More

  W sobotę w Paryżu prestiżowy wyścig płotowy Grande Course de Haies d’Auteuil G1, a w Lyonie Listed z czeskim derbistą Opasanem i półsiostrą Alpinisty

  W ten weekend kibice wyścigów konnych i gracze nudzić na pewno się nie będą. W sobotę i niedzielę gonitwy na Służewcu, a w niedzielę także we Wrocławiu. Codziennie też można w Traf Online oglądać i obstawiać wyścigi z Francji. W sobotę, ze względu na polskie wyścigi, będzie ich trochę mniej (sześć), ale za to z wielką gonitwą płotową w Paryżu (godz. 15.15) – Grande Course de Haies d’Auteuil G1 na 5100 metrów, w której pula nagród wynosi aż 390 tysięcy euro. Ma ją ochotę wygrać słynny irlandzki trener Willie Mullins, który przywozi do Auteuil aż cztery konie, w tym utytułowanego dziewięcioletniego wałacha Klassical Dream. Gwarantowana pula czwórki w tej gonitwie (i w trzech innych) wynosi 2888 zł.

  W sobotę interesująca będzie także Prix Bedel LR na 2400 m na torze Lyon Parilly, w której w gronie dziewięciu bardzo dobrych koni wystartują m.in. czeski derbista z 2020 roku Opasan, który dwa lata temu ograł (o nos) polskiego konia roku 2021 i 2022 Night Tornado w Wielkiej Nagrodzie Słowacji w Bratysławie, a także Alpenblume, półsiostra klaczy Alpinista, która w 2022 roku wygrała Nagrodę Łuku Triumfalnego. Pierwsza gonitwa z Francji w sobotę w Traf Online o godz. 14.15, ostatnia o 16.25. W pierwszej tripli (gonitwy 1-3) ruszamy z pulą 968 zł, a w kwincie (gonitwy 1-5) pula wynosi 1888 zł.

  Racing TV Grande Course de Haies d’Auteuil G1 na 5100 metrów, to jedna z największych we Francji i w Europie gonitw płotowych, w której pula nagród wynosi aż 390 tysięcy euro (w 175 500 dla właściciela zwycięskiego konia). Na starcie w świątyni wyścigów stiplowych, czyli torze Auteuil w Paryżu, stanie (o godzinie 15.15) piętnaście pięcioletnich i starszych koni.

  Większość ekspertów jest zgodna, że zwycięzca powinien wyłonić się z trójki koni z numerami 9, 2 i 12. Bardzo rzadko w typach w pierwszej trójce pojawia się jakikolwiek inny koń.

  Najczęściej jako potencjalny zwycięzca jest wymieniany z nr 9 sześcioletni wałach Theleme (Sidestep – Utopia Jem po Okawango), którego trenuje Arnaud Chaille-Chaille. Na faworycie pojedzie Gaetan Masure. Theleme biegał dotąd 16 razy (od 2020 roku tylko na torze Auteuil), wygrał 8 wyścigów i z premiami 825 tysięcy euro. Zwyciężał dotychczas w trzech gonitwach rangi G1. Jako trzylatek w Grande Course de Haies des 3 Ans na 3600 m, w wieku czterech lat w Prix Renaud du Vivier na 3900 m i jako pięciolatek w Grand Prix d’Automne (4800 m).

  Theleme. Fot. canalturf.com

  W tym roku biegał dwa razy. 26 marca wygrał Prix Hypothese G3 na 3900 m, a 23 kwietnia był drugi Prix Leon Rambaud G2 (4300 m). Uległ wtedy biegnącemu tu z nr 13 siedmioletniemu wałachowi Goa Lil (Samum – Unekaina po Lost World), ale wówczas niósł 5 kg więcej od rywala (67 kg do 72 kg), a teraz wagi będą równe (po 68 kg). Goa Lil jest synem niemieckiego derbisty Samum (po Monsun), podobnie jak koń roku 2022 w Polsce w gonitwach skakanych Haad Rin.

  Co ciekawe, wygrywający wielkie gonitwy płotowe na dystansach powyżej 4000 metrów Theleme jest synem australijskiego ogiera Sidestep (po super sprinterze Exceed and Excel), który wygrywał wyłącznie na dystansie 1200 metrów. Co więcej, matkę ma po milerze i championie dwulatków Okawango, a babkę po ikonie sprintów Cadeaux Genereux.

  Aż cztery konie przywozi na ten wyścig słynny irlandzki trener Willie Mullins. Najwyższe notowania spośród nich ma z nr 2 dziewięcioletni wałach Klassical Dream (Dream Well – Klassical Way po Septieme Ciel), który na 22 starty wygrał 9 wyścigów i ponad 820 tysięcy funtów. To na nim pojedzie pierwszy dżokej Mullinsa Paul Townend. Klassical Dream wsławił się tym, że trzy razy z rzędu wygrał prestiżowy wyścig Champion Stayers Hurdle G1 w Irlandii na 4800 m. W ubiegłorocznej edycji Grande Course de Haies d’Auteuil G1 zajął drugie miejsce, przegrywając o siedem długości z Hermes Baie.

  Klassical Dream. Fot. canalturf.com

  Właśnie z nr 12 sześcioletni wałach wysokiej półkrwi Hermes Baie (Crillon – Ludmika po Murmure) jest trzecim z faworytów tegorocznego wyścigu. Podopieczny championa francuskich trenerów w gonitwach skakanych Francoisa Nicolle’a (jego konie wygrywały ten wyścig trzy razy, w tym w dwóch ostatnich latach) na 21 startów zwyciężył 10 razy (suma nagród 951 tysięcy euro).

  Jednak od września 2022 roku w pięciu startach nie zdołał wygrać wyścigu, choć zawsze był w pierwszej czwórce, w tym trzy razy drugi. W ostatnim starcie 23 kwietnia był czwarty w Prix Leon Rambaud G2 (4300 m), ale stracił ponad 20 długości do biegnących tu Theleme i Goa Lil. Też z dużą wagą 72 kg jak Theleme, przy 67 kg Goa Lil. Na wałachu Hermes Baie pojedzie znakomity dżokej Bertrand Lestrade.

  Hermes Baie wygrał Grande Course de Haies d’Auteuil 2022 o siedem długości przed Klassical Dream. Fot. jourdegalop.com

  Trener Willie Mullins ma już na koncie trzy zwycięstwa w Grande Course de Haies d’Auteuil G1 w latach 2011, 2012 i 2019. 67-letni Mullins ma już jako trener prawie sto zwycięstw w gonitwach słynnego Cheltenham Festival, w tym trzy razy w głównym wyścigu Cheltenham Gold Cup za sprawą Al Boum Photo w latach 2019-2020 i Galopin Des Champs w tym sezonie. Mniej szczęścia ma w legendarnym Grand National. Na torze Aintree pod Liverpoolem zwyciężył tylko raz – w 2005 roku, gdy najlepszy okazał się Hedgehunter.

  Typy portalu Equidia: 9-2-12-13

  W sobotę interesująca będzie także gonitwa Prix Bedel LR na 2400 m na torze Lyon Parilly (godzina 17.17, już po zakończeniu transmisji z Francji w Traf Online, można ten wyścig obejrzeć na stronie France Galop) dla czteroletnich i starszych koni. Pula nagród 52 tysiące euro, w tym połowa dla zwycięzcy.

  W gronie dziewięciu bardzo dobrych koni wystartuje m.in. czeski derbista z 2020 roku, trenowany przez Jozefa Chodura – Opasan (French Navy – Ouijas’s Sister po Groom Dancer), na którym pojedzie powracający do zdrowia Vaclav Janacek. Opasan dwa lata temu ograł (zaledwie o nos) pod Radkiem Koplikiem polskiego konia roku 2021 i 2022 Night Tornado (dosiadał go wtedy Martin Srnec) w Wielkiej Nagrodzie Słowacji w Bratysławie.

  Czeski derbista Opasan ogrywa o nos w Wielkiej Nagrodzie Słowacji dwukrotnego zwycięzcę Wielkiej Warszawskiej Night Tornado. Fot. turfsport.sk

  Opasan w 2022 roku ponownie wystartował w gonitwie Velka Cena Slovenska i ponownie wygrał, tym razem pod Janackiem o dwie długości przed Cape Crown, którego dosiadał Koplik. W sezonach 2021-2022 Opasan sześć razy biegał we Francji, wygrał jeden wyścig – Listed w Vichy na 2400 metrów (zajmował też drugie i trzecie miejsca na francuskich torach w gonitwach LR). Był też piąty i szósty w gonitwach G2 na Longchamp Prix Foy i Prix du Conseil de Paris, ale to były ostatnie miejsca, choć z niewielką stratą.

  W sobotę w Lyonie z Opasanem wystartuje także Alpenblume (Kendargent – Alwilda po Hernando), czteroletnia półsiostra wybitnej klaczy Alpinista (po Frankel), która w 2022 roku wygrała Nagrodę Łuku Triumfalnego. Alpenblume jest trenowana dla Kirsten Rausing przez Tima Donwortha. Na 6 startów wygrała dotąd trzy wyścigi, ale żadnego z serii Pattern. Ma jednak status black type po drugim i trzecim miejscu w gonitwach Listed.

  Alpenblume jest siwa, podobnie jak jej słynna półsiostra Alpinista. Fot. canalturf.com

  Przed Opasanem i Alpenblume jednak trudne zadanie, bo trafiły na tak dobre konie jak: Skazino, Mika d’O, Goya Senora, Fenelon, Dato, czy Sabio.

  W sesji wieczornej na torze Lyon Parilly w sobotę o godzinie 20.30 w gonitwie handicapowej dla trzylatków Prix Rinck na 1600 metrów pobiegnie zgłoszona do polskiego Derby Lavender Beauty, trenowana przez Alicję i Roberta Karkosów dla Ryszarda i Andrzeja Zielińskich. O jej starcie napiszemy w oddzielnym artykule.

  Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Opasan ogrywa w Wielkiej Nagrodzie Słowacji Night Tornado. Fot. turfsport.sk

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły