More

  Zapisy do gonitw już bez koni trenowanych przez Cornelię Fraisl

  Podczas najbliższego weekendu na Służewcu i na Partynicach oraz podczas kolejnej dwudniówki (14-15 października) w Warszawie – nie ma już w zapisie żadnych koni trenowanych przez Cornelię Fraisl i najprawdopodobniej do końca sezonu już ich nie zobaczymy. Ubiegłoroczna czempionka trenerów wyjechała do Austrii i nie przygotowuje już koni w ośrodku Skarżyce pod Strzegomiem, należącym do Michała Romanowskiego.

  Konie, które były trenowane przez Cornelię Fraisl, wróciły do swoich właścicieli (w większości zagranicznych), a część trafiła do innych polskich trenerów. Ośrodek hodowlano-treningowy w Skarżycach miał być wystawiony na sprzedaż i Austriaczka już kilka miesięcy temu sygnalizowała, że prawdopodobnie wyjedzie z Polski, wchodził wtedy w grę termin po Nagrodzie Europy na Służewcu. Fraisl rozważała podpisanie kontraktu w Niemczech w jednej stajni, jako asystent trenera (pojechała tam na rekonesans), ale na razie do tego nie doszło.

  – Na razie jestem w Austrii u mojej rodziny i odpocznę. Co będzie później… zobaczymy – krótko poinformowała nas w piątek Cornelia Fraisl. Mamy nadzieję, że jeszcze w przyszłości wróci do polskich wyścigów, albo będzie kontynuować karierę trenerską w innym kraju.

  Konie trenowane przez Cornelię Fraisl wygrały w sezonie 2022 aż 50 gonitw

  Cornelia Fraisl zaczynała karierę w Polsce w 2006 roku w roli jeźdźca, ostatni raz dosiadała koni w wyścigach w 2020 roku. W tym czasie wygrała na polskich torach prawie 200 gonitw, ściśle współpracując w tym czasie z trenerem, hodowcą i właścicielem Michałem Romanowskim w ośrodku w Skarżycach. Od sezonu 2020 oficjalnie została trenerką koni, odnosiła wiele sukcesów, głównie z końmi arabskimi.

  Miała rewelacyjny start w roli trenerki. W 2020 roku trenowane przez Austriaczkę konie wygrały 44 gonitwy, w 2021 roku 37, a w sezonie 2022 odniosły 50 zwycięstw (z tego 49 araby), dzięki czemu Cornelia Fraisl została czempionką trenerów w Polsce, wyprzedzając Adama Wyrzyka (41) i Krzysztofa Ziemiańskiego (37). W tym roku Fraisl zanotowała dotąd 28 wygranych i ciągle zajmuje trzecie miejsce w czempionacie trenerskim, za Wyrzykiem i Maciejem Jodłowskim, ale ze względu na wyjazd nie obroni miejsca na podium.

  W tym roku znakomicie biegał zwłaszcza czteroletni Bahwan, który w treningu Fraisl wygrał na Służewcu w rekordowym czasie na 2000 metrów UAE President Cup Central European Arabian Derby, a później był piąty w angielskim Derby dla koni arabskich w Doncaster.

  Bahwan wygrywa Derby Europy Centralnej pod Kamilem Grzybowskim

  Ośrodek Skarżyce wchodził w czasach PRL w skład państwowej stadniny w Strzegomiu (hodowcami byli tam przez dziesiątki lat Maryla i Grzegorz Konarscy), która w latach 90-tych została sprywatyzowana i zakupiona przez Janusza Romanowskiego, byłego właściciela piłkarskich drużyn Legii i Polonii Warszawa, a później prowadzona przez jego syna Michała.

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym dekoracja po zwycięstwie Bahwana w UAE President Cup Central European Arabian Derby (w czerwonej sukience Cornelia Fraisl)

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły