More

  W sobotę w Traf Online ciekawe wyścigi ze Służewca i z Francji

  W sobotę 17 czerwca wydarzeniem dla polskich kibiców będzie przede wszystkim mityng na warszawskim Służewcu, gdzie zostanie rozegranych aż 10 gonitw, a wystartują konie trzech ras – pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i kłusaki. W niedzielę wyścigi w Polsce odbędą się nie tylko w Warszawie, ale również we Wrocławiu, a do tego we Francji będziemy mieli Oaks z udziałem Lady Eweliny i występ Calliepie w gonitwie Listed w Chantilly. Sobotnia oferta Traf Online jest wzbogacona o sześć wyścigów z torów francuskich – 5 dla kłusaków w Enghien i jeden wyścig płaski dla folblutów na torze Lyon Parilly.

  Pierwsza sobotnia gonitwa z Francji, którą można oglądać i obstawiać w Traf Online, wystartuje o godzinie 13.58, ostatnia o 18.10. Aż w pięciu gonitwach można obstawiać czwórkę z pulą gwarantowaną 2088 złotych. Są też dość wysokie pule gwarantowane w dwójkach i trójkach – we wszystkich gonitwach po 558 zł, a w triplach po 488 zł. Przygotowana została również jedna kwinta (gonitwy 2-6) z pulą gwarantowaną 1888 złotych.

  Jedyny wyścig płaski w sobotę z Francji to Prix Louis de Leusse (pula nagród 20 tysięcy euro, w tym połowa dla właściciela zwycięskiego konia) dla trzylatków na dystansie 2400 metrów. Wystartuje w nim 14 koni, Ohime z nr 13 został wycofany. Ten wyścig wchodzi w skład kwinty w Traf Online, można też w nim obstawiać czwórkę z pulą gwarantowaną 2088 zł.

  W porannych notowaniach najwyżej (kurs 5:1) były oceniane szansy klaczy z nr 6 Daradoua (Wootton Bassett – Darbanza po Siyouni), której hodowczynią i właścicielką jest księżniczka Zahra Aga Khan. Daradoua będzie dosiadana przez bardzo doświadczonego dżokeja Geralda Mosse’a. To będzie dopiero piąty start w jej karierze. Pierwsze trzy pod amazonką nie były udane, ale w ostatnim występie 30 kwietnia na Longchamp w Paryżu wygrała handicap na 2200 m, a jechał na niej właśnie Mosse, więc ta para może pójść za ciosem.

  Zwłaszcza, że Daradoua ma dobry rodowód. Jej ojcem jest Wootton Bassett (Iffraaj – Balladonia po Primo Dominie), który na 9 startów wygrał 5 wyścigów i 541 tysięcy funtów. Był niepobitym dwulatkiem – 5 zwycięstw na 5 startów, ale zawiódł jako trzylatek. We Francji wygrał o 2,5 długości Grand Criterium (Prix Jean-Luc Lagardere) G1 na 1400 m. Wootton Bassett – po tym, jak został championem reproduktorów we Francji – trafił do Irlandii do słynnej stadniny Coolmore, kryje w tym roku klacze po 150 tysięcy euro.

  Najlepszym koniem po ogierze Wootton Bassett był dotąd Almanzor, który na 11 startów wygrał 8 wyścigów, był championem trzylatków w Europie, wygrał trzy gonitwy G1 – francuskie Derby oraz Champion Stakes w Anglii i Irlandii. 3 czerwca sensacyjne drugie miejsce w angielskim Derby zajął syn Wootton Bassetta – King of Steel.

  Daradoua będzie faworytką. Fot. geny.com

  Zbliżone notowania (5,5:1) ma drugi koń z wielkiej stajni, tym razem Godolphin, z nr 10 Port of Entry (Le Havre – Persona Grata po Sir Percy), trenowany przez znakomitego Andre Fabre’a. Jego cztery dotychczasowe występy były jednak rozczarowujące, bo był dwa razy siódmy, raz ósmy i raz jedenasty. Ścigał się jednak najdłużej na 1950 metrów, a teraz pobiegnie na 2400 m, co powinno mu dużo bardziej odpowiadać. Pojedzie na nim Hugo Besnier z korzystną wagą 56 kg.

  Jego ojcem jest bowiem francuski derbista Le Havre, którego potomstwo najlepiej czuje się na długich dystansach. Podobnie jest w przypadku dziadka Port of Entry, ogiera Sir Percy, który z kolei wygrał angielskie Derby. Córką ogiera Le Havre jest Calliepie, która była w sezonie 2022 druga w polskim Oaks i trzecia w Wielkiej Warszawskiej, a w niedzielę wystartuje w gonitwie Listed w Chantilly. Córką Le Havre’a jest też zgłoszona do polskiego Derby 2023 Lavender Beauty, trenowana wspólnie z Calliepie w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów.

  Najwyższą wagę w polu (59 kg) ma z nr 1 (kurs 10:1) ciekawy pochodzeniowo Richard Hornig (Kodiac – Hawaiian Heat po Galileo), na którym pojedzie Clement Lecoeuvre. Zaczynał karierę późno, jako trzylatek 9 kwietnia i po dwóch przeciętnych startach, w kolejnych poprawił, zajmując trzecie i pierwsze miejsce. 27 maja wygrał gonitwę conditions klasy trzeciej na torze Hyeres na 2500 m. Zobaczymy jak poradzi sobie z dystansem, bo jego znakomity w hodowli ojciec był sprinterem i przekazuje potomstwu takie uzdolnienia. Natomiast matka tego trzyletniego ogiera jest po słynnym Galileo, a więc z jej strony powinien mieć więcej wytrzymałości.

  Podliczane są także (kursy około 9:1) z nr 5 Willy Winner (Robin du Nord – Lilly Well po Ballingarry) i z nr 12 Vittvitt (Reliable Man – Instant po Gone West), ale w takim handicapie łatwo o niespodzianki. Warto zwrócić więc uwagę na konia z nr 4 (kurs 18:1), wałacha Stratus (Cracksman – Vedela po Selkirk), który wygrał gonitwę jak dwulatek. Jego ojciec Cracksman (syn niepokonanego Frankela) był znakomity na torze, a teraz pokazuje się dobrze w roli reproduktora. Derby we Francji wygrał w tym roku jego niepokonany syn Ace Impact.

  Synteza typów w mediach: 6-3-9-11

  Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły