More

  Hipop de Loire po raz kolejny spróbuje podbić Niemcy

  Trwa wielki mityng na torze w Hamburgu, który zostanie zwieńczony w najbliższą niedzielę niemieckim Derby. W środę na tym hipodromie wystartują dwa konie trenowane we Wrocławiu przez Tadeusza Dębowskiego i Marlenę Stanisławską dla Sławomira Pegzy. O godz. 19.10 w stawce zaledwie pięciu koni w gonitwie my-bed.eu-Langer Hamburger LR na 3200 metrów (pula nagród 25 tysięcy euro) wystartuje bardzo dobrze radzący sobie na niemieckich torach sześcioletni Hipop de Loire pod Władimirem Panowem. Hipop w sezonie 2022 wygrał w Berlinie gonitwę Listed i był czwarty w niemieckim St. Leger. O godz. 18.05 w Preis der Kincsem Grafik (Ausgleich IV, kategoria E) na 1200 m (pula nagród 7 tysięcy euro) pobiegnie pod Martinem Seidlem czteroletnia Australian Reef.

  W ostatnią niedzielę trenowana przez Macieja Janikowskiego czteroletnia Moonu (Sea The Moon – Pax Aeterna po War Front) wystartowała w gonitwie Listed w Hamburgu – Sparkasse Holstein Cup (Hamburger Stuten Cup) na 2200 m z pulą nagród 25 tysięcy euro i zajęła dopiero dziesiąte miejsce w stawce 14 klaczy. Jechał na niej, podobnie jak na innej klaczy firmy Westminster – Lady Ewelinie w francuskim Oaks, Eduardo Pedroza i znów się nie popisał.

  Pedroza po starcie zajął na Moonu przedostatnie miejsce. Miał daleki numer startowy i znalazł się na polu. Pierwszy zakręt klacz pokonała bardzo szeroko, nadrabiając sporo dystansu, podobnie było na zakręcie przed wyjściem na prostą, kiedy próbował atakować od pola. W efekcie Moonu zajęła dopiero 10. miejsce, na pewno poniżej jej możliwości.

  Przed wyścigiem trener Maciej Janikowski miał pewne obawy w rozmowie z Traf News, liczył na lepszą postawę Pedrozy: – Trudno rokować co może osiągnąć Moonu w tym wyścigu, ale myślę, że tak całkiem bez szans nie jest. Według mnie jest na pewno w lepszej formie niż była przed tym pierwszym wiosennym startem w Hanowerze. Pojedzie na niej dżokej Pedroza, ten co jechał na Lady Ewelinie. Tu też jest dużo klaczy, mam nadzieję, że to się lepiej ułoży dla niego niż w Chantilly. Bo boję się, że jak będzie chciał jechać tak jak na Lady Ewelinie w francuskim Oaks, to będą problemy. Moonu jest taka dosyć ostra i chętna do galopowania, ona się nie da wycofać na ostatnie miejsce – mówił Janikowski.

  Moonu w swoim ostatnim starcie na Służewcu wygrała dowolnie Nagrodę Krasne w sezonie 2022

  Na ostatnie wycofać się nie dała, ale na przedostatnie, niestety, tak.

  Niedzielny wyścig w Hamburgu wygrała pod Cristianem Demuro siwa Alpenblume (Kendargent – Alwilda po Hernando), czteroletnia półsiostra wybitnej klaczy Alpinista (po Frankel), która w 2022 roku wygrała Nagrodę Łuku Triumfalnego. Alpenblume jest trenowana dla szwedzkiej miliarderki Kirsten Rausing we Francji przez Tima Donwortha. Jesienią 2022 roku Alpenblume zajęła trzecie miejsce w gonitwie Listed – Prix Vulcain dla trzylatków na 2500 m w Deauville, wyprzedzając o 1,25 długości trenowaną przez Alicję i Roberta Karkosów Calliepie (Le Havre – Looking Lovely po Storm Cat), która była w ubiegłym sezonie druga w polskim Oaks i trzecia w Wielkiej Warszawskiej.

  Najlepsze rezultaty, spośród koni trenowanych w Polsce, osiągnął w sezonie 2022 pięcioletni Hipop de Loire (American Post – Louve Rose po Muhtathir). 18 września w niemieckim St. Leger G3 w Dortmundzie (2800 m) trenowany na Partynicach przez Michała Borkowskiego Hipop de Loire zajął czwarte miejsce. Koń ze stajni Sławomira Pegzy bardzo dobrze czuł się na niemieckich torach, bo 14 sierpnia wygrał w Berlinie gonitwę Hoppegartener Steher Preis LR na 2800 m i było to jedyne zwycięstwo folbluta trenowanego w Polsce w gonitwie Pattern w sezonie 2022 i jedno z nielicznych w ostatnich latach.

  W obu wyścigach bardzo dobrze pojechał na nim Szczepan Mazur. W niemieckim St. Leger Hipop tylko 1,25 długości przegrał z Nerium, który w 2021 roku był drugi w Preis von Europa G1, blisko za Alpinistą, która wygrała Prix l’Arc de Triomphe 2022. St. Leger wygrał w wielkim stylu pod Bauyrzhanem Murzabayevem – trzyletni Tunnes (po Guiliani), półbrat znakomitego Torquator Tasso, sensacyjnego zwycięzcy Nagrody Łuku Triumfalnego sprzed dwóch lat.

  Hipop ma w niemieckim handicapie wysoki GAG 88 kg, a w Racing Post 106 funtów po wygranej w Listed w Berlinie na 2800 m. Forma i kariera Hipopa były dotąd bardzo falujące. Przed poprzednim sezonem został wykastrowany, być może to pozwoli mu teraz ustabilizować formę, bo zaczął biegać w drugiej połowie sezonu 2022 znakomicie.

  Hipop de Loire na Służewcu wygrał m.in. Nagrodę Sac a Papier na 3200 m w 2020 roku

  W Polsce późnodojrzewający stayer Hipop de Loire w 2020 roku jako trzylatek był czwarty w Iwna, jedenasty w Derby, siódmy w Wielkiej Warszawskiej, a na koniec sezonu wygrał łatwo Nagrodę Sac a Papier na 3200 m. Jako czterolatek biegał na wiosnę słabo, po czym zrobił dobry wyścig w polskim St. Leger, zajmując drugie miejsce za znakomitą niemiecką Memphis, a bijąc aż o 8 długości polskiego derbistę 2020 Night Thundera. Jesienią znów zawiódł – w WW był szósty, a w Sac a Papier dopiero czwarty, w roli bitego faworyta.

  Dwa ubiegłoroczne starty Hipopa w Polsce nie były zbyt udane i nie sygnalizowały tak znakomitych występów na niemieckich torach. W Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego zajął ostatnie, szóste miejsce, nie stracił jednak dużo, a to był jego sezonowy debiut. 23 lipca zajął na Służewcu drugie miejsce w gonitwie III grupy na 1800 m, przegrywając ponad 4 długości z szybką Polonią Spirit F, a bijąc o pół długości niezłego Zanzily Passion. Na pewno jednak dystans był dla niego za krótki. Zaskoczył świetnym występem w połowie sierpnia w Berlinie, gdzie wygrał (notowany 13:1) Listed na 2800 m o dwie długości od niezłego Nubiusa.

  Dekoracja po zwycięstwie Hipopa de Loire w gonitwie Listed w Berlinie w sezonie 2022

  Dziś o godz. 19.10 sześcioletni obecnie, trenowany teraz we Wrocławiu przez Tadeusza Dębowskiego i Marlenę Stanisławską dla Sławomira Pegzy – Hipop de Loire, wystartuje pod Władimirem Panowem (jeździł przed laty na Służewcu) w stawce zaledwie pięciu koni w gonitwie my-bed.eu-Langer Hamburger LR na 3200 metrów (pula nagród 25 tysięcy euro). Będzie to jego pierwszy start w tym roku i pierwszy od występu w niemieckim St. Leger 2022. Około godziny 15 w środę Hipop był ostatnią grą (13,8:1).

  Zdecydowanym faworytem (1,6:1) tego wyścigu jest trenowany przez Markusa Kluga czteroletni Lotterbov (Protectionist – Lutindi po Adlerflug), na którym pojedzie utytułowany Andrasch Starke. 11 czerwca Lotterbov (GAG 90) wygrał gonitwę Listed w Kolonii na 3000 m – Weidenpescher Steher Cup.

  O godz. 18.05 w gonitwie niższej rangi – Preis der Kincsem Grafik (Ausgleich IV, kategoria E) na 1200 m (pula nagród 7 tysięcy euro) wystartuje pod Martinem Seidlem czteroletnia Australian Reef (Australia – Vatrouchka po Kingmambo), także trenowana na Partynicach przez duet Dębowski – Stanisławska dla stajni Pegzy. Jest szóstą grą (19,6:1) w gronie dziwięciu koni. Australian Reef w Polsce w trzynastu startach nie odniosła jeszcze zwycięstwa.

  Link do zapisu Hipopa:
  my-bed.eu-Langer Hamburger, Hamburg 28.06.2023 – Deutscher Galopp (deutscher-galopp.de)

  Link do zapisu Australian Reef:
  Preis der Kincsem Grafik, Hamburg 28.06.2023 – Deutscher Galopp (deutscher-galopp.de)

  Robert Zieliński

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły