More

    W piątek w Traf Online dalsze kumulacje kwinty i czwórki oraz debiuty córki Tunisa i kuzynki Damask Blade’a

    Piątek z wyścigami z Francji zapowiada się bardzo gorąco, zarówno pod względem sportowym jak i totalizatorowym. W ofercie Traf Online do obejrzenia i obstawienia będzie tego dnia 17 wyścigów z trzech francuskich torów – Nancy (kłusaki), Compiegne (gonitwy płaskie) i Toulouse (płotowe i płaskie). Coraz wyższe są kumulacje w czwórce i kwincie. Czwórka ze skumulowaną pulą, która przekroczyła już 3 tysiące złotych, jest zaplanowana o godzinie 15.25 w gonitwie dla trzyletnich debiutantek w Compiegne na 2000 m. Pobiegnie w niej córka wyhodowanego w Polsce Tunisa, który wygrał we Francji w gonitwach płotowych ponad 600 tysięcy euro i jest tam teraz reproduktorem. Kumulacja jest także w kwincie (gonitwy 7-11), gdzie pula wyjściowa wynosi już ponad 3300 zł. Pierwszy wyścig w piątek w Traf Online o godz. 13.40, ostatni o 18.20.

    Gonitwa, w której mamy skumulowaną pulę czwórki to Prix du Puits d’Orleans, bardzo ciekawy wyścig conditions w Compiegne dla trzyletnich klaczy, które nie biegały (dystans 2000 metrów) z pulą nagród 27 tysięcy euro (13 500 euro dla właściciela zwycięskiego konia). Zostało zgłoszonych aż 17 klaczy.

    W tak licznej stawce debiutantek zadanie przed typerami i graczami jest arcytrudne. Z pewnością sporo grono zwolenników będzie miała z nr 2 Ashalyka (Dariyan – Ashalanda po Linamix), dosiadana przez Geralda Mosse’a, z renomowanej stajni księcia Agi Khana. Jej ojciec Dariyan co prawda furory jako reproduktor nie robi (jest obecnie na 55. miejscu w rankingu we Francji), ale matka Ashalanda biegała na bardzo wysokim poziomie. Wygrała dla Agi Khana dwie gonitwy G2 na 2400 metrów – Prix de Malleret we Francji i Pride Stakes w Anglii, była też czwarta w Hong Kong Cup G1 na 2000 m.

    Dość mocno grana może być z nr 4 Art Mythique (Australia – Aquarelliste po Danehill), trenowana przez Andre Fabre’a. Pojedzie na córce angielskiego derbisty Bauyrzhan Murzabayev. Australia (syn Galileo) dał już 11 koni z ratingiem powyżej 115 funtów. Matka Art Mythique – Aquarelliste to wielka sława, francuska oaksistka. Wygrała dla stajni Wildensteinów 7 wyścigów i około 1,5 mln euro. Zwyciężyła w trzech gonitwach G1 we Francji – Prix Ganay, Prix de Diane i Prix Vermeille, była też druga w Nagrodzie Łuku Triumfalnego w 2001 roku, ale do zwycięskiego Sakhee straciła aż 6 długości.

    Aquarelliste, matka Art Mythique, wygrywa francuski Oaks 2001. Fot. le-cheval-bleu.com

    Minusem jest fakt, że Aquarelliste miała już 22 lata, gdy urodziła Art Mythique (to już szesnasty przychówek tej klaczy), choć identycznie jest w przypadku niepokonanej dotąd w Polsce i w Niemczech trzyletniej Lady Eweliny (jej matka również urodziła się w 1998 roku). Aquarelliste urodziła dotąd cztery konie black type, ale żaden nie zbliżył się do jej klasy. Najlepszy z nich Ame Bleue (po Dubawi) wygrał Listed i 169 tysięcy euro, był drugi w Prix Romanet G1.

    Córką derbisty z Epsom jest również z nr 5 Spirit Moon (Australia – Morocco Moon po Rock of Gibraltar), należąca do znanej w świecie wyścigowym Lady Bamford. Na debiutantce pojedzie amazonka Manon Germain, co wskazuje na chęć lekkiego pierwszego startu, ale dzięki temu klacz poniesie nie 57 kg, a 53,5 kg.

    Mająca silną pozycję we Francji stajnia Katarczyków z Al Shaqab wystawia z nr 3 klacz Alsimrya (Mehmas – Ghand po Galileo), na której pojedzie Eddy Hardouin. Ze względu na rodowód nie można pominąć z nr 1 Nariman Point (Dubawi – Traffic Jam po Duke of Marmalade), której matka wygrała Prix du Conseil de Paris G2, a ojciec Dubawi jest najdroższym obecnie ogierem na świecie (cena stanówki 350 tysięcy funtów). Jej półsiostra Place du Carrousel (po Lope de Vega) biegała rewelacyjnie, wygrała Prix de l’Opera G1 w treningu Fabre’a.

    Z polskiego punktu widzenia najciekawszy będzie debiut z nr 6 klaczy Anagallis (Tunis – Anavera po Acatenango). To córka wyhodowanego w Iwnie Tunisa, który w 2016 roku startował na Służewcu dwa razy, zajął trzecie miejsce na 1400 metrów i zwyciężył na dystansie 1600 metrów. Ogiera trenowała Małgorzata Łojek.

    Wyhodowany w Polsce Tunis był we Francji gwiazdą gonitw płotowych

    Kupiony za 100 tysięcy złotych przez trenera Guillaume’a Macaire dla Pierre’a Gorala oraz AS & D Allard Tunis w latach 2017-2018 świetnie biegał we Francji w gonitwach płotowych. Wygrał gonitwy G2, G3 i Listed. Zajmował też drugie miejsca w biegach G1. Ścigając się we Francji Tunis nigdy nie wypadł z pierwszej czwórki. Przez dwa lata zarobił ponad 600 tysięcy euro. Ogier z Iwna pokrył we Francji ponad 300 klaczy.

    To jest pierwszy rocznik trzylatków po Tunisie, który jest używany głównie pod kątem gonitw płotowych i przeszkodowych. Dla mającej stayerski rodowód Anagallis ten debiut to też zapewne przetarcie przed karierą stiplową. Dotychczas konie po Tunisie biegały w czternastu wyścigach i siedem razy zajmowały płatne miejsca (uzbierały ponad 30 tysięcy euro), żaden jeszcze nie wygrał. Keos był drugi w płotach, a Magic Tunis dwa razy trzeci w gonitwach płaskich.

    Warto też zwrócić uwagę jak zadebiutuje z nr 16 trenowana w Czechach przez Vaclava Lukę – Smila (Sea The Stars – Ibiza po Redoute’s Choice), która jest wyhodowana przez Ukraińców Wiktora Timoszenkę i Andrija Miłowanowa, których konie od lat znane są z występów na Służewcu i we Francji.

    Biegający z powodzeniem na Służewcu Damask Blade to bliski krewny debiutującej w piątek w Compiegne Smili

    10 czerwca w Nagrodzie Widzowa zobaczymy Damask Blade’a, który jest półbratem zwycięzcy Prix Jean Prat G1 Zelzala. Oba konie wyhodował Timoszenko. Matka debiutującej Smili – Ibiza, to półsiostra Zelzala, a więc konie są bardzo mocno spokrewnione, bo ich ojcem jest słynny Sea The Stars.

    Typy portalu Equidia: 2-4-3-12-5

    Program wszystkich piątkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

    Robert Zieliński

    Na zdjęciu tytułowym półsiostra Nariman Point – Place du Carrousel wygrywa Prix de l’Opera G1. Fot. canalturf.com

    Udostępnij

    Powiązane artykuły

    Zbliżające się wydarzenia

    Najnowsze artykuły