More

  Dwulatki 2023 (cz. 54): Klacz Saliha Plavaca jest pierwszym koniem po ogierze Smooth Daddy w Polsce 

  Smooth Queens to klacz o gniadym umaszczeniu, urodzona 24 kwietnia w Irlandii. Była drugim źrebakiem od dziewięcioletniej obecnie klaczy Dolly Levi (po Clodovil) i jest pierwszym koniem po ogierze Smooth Daddy w Polsce. Salih Plavac kupił ją za jedyne tysiąc euro na irlandzkiej aukcji Goffs Autumn Sale. Trenowane przez niego konie wygrały dwa pierwsze wyścigi dla koni dwuletnich w sezonie 2023. Czy Smooth Queens da mu swego rodzaju triplę? Odpowiedź na to pytanie już w pierwszej gonitwie w niedzielę podczas Gali Derby. 

  Salih Plavac o Smooth Queens (wypowiedź z połowy kwietnia): – Nie wiedziałem, dlaczego jest taka tania. Koń jest poprawny, dobrze zbudowany. Ona, z resztą tak jak zdecydowana większość moich koni, już jest skostniała. Mogła pracować mocniej. Prawdopodobnie będzie można  ją zobaczyć na torze już podczas pierwszego wyścigu dla dwulatków. Bardzo się cieszę, że udało mi się ją kupić i to za tak małe pieniądze. 

  Ojciec

  Smooth Queens jest pierwszym koniem w polskim treningu po ogierze Smooth Daddy (Scat Daddy – Prairie Maiden po Badger Land). Smooth Daddy to syn zasłużonego w amerykańskiej hodowli ogiera Scat Daddy, który dał na świat takie znakomitości jak: Justify, Caravaggio, Sioux Nation, No Nay Never.

  Sam Smooth Daddy jako roczniak kosztował 170 tysięcy dolarów. Biegał przez sześć sezonów (2013 – 2018) w Stanach Zjednoczonych. Startował 31 razy i wygrał 4 wyścigi, w tym maiden, dwa wyścigi z warunkami oraz Fort Marcy Stakes (G3 – 1800 m). Podczas swojego najlepszego występu, w wieku sześciu lat, o nos pokonał brytyjskiego Time Testa. 

  Od roku 2019 stacjonuje w Irlandii. Zaczynał krycie od 5 tysięcy euro, obecnie stanówka nim jest o tysiąc euro tańsza. Zmagania jego przychówku można śledzić od minionego sezonu. Póki co biegało po nim niewiele koni i żaden z nich nie był nawet dobry, jak na warunki zachodnioeuropejskie. Najlepiej oceniać można wyniki jego córki Invested, która wygrała dwa wyścigi jako trzylatka (1200 m, 1400 m). Mimo wszystko konie po nim nie były wcale tanie, co zazwyczaj jest zasadą, w przypadku debiutujących na Wyspach ogierów amerykańskiej hodowli. Pierwsze roczniaki po nim kosztowały średnio: ogiery – 22 tys. funtów, klacze – 9,3 tys. funtów. W drugim sezonie cena już trochę spadła, ale koń zakupiony przez Saliha Plavaca i tak jest wyjątkiem. Ogiery – 12,5 tys. funtów, klacze – 5,2 tys. funtów.

  Smooth Daddy (niebieskie okulary) pokonuje Time Testa. Fot. Bloodhorse

  Matka 

  Dolly Levi (Clodovil – Fine Day po Fantastic Light) na aukcji roczniaków została zakupiona  za 28 tysięcy euro. Biegała dziesięć razy w Irlandii, w najlepszym wypadku była trzecia w wyścigu z pulą nagród równą 6 tys. funtów (49 rpr). Pierwszym koniem od niej była Orquidea, też po Smooth Daddym. Była wystawiona na grudniowej aukcji Tattersalls Ireland, ale nie było na nią chętnych. Do tej pory nie wyszła do startu. 

  Ojciec matki – ceniony w hodowli miler Clodovil, wygrał klasyk Poule d’Essai des Poulains G1 na 1600 m (francuski odpowiednik 2000 Gwinei). Matka Clodovila – Clodora jest prababką jednego z faworytów na Derby – Clyde’a. Clodovil krył od 2004 do 2021 roku w Rathasker Stud w Irlandii, cena stanówki wahała się od 8 do 12 tysięcy euro, dopiero w ostatnim roku spadła do 5 tysięcy, gdy miał już 21 lat.

  Dał kilkadziesiąt koni black type, które specjalizowały się głównie w gonitwach sprinterskich i na milę. 5 koni po nim przekroczyło rating 115 funtów: Gregorian (118 rpr), Beacon Lodge, Nahoodh, Es Que Love i Secret Asset.

  Showmeyourheaven – córka Clodovila, najlepszy koń po nim w Polsce

  Druga matka 

  Babka Smooth Daddy to Fine Day, hodowli Darley. Biegała tylko raz, w wieku dwóch lat była szósta w Goodwood (24 maja). W hodowli dała osiem koni, z czego aż siedem biegało, ale tylko dwa wygrywały. Najlepsza Admitit (po E Dubai) dobrze biegała na przeciętnym poziomie w Kanadzie, gdzie wygrała dziewięć wyścigów i zarobiła ponad 300 tysięcy dolarów. Drugi zwycięzca od Fine Day (babki omawianej klaczy) to Denyit, wygrała pięć wyścigów w Stanach, zarabiając przy tym 76 tysięcy dolarów.

  Trzecia i czwarta matka

  Prababką klaczy Saliha Plavaca jest Queen’s Gallery, jest ona równocześnie najbliższym krewnym Smooth Queens o statusie black type, co nie świadczy najlepiej. Biegała tylko cztery razy we Francji, a mimo to zdołała zająć drugie miejsce w G3 na 1400 metrów i trzecie w Listed na 1200 metrów. Urodziła siedem koni, wszystkie zadebiutowały, pięć z nich wygrało, ale żaden nie był ponadprzeciętny. 

  Lepiej sytuacja wygląda dopiero przy czwartej matce. Jest nią kanadyjska Regent’s Walk, która dała dwie sprinterki, biegające na poziomie G1.

  Pisany na wodzie wniosek

  Pierwsze dwulatki trenowane przez Saliha Plavaca pokazały się z doskonałej strony, w dodatku zaznaczał, że Smooth Queen jest wczesna. Rodowód nie powala na kolana, ale ciężko jednoznacznie powiedzieć, co może pokazać ta córka ogiera Smooth Daddy od matki, która sama nic nie pokazała, ale jej półsiostry potrafiły się pokazać w Ameryce Północnej. Na pewno jej rodowód wskazuje na to, że powinna być bardziej szybka niż wytrzymała. 

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Smooth Daddy. Fot. Thoroughbred Stallion Guide

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły