Naughty Peter to ogier urodzony 20 kwietnia. W odróżnieniu od większości koni omawianych w tym cyklu nie został nabyty na zagranicznej aukcji. Jest on owocem myśli hodowlanej firmy Westminster, która od lat próbuje wykorzystać potencjał Nebioli jako matki stadnej – do tej pory ze średnim skutkiem. Naughty Peter, który zadebiutuje w sobotę na Służewcu, w opinii trenera Jodłowskiego jest późnym koniem, zdecydowanie nie na dwulatka.
Ojciec
Tai Chi (High Chapparral – Taita po Big Shuffle) to niemieckiej hodowli czternastoletni reproduktor. Biegał niewiele i szybko zakończył karierę. Jako dwulatek wygrał cztery wyścigi z rzędu, w tym Long-Preis Des Winterfavoriten (G3 – 1600 m), po którym pobiegł w długodystansowym, jak na dwulatki, wyścigu Criterium de Saint-Cloud (2000 m), gdzie zajął trzecią pozycję. W wieku trzech lat pobiegł tylko raz, był szósty w Mehl-Mulhens-Rennen (niemieckie 2000 Gwinei).
Kryje od 10 lat, a cena jego stanówki bez przerwy utrzymuje się w przedziale od 3 do 4,5 tysiąca euro. W ostatnich latach w Niemczech rodziła się po nim przyzwoita ilość koni, jednak rok 2023 nie był dla niego najlepszy. W niemieckiej bazie można znaleźć informacje o urodzeniu zaledwie 18 koni po Tai Chi, a w 2020 roku było ich o 40 więcej. Tai Chi dał kilka niezłych koni, jednak żadnego wybitnego.
Najwyżej oceniony jest Mansour, który wygrał G3 na 2000 metrów w Baden-Baden w wieku sześciu lat. Mimo wszystko znacznie większy sukces odniósł Nancho, oceniony niżej od brata po mieczu. Nancho wygrał G1 w Preis von Bayern w Monachium (G1 – 2400 m). Nadzieje na niezłe starty w wieku dwóch lat mogą dawać wyniki Poldi’s Liebling, który w pierwszym roku startów wygrał G3 na 1700 metrów w Krefeld. W Polsce do tej pory biegał tylko jeden koń po Tai Chi, był to Amazing Gangster, w treningu Grega Wróblewskiego. Startował w gonitwach płotowych we Wrocławiu i w Warszawie.
Linia żeńska
Niemiecka Nebiola (Acatenango – Narola po Nebos) to wiekowa (19-letnia) klacz urodzona w Niemczech. Też biegała niewiele. W wieku dwóch lat odnotowała tylko jeden start, była szósta. Jako trzylatka jednak od razu wygrała gonitwę dla klaczy na 2200 metrów, po czym wystartowała w Listed dla klaczy na tym samym dystansie (w Krefeld) i kończyła krótko czwarta, od statusu black type dzielił ją zaledwie łeb. W kolejnych dwóch startach (jednym Listed) kończyła daleko, ósma i dziewiąta.
Polscy “wyścigowcy” kojarzyć Nebiolę mogą z roli matki w programie. Przed ogierem Naughty Peter urodziła znanego dobrze Night Maxa, który na polskich torach biegał 8 razy, a tylko raz nie zmieścił się w pierwszej trójce, a pięć razy był drugi. Mimo wszystko odniósł też tylko jedno zwycięstwo, we Wrocławiu, w gonitwie handikapowej III grupy na 2200 m. Nebiola dla Westminster rodzi konie od 2011 roku, jednak w latach 2014-2016 miała hodowlaną przerwę. Jej potomstwo biegało w Irlandii, Francji, Czechach, w Niemczech, w Polsce oraz na Słowacji, jednak żaden z koni nie okazał się ponadprzeciętny.
Ojcem Nebioli jest znany Acatenango, czołowy średniodystansowiec w Europie w latach 80’. Po karierze był klasowym niemieckim reproduktorem, dał doskonałe konie jak Borgia, Quijano, czy Lando, wszystkie zarobiły ponad milion euro i to na przełomie wieków. Jako ojciec matek Acatenango też spisywał się bardzo dobrze. Jego córka Mandel urodziła doskonałego World Premiere, który przed dwoma laty w Japonii wygrał Tenno Sho (G1 – 3200 m), a także był trzeci w Arima Kinen (G1 – 2500 m). Łącznie wygrał dla właścicieli ponad 3 miliony funtów.
Jeszcze lepszy był Animal Kingdom, zwycięzca Kentucky Derby (G1 – 2000 m) oraz Dubai World Cup G1. Po karierze został reproduktorem, ale w hodowli nie błysnął aż tak jak na torach, choć dał trzy konie z ratingiem 115 funtów lub większym, a jego córka Regal Glory wygrała w Stanach Zjednoczonych cztery gonitwy G1 i wygrała ponad 2 miliony funtów.
Babka Naughty Petera to Narola, która w niemieckim handikapie miała ocenę 84 GAG, więc nieco niższą niż Nebiola (87,5). Narola była jednak znacznie lepsza w hodowli. Dała aż dwunastu zwycięzców, w tym trzy koni black type. National Academy, Nostro Amico i Nenuphar odnosiły zwycięstwa w gonitwach Listed (w Niemczech i we Włoszech), a córka ostatniej z nich Night Lagoon w 2004 roku wygrała prestiżową niemiecką gonitwę dla dwulatków Preis des Winterkonigin (G3 – 1600 m).
Wniosek pisany na wodzie
Rodowód Naughty Petera jest jednoznacznie długodystansowy. Kwietniowy ogier jest synem jednej z klaczy, które najdłużej utrzymuje przy sobie firma Westminster. Do tej pory Nebiola nie zachwyciła, ale w jej rodowodzie może być jeszcze niewykorzystany potencjał. Jednak mimo wszystko Naughty Peter raczej będzie miał ciężkie zadanie z końmi o szybszych i lepszych rodowodach w gonitwie dla debiutantów w najbliższą sobotę.
Michał Celmer
Na zdjęciu tytułowym półbrat omawianego ogiera – Night Max.