More

  W sobotę w Traf Online kumulacja septymy i kwinty na Służewcu oraz czwórki i tripli w wyścigach francuskich

  To będzie gorąca wyścigowa sobota. Na Służewcu będą skumulowane pule w septymie (pula gwarantowana aż 144 444 złote) oraz kwincie (ponad 30 tysięcy zł). W sobotniej ofercie Trafonline.pl jest także sześć gonitw z Francji z torów Compiegne (gonitwy płaskie) i La Capelle (kłusaki). Pierwsza gonitwa z Francji o godz. 13.05, ostatnia o 17.38. W pierwszych trzech gonitwach mamy kumulację tripli, której pula powinna przekroczyć 1000 złotych. Kumulacja jest także w czwórce – ponad 3200 złotych. Pierwsza szansa na jej rozbicie o godz. 13.05. Gdyby się nie udało, to zakładami czwórki objęte są w sobotę wszystkie gonitwy z Francji, gwarantowane pule wynoszą w nich 2288 zł.

  O godzinie 13.22 na torze Compiegne w gonitwie Prix des Belles Demoiselles na 1400 m zobaczymy debiutujące dwuletnie klacze. Pula nagród w tym wyścigu wynosi 30 tysięcy euro. Pobiegnie 14 koni.

  W porannych notowaniach umiarkowaną faworytką (3,6:1) była z numerem 1 ciekawa rodowodowo Al Kamlah (Shalaa – Ajayeb po Frankel), którą dla Katarczyków z Al Shaqab Racing trenuje mistrz Andre Fabre. W siodle Bauyrzhan Murzabayev.

  Shalaa (po Invincible Spirit) ścigał się tylko w gonitwach na dystansie 1200 metrów. Był topowym europejskim dwulatkiem – wygrał pod Lanfranco Dettorim Juddmonte Middle Park Stakes (G1) o pół długości przed Buratino oraz Darley Prix Morny (G1), bijąc o niemal dwie długości Gutaifana. Trzylatkiem biegał tylko dwa razy. Najpierw minimalnie wygrał John Guest Bengough Stakes (G3), a później rozczarował, zajmując dziesiątą lokatę w British Champions Sprint Stakes (G1) i zakończył karierę.

  Przez pięć sezonów stacjonował we francuskim Haras de Bouquetot, a później trafił do Australii. Zaczynał z pułapu 27,5 tysiąca euro, ale w piątym roku cena stanówki wynosiła 15 tysięcy euro. W Australii wzrosła do 44 tysięcy dolarów australijskich. Jego potomstwo biega od 2020 roku.

  Shalaa. Fot. breednet.com.au

  20 koni po nim uzyskało rating powyżej 100 funtów. Najwyżej oceniony jest Welwal, który w zeszłym roku wygrał Prix de Fontainebleau (G3 – 1600 m), a w kwietniu 2023 zajął drugie miejsce w wysoko dotowanym australijskim handikapie, za co dostał bardzo wysoką notę 116 funtów. Bardzo dobrze konie po Shalaa biegają właśnie w Australii, gdzie ogier kryje od kilku sezonów. Seven Veils wygrał tam gonitwę G2, a następnie startował w słynnym Golden Slipper G1.

  Córka ogiera Shalaa No Speak Alexander (rating 111) wygrała Matron Stakes F1 na 1600 m, bijąc świetną Mother Earth, zwyciężczynię 1000 Guineas w Anglii. Była też trzecia w Irish 1000 Guineas. W tym tygodniu drugie miejsce w gonitwie dla dwulatków Coventry Stakes G2 podczas Royal Ascot zajął Army Ethos pod Hollie Doyle, ulegając tylko o szyję ogierowi Riber Tiber z Coolmore.

  W Polsce do startu wyszły dotąd cztery konie po ogierze Shalaa. Monte Carlo biegał osiem razy, wygrał dwa wyścigi niższych grup. Bardzo dobrze zapowiadał się trenowany przez Macieja Kacprzyka Almoheeb, który z debiutu wygrał w 2022 roku wyścig we Wrocławiu dla dwulatków (pewnie ogrywając niezłe Rabiosę i Miracles), ale już po pierwszym starcie właściciel zabrał go do Kataru. Dwa razy do wyścigu na Służewcu była zapisana świetna pochodzeniowo Kareema (półsiostra zwycięzcy Coronation Cup G1 – Defoe), ale dwa razy nie chciała wejść do maszyny startowej. Po dwóch nieudanych startach ostatnio poprawiła Shalenzaya.

  Matka klaczy Al Kamlah – Ajayeb (córka niepokonanego w czternastu startach Frankela, który jest obecnie topowym reproduktorem) biegała dla Al Shaqab 7 razy we Francji, wygrała 1 wyścig i ponad 72 tysiące euro (rating 41,5). Była druga w Listed i czwarta w Prix de Mallaret G2 na 2400 m na torze Saint-Cloud. Urodziła wcześniej ogiera Ajjaj (po Dark Angel), który w tym roku 3 maja jako trzylatek wygrał w treningu Richarda Hannona wyścig maiden na 1400 m w Kempton (rating 73 funty).

  Zbliżone notowania (4,3:1) ma z nr Minoushka (Starspangledbanner – Mouille Point po Motivator), na której pojedzie znakomity Christophe Soumillon. Jej ojciec Starspangledbanner (po Choisir) wyhodowany w Australii, był czempionem sprinterów 2010 roku w Australii i Europie. Jego główne sukcesy to w Australii zwycięstwo w Caufield Guineas (G1 w Melbourne dla trzylatków na 1600 metrów), a w Anglii July Cup Stakes G1 w Newmarket na 1200 m i Golden Jubilee Stakes G1 podczas Royal Ascot na 1200 m.

  Starspangledbanner kryje obecnie w Coolmore przy cenie stanówki 50 tysięcy euro. Już 6 koni po nim wygrało gonitwy G1, w tym State of Rest (rating 124) Prince of Wales’s Stakes w Ascot, Prix Ganay na ParisLongchamp, Saratoga Derby Invitational Stakes, i Cox Plate w Kanadzie. Jeszcze wyższy rating (126 funtów) miał California Spangle, zwycięzca Hong Kong Mile G1.

  Matka klaczy Minoushka – Mouille Point (po Motivator) biegała 12 razy, wygrała dwa wyścigi w treningu Richarda Hannona w Anglii. Jej najwyższy rating to 85 funtów.

  Liczona (7:1) jest także z nr 4 Seven Angels (Dabirsim – Silent Sunday po Testa Rossa), córka championa dwulatków we Francji, a obecnie reproduktora z czołowej dziesiątki rankingu – Dabrisima. Niespodziewanie niskie notowania (kurs 15:1) ma z nr 15 Falbala (Night of Thunder – Spiritfix po Invicible Spirit) z silnej stajni Wertheimerów, która ma tego samego ojca co Night Tornado, koń roku 2021 i 2022 w Polsce. Night of Thunder kryje w tym roku w Irlandii w Kildangan Stud z ceną stanówki 100 tysięcy euro.

  Night of Thunder (Dubawi – Forest Storm po Galileo), urodzony w 2011 roku w Irlandii, był znakomitym milerem, biegał 11 razy w wieku 2-4 lat, odnosząc 4 zwycięstwa m.in. w Two Thousand Guineas G1, Lockinge St. G1 i Doncaster St., LR. Zajmował też drugie miejsca w dwóch prestiżowych gonitwach G1 podczas Royal Ascot – Queen Elizabeth II i St James’s Palace Stakes. Wygrał łącznie 870 482 funty.

  Night of Thunder. Fot. Darley

  Najwyżej dotąd sklasyfikowanym koniem po Night of Thunder jest Highfield Princess (rating 125), która na 33 starty odniosła 12 zwycięstw. Wygrała trzy gonitwy G1 – Nunthorpe Stakes, York, Gr.1, Flying Five Stakes, Curragh, Gr.1, Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1 oraz Duke of York Stakes, York, Gr.2 i Queen Charlotte Stakes, Chelmsford City, L. We wtorek Highfield Princess była druga podczas Royal Ascot w King’s Stand Stakes G1 na 1000 m, a dziś – po zaledwie czterech dniach przerwy – pobiegnie w Queen Elizabeth II Stakes G1 na 1200 m (transmisja z Royal Ascot od godz. 14.30 w Polsacie Sport Fight).

  O niespodziankę w sobotniej gonitwie dla debiutujących dwuletnich klaczy w Compiegne może postarać się (kurs 13:1) z nr 2 Rapide (Wootton Bassett – Fray po Champs Elysees), na której pojedzie świetny włoski dżokej Cristian Demuro.

  Jej ojcem jest Wootton Bassett (Iffraaj – Balladonia po Primo Dominie), który na 9 startów wygrał 5 wyścigów i 541 tysięcy funtów. Był niepobitym dwulatkiem – 5 zwycięstw na 5 startów, ale zawiódł jako trzylatek. We Francji wygrał o 2,5 długości Grand Criterium (Prix Jean-Luc Lagardere) G1 na 1400 m. Wootton Bassett – po tym, jak został championem reproduktorów we Francji – trafił do Irlandii do słynnej stadniny Coolmore, kryje w tym roku klacze po 150 tysięcy euro.

  Najlepszym koniem po ogierze Wootton Bassett był dotąd Almanzor, który na 11 startów wygrał 8 wyścigów, był championem trzylatków w Europie, wygrał trzy gonitwy G1 – francuskie Derby oraz Champion Stakes w Anglii i Irlandii. 3 czerwca sensacyjne drugie miejsce w angielskim Derby zajął syn Wootton Bassetta – King of Steel, który w piątek podczas Royal Ascot wygrał w dobrym stylu King Edward VII Stakes G2 na 2400 m. We Wrocławiu w stajni Sławomira Pegzy trenuje dwuletnia klacz po Holy Roman Emperor (kupiona za 15 tysięcy euro), które matka jest babką ogiera King of Steel.

  Synteza typów w mediach: 1-11-9-15

  Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym King of Steel wygrywa King Edward VII Stakes G2 podczas Royal Ascot 2023. Fot. Racing Post

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły