More

  Ponad 7200 złotych w puli kwinty i Matt Machine pod Soumillonem na torze Saint-Cloud w Paryżu

  Po dniu przerwy, w środę w Traf Online kolejna szansa na trafienie kwinty na wyścigi we Francji. Skumulowana pula przekroczyła już 7200 złotych. Pierwszy wyścig w Traf Online o godz. 13.30, ostatni o 18.20. W środę kwinta będzie przyjmowana na pięć ostatnich gonitw: nr 13-17, start pierwszej o godzinie 17.00. Zostało też przewidzianych na ten dzień pięć czwórek z pulami gwarantowanymi po 2446 zł. W środę można obejrzeć i obstawić w Traf Online aż 17 wyścigów z trzech francuskich torów: Argentan, Saint-Cloud i Vichy.

  Gonitwą dnia na paryskim torze Saint-Cloud będzie o godzinie 18 wielki handicap divise Prix d’Ete (pula nagród 53 tysiące euro) dla czteroletnich i starszych koni na dystansie 1600 metrów. Wystartuje w nim świetnie biegający w poprzednich sezonach na Służewcu Matt Machine, który teraz jest trenowany dla firmy Westminster w Czechach przez Vaclava Lukę. Matt Machine będzie dosiadany (waga 58,5 kg) przez dżokeja najwyższej światowej klasy – Christophe’a Soumillona. Ciekawostką jest, że konia w tym wyścigu wystawia były znakomity napastnik piłkarskiej reprezentacji Niemiec Klaus Allofs.

  Handicap d’Ete zgromadził na starcie aż 16 koni. Ta gonitwa wejdzie w skład kwinty ze skumulowaną pulą. Matt Machine (nr 6), który we Francji ma rating 40, w porannych notowaniach był czwartą grą z kursem 10:1. W sezonach 2021-2022 należący do firmy Westminster Matt Machine (Outstrip – Peace Fonic po Zafonic) zwyciężył w treningu Macieja Jodłowskiego w nagrodach Mokotowskiej i Strzegomia, był też drugi w Ministra Rolnictwa, Rulera i Iwna.

  Od sierpnia ubiegłego roku jest trenowany w Czechach przez Vaclava Lukę, którego konie często startują we Francji. 14 marca Matt Machine wygrał na torze Lyon La Soie – Prix de La-Tour-du-Pin, wyścig conditions klasy trzeciej dla czteroletnich koni na 1800 metrów. Jechał na nim Theo Bachelot. Nagroda za pierwsze miejsce wyniosła 7500 euro.

  W swoim ostatnim starcie 4 maja Prix des Grandes Ecuries na torze Chantilly Matt Machine zajął czwarte miejsce. Dosiadał go także Christophe Soumillon. Ogier uznawany był za jednego z faworytów tego dużego handikapu. Tym samym powtórzył wynik z końcówki marca, gdy finiszował także na czwartym miejscu w innym handicapie z serii Quinte+, w dodatku na tym samym torze i dystansie. Zarobił dotąd na francuskich torach 22 140 euro. Jego suma nagród na Służewcu to 130 tysięcy zł.

  Matt Machine (drugi z lewej) zajmuje czwarte miejsce w handicapie w Chantilly. Fot. Equidia

  Ojciec Matt Machine Outstrip (po świetnym sprinterze Exceed and Excel) był bardzo dobrym dwulatkiem – wygrał Breeders Cup Juvenile Turf G1 w USA, a w Anglii Champagne Stakes G2 – a później milerem, choć jako trzylatek biegał już słabiej (ale był trzeci w St James’s Palace Stakes G1 w Ascot na 1600 m). Jego najwyższy rating to 119 funtów.

  Outstrip (krył ostatni raz w Europie w 2021 roku po 4000 euro, później został sprzedany do Brazylii) dał do tej pory tylko siedem koni z ratingiem powyżej 100 funtów. W tym był znakomity Gold Trip (aż 123), który wygrał we Francji G2 na 2200 m i był z miejscami w G1 na 2400 m – trzeci w Grand Prix de Paris i czwarty w Łuku.

  Największy sukcesy Gold Trip osiągnął w 2022 roku po przeprowadzce do Australii, gdzie wygrał (grany 20:1) słynny Melbourne Cup G1 na 3200 m. Gold Trip jest od dystansowej matki. Większość koni po Outstripie biegała jednak i wygrywała na krótszych dystansach.

  Wieloletni partner sezonu na Służewcu firma Westminster ma w treningu u Macieja Jodłowskiego innego syna Outstripa – zgłoszonego do polskiego Derby siwego Westminster Grey, który jako dwulatek wygrał w sezonie 2022 jeden wyścig na 1400 m. W tym roku zwyciężył w Memoriale Tomasza Dula na 1600 m, był trzeci w Nagrodzie Rulera na milę i szósty w Iwna (2200 m).

  Matka Matt Machine – Peace Fonic, mimo że była po szybkim Zafonicu (champion dwulatków w Europie, trzylatkiem zwycięzca angielskiego 2000 Guineas Stakes na 1600 m), to na 11 startów jedyny wyścig wygrała na 2500 m (rating 38), a na koniec kariery biegała w płotach. Trzy konie od niej wygrywały, w tym Peace of Oasis (po Oasis Dream) trzy wyścigi, łącznie z Listed na 2100 m we Francji.

  W porannych notowaniach umiarkowanym faworytem (5,2:1) Handicapu d’Ete był z nr 11 mający status black type – French Conte (Reliable Man – Franciacorta po Peintre Celebre), trenowany w Niemczech przez Erikę Mader. Ten sześcioletni wałach we Francji biegał 22 razy, ale jeszcze nie wygrał wyścigu. Zwyciężał natomiast czterokrotnie na torach niemieckich, był też trzeci w Listed w Muelheim na 1400 m. W swoim ostatnim starcie 28 maja też zajął trzecie miejsce na 1400 metrów w Grand Handicap de Saint-Cloud. Podobnie jak dziś, dosiadał go wtedy Stephane Pasquier (waga 57,5 kg).

  Zbliżone notowania (6:1) ma z nr 16 Ashiktash (Tamayuz – Ashiqana po Giant’s Causeway), który pod znakomitym Mickaelem Barzaloną poniesie tylko 54 kg. Trenowany przez Graffarda czterolatek został wyhodowany przez księcia Agi Khana, a biega teraz dla grupy siedmiu właścicieli. Na 9 startów wygrał jeden wyścig i ponad 45 tysięcy euro.

  Ashiktash. Fot. canalturf.com

  W listopadzie 2022 roku zwyciężył na torze Niort w gonitwie maiden na 1400 m. 18 maja był trzeci pod Barzaloną właśnie w takim wielkim handicapie divise na 1600 m na Longchamp. Przegrał wtedy o 3/4 długości z biegnącym dziś z nr 10 i wagą 57,5 kg Ciccio Boy (Hunter’s Light – Sogdiana po Dutch Art), który ma notowania 12:1, a w siodle Bayurzhana Murzabayeva.

  Według kursów trzecim koniem do gry (7:1) jest z nr 14 Everillo (Amarillo – Ever Desdemone po Shakespearean), który pod Ioritzem Mendizabalem poniesie korzystną wagę 54,5 kg. Ten czteroletni wałach na 14 startów wygrał dwa wyścigi i 75 tysięcy euro. 18 maja biegał w hanicapie razem z Ashiktashem i Ciccio Boyem, był piąty, ale tuż za nimi. Rewanż jest więc sprawą otwartą.

  Trzeba też uważać na ogiera z nr 9 Lev (Lope de Vega – Sotka po Dutch Art), bo pojedzie na nim champion dżokejów Maxime Guyon, a czterolatek jest w formie, był ostatnio drugi w Lyonie na milę. Jego poranny kurs to 11:1.

  Ciekawostką jest, że konia w tym wyścigu, z nr 7, wystawia (wraz ze stadniną Faehrhof) były znakomity napastnik piłkarskiej reprezentacji Niemiec Klaus Allofs, mistrz Europy z 1980 roku i wicemistrz świata z 1986 r. Tym koniem jest pięcioletni wałach trenowany przez Petera Schiergena – Principe (Free Eagle – Paraisa po Red Ransom), którego dosiądzie Rene Piechulek. Principe jest podliczany, poranny kurs 12:1.

  Synteza typów w mediach: 14-10-6-16

  Typy portalu Equidia: 14-11-16

  Turfomania: 9-10-3

  Le Parisien: 14-6-16

  Europe 1: 3-9-1

  Program wszystkich środowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Matt Machine

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły