More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (Dzień 39.)

  Analiza niedzielnych gonitw na Służewcu.

  I: 2-letnie folbluty hodowli krajowej (PSB), II gr., 1200 m

  Najbardziej doświadczone są Ten Dreams, Navaho oraz Bajka. Spróbują wykorzystać ten atut, przy czym zdecydowanie najwyżej trzeba ocenić dotychczasowe występy Ten Dreams (faworytka w LE – 21 wskazań), a najniżej Bajki. Przeciętnie zadebiutował Triamos (2, w siodle Konrad Mazur), jednak trzeba spodziewać się po nim postawy i w zasadzie nie można wykluczyć, że powalczy nawet o zwycięstwo, bo inne dwulatki ze stajni Krzysztofa Ziemiańskiego mocno poprawiały się za drugim razem, często wygrywając. Trudniej ocenić Iris Bloom, bowiem w debiucie trafiła na bardzo ostry wyścig i mocne rywalki, którym trudno było dotrzymać kroku, nie mając doświadczenia. Dokładniej będzie można ją ocenić po tym starcie.

  Pozostała trójka, reprezentująca barwy stajni Pegaz, debiutuje. Z pary przygotowywanej przez Andrzeja Walickiego, zdecydowanie wyższe notowania przed pierwszym startem ma Delph (drugi w notowaniach – 7 razy wytypowany na pierwsze miejsce). Asgarda czeka trudniejsze zadanie. Szanse Persyvala (5) oceniane są ostrożnie przez Janusza Kozłowskiego.

  II: 3-letnie i starsze folbluty, III gr, 1200 m

  Na starcie zobaczymy pięć koni starszych i cztery trzylatki. Spośród tych pierwszych, wydaje się, że dzielna Alis Gloriae, a także groźny na krótkich dystansach Marvelous Stam (w siodle Nikola Cyrkler z wagą 57 kg), mają największe szanse na udział w rozgrywce. Nieobliczalne są Inulla, Duke Caracan (pojedzie Syimyk Urmatbek Uulu) oraz Big Bang, ale tutaj może być im trudno o niespodziankę.

  Z grona trzylatków na początku sezonu najlepiej pokazał się Westminster Grey. Ogier ma sporo szybkości, choć te najlepsze starty notował na milę. Trudno ocenić Blue Sash, bowiem także ścigała się na dystansach okołomilerskich, przy czym można odnieść wrażenie, że jej skrócenie powinno wyjść na dobre. Sprinty są domeną Antara Bin Shaddada oraz Maestrala. Większe szanse i możliwości zdaje się mieć ten drugi.

  Uczestnicy LE niemal jednogłośnie wskazali na pierwsze miejsce Alis Gloriae – aż 33 razy. Pozostałe dwa wskazania przypadły trzylatkom: Westminster Greyowi oraz Blue Sash.

  III: 2-letnie folbluty, II gr., 1200 m

  Wycofany został Mister Ursus. Z dobrej strony w debiutach na tle mocnych koni pokazały się Magnezja (mocno faworyzowana – 30 wskazań na zwycięstwo) i Ribotal (2), więc trzeba się z nimi mocno liczyć. Można zakładać, że jeszcze będą się poprawiały. Słabiej spisały się w pierwszych startach El Arna (2, pojedzie na nim uczeń B. Taalaibek Uulu) i Lady Agnieszka, jednak mają niezłe noty w stajniach i także powinny progresować. Najbardziej doświadczona Humppa (1) z pewnością także nie pokazała jeszcze wszystkiego i niezłe płatne miejsce jest w jej zasięgu. Trudne zadanie czeka rozpoczynającego karierę Isyndura, jedynego przedstawiciela polskiej hodowli w tej stawce.

  IV: 3-letnie i starsze folbluty krajowej hodowli (PSB), III gr., 1600 m

  Wycofane zostały Laurella i Tytanida. Z pozostałej na starcie siódemki największym zaufaniem uczestników LE God of War (17) oraz Dacinni (10), prezentujące od dłuższego czasu równą i stabilną formę. Mogły podobać się ostatnio także External Power (5) oraz Pagani (2), więc nie można wykluczyć, że namieszają w czołówce. Niezłe starty w pierwszej części sezonu notowały Machu Picchu oraz Przystojnykaźmierz (1), jednak ostatnio szło im trochę gorzej. Trudne zadanie czeka Baby Belle, ale płatne miejsce z pewnością jest w jej zasięgu.

  V – Nagroda Koheilana I: 3-letnie araby, kat. B, 2000 m

  Rola faworytki przypadnie Al Thakhirze (24), która ścigała się na poziomie pozagrupowym i osiągała bardzo dobre wyniki. Postępy widać w dokonaniach Donata FA, Azzama Al Khalediah (3) oraz Agerholmsa Petago (2), które powinny walczyć o czołowe miejsca. Trudno powiedzieć, czy któryś z nich zdoła zagrozić faworytce. Tydzień temu zwycięstwo odniósł Sagheed, jednak wcale nie gorzej od niego zaprezentowała się Aisha Al Shahania (6), która na prostej galopowała bardzo dynamicznie i może mieć jeszcze spore rezerwy. Uczestnicy LE to jej występ ocenili wyżej i zakładają, że to ona może się tym razem lepiej pokazać. Bardzo trudne zadanie czeka Cechini.

  VI – Nagroda Waresa: 3-letnie araby (gonitwa specjalna KOWR), I gr., 1800 m

  Wycofany został Encarino. Piękna (zdecydowana faworytka w LE – 26 wskazań)od początku kariery biega na stabilnym, równym poziomie. Jej notowania w tej stawce powinny stać bardzo wysoko. Sporo doświadczenia na poziomie I grupy mają także Granton (1) i Escortera, które tydzień temu spotkały się we Wrocławiu. Zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce, zatem i tutaj mogą się liczyć. Mniejsze możliwości wydaje się posiadać Wizard KL (Martin Srnec) i pozostanie mu raczej walka o niższe płatne miejsca.

  Janowskie Alex (8) i Emmanella premierowe wygrane odniosły w ostatnich startach. Wcześnie biegały na solidnym poziomie i nawet po awansie na poziom I grupy mogą zamieszać w czołówce.

  VII – Nagroda Witraża: 4-letnie i starsze araby, I gr., 1600 m

  Wycofany został Wasmy Al Khalediah. Na wysokim poziomie w mocnych stawkach biegał w tym sezonie Almared (8). Tutaj towarzystwo wydaje się nieco słabsze, więc mimo wysokiej wagi, powinien być w rozgrywce. Zamiast kontuzjowanego Stefano Mury, pojedzie na nim Sergey Vasyutov. Bardzo wysokie notowania ma Athal Bint Gifara (16, tym razem w siodle Sanzhar Abaev), która ostatnio zaimponowała wygrywając wyścig z dużą przewagą, zostawiając w tyle ciągle liczonego Oficera (6) – tydzień temu zaliczył bardziej udany start. Nie można lekceważyć Monaasiba (4). Jego notowania spadły po dwóch średnich występach na długich dystansach, jednak niewykluczone, że na zdecydowanie krótszym pokaże się znów z lepszej strony. Trudne zadanie czeka Farhata (1) i Saudię.

  VIII – Derby Kłusaków: 4-letnie i starsze kłusaki francuskie, 2600 m

  W formie jest Jastin Bonomo (34), a w dodatku wałach bardzo dobrze czuje się na Służewcu. Tydzień temu we Wrocławiu także rozprawił się z dwójką swoich najgroźniejszych konkurentów, Je T’Aime Meinhartem (1) oraz Joy d’Abomey, które wypada wymienić w drugiej kolejności. Jastin Bonomo tylko przez jednego typera nie został wskazany na pierwsze miejsce.

  Just Be Free i Jama Pro od pewnego momentu spisują się słabiej, z kolei Jablonka w tym roku radzi sobie przeciętnie. Większe możliwości ma Joker Baltic, jednak często przytrafiają mu się galopy. Jeśli uda mu się w miarę czysto przebiec wyścig, może pokusić się o dobry wynik.

  IX – Nagroda Bandoli: 3-letnie klacze arabskie krajowej hodowli (PASB), I gr., 1800 m

  Dwa udane starty ma na swoim koncie Ghyat Al Khalediah (17), która z pewnością znajdzie się w gronie faworytów, jednak trzeba przyznać, że fantastyczne wrażenie sierpniowym sukcesem sprawiła Shada Al Khalediah (6). Zdemolowała konkurentów, osiągając przy tym kapitalny czas. Wcześniejsze biegi miała nieudane, co czyni ją dość trudną do oceny. Uczestnicy LE obdarzyli ją umiarkowanym zaufaniem, wyżej stawiając szansę Ghyat, a także Eyd’y Alfash.

  Najgroźniejszymi rywalkami duetu reprezentującego barwy stajni Polska AKF powinny być Ormika (3) i właśnie Eyd’a Alfash (9). Ich możliwości i szanse wydają się zbliżone, bo ostatnio na celowniku dzieliła je zaledwie szyja. Przekonujące zwycięstwo odniosła niedawno Mussaka, będąca ewentualną kandydatką do sprawienia niespodzianki. Dużo niżej trzeba ocenić szanse lekko progresującej Etiory i mającej już sporo doświadczenia Echeverii.

  X: 3-letnie araby (gonitwa specjalna KOWR), II gr., 1400 m

  Wycofany został Osman. Mocny tercet posyła do boju Sergey Vasyutov. Na najmocniej liczonej Eritrei (25) pojedzie Sanzhar Abaev. Ostatnio była druga, więc powinna być w rozgrywce. Na przyzwoitym poziomie biega Alexandra (5), która tydzień temu po raz trzeci wywalczyła trzecią lokatę, co jest jej najlepszych dotychczasowym wynikiem. Ascalona regularnie zajmuje niższe płatne miejsca i robi postępy. Pod koniec września uległa wspomnianej dwójce towarzyszek stajennych tylko o 2 długości.

  Po dłuższej przerwie pobiegnie Etar JR (3), nieźle radzący sobie w lecie. Postępy widać w dokonaniach Aprilli (2) i Osmana, więc i ich nie można lekceważyć. Mniejsze szanse wydaje się mieć Złota Ważka.


  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (35 uczestników):

  I – Ten Dreams (21) / Delph (7)
  II – Alis Gloriae (33) / Westminster Grey i Blue Sash (po 1)
  III – Magnezja (30) / Ribotal i El Arna (po 2)
  IV – God of War (17) / Dacinni (10)
  V – Al Thakhira (24) / Aisha Al Shahania (6)
  VI – Piękna (26) / Alex (8)
  VII – Athal Bint Gifara (16) / Almared (8)
  VIII – Jastin Bonomo (34) / Je T’Aime Meinhart (1)
  IX – Ghyat Al Khalediah (17) / Eyd’a Alfash (9)
  X – Eritrea (25) / Alexandra (5)

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Jastin Bonomo – 34/35 (97% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – IV

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły