More

  Aż 18 gonitw z Francji, w tym dwie Listed z Chantilly, w sobotę w Traf Online

  Już w niedzielę na Służewcu wielka Gala Derby z udziałem gwiazd polskich wyścigów. W sobotę można natomiast oglądać i obstawiać gonitwy na torach francuskich. W Chantilly będzie można sprawdzić w jakiej formie jest Thomas Trullier, który w polskim Derby pojedzie na Saanen. W sobotę Trullier ma dosiad m.in. w gonitwie Tattersalls Prix de Saint-Patrick LR na 1600 m. W Hamburgu wrócił w sobotę do ścigania po zawieszeniu na 18 dni Szczepan Mazur. W sobotniej ofercie Trafonline.pl jest aż 18 wyścigów z Francji z trzech torów: Chantilly (gonitwy płaskie), Dieppe (płotowe i przeszkodowe) oraz Enghien (kłusaki). Pierwsza gonitwa z Francji o godz. 13.05, ostatnia o 18.10. W sobotę można obstawiać trzy czwórki z pulami gwarantowanymi po 2455 złotych. Natomiast w kwincie (gonitwy 9-13) gwarantowane pule wynoszą 1555 zł.

  Spośród sobotnich gonitw we Francji najciekawiej zapowiada się o godzinie 16.42 Tattersalls Prix de Saint-Patrick LR na 1600 metrów dla trzylatków z pulą nagród 55 tysięcy euro. Wystartuje 12 koni, z których 5 ma status black type.

  W porannych notowaniach umiarkowanym faworytem (4,7:1) był z nr 6 znakomity pochodzeniowo Mr Moliere (Kingman – Armande po Sea The Stars). Podopieczny Andre Fabre’a wystartuje tym razem po raz drugi pod Mickaelem Barzaloną, a nie – jak wcześniej – pod Bauyrzhanem Murzabayevem.

  Mr Moliere wygrał w debiucie 6 lutego w Chantilly na 1600 m z przewagą aż dziewięciu długości. W drugim starcie w mocniejszej stawce (w Prix Maurice Caillault LR na 1800 m na PSF) jednak rozczarował, widać było, że jest jeszcze niedoświadczony i nie do końca wie o co chodzi w ściganiu się. Zajął czwarte miejsce, a wygrał wtedy późniejszy francuski wicederbista Big Rock.

  W dwóch pierwszych startach jechał na Mr Moliere champion Maxime Guyon. Kolejne dwa starty pod Murzabayevem były nieudane – zajął piąte i szóste miejsce w gonitwach conditions. 29 maja zasygnalizował zwyżkę formy, zajmując pod Barzaloną drugie miejsce na Longchamp w conditions klasy pierwszej na 1600 m. Przegrał o 3/4 długości z innym synem Kingmana – Colombier ze stajni Juddmonte.

  Właścicielami Mr Moliere są Lady Chryss O’Reilly i baron Edouard De Rothschild, prezydent francuskiego Jockey Clubu. Koń ma wyborne pochodzenie. Jego ojcem jest znakomity Kingman. Matka Mr Moliere – Armande, to córka wybitnego Sea The Starsa. Armande jest też prawnuczką Allegretty (matka Urban Sea, babka Galileo) i ma na nią inbred 3×3. Wygrała Prix Corrida G3 i była trzecia w Grand Prix Saint-Cloud G1.

  Zbliżone notowania (5,4:1) do Mr Moliere ma z nr 4 Padishakh (Wootton Bassett – Penny Lane po Lord Of England), który wygrał dwa wyścigi w wieku dwóch lat, a sezon 2023 otworzył drugim miejsce w Prix la Force G3, a później był czwarty w Prix de Guiche G3, ale aż 14,5 długości za Big Rockiem. As stajni kazachskiego milionera Nurlana Bizakova wystartował też 4 czerwca w Prix du Jockey Club G1, czyli francuskim Derby. Zajął pod Guyonem siódme miejsce na 11 koni, 15 długości za zwycięskim ogierem Ace Impact.

  Padishakh. Fot. France Sire

  Jego ojcem jest Wootton Bassett (Iffraaj – Balladonia po Primo Dominie), który na 9 startów wygrał 5 wyścigów i 541 tysięcy funtów. Był niepobitym dwulatkiem – 5 zwycięstw na 5 startów, ale zawiódł jako trzylatek. We Francji wygrał o 2,5 długości Grand Criterium (Prix Jean-Luc Lagardere) G1 na 1400 m. Wootton Bassett – po tym, jak został championem reproduktorów we Francji – trafił do Irlandii do słynnej stadniny Coolmore, kryje w tym roku klacze po 150 tysięcy euro.

  Najlepszym koniem po ogierze Wootton Bassett był dotąd Almanzor, który na 11 startów wygrał 8 wyścigów, był championem trzylatków w Europie, wygrał trzy gonitwy G1 – francuskie Derby oraz Champion Stakes w Anglii i Irlandii. 3 czerwca sensacyjne drugie miejsce w angielskim Derby zajął syn Wootton Bassetta – King of Steel, który podczas Royal Ascot wygrał w dobrym stylu King Edward VII Stakes G2 na 2400 m. We Wrocławiu w stajni Sławomira Pegzy trenuje dwuletnia klacz po Holy Roman Emperor (kupiona za 15 tysięcy euro), której matka jest babką ogiera King of Steel.

  Inny z kazachskich biznesmenów, od laty mających konie w Europie Zachodniej, Raszit Szajkutdinow, wystawia w tym wyścigu z nr 11 ogiera Fortune (De Treville – February Sun po Monsun) pod Stephanem Pasquierem. Fortune wygrał oba swoje wyścigi jako dwulatek, a w tym roku był na płatnych miejscach w gonitwach G3 i Listed, ale do czołówki trochę mu brakowało. Nie jest zbyt mocno liczony (27:1).

  Drugim koniem trenowanym przez Andre Fabre’a jest w tej gonitwie z nr 1 Bravais (Frankel – Lucky Kristale po Lucky Story) ze stajni Juddmonte, sukcesorów księcia Khalida Abdullaha. To koń niepokonany w dwóch startach w kwietniu i w maju. Po raz kolejny pojedzie na nim Murzabayev. Notowania syna wybitnego Frankela to 5,7:1, a więc jest jednym z trzech faworytów.

  Thomas Trullier, który w polskim Derby pojedzie na Saanen, w gonitwie Tattersalls Prix de Saint-Patrick będzie dosiadał z nr 10 wałacha Monapia (Harry Angel – Heeyaam po Invincible Spirit) u trenera Clementa. Trullier jechał na nim we wszystkich ośmiu startach, a ostatnio po raz pierwszy Monapia, którego właścicielem jest Sam Sangster, zwyciężył 13 czerwca w Compiegne w handicapie na 1400 m. Jest podliczany – poranny kurs 13:1.

  Trener z Niemiec Bohumil Nedorostek wystawia w tej gonitwie z nr 9 wałacha American Hope (Hunter’s Light – Amerique po American Post), który wygrał swoje dwa ostatnie wyścigi w Niemczech, w tym jeden pod Szczepanem Mazurem. Tym razem pojedzie na nim Alexis Pouchin. Mazur w sobotę dosiada koni Nedorostka w Hamburgu. Polski dżokej wraca właśnie do ścigania po zawieszeniu na 18 dni za nadużywanie bata.

  Podczas sobotniego mityngu w Hamburgu pierwszą gonitwę dnia wygrał Eduardo Pedroza na Westminster Night, trenowanym dla partnera Toru Służewiec przez Andreasa Woehlera. Był to mały wyścig kategorii E na 1600 m z pulą nagród 4 tysiące euro. Pedroza wcześniej słabo pojechał na Lady Ewelinie w francuskim Oaks i na Moonu w gonitwie Listed w Hamburgu.

  Synteza typów w mediach: 4-5-1-8

  Program wszystkich sobotnich gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Mr Moliere wygrywa w debiucie gonitwę w Chantilly. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły