More

  W piątek w Traf Online dalsze kumulacje kwinty i czwórki oraz debiuty córki Tunisa i kuzynki Damask Blade’a

  Piątek z wyścigami z Francji zapowiada się bardzo gorąco, zarówno pod względem sportowym jak i totalizatorowym. W ofercie Traf Online do obejrzenia i obstawienia będzie tego dnia 17 wyścigów z trzech francuskich torów – Nancy (kłusaki), Compiegne (gonitwy płaskie) i Toulouse (płotowe i płaskie). Coraz wyższe są kumulacje w czwórce i kwincie. Czwórka ze skumulowaną pulą, która przekroczyła już 3 tysiące złotych, jest zaplanowana o godzinie 15.25 w gonitwie dla trzyletnich debiutantek w Compiegne na 2000 m. Pobiegnie w niej córka wyhodowanego w Polsce Tunisa, który wygrał we Francji w gonitwach płotowych ponad 600 tysięcy euro i jest tam teraz reproduktorem. Kumulacja jest także w kwincie (gonitwy 7-11), gdzie pula wyjściowa wynosi już ponad 3300 zł. Pierwszy wyścig w piątek w Traf Online o godz. 13.40, ostatni o 18.20.

  Gonitwa, w której mamy skumulowaną pulę czwórki to Prix du Puits d’Orleans, bardzo ciekawy wyścig conditions w Compiegne dla trzyletnich klaczy, które nie biegały (dystans 2000 metrów) z pulą nagród 27 tysięcy euro (13 500 euro dla właściciela zwycięskiego konia). Zostało zgłoszonych aż 17 klaczy.

  W tak licznej stawce debiutantek zadanie przed typerami i graczami jest arcytrudne. Z pewnością sporo grono zwolenników będzie miała z nr 2 Ashalyka (Dariyan – Ashalanda po Linamix), dosiadana przez Geralda Mosse’a, z renomowanej stajni księcia Agi Khana. Jej ojciec Dariyan co prawda furory jako reproduktor nie robi (jest obecnie na 55. miejscu w rankingu we Francji), ale matka Ashalanda biegała na bardzo wysokim poziomie. Wygrała dla Agi Khana dwie gonitwy G2 na 2400 metrów – Prix de Malleret we Francji i Pride Stakes w Anglii, była też czwarta w Hong Kong Cup G1 na 2000 m.

  Dość mocno grana może być z nr 4 Art Mythique (Australia – Aquarelliste po Danehill), trenowana przez Andre Fabre’a. Pojedzie na córce angielskiego derbisty Bauyrzhan Murzabayev. Australia (syn Galileo) dał już 11 koni z ratingiem powyżej 115 funtów. Matka Art Mythique – Aquarelliste to wielka sława, francuska oaksistka. Wygrała dla stajni Wildensteinów 7 wyścigów i około 1,5 mln euro. Zwyciężyła w trzech gonitwach G1 we Francji – Prix Ganay, Prix de Diane i Prix Vermeille, była też druga w Nagrodzie Łuku Triumfalnego w 2001 roku, ale do zwycięskiego Sakhee straciła aż 6 długości.

  Aquarelliste, matka Art Mythique, wygrywa francuski Oaks 2001. Fot. le-cheval-bleu.com

  Minusem jest fakt, że Aquarelliste miała już 22 lata, gdy urodziła Art Mythique (to już szesnasty przychówek tej klaczy), choć identycznie jest w przypadku niepokonanej dotąd w Polsce i w Niemczech trzyletniej Lady Eweliny (jej matka również urodziła się w 1998 roku). Aquarelliste urodziła dotąd cztery konie black type, ale żaden nie zbliżył się do jej klasy. Najlepszy z nich Ame Bleue (po Dubawi) wygrał Listed i 169 tysięcy euro, był drugi w Prix Romanet G1.

  Córką derbisty z Epsom jest również z nr 5 Spirit Moon (Australia – Morocco Moon po Rock of Gibraltar), należąca do znanej w świecie wyścigowym Lady Bamford. Na debiutantce pojedzie amazonka Manon Germain, co wskazuje na chęć lekkiego pierwszego startu, ale dzięki temu klacz poniesie nie 57 kg, a 53,5 kg.

  Mająca silną pozycję we Francji stajnia Katarczyków z Al Shaqab wystawia z nr 3 klacz Alsimrya (Mehmas – Ghand po Galileo), na której pojedzie Eddy Hardouin. Ze względu na rodowód nie można pominąć z nr 1 Nariman Point (Dubawi – Traffic Jam po Duke of Marmalade), której matka wygrała Prix du Conseil de Paris G2, a ojciec Dubawi jest najdroższym obecnie ogierem na świecie (cena stanówki 350 tysięcy funtów). Jej półsiostra Place du Carrousel (po Lope de Vega) biegała rewelacyjnie, wygrała Prix de l’Opera G1 w treningu Fabre’a.

  Z polskiego punktu widzenia najciekawszy będzie debiut z nr 6 klaczy Anagallis (Tunis – Anavera po Acatenango). To córka wyhodowanego w Iwnie Tunisa, który w 2016 roku startował na Służewcu dwa razy, zajął trzecie miejsce na 1400 metrów i zwyciężył na dystansie 1600 metrów. Ogiera trenowała Małgorzata Łojek.

  Wyhodowany w Polsce Tunis był we Francji gwiazdą gonitw płotowych

  Kupiony za 100 tysięcy złotych przez trenera Guillaume’a Macaire dla Pierre’a Gorala oraz AS & D Allard Tunis w latach 2017-2018 świetnie biegał we Francji w gonitwach płotowych. Wygrał gonitwy G2, G3 i Listed. Zajmował też drugie miejsca w biegach G1. Ścigając się we Francji Tunis nigdy nie wypadł z pierwszej czwórki. Przez dwa lata zarobił ponad 600 tysięcy euro. Ogier z Iwna pokrył we Francji ponad 300 klaczy.

  To jest pierwszy rocznik trzylatków po Tunisie, który jest używany głównie pod kątem gonitw płotowych i przeszkodowych. Dla mającej stayerski rodowód Anagallis ten debiut to też zapewne przetarcie przed karierą stiplową. Dotychczas konie po Tunisie biegały w czternastu wyścigach i siedem razy zajmowały płatne miejsca (uzbierały ponad 30 tysięcy euro), żaden jeszcze nie wygrał. Keos był drugi w płotach, a Magic Tunis dwa razy trzeci w gonitwach płaskich.

  Warto też zwrócić uwagę jak zadebiutuje z nr 16 trenowana w Czechach przez Vaclava Lukę – Smila (Sea The Stars – Ibiza po Redoute’s Choice), która jest wyhodowana przez Ukraińców Wiktora Timoszenkę i Andrija Miłowanowa, których konie od lat znane są z występów na Służewcu i we Francji.

  Biegający z powodzeniem na Służewcu Damask Blade to bliski krewny debiutującej w piątek w Compiegne Smili

  10 czerwca w Nagrodzie Widzowa zobaczymy Damask Blade’a, który jest półbratem zwycięzcy Prix Jean Prat G1 Zelzala. Oba konie wyhodował Timoszenko. Matka debiutującej Smili – Ibiza, to półsiostra Zelzala, a więc konie są bardzo mocno spokrewnione, bo ich ojcem jest słynny Sea The Stars.

  Typy portalu Equidia: 2-4-3-12-5

  Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym półsiostra Nariman Point – Place du Carrousel wygrywa Prix de l’Opera G1. Fot. canalturf.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły

  Ta strona jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

  Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub opuść stronę.