More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (Dzień 16.)

  Analiza sobotnich gonitw.

  I: 3- i 4-letnie kłusaki francuskie, start wolny, 1600 m

  Wycofany został Jastin Bonomo. Stawka wydaje się wyrównana, natomiast warto zwrócić uwagę, że tym razem kłusaki będą rywalizowały na dystansie 1600 m. W dobrej formie sezon zaczęły Isalyne d’Abomey i Hello Bill, ale ich ostatnie występy były trochę słabsze. Rozkręcają się natomiast Habanera, Image de Reve oraz Hmara d’Ukraine. Na sprawienie niespodzianki stać Henzo du Pont i Hugo des Bois. Poprawy można oczekiwać od Iron Alba Vela, który dopiero tydzień temu rozpoczął tegoroczne starty. Najmłodszy w stawce Je T’Aime Meinhart ma na swoim koncie niezłe wyniki, choć konfrontacja ze starszymi rywalami może nie być dla niego łatwa.

  Reasumując, większość koni zachowuje szanse na udział w rozgrywce. W prognozach uczestników LE najmocniej liczone są Hello Bill (13) oraz Habanera (10), choć swoich zwolenników mają także Isalyne d’Abomey (5), Hmara d’Ukraine (4), Image de Reve (2) i Iron Alba Vel (1).

  II: 3-letnie araby (gonitwa specjalna pod patronatem KOWR), II gr., 1400 m

  Nieźle w debiucie we Wrocławiu spisała się Piękna, która wydaje się wyróżniać w tej stawce. Cieszy się ona wyraźnie największym zaufaniem wśród ekspertów – 18 z nich wskazuje ją na pierwsze miejsce. Przyzwoity wynik zanotował także Folk MJ (4 wskazania), choć sprawiał jeźdźcowi problemy. Jeśli tym razem lepiej się zachowa, może sprawić niespodziankę. Słabo karierę w gonitwach dla koni PASB rozpoczęły Eutimo (7) i Etar JR (6). Tym razem powinno im był łatwiej zaistnieć, jednak trudno powiedzieć, na co to wystarczy. Dużo słabiej wypadła Alexandra, natomiast Andryjanka i Paita debiutują. Na treningach spisują się przyzwoicie.

  III: 3-letnie folbluty, II gr., 1600 m

  Wycofane zostały Westminster Grey, Edit Rym oraz Lady Judy. W wieku dwóch lat najlepiej prezentował się Sprytny Heniek, jednak początek tego sezonu ma mniej udany. Być może była to kwestia zbyt długich dystansów, na co wskazuje jego rodowód. Po raz pierwszy w tym roku pobiegnie więc w sprincie. Spróbują mu zagrozić dobrze dysponowani rywale, przede wszystkim Little Pati oraz God of War. Słabszy od nich wydaje się Dark Bullet, chociaż ogier robi postępy.

  W LE mocno faworyzowana jest Little Pati (23), rzadziej Sprytny Heniek (7) i God of War (4). Jedno wskazanie uzyskał Dark Bullet.

  IV: debiutujące 2-letnie folbluty, II gr., 1000 m

  Wycofane zostały Quiz oraz Macrum. W tej sytuacji na starcie stanie tylko jeden koń polskiej hodowli – syn przeciętnej Kopry – Korsarz. Jego półbrat (po Exaltation) biegał na średnim poziomie, więc trzeba zakładać, że zwycięzca wyłoni się z grona dwulatków irlandzkiej hodowli. Dwa z nich są synami rozpoczynającego karierę stadną ogiera Inns of Court, syna Invincible Spirita. Dwulatki po nim nieźle sobie radzą na Zachodzie, więc warto zwrócić uwagę na Oasis Kinga ze stajni Adama Wyrzyka oraz Zen Spirita trenowanego przez Macieja Jodłowskiego. Klacz Crystal Wine wydaje się mieć bardziej dystansowy i późniejsze rodowód, więc na 1000 m może nie być jej łatwo. Zagadkowym koniem jest natomiast kupiony za jedyne 1000 euro Wild Warrior.

  Wskazania uczestników LE: Zen Spirit – 29, Oasis King – 4, Wild Warrior – 2.

  V: 4-letnie i starsze folbluty, hcp. III gr., 1600 m

  Stawka jest zagadkowa i dość wyrównana, nic więc dziwnego, że typy uczestników LE też są rozrzucone. Dwa konie jednak wzbudzają większe zaufanie od innych – są to Via Fora (11) oraz Dabirknight (10). Pierwszy z nich poniesie jedną z wyższych wag – 59,5 kg. Ścigał się w nieco lepszych stawkach, jednak bez sukcesów. Dabirknight prezentuje dobrą formę, ale on z kolei trafiał na mniej wymagających konkurentów.

  Jeszcze kilka koni uzyskało wskazania – rozczarowujące Charming Wiktoria (4), Conall Cernach (3) i Chandalar (3), dopiero rozpoczynający sezon Sindicato, (2), a także biegnące pod korzystnymi wagami Rock Me Amadeus (1) i Mary Queen (1).

  Nieliczone są Muminek oraz wyróżniający się w tej stawce, ale dosiadany przez uczennicę Tajfun, który poniesie najwyższą wagę w polu – 61,5 kg.

  VI: 4-letnie i starsze araby, wył. III gr., 1600 m

  Wycofany został Boy Mador. Z grupy koni znanych na Służewcu o kilka klas wyróżnia się Dalma. Klacz biegała dotąd na solidnym poziomie i trudno sobie wyobrazić, żeby przegrała z którymkolwiek arabem polskiej hodowli w tym wyścigu. W tej sytuacji jej jedyną potencjalną rywalką wydaje się francuska Lilajez, córka wyśmienitego Al Mourtajeza od słabej na torze matki.

  Zdaniem uczestników LE jednak większe szanse ma Dalma – 28 do 7 we wskazaniach. Jeśli chodzi o dalsze miejsca to niemal wszystko wydaje się możliwe, choć najsolidniejsze wrażenie sprawia Moran.

  VII: 4-letnie i starsze folbluty, wył. III gr., 1600 m

  Kolejny dość trudny do typowania wyścig. Nieco wydają się wyróżniać Luaithrion i dosiadany przez uczennicę Pilecki. Pierwszy z nich jest faworytem w Lidze Ekspertów i uzyskał aż 22 wskazania, natomiast Pilecki tylko 2. Dobrą końcówkę poprzedniego sezonu miały Power Spirit (0 wskazań) oraz Fair Master (2 wskazania), jednak w tym roku nie zachwycają, podobnie jak Nadaal (2), po którym można chyba się spodziewać poprawy.

  Elastyczna bieżnia powinna odpowiadać Sigismundusowi Rexowi (6) oraz Sofronii (0), więc może sprawią niespodziankę. Z dwójki ukraińskich ogierów chyba więcej niż po Strong Soulu (0) można się spodziewać od Bertrana (1), mającego za sobą bezbarwny występ w dość mocnym towarzystwie. Słabo póki co radzą sobie Książę Nocy, Time Hunter oraz Dzendaja.

  VIII – Nagroda Gangesa: 3-letnie araby (gonitwa specjalna pod patronatem KOWR), I gr., 1600 m

  Wycofana została Złota Ważka. Po zwycięstwie w gonitwie PASB, najwyżej muszą stać notowania Piercario (aż 30 wskazań). Być może spróbuje mu zagrozić Feliz (3), który wygrał na Partynicach w dobrym czasie. Chyba zbliżone możliwości mają Waldivia (1) i Escortera (1), przy czym pierwsza z nich lepiej zaprezentowała się na dłuższym dystansie. Bez wygranej są na razie Alex i Epicurus. Pierwszy wydaje się posiadać większe możliwości.

  IX: 3-letnie folbluty, III gr., 1000 m

  Wyścig powinny rozgrywać startujące grupę niżej Gandia i Antar Bin Shaddad. W LE wyżej oceniane są szanse klaczy – 27 do 7. Ich rywale prezentują się bardzo przeciętnie, więc najprawdopodobniej powalczą o pozostałe płatne miejsca. Trudno któregoś z nich wyróżnić, bowiem Star Dust, Dżajawarman (uzyskał 1 wskazanie) oraz Bitola kończyły niedawno bardzo blisko siebie, a Piosenka, po całkiem udanym debiucie w wieku dwóch lat, potem wyraźnie obniżyła loty. Stawkę uzupełnia rozpoczynająca karierę Insygnia, półsiostra niezłych Inulli i Igraszki.

  X: 3-letnie i starsze kłusaki francuskie, start wolny, 2400 m

  Wycofany został Johnny Rep. Najstarszy w tym towarzystwie Galofon (1 wskazanie) zdaje się robić delikatne postępy, chociaż nie wyszedł mu start tydzień temu (dyskwalifikacja). Trafił na dość przeciętną stawkę, więc nie można go skreślać. Z dwójki pięciolatków więcej doświadczenia ma Italia de Vandel, ale radzi sobie słabo. Irbis Pawelce trochę poprawił się w drugim zeszłorocznym starcie, jednak w tym roku jeszcze nie startował, co utrudnia jego ocenę. Najliczniejsza jest grupa czterolatków, w której, ze względu na warunki biegu, brakuje liderów rocznika. Największe zaufanie w ostatnich występach wzbudziły progresujące Jama Pro i Jaciba. Pierwsza jest uznawana za zdecydowaną faworytkę (aż 28 wskazań), druga jest podliczana (4). Przeciętnie radzi sobie Just Be Free (1). Więcej talentu mają Joker Baltic (1) oraz Jedi’s Soul, ale niestety w każdym wyścigu galopują i albo tracą na tym zbyt wiele, albo są dyskwalifikowane. Trudne zadanie czeka debiutującego trzylatka Kajlona, chociaż stawka nie jest bardzo wymagająca. Jego matka biegała na bardzo dobrym poziomie.


  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (35 uczestników):

  I – Hello Bill (13) / Habanera (10)
  II – Piękna (18) / Eutimo (7)
  III – Little Pati (23) / Sprytny Heniek (7)
  IV – Zen Spirit (29) / Oasis King (4)
  V – Via Fora (11) / Dabirknight (11)
  VI – Dalma (28) / Lilajez (7)
  VII – Luaithrion (22) / Sigismundus Rex (6)
  VIII – Piercario (30) / Feliz (3)
  IX – Gandia (27) / Antar Bin Shaddad (7)
  X – Jama Pro (28) / Jaciba (4)

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Piercario, 30/35 (86% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – V

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły