More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (Dzień 12.)

  Analiza sobotnich gonitw.

  I: 4-letnie i starsze folbluty, hcp. II gr., 2200 m

  Wydaje się, że gonitwę powinny rozgrywać trzy konie: dzielny Bat Eater oraz progresujące Johnny Double oraz Iva Grey. Między tą trójkę podzieliły się niemal wszystkie typy ekspertów. Najwyżej stoją notowania Bat Eatera (18 wskazań), mającego za sobą całkiem udane wejście w sezon. Można się spodziewać, że wałach jeszcze się poprawi, a dystans 2200 m mu odpowiada. Podobnie jak on, starszego ucznia w siodle będzie miała Iva Grey (9), która wygrała niedawno w dobrym stylu. Tym razem rywali ma trochę silniejszych, ale widać, że jest w formie.

  Może podobać się też Johnny Double (7). Zbliżoną wagę do nich poniesie Domindar – do jego siodła wraca amazonka, pod którą wygrał Handikap Otwarcia. Czterolatek jest w niezłej formie i z pewnością może powalczyć o miejsce w czwórce. Pozytywne wrażenie sprawił także Tajfun (1 wskazanie), choć na wyraźnie krótszym dystansie.

  Pozostała dwójka postara się wykorzystać warunki handikapu, ale może im być trudno zaskoczyć wyżej notowanych rywali. Chyba trochę więcej niż od Betfana, można oczekiwać od Notara, który ostatnio się poprawił.

  II: 4-letnie i starsze araby, hcp. III gr., 1400 m

  Mimo najwyżej wagi w polu największe szanse wypada przyznać jeszcze mało doświadczonej Karimene. Klacz została aż 31 razy wskazana na pierwsze miejsce. Z pozostałych koni jedynie dwójka wystawiana przez Cornelię Fraisl ma swoich zwolenników – najwyżej sklasyfikowany Jocker de Bozouls jest trzykrotnie typowany, a Jasmine du Croate raz. Klaczy dosiądzie Sergey Vasyutov.

  Z czwórki podopiecznych Mariusza Wnorowskiego najlepsze wrażenie sprawia Matador, ale być może korzystne wagi pomogą Shazzie, Moranowi lub Suprze. Krótki dystans powinien odpowiadać Cesicie, jednak klacz ma ograniczone możliwości.

  III – Nagroda Widzowa (Specjalna): 4-letnie i starsze folbluty, kat. B, 2400 m

  Pod nieobecności Night Tornado, Anatora i Petita, chyba największe szanse wydają się mieć 5-letni Gryphon oraz czterolatki Jolly Jumper i Kaneshya. Każdy z nich powinien się poprawić w porównaniu z pierwszym tegorocznym występem. Kandydatami do sprawienia niespodzianki mogą być doświadczony Plontier oraz jeszcze nie do końca sprawdzony Good Gift. Niezły Magic wolałby z pewnością elastyczną bieżnię.

  Trudne zadanie czeka Damask Blade’a oraz Virago Westminster.

  Notowania LE odzwierciedlają te przewidywania: Jolly Jumper uzyskał 16 wskazań, Gryphon 10, Kaneshya 4, Good Gift 3, a Plontier 2.

  IV: 3-letnie folbluty, wył. III gr., 1800 m

  Wycofany został Baden Baden. W tej licznej stawce wydają się wyróżniać dobrze dysponowany wiosną Westim (18 typowań na pierwsze miejsce) oraz posiadająca zapewne jeszcze rezerwy Stellarmasterpiece (15). Z pozostałych koni głosy otrzymały jedynie niedawna debiutantka Inferia (1) oraz Namiętność (1), która pokazała się niedawno z bardzo dobrej strony.

  O niezły wynik powinny powalczyć kończąca w kwietniu tylko o 2 dł. za Westmimem Gangs N’Roses, mało doświadczona Donia Exaltacja oraz progresujący Tacjan. Pozostałe mają chyba mniejsze szanse.

  V – Nagroda Iwna (Przychówku): 3-letnie ogiery i klacze (folbluty), kat. A, 2200 m

  Największe szanse na udział w rozgrywce przyznawane są zwycięzcy Mokotowskiej Senlisowi (16) oraz triumfatorowi wyścigu o Nagrodę Strzegomia – Shamadramowi (11). Kandydatami do sprawienia niespodzianki mogą być Westminster Grey (5), jeśli wytrzyma dłuższy o 600 m dystans, oraz The Clash (3), który chyba jeszcze nie pokazał wszystkiego, na co go stać.

  Niewykluczone, ze czarnym koniem okaże się Manwhataman. Zawodzący Joe Black wreszcie pobiegnie na dłuższym dystansie, więc zobaczymy, czy się przebudzi. Trudniejsze zadanie czeka konie polskiej hodowli – zdolnego Tarika, mało doświadczonego Kalindana, a przede wszystkim Mercury’ego.

  Więcej o uczestnikach tej prestiżowej gonitwy można przeczytać w innych materiałach na stronie Traf News.

  VI – Nagroda Soliny (Specjalna): 3-letnie klacze (folbluty), kat. B, 2200 m

  Zdecydowanie największe osiągnięcia mają na swoim koncie Marigold Blossom oraz Migliore Speranza. W bezpośrednich pojedynkach między nimi jest 1 do 1. Migliore jesienią łatwo wygrała wyścig o Nagrodę Efforty, a rywalka zrewanżowała się jej w Wiosennej. Wyraźne wydłużenie dystansu powinno premiować Migliore Speranzę i to ona wystąpi w roli faworytki. W LE ma wyraźnie wyższe notowania – 27 do 7.  Jedno wskazanie uzyskała Miss Dynamite, która ostatnio wygrała na poziomie III grupy. Klacz progresuje i może robić dalsze postępy. Nieliczona jest Gloria Gentis, ale powinna ona dobrze czuć się na dłuższym dystansie i chyba stać ją na sprawienie niespodzianki. Trudne zadanie czeka Little Feat oraz Trani.

  VII – Nagroda Haracza (Specjalna): 3-letnie i starsze folbluty, kat. B, 1400 m

  Wycofana została Scuti. Na bieżnię powraca świetny miler Timemaster. Trudno przewidzieć, czy od razu będzie w stanie walczyć o wygraną, ale trzeba pamiętać, że dystans jest dla niego trochę zbyt krótki. Sensacyjny zwycięzca biegu o Nagrodę Jaroszówki, Quibou, jest błyskotliwy, jednak trudno przewidzieć, którego jego oblicze zobaczymy.

  Lekki zawód sprawiły Jenny of Success i Thibaan. Z pewnością nie można ich lekceważyć, podobnie jak walecznego Emiliano Zapaty oraz solidnego Blizbora. Comin’Through jest raczej daleki od dawnej formy, więc chyba większe szanse na sprawienie ewentualnej niespodzianki ma utalentowany Caro Giorgio.

  W notowaniach LE najwięcej wskazań uzyskała Jenny of Success (13), ale liczone są także Emiliano Zapata (8), Timemaster (6), Quibou (6) oraz lekko Caro Giorgio (2).

  VIII: 3-letnie araby, II gr., 1400 m

  Wycofane zostały Piękna i Ben Hur de Cartherey. Debiut nie ułożył się najlepiej dla Winameera de Thouarsa, który powinien tym razem znaleźć się w rozgrywce. Trudno o rewanż będzie zdecydowanie pokonanemu przez niego Agerholms Petago, ale nie można wykluczyć poprawy z jego strony. Dużo problemów w debiutanckim starcie sprawiał King d’Vialettes – najpierw wyłamał po starcie, a następnie na zakręcie, w wyniku czego jeździec z niego spadł. To chyba utalentowany arab. Z dwójki debiutantów lepszym rodowodem niż Ballok Tersk legitymuje się Sarieeh Alfalah.

  Zdaniem ekspertów wyścig powinien rozstrzygnąć się pomiędzy Winameerem de Thouarsem (18), a Kingiem d’Vialettes (15), chyba że niespodziankę sprawi Sarieeh Alfalah (2).

  IX: 3-letnie folbluty, III gr., 1400 m

  Wiele wskazuje na to, że wyścig rozegrają Gandia (21 wskazań) i Szachrajka (13). Podobnie jak one, grupę niżej pobiegnie Thetis, ale ona na razie radzi sobie słabiej od irlandzkich rywalek. Poniżej oczekiwań biegają Empathy i Impreza, jednak płatne miejsce mogą wywalczyć, bo notowania Solomona Rym oraz Bitoli nie będą wyższe.

  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (35 uczestników):

  I – Bat Eater (18) / Iva Grey (9) / Johnny Double (7)
  II – Karimene (31) / Jocker de Bozouls (3)
  III – Jolly Jumper (16) / Gryphon (10)
  IV – Westim (18) / Stellarmasterpiece (15)
  V – Senlis (16) / Shamadram (11)
  VI – Migliore Speranza (27) / Marigold Blossom (7)
  VII – Jenny of Success (13) / Emiliano Zapata (8)
  VIII – Winameer de Thouars (18) / King d’Vialettes (15)
  IX – Gandia (21) / Szachrajka (13)

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Karimene, 31/35 (89% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – VII

  Krzysztof Romaniuk

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły