More

  Polska niedziela na Longchamp – Calliepie i Khahira pobiegną w gonitwach Listed

  W niedzielę 7 maja kolejny dzień wyścigowy na Służewcu, ale z polskiej perspektywy dużo będzie się działo także na paryskim torze Longchamp. Dwie klacze trenowane przez Alicję i Roberta Karkosów wystartują w gonitwach rangi Listed. Trzyletnia Khahira o 13.58 w Prix de la Seine LR na 2200 m. Należąca do Andrzeja i Ryszarda Zielińskich czteroletnia Calliepie, która w 2022 roku była druga w polskim Oaks i trzecia w Wielkiej Warszawskiej, pobiegnie o 15.55 w Prix Gold River LR na 2800 m.

  Traf Online w niedzielę zapewnia możliwość obejrzenia i obstawienia sześciu gonitw z francuskich torów: Paris-Longchamp (gonitwy płaskie) i La Capelle (kłusaki). W gonitwach nr 1 i 2 można obstawić czwórki z pulą gwarantowaną 2555 zł. W ofercie jest także kwinta (gonitwy 1-5), w której wyjściowa pula wynosi 1555 zł, a pula pierwszej tripli (1-3) to 882 zł. Pierwsza gonitwa z Francji w Traf Online o godz. 14.50, ostatnia o 18.

  Khahira wystartuje o 13.58 w Prix de la Seine LR na 2200 m, gonitwie dla trzyletnich klaczy z pulą nagród 55 tysięcy euro (27 500 za pierwsze miejsce). Pojedzie na niej Benjamin Marie. W zapisie pozostało siedem klaczy.

  Należąca do francuskich właścicieli Khahira (Pedro The Great – Excitante po Excelebration) jako dwulatka wygrała w listopadzie w treningu Karkosów gonitwę w Deauville – handicap Prix du Lieu Calice na 1900 m (10 500 euro za zwycięstwo) pod Ludovicem Boisseau. Jednak na początku 2023 roku przeszła do trenera Valentina Devillarsa. Po dwóch niezbyt udanych startach w jego treningu, wróciła do Karkosów, podobnie jak Trois Point Huit.

  9 marca Khahira była siódma w Listed w Saint-Cloud na 2000 m jako podopieczna trenera Devillarsa. Straciła około 13,5 długości do zwyciężczyni, którą była znakomita Pensee du Jour, bliska krewna słynnego Peintre Celebre, który wygrał we Francji Derby, Grand Prix de Paris i Nagrodę Łuku Triumfalnego. Khahira ma zgłoszenie do Prix Diane (francuski Oaks).

  9 kwietnia Khahira pobiegła w treningu Karkosów w Prix Vanteux G3 na 1800 dla trzyletnich klaczy i wywalczyła w niej dobre piąte miejsce, przegrywając czwarte tylko o nos. Zarobiła w tym wyścigu 4 tysiące euro, rating 39. Gonitwę wygrała Jannah Rose (Frankel – Sophie Germain po Indian Ridge). Za Khahirą kończyła klacz black type Sparkling Beauty i córka Galileo Delightful z Coolmore.

  Mimo tego dobrego występu w niedzielnej gonitwie na Longchamp Khahira była w porannych notowaniach na ostatnim miejscu (34:1). Faworytką (3:1) była jedna z dwóch klaczy braci Wertheimerów z nr 6 Adeliade (Australia – High Quality po Invincible Spirit), trenowana przez Andre Fabre’a. Pojedzie na niej Bauyrzhan Murzabayev.

  Khahira

  Po nieudanym debiucie, w którym zajęła 10 miejsce (21 września 2022 w Chantilly na 1600 metrów), Adeliade wspaniale pokazała się w kolejnym biegu. Wygrała w drugim starcie (30 października 2022) w Chantilly na dystansie 1900 m. 14 kwietnia była trzecia w Saint-Cloud gonitwie klasy pierwszej Prix Durban na 2000 m.

  Jej ojciec Australia (Galileo – Ouija Board po Cape Cross) zarobił w karierze wyścigowej ponad 2,5 miliona euro. Jest angielskim i irlandzkim derbistą, wygrał również Juddmonte International Stakes (G1 w Wielkiej Brytanii na 2000 metrów). Australia dał pięć koni, które wygrały gonitwy G1, to między innymi Broome i Ocean Road. Obecnie kryje w stadninie Coolmore w Irlandii, stanówka wynosi 25 tysięcy euro.

  Należąca do Andrzeja i Ryszarda Zielińskich czteroletnia Calliepie (Le Havre – Looking Lovely), która w 2022 roku była w treningu Karkosów druga w polskim Oaks i trzecia w Wielkiej Warszawskiej, pobiegnie o 15.55 w Prix Gold River LR na 2800 m (pula nagród 48 tysięcy euro). Stawka jest mocna, w gronie dziewięciu klaczy siedem ma status black type. Na Calliepie pojedzie Ludovic Boisseau.

  19 października Calliepie była czwarta w Listed w Deauville na 2500 m, trzecie miejsce przegrała o 5/4 długości z Alpenblume, półsiostrą Alpinisty, zwyciężczyni Nagrody Łuku Triumfalnego. Bardzo dobra rodowodowo Calliepie powinna w tym roku jeszcze poprawić, jako trzylatka dopiero zaczynała karierę.

  Calliepie jeszcze w karierze nie wygrała wyścigu, więc ciągle ma w zanadrzu zwycięstwo w gonitwie maiden. Póki co, w ostatnim starcie 9 kwietnia spotkała się w Paryżu na Longchamp z trenowaną na Służewcu przez Emila Zaharieva pięcioletnią Kabulą (Fast Company – Cape Karli po Cape Cross) w Prix Zarkava LR na 2100 m dla czteroletnich i starszych klaczy.

  Kabula zajęła ostatnie jedenaste miejsce, ale przy wolnym tempie była prowadzona przez dżokeja Gerlada Mosse’a na ostatniej pozycji i trudno było ją poprawić na prostej. Calliepie dzielnie walczyła przez cały wyścig i była blisko płatnego miejsca (zabrakło 1,5 długości). Skończyła siódma, ale z bardzo małą stratą do zwyciężczyni Plesant Jane (Pivotal – Jane The Star po Sea The Stars) pod Christophe’em Soumillonem – około trzech długości. Za Calliepie były trzy klacze black type.

  Sytuacja w Prix Zarkava na 180 m przed celownikiem. Fot. France Galop

  W porannych notowaniach przed niedzielnym wyścigiem Calliepie też była ostatnią grą (36:1). Najmocniej liczona (2,4:1) jest La Mehana (Al Wukair – Oceanie po Dansili) pod Cristianem Demuro ze stajni Jeana-Claude’a Rougeta. La Mehana 9 kwietnia w Prix Zarkava była piąta, tylko 1,5 długości przed Calliepie.

  Druga w notowaniach (5:1) jest Flyingbeauty (Galiway – Kiyrna po Manduro), która w listopadzie wygrała gonitwę Listed w Fontainebleau na 2000 m, a w tym roku 18 marca nie dała rady w mocnej stawce w Saint-Cloud w Prix Exbury, zajęła siódme miejsce na osiem koni, tracąc 12 długości do zwycięskiego Haya Zark. Lepiej poszło jej 3 kwietnia w Prix Right Royal LR w Chantilly na 3000 m. Zajęła drugie miejsce o nos za Almacado Gree (Domedriver – Polka de la Tour po Daliapour), dosiadaną przez Soumillona.

  Typy portalu Equidia: 9-2-6-1

  Program wszystkich niedzielnych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Calliepie zajmuje drugie miejsce w polskim Oaks za Lady Iwoną

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły