More

  Dwulatki 2023 (cz. 51): Green Clover i Doppio wygrywały z debiutu, Wild Warrior też da radę?

  Wild Warrior (wymiary 163 – 184 – 21) to gniady ogier urodzony 5 kwietnia 2021 roku w Irlandii. Syn australijskiego ogiera Fascinating Rock i klaczy Fashion Forward po Manduro. Został zakupiony podczas irlandzkiej aukcji roczniaków Goffs Autumn Sale za minimalną kwotę tysiąca euro. Trenuje go Kazimierz Rogowski, który – razem z Rafałem Urbańskimjest jego współwłaścicielem. Dla tego duetu nieźle biegały Novitor (9 zwycięstw) i Sopran Tamo (5 zwycięstw).

  Ojciec

  Pierwszym koniem po Fascinating Rocku, który w Polsce wyszedł do startu, był Doppio. Ogier trenowany przez Macieja Jodłowskiego wziął udział w pierwszym zeszłorocznym wyścigu dla koni dwuletnich i go wygrał o pół długości przed Fierce Eaglem, niedawnym zwycięzcą Nagrody Aschabada. Szansę na dokładnie taki sam wyczyn będzie miał Wild Warrior, ponieważ został zgłoszony do pierwszego wyścigu dla dwulatków w sezonie 2023.

  W Polsce po tym synu Fastnet Rocka biegał jeszcze jeden koń, mowa o Green Cloverze. On też wygrał z debiutu i to aż o trzy długości. W kolejnym starcie, już jako trzylatek, znowu wygrał. Następnie pobiegł w Memoriale Jerzego Jednaszewskiego, gdzie zajął trzecie miejsce. Weźmie udział w Derby, choć ma tam średnie szanse. Niemniej jednak, póki co, Fascinating Rock jako reproduktor ma w Polsce doskonałą statystykę. 

  Fascinating Rock (Fastnet Rock – Miss Polaris po Polar Falcon) biegał 15 razy w Irlandii i w Anglii, wygrał 8 wyścigów i 1,15 mln funtów (rating 125). Najlepsze wyniki osiągnął jako 4-5 latek, gdy wygrał dwie gonitwy G1 – Champion Stakes w Ascot na 2000 m i Tattersalls Gold Cup w Curragh na 2100 m (za każdym razem bijąc znakomitą Found). Był też ósmy w angielskim i piąty w irlandzkim Derby, w obu przypadkach wygranych przez ogiera Australia.

  Fascinating Rock zaczął kryć w 2017 roku w słynnej Ballylinch Stud w Irlandii po 10 tysięcy euro. W 2019 roku cena spadła do 7500 euro, a od 2021 kryje za 5000 euro. Dał dotąd cztery konie z ratingiem powyżej 100 funtów. Najwyżej oceniony Earls Rock (107 rpr) jako pięciolatek wygrał G3 na milę w Santa Anita. Virtual Rock (103 rpr) wygrał paryskie Listed na 2400 m i był drugi w Prix du Lys (G3 – 2400 m). Pozostałe dwa konie ocenione na ponad 100 funtów to klacze Lightship (102 rpr) – druga w Listed dla klaczy na milę i Something Enticing (102 rpr) – wygrała Listed dla klaczy na 2000 metrów w Doncaster.

  Fascinating Rock. Fot. Thoroughbred Stallion Guide.

  Matka

  Matka Wild Warriora to Fashion Forward (Manduro – Special Cause po Fasliyev), mająca inbred na Northern Dancera 4×4. Biegała w Irlandii w wieku dwóch i trzech lat. Startowała siedem razy w gonitwach na dystansach od 1200 do 1600 metrów, co może nieco dziwić, ponieważ jej ojcem jest Manduro, przeważnie przekazujący długodystansowe geny. Niemniej jednak udało jej się wygrać jeden handikapowy wyścig (1400 m), za co przyznano jej rating 64 funty. Było to jej jedyne płatne miejsce w karierze, za które zarobiła 4 tysiące funtów.  

  Przed Wild Warrorem urodziła trzy konie. Pierwszy był ogier po Raven’s Passie, który roczniakiem został sprzedany za 7,5 tysiąca euro, ale nigdy nie wyszedł do startu. Dwa lata później dała klacz po Holy Roman Emperorze. Pojawiła się na tej samej aukcji, co dwa lata później Wild Warrior, choć licytacja doszła do 5 tysięcy euro, nie została sprzedana. Ona także nie wzięła udziału w żadnej gonitwie.

  Półsiostra Wild Warriora (po Holy Roman Emperor) na aukcji roczniaków. Fot. Goffs

  Na torze pojawił się dopiero trzeci koń od Fashion Forward. Slippin Jimmy (po Kodi Bear) ma obecnie trzy lata i dziewięć startów na koncie. Jako dwulatek brał udział w siedmiu gonitwach. Najlepiej spisywał się jesienią, w swoim czwartym starcie, w gonitwie handikapowej piątej klasy był drugi, a dwa tygodnie później wygrał podobny wyścig klasy szóstej (71 rpr). Jako trzylatek biegał dwa razy, ale spisywał się gorzej niż w pierwszym roku startów. Nie jest to nadzwyczajne zjawisko, bo konie po Kodi Bearze, tak jak jego ojcu Kodiacu, często najlepiej biegają właśnie w wieku dwóch lat.

  Ojcem Fashion Forward jest Manduro (Monsun – Mandlellicht po Be My Guest). Syn Monsuna był najwyżej ocenionym koniem 2007 roku (133 rpr) w Europie. Wygrał trzy gonitwy G1, w tym Prince of Wales’s Stakes na dwa kilometry. Startował przez trzy sezony i zarobił 1,4 miliona funtów. 

  Stanówka nim w pierwszym roku kosztowała 40 tysięcy euro, ale po kilku latach spadła i utrzymywała się na poziomie 7 tysięcy euro. Dał dotąd trzy konie sklasyfikowane powyżej 115 funtów. Najlepszy był Vazirabad (120 rpr), który był topowym stayerem, wygrał Prix Royal-Oak (G1 – 3100m). W Polsce bardzo dobrze pokazał się Manwhataman po Manduro, wygrywając Nagrodę Iwna. Trzylatek własności firmy Westminster jest jednym z faworytów tegorocznego Derby. 

  Półsiostra Wild Warriora (po Holy Roman Emperor) na aukcji roczniaków.

  Druga matka

  Babka Wild Warriora (Special Cause) biegała osiem razy we Francji, wyłącznie jako trzylatka. Spisywała się nieźle, wygrała jeden wyścig na 1350 metrów i tylko raz nie zajęła płatnego miejsca, a przeważnie załapywała się do pierwszej trójki. Łącznie z premiami zarobiła 45 tysięcy euro. 

  Urodziła siedem koni, pięć z nich biegało i trzy wygrywały, w tym Fashion Forward. Bardzo dobrze radził sobie Victory Laurel (po Holy Roman Emperor), który był jednym z najlepszych koni rocznika we Włoszech. W 2013 roku wygrał gonitwę rangi G3 na 1200 metrów na torze Capanelle w Rzymie. Od 2015 do 2021 roku ścigał się już w Katarze, gdzie zarobił ponad pół miliona riali katarskich (147 tys. euro). 

  Trzecia matka

  Bardzo dobra jest prababka (Shy Danceuse) omawianego konia własności Urbańskiego i Rogowskiego, mimo że nie uzyskała nawet statusu black type. Dała dobre Sweet Story (wygrała Listed we Francji) i Shy Lady (jako dwulatka wygrała Listed w Niemczech). Druga z nich okazała się doskonałą klaczą hodowlaną, urodziła siedem koni black type, w tym doskonałego Zafeena, który był czempionem trzylatków w Europie. Wygrał St James’s Palace Stakes (G1 – 1600 m) i był drugi w angielskim 2000 Gwinei. Po karierze został reproduktorem, dał trzynaście koni ocenionych na ponad 100 funtów.

  Pisany na wodzie wniosek

  Choć Kazimierz Rogowski jako trener od lat nie zajmuje czołowych miejsc w czempionacie, to jego dwulatki spisują się nieźle i stosunkowo wcześnie są w optymalnej formie. Bojowo nazwany Wild Warrior ma ojca, po którym konie bardzo dobrze spisywały się w Polsce, ale trzeba pamiętać, że jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak dwa dobre konie nie znaczą o klasie reproduktora. Ma matkę po Manduro, ale biegała na krótkich dystansach, tak samo jego półbrat Slippin Jimmy. Wydaje się, że powinien mieć sporo szybkości, może nawet więcej niż wytrzymałości. Co ciekawe, jest zinbredowany 4×4 na Nureyeva.

  Choć kupców mogła odstraszać data urodzenia (05.04), to kwota tysiąca euro i fakt, że dwulatki trenowane przez Rogowskiego nie wygrały w zeszłym sezonie ani razu, nakazuje postawić przy nim znak zapytania. Trzeba będzie mu się przyjrzeć na padoku i forkentrze.

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym ojciec Wild Warriora Fascinating Rock. Fot. Thoroughbred Stallion Guide

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły