More

  Urodzona w purpurze Pretty Mischievous wygrywa Kentucky Oaks dla stajni Godolphin

  5 maja na torze Churchill Downs w Louisville została rozegrana słynna gonitwa dla klaczy – Kentucky Oaks G1 na dystansie 1800 m. Mocną faworytką (9:5) była świetna rodowodowo klacz ze stajni Godolphin – Wet Paint (Blame – Sky Painter po Street Cry), trenowana przez Brada Coxa, a dosiadana przez Flaviena Prata. Zajęła jednak dopiero czwarte miejsce.

  Zwyciężyła inna klacz należąca do szejka Mohammeda al Maktouma, władcy Dubaju – jeszcze lepsza pochodzeniowo Pretty Mischievous (Into Mischief – Pretty City Dancer po Tapit) od trenera Brendana Walsha. Była mniej liczona (104:10), ale po długim finiszu wygrała pod Tylerem Gaffalione o szyję przed nachodzącą ją Gambling Girl (131:10), uznanego duetu trener Todd Pletcher – dżokej Irad Ortiz.

  To pierwsze w historii zwycięstwo stajni Godolphin w Kentucky Oaks. Szejk Mohammed nie ma natomiast dotąd wygranej w Kentucky Derby o czym od dawna marzy, bo to jeden z nielicznych wyścigowych łupów, których jeszcze nie zdobył. Warto podkreślić, że Pretty Mischievous została wyhodowana w amerykańskim oddziale stadniny Darley (Godolphin).

  Potężnie zbudowana Pretty Mischievous to klacz ze słynnej amerykańskiej rodziny 1-x, klaczy La Troienne. Z tej rodziny pochodzi też gwiazda polskich wyścigów Moonu, niepokonana na Służewcu w wieku dwóch lat, zwyciężczyni w błyskotliwym stylu Nagrody Krasne 2022, ostatnio blisko siódma w Niemczech w gonitwie rangi Listed.

  Matka Pretty Mischievous – Pretty City Dancer wygrała jako dwulatka Spinaway Stakes G1. To córka championa reproduktorów Tapita, po którym jest wybitny, niepokonany Flightline, porównywany do Secretariata.

  Pretty City Dancer w 2018 roku została zakupiona (źrebna Medaglia d’Oro) przez szejka Mohammeda na aukcji w Kentucky za astronomiczną kwotę 3,5 mln dolarów. Wygląda na to, że inwestycja się opłaciła, przynajmniej prestiżowo.

  Pretty Mischievous to naprawdę klacz urodzona w purpurze, zarówno ze strony matki, jak i ojca. Jej ojcem jest bowiem wybitny w hodowli Into Mischief (Harlan’s Holiday – Leslie’s Lady po Tricky Creek), który w latach 2019-2022 cztery razy z rzędu był championem reproduktorów w Ameryce Północnej. W sezonie 2022 jego potomstwo wygrało ponad 28 milionów dolarów, co jest rekordem.

  Ojciec zwyciężczyni Kentucky Oaks – Into Mischief jest najdrożej obecnie kryjącym ogierem w USA z ceną stanówki 250 tysięcy dolarów. Fot. spendthriftfarm.com

  Wśród jego potomków są takie znakomite konie, jak zwycięzcy Kentucky Derby – Authentic i Mandaloun (po dyskwalifikacji za doping ogiera Medina Spirit), czy Life is Good, triumfator Pegasus World Cup.

  W sezonie 2023 Into Mischief kryje w Spendthrift Farm w Kentucky po 250 tysięcy dolarów i jest najdroższym reproduktorem w Stanach Zjednoczonych (wyższą cenę stanówki mają na świecie tylko Dubawi – 350 tysięcy funtów i Frankel, 275 tys. funtów).

  Into Mischief biegał tylko sześć razy razy, wygrał trzy wyścigi (suma nagród 597 tysięcy dolarów), w tym jako dwulatek Cashcall Futurity G1, a w wieku trzech lat Damascus Stakes i był drugi w prestiżowym Malibu Stakes G1.

  Najlepsze konie z rodziny 1-X (LA TROIENNE):
  Na świecie: BUCKPASSER (BUSANDA), POKER (GLAMOUR, STRIKING), PRIVATE ACCOUNT (NUMBERED ACCOUNT, INTRIGUING), ALLEZ FRANCE, WOODMAN, EASY GOER, BIMELECH, JET ACTION, BERNSTEIN, COHOES, SEA HERO, SMARTY JONES, MINESHAFT, MR SIDNEY (TOMISUES DELIGHT, PROSPECTORS DELITE, UP THE FLAGPOLE), BOLD HITTER, GO FOR GIN, SUPER SAVER, BOUCHER, CAERLEON, MOZART, TURGEON, BORN WILD, POLISH NAVY, PRAIRIE BAYOU, BRIGHT SKY, BLUEGRASS CAT, MORE THAN READY, FLATTER, WISEMANS FERRY, NOT FOR LOVE, CONGRATS, SKY MESA, MUNNINGS, ROB ROY, YELLOWSTONE.
  W Polsce: Finiszova (Falvio, Frantic), Moonu.

  Link do filmu z Kentucky Oaks:

  (253) Kentucky Oaks 2023 (FULL RACE) | NBC Sports – YouTube

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Pretty Mischievous wygrywa Kentucky Oaks przed Gambling Girl. Fot. quickgallop.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły