More

  Dwulatki 2023 (cz. 84): Top Profit – ogier Saliha Plavaca na milę 

  Top Profit to zakupiony za 4,5 tysiąca euro ogier, który odsadkiem kosztował aż 36 tysięcy euro. Jego właścicielami byli Kishore Mirpuri, Sabina i Salih Plavac, ale ogier ostatecznie pobiegnie w sobotę w barwach stajni Plavac Racing. 

  Ojciec

  Profitable (Invincible Spirit – Dani Ridge po Indian Ridge) to bardzo dobry, a nawet – bez przesady można powiedzieć – czołowy sprinter 2017 roku. Karierę rozpoczął w wieku dwóch lat, ale na sześć startów cztery razy był drugi, raz wygrał i raz był piąty w G3 (wszystkie wyścigi na 1000 metrów). Jako trzylatek wygrał Listed i był piąty w G1, jako czteroletni jeszcze poprawił – wygrał po kolei G3, G2 i upragnione G1 (King’s Stand Stakes), znowu wszystkie biegi na dystansie kilometra. 

  Po trzech rzędowych zwycięstwach spuścił z tonu i do końca sezonu biegał trochę gorzej. Pięciolatkiem wrócił do klątwy z czasów dwulatka – na pięć startów trzy razy był drugi – w wyścigach G3, G2, G1 – nie obronił tytułu w King’s Stand Stakes, przegrał z Lady Aurelią. Profitable (120 rpr) biegał dla stajni Godolphin, a w czasie kariery zarobił 620 tysięcy funtów.

  Po karierze na torach trafił do Kildangan Stud, gdzie kryje od 2018 roku. W pierwszym sezonie stanówkowym pokrycie nim klaczy kosztowało 12 tysięcy euro. Z biegiem lat cena spadła do 9 tys. euro w 2023 roku. Konie po ogierze Profitable startują od dwóch sezonów, ale tylko trójce udało się przekroczyć rating 105 funtów. Najlepszy Mitbaahy (113 rpr) wygrał gonitwę rangi G3 na dystansie 1000 metrów. Mimo to, konie po Profitable są drogie, średnio za roczniaka trzeba zapłacić ponad 40 tysięcy euro. 

  Po Profitable w Polsce mogliśmy oglądać do tej pory Singers Stars, która startowała 10 razy i nigdy nie wypadła z płatnego miejsca. Aż sześć razy była druga, a do tego dwa razy trzecia w Niemczech. W tym roczniku dwulatków odniosła już jedno zwycięstwo inna córka ogiera Profitable – Rori Star.

  Profitable. Fot. Darley

  Linia żeńska

  Top Profit jest synem klaczy Iffa Red (Iffraaj – Red Top po Fasliyev), która nie biegała. Przed Top Profitem urodziła jednego konia, który z resztą wyszedł już do startu. Imperial Dream (po Holy Roman Emperor) biegał już 10 razy w Irlandii, w tym 3 razy jako dwulatek. Wtedy jeszcze pozostawał bez zwycięstwa, ale przyszło ono w drugim starcie w wieku trzech lat. W styczniu wygrał gonitwę piątej klasy na 1400 metrów. Kolejny sukces przyszedł po ponad pół roku, w sierpniu, tym razem wygrał wyścig klasy czwartej za co przyznano mu solidną notę – 84 funtów. Imperial Dream na aukcji roczniaków kosztował 37 tysięcy euro.

  Z kolei Top Profit jako źrebak został sprzedany za 36 tysięcy euro, a po roku Kishore Mirpuri wraz z Salihem Plavacem kupili go za jedyne 4,5 tysiąca euro. Rok młodsza od Top Profita półsiostra po Earthligcie kosztowała źrebakiem 38 tysięcy euro i kupił ją ten sam właściciel, który wcześniej kupił pierwszego konia od Iffy Red – Imperial Dreama. 

  Druga matka to irlandzkiej hodowli Red Top. Jako trzylatka zajęła trzecie miejsce w milerskim Listed w Ascot. Startowała nawet w Del Mar Oaks (G1 – 1800 m), ale zajęła ostatnie, siódme miejsce. Urodziła siedem koni, cztery z nich wygrywały, jednak żaden nie wyróżnił się wynikami. Jej najlepszy syn – Red Rannagh (po Teofilo) biegał na poziomie trzeciej klasy angielskiej, ale zapracował na niezłą ocenę (92 rpr). Babka jest półsiostrą klaczy Rag Top, która jako dwulatka wygrała Park Stakes (G3 – 1400 m).

   Michał Celmer

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły