More

  Dwulatki 2023 (cz.53): Klacz po obiecującym ogierze U S Navy Flag zadebiutuje z szansami już w sobotę

  Marie More to dwulatka reprezentująca barwy stajni Canwa (A.Gawryszewski, M. i S. Wiśniewscy), którą trenuje Maciej Jodłowski. Skarogniada klacz jest córką ogiera U S Navy Flag i klaczy Discover More (po Cape Cross). Została wylicytowana na irlandzkiej aukcji Goffs Sportsman przez Kishore Mirpuriego za 6 tysięcy euro. 

  Ojciec 

  Marie More jest po amerykańskim ogierze U S Navy Flag (War Front – Misty For Me po Galileo), który na angielskich torach zarobił ponad milion funtów. Był piekielnie szybki, wygrał trzy wyścigi G1 na dystansach od 1200 do 1400 metrów. Dwa z trzech tych sukcesów odniósł już jako dwulatek. Zwyciężył w Dewhurst Stakes i Middle Park Stakes, stając się numerem jeden rocznika (122 rpr).

  W wieku trzech lat został sprawdzony w gonitwie przygotowawczej do angielskiego 2000 Gwinei, ale nie poradził sobie mimo teoretycznie niskiego poziomu (Listed). Przegrał o 15 długości z Gustavem Klimtem, który nie poradził sobie później w klasyku. 

  U S Navy Flag wygrywa Dewhurst Stakes. Fot. Timeform

  Po tej klęsce Aidan O’Brien zdecydował się zapisać ogiera do francuskiego 2000 Gwinei, gdzie U S Navy Flag zajął piąte miejsce. Później poprawił i był drugi w irlandzkim odpowiedniku tej gonitwy. Po czterech miesiącach wygrał ostatni swój wyścig – July Cup Stakes (G1 – 1200 m). Do końca sezonu było jeszcze daleko, więc syna War Fronta postanowiono wysłać do Australii, gdzie wziął udział w trzech ważnych wyścigach sprinterskich, ale zdecydowanie odstawał od tamtejszej czołówki.

  Zakończył karierę w wieku trzech lat i trafił do irlandzkiego oddziału Coolmore Stud. Początkowo krył za 25 tysięcy euro, ale cena jego stanówki stopniowo spadała. W 2023 wynosiła 10 tysięcy euro. Jego przychówek biega od minionego sezonu. Spisuje się całkiem nieźle, bo doczekał się już czterech koni z ratingiem powyżej 100 funtów.

  Do tej pory najlepsza po nim była Love Reigns (od matki po Pivotalu), która wygrała dwa wyścigi Listed i zajęła ósme miejsce w Breeders Cup Juvenile Turf. Niżej ocenionym, choć chyba koniem o większym potencjale, jest australijski To Catch A Thief, który zajął trzecie miejsce w Courtesy Ford Manawatu Sires’ Produce Stakes (G1 – 1400 m). 

  U S Navy Flag. Fot. Coolmore

  Matka

  Matka Marie More – Discover More (Cape Cross – Lone Spirit po El Gran Senor) biegała we Włoszech, gdzie w wieku trzech trzykrotnie załapywała się na płatne miejsca w gontiwach niższej rangi. Po karierze została sprzedana na aukcji hodowlanej za 7 tysięcy euro.

  Przed klaczą trenowaną obecnie przez Jodłowskiego dała jednego konia – Miracle Of Life (po Gutaifan). Został kupiony na irlandzkiej aukcji roczniaków za 10 tysięcy euro, tak jak matka ścigał się we Włoszech, ale jemu w odróżnieniu od Discover More udało się wygrać jedną gonitwę. Po Marie More na świat przyszedł źrebak po ogierze Magna Grecia, który w ubiegłym roku odsadem został sprzedany za 15 tysięcy euro.

  Ojcem matki jest fantastyczny Cape Cross. Pod koniec XX wieku był czołowym europejskim milerem, wygrał Queen Anne Stakes, za co dostał notę 125 funtów oraz Celebration Mile. Obie gonitwy miały wtedy rangę G2. Cape Cross to klasa, świadczą o tym jego wyniki jako reproduktora. Dwóch jego synów w wieku trzech lat ustrzeliło wyjątkowy dublet, zarówno Sea The Stars (138 rpr) jak i Golden Horn (132 rpr) wygrały angielskie Derby oraz Łuk Triumfalny, gromadząc dla swoich właścicieli po ponad 4 miliony funtów. 

  Oprócz tych dwóch znakomitości Cape Cross dał jeszcze 29 koni ocenionych na ponad 115 funtów, w tym klacz Ouija Board (matkę ogiera Australia), a także Awtaada, Gugnola, Century Dreama, cała trójka to reproduktory. Cape Cross padł w wieku 23 lat, w 2017 roku. 

  Miracle Of Life (półbrat Marie More) na aukcji roczniaków. Fot. Tattersalls Ireland

  Druga matka

  Babka klaczy Marie More nie biegała, ale ma bardzo dobry rodowód. Jest pełną siostrą ogiera Panama City i klaczy Morgana. Oba konie biegały pod koniec lat 90. i uzyskały black type. Panama City był drugi w angielskiej gonitwie rangi G2 na dystansie 2700 metrów, a Morgana zajęła drugie miejsce w Ramona Handicap (Del Mar, G1 – 1800 m).

  Dała dwanaście źrebaków, ale tylko trzy z nich wygrywały, statystykę ratuje fakt, że jej córka Lonesome Me (po Zafonic) bardzo dobrze biegała we Francji. Już jako dwulatka wygrała dwa wyścigi i była czwarta w  Prix D’Aumale (G3 – 1600 m). W wieku trzech lat wywalczyła black type, zajmując drugą lokatę w Prix Occitanie (L – 1800 m). Po karierze dała dwóch zwycięzców.

  Trzy inne córki Lone Spirit, więc półsiostry matki Marie More, same nie biegały najlepiej, ale dawały dobre konie. Od każdej narodził się zwycięzca, a od dwóch z trzech – konie black type, osiągające niezłe wyniki na poziomie Listed, co dobrze wróży przyszłości Discover More jako klaczy stadnej, a zarazem samej Marie More. 

  Trzecia matka

  Jak to zazwyczaj bywa, jeszcze lepsza jest prababka. Obeah wygrała dwa wyścigi, w tym jako dwulatka amerykańskie G3 na 1400 metrów. W wieku trzech lat przewieziono ją do angielskiego Newmarket na klasyczne 1000 Gwinei, w której to gonitwie zajęła szóste miejsce. Miało to miejsce pod koniec lat 80. Po karierze dała wspomniane Morganę i Panama City, które były końmi notującymi dobre wyniki w wyścigach najwyższej rangi. Oprócz tej dwójki urodziła także ogiera Bedivere, który był trzeci w gonitwie Listed.

  Marie More na treningu. Fot. Stajnia Orarius

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Marie More (od wewnętrznej) wraz z Macinim i Kaboom. Fot. Stajnia Orarius

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły