More

  Skumulowana pula kwinty na wyścigi francuskie w Traf Online zbliża się do 10 tysięcy złotych

  Dwie duże niespodzianki wystarczyły w środę, by nikt w Traf Online nie trafił kwinty na wyścigi we Francji. W czwartek kolejna szansa. Skumulowana pula kwinty zbliża się już do dziesięciu tysięcy złotych. Startujemy od puli 8772 zł. Pierwszy wyścig w czwartek w Traf Online o godz. 13.30, ostatni o 18.20. W czwartek kwinta będzie przyjmowana dwukrotnie. Pierwsza szansa w gonitwach nr 7-11 (start pierwszej o godzinie 15.15). Gdyby nikomu nie udało się rozbić banku, wtedy pozostaje jeszcze druga kwinta w wyścigach nr 12-16. Zostały też przewidziane trzy czwórki z pulami gwarantowanymi po 2422 zł. W czwartek można obejrzeć i obstawić w Traf Online 16 wyścigów z czterech francuskich torów: Lyon-Parilly, Le Lion d’Angers, Paris-Longchamp i Laval.

  Na paryskim torze Longchamp w czwartek o godzinie 18 zostanie rozegrany kolejny wielki handicap divise – Prix de la Cour Carree (pula nagród 53 tysiące euro, w tym 26 500 dla właściciela zwycięskiego konia) dla czteroletnich i starszych koni na dystansie 2400 metrów. Wystartuje w nim 15 koni, Stallone z nr 5 został bowiem wycofany. Ten wyścig wchodzi w skład drugiej czwartkowej kwinty w Traf Online, można też w nim obstawiać czwórkę z pulą gwarantowaną 2422 zł.

  Jak zwykle w takich stawkach ciężko o zdecydowanego faworyta. W porannych notowaniach pierwszą grą (kurs 5,5:1) była z nr 7 Agile (Rock of Gibraltar – Biche po Gentlewave), na której pojedzie zdolna amazonka Marie Velon. Ta czteroletnia klacz biegała sześć razy (pięciokrotnie pod Velon) i wygrała jeden wyścig – w lipcu 2022 roku w Clairefontaine na 2400 m w swoim drugim starcie w karierze. Jest w formie. W tym roku była dwa razy druga w gonitwach klasy trzeciej w Croise-Laroche i Vichy, także na 2400 m.

  Jej ojcem jest słynny Rock of Gibraltar (Danehill – Offshore Boom po Be My Guest), który – biegając dla trenera piłkarzy Machesteru United Sir Alexa Fergusona i właściciela stadniny Coolmore Johna Magniera – był najlepszym milerem w Europie i został wybrany najlepszym koniem na świecie w 2002 roku. Na 13 startów Rock of Gibraltar wygrał 10 wyścigów, w tym siedem G1 – English 2000 Guineas (G1,8f), Irish 2000 Guineas (G1,8f), St James’s Palace S.(G1,8f), Sussex S.(G1,8f), Prix du Moulin (G1,8f), Dewhurst S.(G1,7f), Grand Criterium (G1,7f), a także Gimcrack S.(G2,6f) i Railway S.(G3,6f).

  W tym roku jego syn Big Rock zajął drugie miejsce w francuskim Derby, rozegranym w rekordowym czasie. W Polsce z synów ogiera Rock of Gibraltar bardzo dobrze biegał dla Kishore Mirpuriego Medrock (wygrał 5 wyścigów, w tym nagrody Strzegomia, Skarba i Deer Leapa).

  W sezonie 2023 do czołówki trzylatków na Służewcu zalicza się Kalindan, który pochodzi ze stanówki ogierem Rock of Gibraltar świetnej klaczy Mirpuriego Kundalini (wygrała polski Oaks, druga w Derby i Wielkiej Warszawskiej). Kalindan jak dwulatek biegał dwa razy – w debiucie był drugi, a następnie wygrał w dobrym stylu. Ostatnio był piąty w Nagrodzie Iwna, pozostaje w zapisie do Derby.

  Dość wysoko w czwartkowej gonitwie na Longchamp stoją szanse (7,5:1) konia z nr 3, ogiera Craps (Wootton Bassett – Ironique po Smart Strike), którego trenuje Miroslav Rulec. Ten pięciolatek na 19 startów wygrał 4 gonitwy i z premiami prawie 150 tysięcy euro. W tym roku wygrywał już w lutym w nadmorskim kurorcie Cagnes-sur-Mer na 2150 m, a w ostatnim starcie 30 kwietnia był trzeci na Longchamp w handicapie klasy pierwszej na 2000 m. W siodle Stephane Pasquier, który już w tym roku na nim zwyciężał.

  Craps. Fot. turfomania.fr

  Ojcem Crapsa jest Wootton Bassett (Iffraaj – Balladonia po Primo Dominie), który na 9 startów wygrał 5 wyścigów i 541 tysięcy funtów. Był niepobitym dwulatkiem – 5 zwycięstw na 5 startów, ale zawiódł jako trzylatek. We Francji wygrał o 2,5 długości Grand Criterium (Prix Jean-Luc Lagardere) G1 na 1400 m. Wootton Bassett – po tym, jak został championem reproduktorów we Francji – trafił do Irlandii do słynnej stadniny Coolmore, kryje w tym roku klacze po 150 tysięcy euro.

  Najlepszym koniem po ogierze Wootton Bassett był dotąd Almanzor, który na 11 startów wygrał 8 wyścigów, był championem trzylatków w Europie, wygrał trzy gonitwy G1 – francuskie Derby oraz Champion Stakes w Anglii i Irlandii. 3 czerwca sensacyjne drugie miejsce w angielskim Derby zajął syn Wootton Bassetta – King of Steel.

  Sporą grupę zwolenników (kurs 9:1) ma z nr 4 Kintana Blue (Pedro The Great – Mountain Spring po Teofilo), na której pojedzie Theo Bachelot. Ta czteroletnia klacz, trenowana przez Eda Monforta, jest w wysokiej formie. 24 maja wygrała w Le Mans wyścig klasy trzeciej na 2300 m pod tym samym dżokejem. Jej ojciec, Pedro The Great, wygrał w Phoenix Stakes w Irlandii (G1) i był to jego największy sukces w karierze wyścigowej. Jako reproduktor zajął 17. miejsce w zeszłorocznym rankingu we Francji.

  Jak zwykle liczony (10:1) jest koń (nr 11) dosiadany przez championa dżokejów Maxime’a Guyona – Lepti Prinsadi (Prince Gibraltar – Miss Lady po Lawman), mający status black type po trzecim miejscu w gonitwie Listed na 1800 m w wieku dwóch lat. Na 25 startów wygrał 4 wyścigi i 146 tysięcy euro. Guyon wygrał na nim wyścig w sezonie 2022, jechał też na nim w dwóch ostatnich startach. Ostatni w Lyonie był nieudany (dziewiąte miejsce), ale wcześniej Lepti Prinsadi był drugi na Longchamp na 2250 m.

  Jego ojciec Prince Gibraltar to syn wspomnianego ogiera Rock of Gibraltar. Na 15 startów wygrał cztery gonitwy w tym dwie G1 – Grosser Preis von Baden (Gr 1) 2400 m (GER) – 2015; Criterium de Saint-Cloud (Gr 1) 2000 m – 2013. Był też drugi w Grand Prix de Paris i trzeci w francuskim Derby.

  Warto też zwrócić uwagę na konia z najniższą wagą (52,5 kg) z nr 16 (kurs 9:1) Lettyt Fight (Dunkerque – Letty po Trade Fair), na którym pojedzie Aurelien Lemaitre. Ten sześcioletni wałach biegał w tym roku już pięć razy i najwyżej był szósty, ale w przeszłości na 44 starty potrafił wygrać aż osiem wyścigów, w tym cztery w ubiegłym roku, więc trzeba na niego uważać.

  Synteza typów w mediach: 16-4-7-2

  Typy portalu Equidia: 16-2-5

  Turfomania: 11-3-7

  Le Parisien: 3-4-10

  Europe 1: 11-2-16

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym faworytka gonitwy Agile. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły