More

  Konie po ogierach Dubawi i Galileo sprawdzą się przed Derby w czwartek w Paryżu na Longchamp, a w Traf Online kumulacja kwinty

  Czwartek z francuskimi wyścigami zapowiada się bardzo atrakcyjnie i prestiżowo. Przeniesiemy się m.in. na kultowy paryski tor Longchamp, gdzie trzylatki, aspirujące do startu w francuskim Derby i Oaks, pobiegną w Prix Hocquart G3 na 2200 metrów oraz w Prix Finlande LR na 1800 m, z udziałem klaczy Khahira, która niedawno zyskała w treningu Alicji i Roberta Karkosów status black type. Jej najgroźniejszą rywalką może być Start Me Up, klacz należąca do gwiazdy piłkarskiej reprezentacji Francji i Atletico Madryt Antoine’a Griezmanna. Ciekawie zapowiada się też gonitwa Listed dla czteroletnich i starszych koni – Prix de Montretout na 1600 m.

  Na stronie Trafonline.pl będzie można w czwartek od godziny 13 do 18 obejrzeć i obstawić aż 18 wyścigów z czterech torów: Paris Longchamp (gonitwy płaskie), Toulouse (płaskie i jedna przeszkodowa), Lisieux i Laval (kłusaki). Skumulowana pula kwinty (gonitwy 9-13) wynosi na starcie 2425,20 złotych. Będzie też można obstawić trzy czwórki z pulami gwarantowanymi po 2033 zł (pierwsza już o godz. 13) i 2433 złotych.

  Mityng na Longchamp rozpoczyna się dość późno. Pierwsza gonitwa o godzinie 17.18 i będzie to właśnie Prix Finlande LR (pula nagród 55 tysięcy euro, w tym 27 500 dla właściciela zwycięskiego konia) na dystansie 1800 metrów dla trzyletnich klaczy.

  Wystartuje 10 klaczy, a wśród nich właśnie Khahira (Pedro The Great – Excitante po Excelebration), która niedawno zyskała w treningu Alicji i Roberta Karkosów status black type, zajmując trzecie miejsce w gonitwie Prix de la Seine LR na 2200 m na Longchamp. Tu nie będzie miała łatwo. Niespodziewanie po tym sukcesie klacz została przeniesiona do innej stajni i to nie topowej, ale drugorzędnej. Khahirę trenuje teraz Eirl Myriam Bollack Badel.

  Khahira 7 maja wystartowała w Prix de la Seine LR na 2200 m, gonitwie dla trzyletnich klaczy z pulą nagród 55 tysięcy euro pod Benjaminem Marie. Mimo dobrego poprzedniego występu, była w notowaniach na ostatnim miejscu (33:1). Khahira była prowadzona w środku stawki, na finiszu ładnie przyspieszyła, co dało jej pewne trzecie miejsce i pierwszy status black type dla konia trenowanego przez małżeństwo Karkosów. Khahira zarobiła w tym wyścigu 8250 euro (w całej karierze ponad 100 tysięcy euro z premiami). Wygrała Engaliwe (Galiway – Don’t Look Back po Slickly).

  Trzy długości za zwyciężczynią finiszowała Khahira, a kolejne trzy długości za nią, mająca status black type Precious Sea (Sea The Stars – Indonesienne po Muhtathir) ze stajni Alaina i Gerarda Wertheimerów, właścicieli marki Chanel, których majątek wyceniany jest za 19 miliardów funtów. Druga klacz Wertheimerów Adeliade skończyła szósta, siedem długości za klaczą Karkosów. Piąte miejsce zajęła córka Dubawiego i wnuczka Galileo Louve Story – 6 długości za Khahirą.

  Khahira wygrała wyścig jako dwulatka na torze w Deauville w treningu Alicji i Roberta Karkosów

  Należąca do francuskich właścicieli (Andy Claire, Abdel-Hakim Benahamed, Nour-Eddine Smail) Khahira jako dwulatka wygrała w listopadzie w treningu Karkosów gonitwę w Deauville – handicap Prix du Lieu Calice na 1900 m (10 500 euro za zwycięstwo) pod Ludovicem Boisseau. Jednak na początku 2023 roku przeszła do trenera Valentina Devillarsa. Po dwóch niezbyt udanych startach w jego treningu, wróciła do Karkosów.

  9 marca Khahira była siódma w Listed w Saint-Cloud na 2000 m jako podopieczna trenera Devillarsa. Straciła około 13,5 długości do zwyciężczyni, którą była znakomita Pensee du Jour, bliska krewna słynnego Peintre Celebre, który wygrał we Francji Derby, Grand Prix de Paris i Nagrodę Łuku Triumfalnego. Khahira ma zgłoszenie do Prix Diane (francuski Oaks).

  9 kwietnia Khahira pobiegła w treningu Karkosów w Prix Vanteux G3 na 1800 dla trzyletnich klaczy i wywalczyła w niej dobre piąte miejsce, przegrywając czwarte tylko o nos. Zarobiła w tym wyścigu 4 tysiące euro, rating 39. Gonitwę wygrała Jannah Rose (Frankel – Sophie Germain po Indian Ridge). Za Khahirą kończyła klacz black type Sparkling Beauty i córka Galileo Delightful z Coolmore. W maju Khahira znów zmieniła trenera, mało stabilnych ma właścicieli.

  W czwartkowym wyścigu na Longchamp Khahira będzie tylko jedną z dwóch klaczy black type. Drugą jest z numerem 6 Start Me Up (Pastorius – Sing Hallelujah po Big Shuffle) z imieniem jak tytuł wielkiego przeboju zespołu The Rolling Stones. Start Me Up, to klacz należąca do gwiazdy piłkarskiej reprezentacji Francji i Atletico Madryt Antoine’a Griezmanna. Jej ojciec Pastorius wygrał niemieckie Derby i był cennym reproduktorem, ale niedawno padł, mając zaledwie 14 lat. To bliski krewny polskiego derbisty i zwycięzcy Wielkiej Warszawskiej Patronusa oraz championa dwulatków na Służewcu – ogiera Prince of Ecosse.

  Start Me Up to klacz należąca do piłkarskiego mistrza świata Antoine’a Griezmanna. Fot. Equidia

  Start Me Up miała bardzo dobrą karierę jako dwulatka, pierwsze dwa wyścigi wygrała na torach Saint-Cloud i Dieppe na 1200 i 1400 metrów. We wrześniu była trzecia w Prix d’Aumale G3 na Longchamp, tracąc tylko dwie długości do najlepszej na dziś trzyletniej klaczy we Francji Blue Rose Cen (po Churchill), która niedawno wygrała klasyk 1000 Guineas.

  Jeszcze lepszy wyścig zrobiła w dniu Nagrody Łuku Triumfalnego na Longchamp w prestiżowej Prix Marcel Boussac G1 na 1600 m dla dwuletnich klaczy, zajęła czwarte miejsce (o dwie szyje przegrała z drugą na celowniku Gan Teorainn), tracąc tym razem 5,5 długości do Blue Rose Cen.

  Pierwszy tegoroczny – nomen omen, start – Start Me Up miała niezbyt udany. 20 kwietnia zajęła piąte miejsce w gonitwie klasy pierwszej Prix du Louvre na 1600 m na Longchamp, choć stawka była mocna. Podobnie jak wtedy, dziś pojedzie na niej Aurelien Lemaitre. Start Me Up ma najwyższy rating w stawce – 46, Khahira 43.

  Stawka wydaje się jednak być dość wyrównana. Do walki o zwycięstwo mogą się włączyć rywalki pod znakomitymi dżokejami: klacz Wertheimerów Nasella (pojedzie na niej Maxime Guyon), szybka córka ogiera Shalaa – Prija (Mickael Barzalona) oraz Atakama (Christophe Soumillon), a nie można tu wykluczyć głębszych niespodzianek.

  Typy portalu Equidia: 7-6-10-4

  O godzinie 19.40 na Longchamp trzylatki, aspirujące do startu w francuskim Derby i Grand Prix de Paris, pobiegną w Prix Hocquart G3 na 2200 metrów (pula nagród 80 tysięcy euro, połowa dla zwycięzcy). Pobiegnie tylko sześć koni, ale stawka jest mocna.

  Faworytem będzie zapewne koń, który w Derby nie może wystartować, bo jest wałachem, z nr 2 Harry Way (Galiway – Miss Vinga po High Rock), który 1 maja zajął drugie miejsce na innym paryskim torze Saint-Cloud w Prix Greffulhe G3 (pula nagród 80 tysięcy euro) na 2100 metrów. Dosiadał go wtedy Mickael Barzalona, który tym razem pojedzie na Guet Apens (Dubawi – Surprise Moment po Authorized) ze stajni Godolphin.

  Harry Way 18 marca wygrał gonitwę Listed w Saint-Cloud na 2100 m, a 16 kwietnia był drugi w Prix Noailles na 2100 m za Flight Leaderem. 1 maja ograł go zaledwie o nos Greenland (Saxon Warrior – Aktoria po Canford Cliffs) z Coolmore, którego z Irlandii przywiózł słynny trener Aidan O’Brien.

  Harry Way. Fot. Equidia

  9 kwietnia Greenland zajął trzecie miejsce na Longchamp w Prix la Force G3 na 1800 m za ogierami Big Rock i Padishakh. Wówczas jechał na nim Ryan Moore, a w tym zwycięskim starcie sam Christophe Soumillon. Jako dwulatek Greenland wygrał jeden wyścig w Irlandii, był czwarty w Listed i w G2 w Newmarket.

  W Prix Greffulhe G3 trzecie miejsce, tylko 5/4 długości za wałachem Harry Way, zajął Rashford (Zarak – Randium po Sinndar), który dziś będzie chciał się zrewanżować.

  Najwyższy rating (49) w tej stawce ma jednak zgłoszony do francuskiego Derby Alpenjager (Nutan – Amora po High Chaparral), którego trenuje w Niemczech Peter Schiergen. Syn niemieckiego derbisty Nutana biegał do tej pory cztery razy. Jako dwulatek wygrał dwa wyścigi, w tym Großer Preis der Brauerei Königshof – Herzog von Ratibor-Rennen G3 na 1700 m w Krefeld po Bayurzhanem Murzabayevem.

  W tym roku 1 maja był drugi w Bavarian Classic G3 na 2000 m w Monachium pod Sybille Vogt. Tym razem pojedzie na nim Rene Piechulek, który w sezonie 2021 wygrał Łuk na ogierze Torquator Tasso.

  Alpenjager. Fot. galopponline.de

  To są trzy konie black type i z wysokimi ratingami, ale nie można wykluczyć, że dobiorą się im do skóry niżej notowane konie z ekstra rodowodami, wspomniany syn Dubawiego Guet Apens z Godolphin, drugi potomek tego najdroższego ogiera na świecie (cena stanówki 350 tysięcy funtów) Silawi od Wertheimerów, albo syn Galileo First Minister z Coolmore.

  Silawi (Dubawi – Silasol po Monsun), wyhodowany w Irlandii, ma wstępne zgłoszenie do francuskiego Derby i Grand Prix de Paris. Hodowcami i właścicielami ogiera są Wertheimer & Frere. Jako dwulatek zajął drugie miejsce w gonitwie na dystansie 1800 metrów w Chantilly 12 października 2022 roku. 26 kwietnia wygrał na torze Saint-Cloud gonitwę maiden Prix Amour Drake na 2400 m, pod Guyonem, który dziś też na nim pojedzie.

  Matka Silawiego – Silasol znakomicie biegała. Jako dwulatka wygrała Prix Marcel Boussac G1 na 1600 m na Longchamp. W wieku trzech lat zwyciężyła w Prix Saint-Alary G1 na 2000 m na Longchamp i była trzecia w Prix de Diane G1 (francuski Oaks).

  Andre Fabre trenuje dla Coolmore ogiera First Minister (Galileo – Naples Bay po Giant’s Causeway), który wygrał w debiucie jako dwulatek. 1 kwietnia w Saint-Cloud w conditions klasy 1 Prix Tourbillon zajął trzecie miejsce. 27 kwietnia na Longchamp był drugi w Prix de Ferrieres na 2150 m pod Murzabayevem, którego znów ma w siodle.

  First Minister. Fot. france-sire.com

  Jego matka Naples Bay wygrała w USA G3 i jest półsiostrą słynnego Medaglia d’Oro. W 2014 roku Naples Bay, źrebna War Frontem, została kupiona na aukcji w Keeneland za… 3,6 miliona dolarów. 6 razy była już kryta Galileo i na razie niewiele z tego wyszło, najlepszy koń od niej osiągnął rating 104 funty.

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Greenland pokonuje o nos wałacha Harry Way w Prix Greffulhe G3. Fot. france-galop.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły