More

  Szczepan Mazur rozpędza się w Niemczech, właśnie wygrał wyścig w Berlinie na ostatnim koniu do gry

  Niedzielną południową kawę polscy fani wyścigów konnych zapewne pili przy transmisji z berlińskiego toru, gdzie dzisiaj o zwycięstwa walczą Szczepan Mazur, Dastan Sabatbekov, Michal Abik, Wladimir Panov, a także Gryphon trenowany przez Macieja Janikowskiego. Pełen dzień szans i okazji dla ludzi związanych z polskimi wyścigami zaczął się bardzo dobrze za sprawą nieoczekiwanego zwycięstwa Mazura.

  Na pierwszy sukces nie trzeba było długo czekać, już w drugiej gonitwie dnia (klasa D), przy pierwszym swoim dosiadzie, zwycięstwo odnotował najlepszy polski dżokej (co najmniej) ostatnich lat. Szczepan Mazur w wyścigu na 1600 metrów o godzinie 11.50 dosiadał trzyletniego ogiera po Caravaggio, przygotowywanego przez Bohumila Nedorostka. 

  Trzyletni Gemici pod Mazurem w dystansie utrzymywał się na drugiej pozycji. W zakręcie zaczął się rozpędzać i na początku prostej wyszedł na prowadzenie, nie odskoczył jednak łatwo od rywali i Szczepan musiał się trochę wysilić, aby zapewnić ogierowi zwycięstwo, ale może to i lepiej, dzięki temu jego talent i umiejętności zostaną szybciej dostrzeżone przez niemieckie środowisko wyścigowe.

  Drugie zwycięstwo Szczepana w Niemczech w sezonie 2023. Fot. Wett Star

  Sukcesy Mazura już żadnego z polskich kibiców nie powinny dziwić, bo wiemy, że może wygrywać wszędzie i praktycznie z każdym, ale w tym przypadku zaskoczył wszystkich ekspertów. Dosiadany przez niego Gemici był kompletnym outsiderem gonitwy. Dawano mu najmniejsze szanse na zwycięstwo ze wszystkich koni w stawce, ale chyba mało kto wziął pod uwagę wartość, jaką może dać koniowi polski as. 

  W krótkim wywiadzie po zwycięstwie Szczepan Mazur powiedział: – Jestem odrobinę zaskoczony tym zwycięstwem, ze względu na wcześniejsze słabe wyniki konia. Jednak trener był pewny co do jego możliwości i uważał, że może biegać lepiej niż wskazują na to dotychczasowe rezultaty. Miał rację.  

  Wyniki wygranej przez Mazura niedzielnej gonitwy. Fot. Deutsher Galopp

  To już drugi wspólny sukces pary Mazur i Nedorostek, mimo że dla Szczepana był to dopiero czwarty wyścig w tym sezonie w Niemczech. Na ten moment ma pięćdziesięcioprocentową skuteczność i dwa czwarte miejsca, w tym jedno na Parolu w gonitwie rangi G3. Teraz można powiedzieć, że czekamy na więcej, a okazji z pewnością będzie sporo. Pierwsza z nich już niedługo, bo w niedzielę o godzinie 14.10. Wtedy na bieżnię w Berlinie w Altano-Rennen (Listed) pod Szczepanem Mazurem wyjdzie Gryphon, trenowany przez Macieja Janikowskiego. 

  Transmisja dostępna na Youtubie Wettstar:
  https://www.youtube.com/watch?v=X5uoWvUv_MI&ab_channel=WETTSTAR

  Michał Celmer 

  Na zdjęciu tytułowym Szczepan Mazur. Fot. Galopp Online

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły