More

  Wielki powrót banity Murphy’ego – Mawj z Godolphin bije w 1000 Guineas faworytkę Tahiyrę od księcia Agi Khana. Rewanż w Irlandii

  Już w sobotę pierwsze klasyki na Służewcu – nagrody Wiosenna i Rulera, a my mamy jeszcze dla Państwa ostatnie analizy po klasykach w Wielkiej Brytanii. To był znakomity weekend w angielskich gonitwach klasycznych dla Oisina Murphy’ego, wyścigowego banity, który w lutym wrócił po długiej dyskwalifikacji. 28-letni dżokej z Irlandii postarał się o niespodzianki. Zajął w sobotę drugie miejsce w 2000 Guineas Stakes G1 na kompletnie nieliczonym Hi Royal (125:1), a w niedzielę zwyciężył w klasyku dla klaczy 1000 Guineas na wybitnej pochodzeniowo Mawj ze stajni Godolphin, która miała kurs 9:1.

  Trenowana przez Saeed bin Suroora Mawj (Exceed and Excel – Modern Ideals po New Approach) po pasjonującej walce pokonała o pół długości wielką faworytkę (6:4) Tahiyrę ze stajni księcia Agi Khana. Reszta klaczy była daleko. Mawj jest półsiostrą znakomitego milera Modern Games (po Dubawi), który wygrał dla Godolphin cztery wielkie gonitwy G1 na 1600 m – jako dwulatek Breeders’ Cup Juvenile Turf, a w wieku trzech lat Poule d’Essai des Poulains (francuskie 2000 Guineas), Breeders’ Cup Mile i Woodbine Mile Stakes.

  To z kolei był bardzo zły weekend z brytyjskimi klasykami dla stadniny Coolmore i jej trenera Aidana O’Briena. W sobotę w 2000 Guineas sromotną klęskę poniosły dwa najwyżej sklasyfikowane dwulatki w 2022 roku w Anglii – Auguste Rodin i Little Big Bear, zajmując dwunaste i czternaste miejsce. W klasyku dla klaczy było niewiele lepiej – dosiadana przez Ryana Moore’a Meditate (No Nay Never – Pembina po Dalakhani) była dopiero szósta, ponad 11 długości za zwycięską Mawj.

  Trenowana w Irlandii przez Dermota Welda dla stajni Agi Khana Tahiyra (Siyouni – Tarana po Cape Cross) była niepokonana w dwóch startach jako dwulatka. W lipcu 2022 wygrała gonitwę maiden w Galway na 1400 m, z przewagą 5,5 długości nad Dower House. We wrześniu triumfowała w jednym z najważniejszych wyścigów dla dwuletnich klaczy Moyglare Stakes G1 o 2,25 długości przed Meditate właśnie.

  Mawj ostatecznie pokonała Tahiyrę o pół długości, ale przez długi czas klacze walczyły niemal łeb w łeb. Fot. Racing Post

  Tahiyra w 1000 Guineas w Newmarket była zdecydowaną faworytką (6:4) pod Chrisem Hayesem, przed Meditate (5:1), a Mawj była piątą grą (9:1). Czwartą do brydża była jeszcze druga klacz szejka Mohammeda, znakomita rodowodowo Dream of Love (Shamardal – Secret Gesture po Galileo), z kursem 17:2 pod Williamem Buickiem. Zapowiadał się więc ostry bój trójki potentatów światowych wyścigów – Agi Khana, Coolmore i Godolphin. Z koni „zwykłych” właścicieli (J H Richmond-Watson) podliczana była jedynie Remarque (Kingman – Regardez po Champs Elysees) – także 17:2.

  Oisin Murphy na Mawj trzymał się w czołówce wyścigu, a Chris Hayes prowadził Tahiyrę z tyłu stawki, kilka długości za nimi. Na około 600 m przed celownikiem Mawj wyszła na front, ale wkrótce faworytka do niej doszła. Klacze zrównały się i wydawało się, że bez większych problemów Tahiyra odniesie zwycięstwo.

  Tymczasem Mawj dzielnie się broniła, klacze szły niemal łeb w łeb przez 400 metrów, bardzo blisko siebie i nowa gwiazda stajni Godolphin odparła ten atak, na ostatnich metrach nawet odeszła od Tahiyry na pół długości. Klacz Agi Khana biegała dopiero trzeci raz w karierze, pierwszy raz musiała walczyć i chyba zabrakło jej doświadczenia i otrzaskania w bojach, trochę była zdezorientowana, raz się zarzuciła.

  Można też się pokusić o stwierdzenie, że Murphy ograł Hayesa jazdą. I pod względem taktyki, ustawienia w wyścigu i techniki jazdy. Posyłał bardzo płynnie i wydajnie, jego rywal trochę rzucał się w siodle, czym mógł lekko wybić z rytmu Tahiyrę.

  Po wyścigu Murphy i Hayes podziękowali sobie za walkę. Fot. Racing Post

  Te dwie gwiazdy zdeklasowały rywalki, a biegło aż 20 klaczy. Niespodziewanie (33:1) trzecia na celowniku Matilde Picotte straciła do Tahiyry 7,5 długości. Meditate z Coolmore nie zaistniała w wyścigu, kończyła pod Ryanem Moorem szósta, ponad 11 długości za zwyciężczynią. Dream of Love, która w styczniu w Dubaju była druga za Mawj, tylko o krótki łeb w gonitwie na 1400 m, tym razem straciła do koleżanki stajennej aż 17 długości (była dwunasta).

  Mimo porażki w Newmarket Tahiyra jest w notowaniach bukmacherów nadal faworytką (5:4) Irish 1000 Guineas, które zostaną rozegrane 28 maja. Mawj jest notowana 2:1. Wydaje się, że rzeczywiście klacz Agi Khana jest wyższej klasy, a przegrała w niedzielę ze względu na brak doświadczenia i jazdę. To był jej trzeci start w karierze, a dla Mawj już ósmy i może wkrótce to odczuwać.

  Obie klacze mają rodowody milerskie i prawie na pewno nie będą biegać na dłuższych dystansach niż 1600 m. Mawj ma zgłoszenie do Epsom Oaks na 2400 m (2 czerwca), ale na 99 procent tam nie wystartuje (notowania ma tam na dziś 20:1, na wszelki wypadek, gdyby ktoś chciał obstawić). Po Irish 1000 Guineas pójdzie prawdopodobnie w czerwcu poddczas Royal Ascot w Coronation Stakes G1 na milę, gdzie ma obecnie notowania 2:1, identyczne jak Tahiyra.

  Klacz Agi Khana z kolei była zgłoszona we wstępnym zapisie do Irish Oaks na 2400 m (22 lipca), ale jest to raczej pro forma. To córka milera Siyouni (po sprinterze Pivotalu), z matki po ogierze Cape Cross, a babkę ma po szybkim Dr Fong, więc chyba nikt rozsądny z nią na 2400 m nie będzie się nigdzie wybierał, o czym świadczą jej dalekie notowania w irlandzkim Oaks (10:1). Choć jej matka Tarana (rodzina 5-b) wygrywała dla Agi Khana gonitwy Listed w Irlandii na 2400 m i 2500 m, ale Siyouni raczej ją „skraca”.

  Mawj dotychczas dużo biegała – osiem razy. Aż 5 razy podopieczna Saeed bin Suroora startowała jako dwulatka, zawsze na 1200 m. W maju wygrała łatwo z debiutu, w czerwcu na Royal Ascot przegrała w Albany Stakes G3 z Meditate o prawie dwie długości. W lipcu wygrała G2 w Newmarket, bijąc o pół długości Lezoo, której nie dała jednak rady we wrześniu w prestiżowej gonitwie Cheveley Park Stakes G1, gdzie była trzecia, 1,5 długości za triumfatorką.

  W styczniu i lutym Mawj wygrała dwa wyścigi conditions na torze Meydan w Dubaju – na 1400 i 1600 m, co okazało się skuteczną metodą przygotowań do 1000 Guineas. Istnieje jednak obawa, że w dalszej części sezonu może jej „zabraknąć paliwa”, choć chyba jeszcze nie w maju i czerwcu. Najwyższy rating Mawj to 118 funtów.

  Warto podkreślić świetne występy w angielskich klasykach dżokeja Oisina Murphy’ego, który wygrał na Mawj 1000 Guineas, a zajął też drugie miejsce w 2000 Guineas Stakes G1 na kompletnie nieliczonym Hi Royal (125:1), a w 2020 roku zwyciężył w tym klasyku na Kameko.

  Pochodzący z wyścigowej rodziny Oisin Murphy był wcześniakiem, ważył po urodzeniu zaledwie 1,3 kg. Zaczął jeździć już w wieku czterech lat, a jako siedmiolatek dostał własnego kucyka, Rusty’ego. Kiedy miał czternaście lat, rodzina przeniosła się do Buttevant w hrabstwie Cork, aby Murphy mógł jeździć pod okiem swojego wuja Jima Culloty’ego, trzykrotnego zdobywcy Cheltenham Gold Cup i zwycięzcy Grand National.

  Zwycięski gest Oisina Murphy’ego, który wrócił z dalekiej podróży. Fot. irishtimes.com

  Oisin Murphy wrócił w tym roku do ścigania po dłuższym zawieszeniu. W grudniu 2021 British Horseracing Authority (BHA) postawiła mu zarzuty dyscyplinarne za naruszenie protokołów podróży Covid-19 w 2020 roku i dwa pozytywne testy na obecność alkoholu. Dżokej przyznał się do winy, był zdyskwalifikowany do lutego 2023 roku.

  Matka Mawj – Modern Ideals (New Approach – Epitome po Nashwan), także jest hodowli stadniny Darley (Godolphin). Biegała tylko dwa razy i nie wygrała wyścigu (była dwa razy daleko w treningu Andre Fabre’a), podobnie jak jej matka, a babka Mawj – Epitome. W hodowli okazuje się jednak fenomenalna, co po raz enty pokazuje, że nie można skreślać do hodowli dobrych pochodzeniowo klaczy, które słabo biegały.

  Modern Ideals (z super rodziny 22-b) urodziła już trzy konie black type, które wygrywały duże gonitwy. Wielką światową gwiazdą dwóch poprzednich sezonów był jej syn Modern Games (po Dubawi), który wygrał dla Godolphin cztery wielkie gonitwy G1 na 1600 m – jako dwulatek Breeders’ Cup Juvenile Turf, a w wieku trzech lat Poule d’Essai des Poulains (francuskie 2000 Guineas), Breeders’ Cup Mile i Woodbine Mile Stakes.

  Modern Games był też trzeci w francuskim Derby, startując z pozycji faworyta, ale 2100 m to było dla niego zbyt daleko. Jest milerem. W sumie wygrał już 7 gonitw i 3,2 mln dolarów (rating 121). Jako dwulatek zwyciężył też w Tattersalls Stakes G2, a w ubiegłym roku był również drugi w Sussex Stakes G1, 1,75 długości za wybitnym Baaeedem. 14 kwietnia 2023 Modern Games był drugi w Keeneland w Maker’s Mark Mile Stakes G1, na milę oczywiście.

  Półbrat Mawj Modern Games wygrywa Breeders Cup Juvenile G1. Fot. thoroughbreddailynews.com

  Trzecim dobrym koniem od klaczy Modern Ideals, ale już nie na tak wysokim poziomie, jest Modern News (po Shamardal), który na 17 startów wygrał 6 wyścigów i 176 tysięcy funtów (rating 116). Zwyciężył w Windsor Stakes LR na 1600 m, był też dwa razy drugi w gonitwach G3.

  Babka Mawj Epitome też urodziła w stadninie Darley jednego znakomitego konia, był nim Ultra (po Manduro), który jako dwulatek wygrał we Francji Prix Jean-Luc Lagardere G1 na 1600 m, a w wieku trzech lat był drugi w Prix Eugene Adam G2 na 2000 m. Później był reproduktorem w Haras du Logis.

  Mawj i jej rodzeństwo idą od dwóch znakomitych klaczy Edwarda Taylora (hodowca Northern Dancera i Nijinsky’ego) Royal Statute (córka Northern Dancera) i Queen’s Statute, od których wywodzi się z kolei wybitna w hodowli Konafa (także hodowli Taylora, sprzedana do stadniny greckiego armatora-miliardera Stavrosa Niarchosa), która jest matką takich koni jak Proskona, Korveya i Keos, a babką słynnych Hector Protector, Bosra Sham i Shanghai.

  Córka Konafy (po Damascus), a prababka Mawj – Proskona (po Mr Prospector), hodowli i własności Niarchosa, była championką trzyletnich klaczy we Włoszech. Najlepszą córką Konafy była jednak Korveya (po Riverman), która urodziła właśnie te trzy wybitne konie wygrywające G1 (Hector Protector, Bosra Sham i Shanghai). Korveya, źrebna ogierem Woodman, została sprzedana na aukcji w Keeneland w 1998 roku za szokującą kwotę 7 milionów dolarów.

  Najlepsze konie z rodziny 22-b (klaczy Echo):
  Lammtarra (Snow Bride), St. Frusquin, Pour Moi, Street Sense, Brief Turce, Danehill Dancer, Mr Greeley (Long Legend, Majestic Legend), Act One, Definite Article (Salford City, Salford Express), St Blaise, Djebe, Matchbox, Proskona, Korveya, Keos, Hector Protector, Bosra Sham Shanghai, Ultra, Modern Games, Mawj.
  W Polsce reproduktorem był Fast and Furious (ojciec Temperamenta), a szwedzki Equip Hill z tej rodziny wygrał Wielką Warszawską.

  Ojcem Mawj jest znakomity na torze i w hodowli Exceed And Excel (Danehill – Patrona po Lomond), urodzony w 2000 roku syn wybitnego w hodowli Danehilla. Był jako trzylatek czempionem sprinterów w Australii. Biegał przez trzy sezony dla szejka Mohammeda i w dwunastu startach zanotował siedem zwycięstw, suma jego wygranych to 501 421 funtów. Najwyższy rating w karierze – 126.

  Ojciec Mawj – Exceed And Excel

  Karierę stadną rozpoczął w 2004 roku. Kryjąc w Australii, Irlandii i Wielkiej Brytanii, dał 16 zwycięzców gonitw G1 i ponad 170 zwycięzców gonitw black type. Konie po nim wygrały prawie dwa tysiące wyścigów i ponad 20 milionów funtów.

  Syn ogiera Exceed And Excel czternastoletni Fulbright (od klaczy Lindfield Belle po Fairy King) od 2021 roku kryje w Stadninie Koni Moszna. W latach 2016-2020 był reproduktorem w Kildangan Stud, irlandzkim oddziale Darley, z ceną stanówki 4 tysiące euro. W Mosznej jest dostępny w sezonie 2023 w cenie 1500 euro.

  Fulbright był niezłej klasy sprinterem/milerem, jego najwyższy oficjalny rating to 113 funtów, ale w Racing Post został wyceniony aż na 115 funtów (za zwycięstwo w Dubai Challenge Stakes G2 w Newmarket na 1400 m).

  Fulbright w ciągu czterech sezonów (2011-2014) startował w 30 gonitwach na torach Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Biegał w barwach stajni Godolphin i szejka Hamdana Bin Mohammeda Al Maktouma. Zanotował dziewięć zwycięstw, dwa razy był drugi i sześć razy trzeci, gromadząc sumę nagród 372,5 tys. funtów.

  Największe sukcesy Fulbright odnosił jako trzylatek w treningu Marka Johnstona. Startował w dwunastu gonitwach, z których sześć wygrał. Po czterech zwycięstwach w handikapach na dystansach 1200-1400 m, wygrał milerską gonitwę Fortune Stakes (Listed), a zwieńczył sezon triumfem w Challenge Stakes (G2, 1400 m) w Newmarket, za który został oceniony najwyżej w karierze.

  Syn ogiera Exceed And Excel – Fulbright kryje w sezonie 2023 w Stadninie Koni Moszna

  Urodzone w Irlandii konie po ogierze Fulbright nie zrobiły niestety wielkiej kariery. Tylko cztery z nich przekroczyły rating 80 funtów. Najlepszy był Richard R H B, który na 42 starty wygrał cztery wyścigi i ponad 33 tysiące funtów (rating 84). W trzech gonitwach zwyciężyła Dazzling Spirit (RPR 76), a w dwóch Smiling Sunflower (RPR 82).

  Co ciekawe, w treningu Macieja Janikowskiego jest trzyletnia obecnie córka ogiera Fulbright – Charlotte Ava (od klaczy Unusually Hot po Unusual Heat), zakupiona w Irlandii przez czwórkę właścicieli. Biegała raz jako dwulatka w sezonie 2022 i wypadła dobrze – zajęła drugie miejsce w gonitwie II grupy na 1000 m. Przegrała 2,5 długości z dobrą klaczą Donnia, a pokonała takie klacze jak Queen Cappella, Renoma, Vulcaniya i Piosenka. Sezon 2023 Charlotte Ava zaczęła od zwycięstwa w wyścigu III grupy na 1200 metrów.

  Link do filmy z 1000 Guineas Stakes:
  (260) MAWJ WINS A THRILLING QIPCO 1000 GUINEAS AT NEWMARKET RACECOUSE – YouTube

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Mawj (z prawej) bije w walce w 1000 Guineas Stakes Tahiyrę. Fot. racingtv.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły