More

  Córka Churchilla jest teraz pierwszą damą wyścigów konnych we Francji

  Za nami pierwsze klasyki w Anglii, Polsce i we Francji. W niedzielę na Longchamp w Poule d’Essai des Pouliches G1 na 1600 metrów (314 270 euro za zwycięstwo), czyli francuskim odpowiedniku 1000 Guineas Stakes (u nas Nagroda Wiosenna) zwyciężyła faworytka Blue Rose Cen (Churchill – Queen Blossom po Jeremy), trenowana przez młodego Christophera Heada, pochodzącego ze słynnej wyścigowej francuskiej rodziny. To klacz hodowli i własności stadniny Yeguada Centurion Slu, należącej do hiszpańskiego biznesmena Leopoldo Pujalsa, który wyrasta na nowego potentata w świecie wyścigów konnych. Córką Churchilla jest także zwyciężczyni Nagrody Efforty na Służewcu, druga w Nagrodzie Westminster Wiosennej, jedna z faworytek polskiego Derby 2023 – Migliore Speranza.

  Blue Rose Cen jako dwulatka w sezonie 2022 biegała 6 razy i wygrała aż cztery wyścigi. W dniu Nagrody Łuku Triumfalnego zwyciężyła na Longchamp w prestiżowej Prix Marcel Boussac G1 na 1600 m dla dwuletnich klaczy i to aż o 5 długości (od Gan Teorainn) w mocnej stawce. Wcześniej wygrała na Longchamp Prix d’Aumale G3, też na milę.

  Blue Rose Cen jako dwulatka zwycięża w Prix Marcel Boussac G1. Fot. France Galop

  16 kwietnia tego roku Blue Rose Cen wygrała na Longchamp w Prix de la Grotte G3 na dystansie 1600 m, pokonując trenowaną przez Christophe’a Ferlanda Lindy (Le Havre – Llanita po Rock of Gibraltar) o 1,5 długości. W niedzielę na Longchamp kolejność w „Gwineach” była identyczna.

  Tym razem córka Churchilla, dosiadana we wszystkich wyścigach w karierze przez Aurliena Lamaitre’a, wyprzedziła rywalkę (jechał na Lindy Cristian Demuro) o 7/4 długości. Blue Rose Cen dostała za ten wyścig rating 115 funtów. Niepokonana w trzech startach jako dwulatka Lindy w listopadzie wygrała Listed w Tuluzie na 1600 m.

  Matka Blue Rose Cen – Queen Blossom została zakupiona przez Hiszpana Leopoldo Pujalsa za 220 tysięcy euro i pokryta znakomitym Churchillem, którego syn Vadeni wygrał w ubiegłym roku francuskie Derby aż o 5 długości, a jesienią był drugi w Nagrodzie Łuku Triumfalnego. Matka Blue Rose Cen jest po ogierze Jeremy, który był milerem, ale jego syn Corach Rambler wygrał w w tym roku słynny przeszkodowy wyścig Grand National na 6900 metrów.

  We wszystkich wyścigach na Blue Rose Cen jechał Aurelien Lemaitre. Fot. Equidia

  Trzecie miejsce w Poule d’Essai des Pouliches G1 zajęła w niedzielę na Longchamp Sauterne (Kingman – Salicorne po Aragorn), która wygrała od grudnia do lutego trzy gonitwy z rzędu na dystansach 1300-1600 m, ale 6 kwietnia nie dała rady w Prix Imprude G3 w Deauville na 1400 m. W bardzo mocnej stawce zajęła przedostatnie trzynaste miejsce. Zrehabilitowała się 27 kwietnia, wygrywając o trzy długości Prix du Pont Neuf LR na 1400 m i sygnalizując wysoką formę przed klasykiem.

  Czwarta w francuskim 1000 Guineas była Kelina (Frankel – Incahoots po Oasis Dream) z arcymocnej stajni Wertheimerów. Nie udało się próba wzięcia francuskiego klasyku przez stajnię Coolmore, której nie poszło też w 1000 i 2000 Gwinei w Anglii. Na Longchamp trenowana przez Aidana O’Briena Never Ending Story (Dubawi – Athena po Camelot) zajęła dopiero piąte miejsce pod Ryanem Moorem, tracąc 5 długości do zwyciężczyni.

  Młody trener Blue Rose Cen Christopher Head – który egzaminy trenerskie zdawał razem z Alicją Karkosą – coraz lepiej radzi sobie na francuskim rynku wyścigowym. Pochodzi ze słynnej wyścigowej rodziny. Od niedawna trenerką jest także siostra Christophera Victoria Head, która w ostatnim dniu lutego tego roku zanotowała swoje pierwsze zwycięstwo w tej roli.

  Ich ojciec Freddy Head był wspaniałym dżokejem, m.in. trzy razy wygrał Nagrodę Łuku Triumfalnego na koniach trenowanych przez różnych członków rodziny (plus czwarty raz w 1972 roku na San San trenera Angela Penny). Były to: Bon Mot (1966, trenował go dziadek Freddy’ego – William Head), Ivanjica (1976, ojciec Alec Head) i Three Troikas (1979, siostra Criquette), której właścicielką była jego matka Ghisaline Head.

  Christopher Head ze swoim słynnym ojcem Freddym. Fot. Racing Post

  Siostra Freddy’ego Criquette Head-Maarek jako trenerka doprowadziła do dwóch triumfów w Prix l’Arc de Triomphe także wyborną Treve (2013-2014), która została wyhodowana przez Headów w Haras du Quesnay. Alec Head, który zmarł w 2022 roku w wieku 97 lat, wytrenował czterech zwycięzców Łuku. Po śmierci seniora rodu stadnina Quesnay została sprzedana, a konie wystawione na grudniową aukcję Arqany w Deauville.

  Ojciec Blue Rose Cen – Churchill (syn najbardziej utytułowanego reproduktora XXI wieku Galileo i klaczy Meow po słynnym amerykańskim cracku Storm Cat) to wschodząca gwiazda wśród reproduktorów. W 2022 roku francuskie Derby w Chantilly G1 na 2100 m wygrał w wielkim stylu o 5 długości syn Churchilla – Vadeni pod Christophem Soumillonem dla księcia Aga Khana.

  Vadeni triumfował też w Anglii w Sandown w Eclipse Stakes, w którym pokonał francuskiego derbistę i zwycięzcę Saudi Cup 2021 Mishriffa. W Nagrodzie Łuku Triumfalnego 2022 zajął drugie miejsce za siwą córką Frankela Alpinistą, wyprzedzając triumfatora poprzedniej edycji Torquator Tasso.

  Syn Churchilla Vadeni wygrywa pod Christophem Soumillonem francuskie Derby 2022 o pięć długości. Fot. Equidia

  Churchill w treningu Aidana O’Briena na 13 startów wygrał dla Coolmore 7 wyścigów i 1,392 mln funtów. Był championem dwulatków 2016 na Wyspach Brytyjskich. Z debiutu był trzeci 22 maja w Curragh, ale później wygrał 5 wyścigów z rzędu na 1400 m – Chesham Stakes LR podczas Royal Ascot, Tyros Stakes G3, Futurity Stakes G2, Vincent O’Brien National Stakes G1 i wreszcie Dewhurst Stakes G1, jeden z najważniejszych wyścigów dla dwulatków w Anglii.

  Poza jednym wyścigiem w wieku dwóch lat, zawsze dosiadał go Ryan Moore. W pierwszych jedenastu startach w karierze zawsze był bitym faworytem. W sezonie 2017 Churchill wygrał dwa klasyki 2000 Guineas na 1600 m (G1 oczywiście) – w Anglii i Irlandii. W tym drugim uzyskał najwyższy rating w karierze – 125 funtów, gdy pokonał o 2,5 długości derbistę z Emiratów Arabskich Thunder Snow ze stajni Godolphin, który później dwa razy zwyciężył pod Christophem Soumillonem w Dubai World Cup.

  Po wygraniu klasyków syn Galileo biegał już trochę słabiej, nie wygrał żadnej z pięciu gonitw, w których startował, choć należy uznać za bardzo wartościowe drugie miejsce w Juddmonte International Stakes G1 na 2100 m (wycenione na 124 funty), dwie długości za Ulyssesem. Był też blisko w dwóch biegach G1 na milę w Ascot – trzeci w Queen Elizabeth Stakes i czwarty w St. James’s Palace Stakes.

  Churchill zaczął kryć w 2018 roku w Coolmore (po 35 tysięcy euro), a więc w ubiegłym roku oglądaliśmy pierwszy rocznik trzylatków po nim, a w nim od razu znalazł się francuski derbista Vadeni. Cena stanówki w 2022 roku wynosiła 25 tysięcy euro, w tym sezonie podskoczyła do 30 tysięcy, po tym jak Churchill dał już 25 koni z ratingiem od 100 funtów wzwyż, w tym dziewięć 110+.

  Ojciec Blue Rose Cen i Migliore Speranzy Churchill kryje w tym roku w Coolmore po 30 tysięcy euro. Fot. coolmore.com

  Poza Vadenim spośród potomstwa Churchilla wyścig G1 wygrała jeszcze właśnie Blue Rose Cen – Prix Marcel Boussac na 1600 m jesienią 2022 na Longchamp w Paryżu dla dwuletnich klaczy, w którym odjechała aż o 5 długości od Gan Teorainn. Dwa konie po nim zwyciężały w G2 – The Foxes (Royal Lodge Stakes w Newmarket) i Ladies Church (Sapphire Stakes w Curragh).

  Queroyal triumfował w Derby-Trial G3 w niemieckim kurorcie Baden-Baden, a w Australii wysoki rating 116 uzyskał syn Churchilla Attrition. Wygląda jednak na to, że to dopiero początek sukcesów koni po ogierze nazwanym na cześć byłego brytyjskiego premiera i będzie je coraz trudniej kupić, ze względu na wysokie ceny.

  W Polsce gwiazdą jest córka Churchilla, trenowana przez Janusza Kozłowskiego Migliore Speranza (Churchill – Timepecker po Dansili), zwyciężczyni Nagrody Efforty, druga w ostatnią sobotę w Nagrodzie Westminster Wiosennej (za swoją towarzyszką stajenną Marigold Blossom), jedna z faworytek polskiego Derby 2023.

  Córka Churchilla Migliore Speranza wygrała jako dwulatka na Służewcu Nagrodę Efforty, a w ostatnią sobotę była druga w Nagrodzie Westminster Wiosennej

  Matka Blue Rose Cen – Queen Blossom (Jeremy – Mark of an Angel po Mark of Esteem) została wyhodowana w Irish National Stud. Miała niezłą karierę wyścigową, na 18 startów wygrała 3 wyścigi i 220 tysięcy dolarów w Irlandii i USA (rating 106). Jako trzylatka wygrała na irlandzkim torze Curragh Park Express Stakes G3 na 1600 metrów. W wieku pięciu lat triumfowała w Santa Barbara Stakes G3 na 2400 m w Stanach Zjednoczonych. Była najlepszym koniem od swojej przeciętnej wyścigowo matki (rpr 87). Blue Rose Cen jest jej pierwszym przychówkiem.

  Blue Rose Cen pochodzi z rodziny nr 9 (klaczy Vintner Mare). Klasyczni zwycięzcy i najlepsze konie z tej rodziny to:
  Na świecie: Peintre Celebre (Peintre Bleu), Benny the Dip (Grecian Queen), Pawneese (Montaval, Stradivarius), Ragusa, Policeman, Hard Tack (USA), Variation, Warlock, Preakness, Morok, Nearchus, Fourstars Allstar, Ascot Knight, The Wizard, Souepi, Magnifica, Hoop Jr, Sarah Siddons (Princess Pati, Excelebration), Jamestown.
  W Polsce: Camerun, Gniew, Izan, Splendid.

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Blue Rose Cen wygrywa Poule d’Essai des Pouliches. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły