More

  Han Rastaban debiutuje we Francji – w niedzielę wyścigowy maraton w Traf Online

  W niedzielę 23 kwietnia polscy kibice wyścigów konnych nie będą mogli narzekać na brak emocji. Na torze Partynice nastąpi inauguracja sezonu (start pierwszej gonitwy o godz. 14.30) – osiem wyścigów z Wrocławia można oczywiście oglądać i obstawiać w Traf Online. Aż 19 gonitw będzie w niedzielę transmitowanych z torów francuskich – Toulouse (płaskie), Auteuil (płoty i przeszkody) i Cordemais (kłusaki).

  Zwycięzca polskiego Derby 2022 dla koni arabskich i Nagrody Europy G3 pięcioletni Han Rastaban jest od stycznia trenowany na południu Francji przez Charlesa Gourdaina. W niedzielę, już o godzinie 11.35, Han Rastaban pobiegnie na torze w Tuluzie w Prix de Carthage G2, gonitwie dla czteroletnich i starszych koni na dystansie 2000 metrów (pula nagród 30 tysięcy euro). Pojedzie na nim Maxime Foulon.

  Do wyścigu zostało zgłoszonych siedem koni. Han Rastaban trafił w nim na starego dobrego znajomego i będzie miał okazję do rewanżu. Jest nim pięcioletni Al Faisal (AF Albahar – Sakina de Faust po Al Sakbe), którego trenuje teraz we Francji Thomas Fourcy. Al Faisal w treningu Macieja Kacprzyka biegał w Polsce trzy razy w sezonie 2021 i był niepokonany. W sierpniu w Nagrodzie Emaela pokonał Han Rastabana o szyję, a następnie wygrał we wrześniu Nagrodę Amuratha, bijąc o długość Al Jassima.

  Szejk Faisal al Thani po tych trzech zwycięstwach przeniósł swojego pupila do treningu we Francji. Al Faisal biegał tam w sezonie 2022 siedem razy, wygrał jeden wyścig (był też trzy razy drugi) i z premiami 28 tysięcy euro. W czerwcu zwyciężył pod Maximem Guyonem w gonitwie conditions na 1900 m w La Teste-Bassin.

  Al Faisal w czerwcu 2022 roku wystartował w francuskim Derby dla koni arabskich w Chantilly na dystansie 2000 metrów. W stawce dziesięciu koni zajął ostatnie miejsce. Do zwycięskiego ogiera Samlla stracił około 25 długości. W tym roku biegał raz, 15 kwietnia zajął czwarte miejsce w Mont-de-Marsan w wyścigu na 1600 metrów, tracąc około 3,5 długości do zwycięzcy. Dla Hana Rastabana będzie to pierwszy start w sezonie 2023.

  Prowizoryczny rating Hana Rastabana we Francji, na podstawie występów w Polsce, został oceniony na 50. W tej stawce wyższy (51) ma tylko pięcioletni Edalbar (AF Albahar – Edee Rose po Virgule al Maury), na którym pojedzie Maxime Guyon. Edalbar biegał dotąd 7 razy, wygrał 4 wyścigi i z premiami 66 tysięcy euro. Ma na koncie dwa zwycięstwa we Francji w gonitwach Listed i jedno w G3 w sezonie 2022.

  W francuskim Derby 2022, w którym Al Faisal był ostatni, Edalbar zajął siódme miejsce, wyprzedzając Al Faisala o osiem długości. Od 29 lipca ubiegłego roku Edalbar nie biegał – wygrał wtedy Listed w Mont-de-Marsan na 1600 m.

  Taki sam rating (50) jak Han Rastaban ma siedmioletni Jarif (Dahess – Kiss de Ghazal po Dormane), który na 20 startów na torach całego świata wygrał 6 wyścigów, w tym cztery razy G3 i raz G2. Był też drugi w G1 w Qatar Arabian Trophy des Poulains, ale było to w 2019 roku.

  Startował nawet w słynnym Dubai Kahayla Classic w 2022 roku, ale zajął w nim dopiero szesnaste miejsce. 16 października 2022 roku wygrał łatwo Premio Milano Jockey Club (G3, 1800 m, 60.500 euro) dla 4-letnich i starszych koni, a trzeci w tym wyścigu był trenowany przez Michała Borkowskiego Mayar al Khalediah. Wcześniej jednak Jarif przegrał z koniem z Polski w G2 w Baden Baden.

  Ostatni raz Jarif biegał 4 grudnia w Pizie i zajął czwarte miejsce w gonitwie Listed na 1750 metrów. Wygrał wtedy Mayar al Khalediah, a trzecie miejsce zajęła gwiazda polskich wyścigów Amwaj al Khalediah, do której Jarif stracił 3/4 długości (do Mayara 5 długości). Dla kończącej karierę Amwaj by to jednak zbyt krótki dystans.

  Rating 50 spośród uczestników niedzielnego wyścigu w Tuluzie ma również pięcioletnia Monda (No Risk al Maury – Mhaya po Njewman), na której pojedzie sam Christophe Soumillon. Na osiem startów wygrała dotąd jeden wyścig we Francji na 2000 metrów w sezonie 2021, ale to znakomita klacz. Była w tym samym roku trzecia w G1 dla klaczy na torze Saint-Cloud.

  W sezonie 2022 zajęła drugie miejsce na Longchamp w Qatar Arabian Trophy des Juments G1 i trzecie w Breeders Challange Classic G1 w Tuluzie, bijąc o 10 długości Jarifa. Jeśli jest już w formie na wiosnę, może być trudna do pokonania, podobnie jak Edalbar.

  Wyhodowany przez spółkę Nessa Arabians Han Rastaban został wybrany najlepszym koniem arabskim w polskich wyścigach w 2022 roku. Przez dwa lata biegał na Służewcu 10 razy, wygrał pięć wyścigów (w tym Derby i Nagrodę Europy), cztery razy był drugi i raz trzeci (w debiucie jako trzylatek w II grupie). Suma zdobytych przez niego nagród to 247 900 zł.

  RZ

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły