonie 2021 i był niepokonany. W sierpniu w Nagrodzie Emaela pokonał Han Rastabana o szyję, a następnie wygrał we wrześniu Nagrodę Amuratha, bijąc o długość Al Jassima, którego w sobotę zobaczymy na Służewcu w roli faworyta jednego z wyścigów.

  Szejk Faisal al Thani po tych trzech zwycięstwach przeniósł swojego pupila do treningu we Francji. Al Faisal biegał tam w sezonie 2022 siedem razy, wygrał jeden wyścig (był też trzy razy drugi) i z premiami 28 tysięcy euro. W czerwcu zwyciężył pod Maximem Guyonem w gonitwie conditions na 1900 m w La Teste-Bassin, bijąc o łeb Lila Star, córkę Ameretto, który cztery razy z rzędu wygrał na Służewcu Nagrodę Europy. Szósty w tym wyścigu był znany z występów na polskich torach Suny du Loup.

  Al Faisal na Służewcu był niepokonany w trzech startach i pokonał o szyję Hana Rastabana. W niedzielę rewanż. Fot. A. Pyzara

  Al Faisal w czerwcu 2022 roku wystartował w francuskim Derby dla koni arabskich w Chantilly na dystansie 2000 metrów. W stawce dziesięciu koni zajął ostatnie miejsce. Do zwycięskiego ogiera Samlla stracił około 25 długości. W tym roku biegał raz, 15 kwietnia zajął czwarte miejsce w Mont-de-Marsan w wyścigu na 1600 metrów, tracąc około 3,5 długości do zwycięzcy. Dla Hana Rastabana będzie to pierwszy start w sezonie 2023.

  Wydaje się, że Al Faisal, choć jako trzylatek minimalnie pokonał Hana Rastabana, to nie rozwinął się później aż tak dobrze, jak były podopieczny trenera Laskowskiego. Kwestia jak Han Rastaban zaaklimatyzował się we Francji, na ile poznał go nowy trener i czy polskiemu derbiście nie przeszkodzi brak przetarcia w tym roku.

  Prowizoryczny rating Hana Rastabana we Francji, na podstawie występów w Polsce, został oceniony na 50. W tej stawce wyższy (51) ma tylko pięcioletni Edalbar (AF Albahar – Edee Rose po Virgule al Maury), na którym pojedzie Maxime Guyon. Edalbar biegał dotąd 7 razy, wygrał 4 wyścigi i z premiami 66 tysięcy euro. Ma na koncie dwa zwycięstwa we Francji w gonitwach Listed i jedno w G3 w sezonie 2022.

  W francuskim Derby 2022, w którym Al Faisal był ostatni, Edalbar zajął siódme miejsce, wyprzedzając Al Faisala o osiem długości. Od 29 lipca ubiegłego roku Edalbar nie biegał – wygrał wtedy Listed w Mont-de-Marsan na 1600 m.

  Taki sam rating (50) jak Han Rastaban ma siedmioletni Jarif (Dahess – Kiss de Ghazal po Dormane), który na 20 startów na torach całego świata wygrał 6 wyścigów, w tym cztery razy G3 i raz G2. Był też drugi w G1 w Qatar Arabian Trophy des Poulains, ale było to w 2019 roku.

  Startował nawet w słynnym Dubai Kahayla Classic w 2022 roku, ale zajął w nim dopiero szesnaste miejsce. 16 października 2022 roku wygrał łatwo Premio Milano Jockey Club (G3, 1800 m, 60.500 euro) dla 4-letnich i starszych koni, a trzeci w tym wyścigu był trenowany przez Michała Borkowskiego Mayar al Khalediah. Wcześniej jednak Jarif przegrał z koniem z Polski w G2 w Baden Baden.

  Jarif dwa razy przegrał z Mayarem al Khalediahem i raz go ograł

  Ostatni raz Jarif biegał 4 grudnia w Pizie i zajął czwarte miejsce w gonitwie Listed na 1750 metrów. Wygrał wtedy Mayar al Khalediah, a trzecie miejsce zajęła gwiazda polskich wyścigów Amwaj al Khalediah, do której Jarif stracił 3/4 długości (do Mayara 5 długości). Dla kończącej karierę Amwaj by to jednak zbyt krótki dystans.

  Rating 50 spośród uczestników niedzielnego wyścigu w Tuluzie ma również pięcioletnia Monda (No Risk al Maury – Mhaya po Njewman), na której pojedzie sam Christophe Soumillon. Na osiem startów wygrała dotąd jeden wyścig we Francji na 2000 metrów w sezonie 2021, ale to znakomita klacz. Była w tym samym roku trzecia w G1 dla klaczy na torze Saint-Cloud.

  W sezonie 2022 zajęła drugie miejsce na Longchamp w Qatar Arabian Trophy des Juments G1 i trzecie w Breeders Challange Classic G1 w Tuluzie, bijąc o 10 długości Jarifa. Jeśli jest już w formie na wiosnę, może być trudna do pokonania, podobnie jak Edalbar.

  Monda zajmuje trzecie miejsce w gonitwie G1 w Tuluzie. Fot. thepeninsulaqatar.com

  Wyhodowany przez spółkę Nessa Arabians Han Rastaban został wybrany najlepszym koniem arabskim w polskich wyścigach w 2022 roku. Przez dwa lata biegał na Służewcu 10 razy, wygrał pięć wyścigów, cztery razy był drugi i raz trzeci (w debiucie jako trzylatek w II grupie). Suma zdobytych przez niego nagród to 247 900 zł.

  Jako trzylatek biegał 5 razy, po wygraniu II i I grupy (Nagroda Eldona), zwyciężył aż o siedem długości w Nagrodzie Baska od ogiera Saden Al Khalediah. Sezon 2022 zaczął od dwóch drugich miejsc za świetnym Zenhafem – w Nagrodzie Kabareta i Derby Europy Centralnej (przegrał o dwie długości). W tym drugim wyścigu Zenhaf pobił rekord toru na Służewcu na 2000 metrów – 2 min 12,9 s.

  Trener Andrzej Laskowski nie był jednak zadowolony z jazdy Martina Srneca w tym wyścigu, wycofania konia w dystansie i ze spóźnionego finiszu. W polskim Derby Han Rastabana dosiadał już Szczepan Mazur. W tym wyścigu, przeznaczonym dla koni polskiej hodowli, Zenhaf nie mógł startować. Han Rastaban wygrał w niespotykanym stylu, z przewagą aż czternastu długości nad Ewestem.

  Najważniejszy wyścig roku w Polsce dla koni arabskich, Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagrodę Europy (G3 PA) Han Rastaban też wygrał w kapitalnym stylu, o trzy długości. Derbista na prostej fantastycznie finiszował pod Szczepanem Mazurem i łatwo pokonał wielką faworytkę Amwaj Al Khalediah, która w celowniku straciła drugie miejsce na rzecz Wielkiego Dakrisa. Amwaj al Khalediah zrewanżowała się Han Rastabanowi w Nagrodzie Michałowa, pokonując go o cztery długości. To był ostatni dotychczas start polskiego arabskiego konia roku 2022.

  Han Rastaban wygrywa na Służewcu Nagrodę Europy w sezonie 2022

  Han Rastaban jest zinbredowany 3×3 na świetnego ogiera Tidjani (Flipper – Managhi po Saint Laurent), wnuka epokowej klaczy Mandragore, a także 4×4 na wybitnego ogiera Manganate, który jest synem Mandragore. Ta klacz występuje więc w piątym pokoleniu u Han Rastabana aż cztery razy.

  Ojcem Han Rastabana jest Assy, syn legendarnego Amera i klaczy Margouia (po Tidjani). Spośród jego potomstwa dobre wyniki w Polsce osiągnęły również: Al Jassim, Oficer, Medan, Zoi, Java d’Vialettes.

  Matka polskiego derbisty HN Rana biegała w Polsce 12 razy, wygrała aż siedem wyścigów (suma nagród 39 170 zł), w tym Nagrodę Sabelliny. Przed Han Rastabanem urodziła słabego Harisa, średniego ogiera HN Rasal oraz bardzo dobrego Han Bersaela (po Jalnar al Khalediah), który wygrał Nagrodę Sambora, był drugi w Janowa i w Derby.

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły