More

  Crystal Cup z uczestnikami Wielkiej Pardubickiej i pełen atrakcji weekend na Partynicach

  Osiem gonitw, 74 zgłoszone konie, na starcie najlepsi jeźdźcy przeszkodowi na czele z pierwszą trójką tegorocznej Wielkiej Pardubickiej, zaś łączna pula nagród to 348 000 zł – tak atrakcyjnie zapowiada się 11 dzień wyścigowy sezonu 2023 na Partynicach – Crystal Cup. Crystal Cup to najdłuższa gonitwa przeszkodowa sezonu, jeźdźcy będą rywalizować na dystansie 5500 metrów, pokonując na trasie 26 przeszkód, w tym m.in. „rów z wodą” czy „skok trybunowy”. Partynice warto odwiedzić nie tylko w niedzielę, ponieważ od soboty będą trwały obchody Święta Województwa Dolnośląskiego z bogatym programem artystycznym oraz wystawienniczym, zaś na hali jeździeckiej odbędą się zawody Working Equitation.

  Wyścigi konne – Crystal Cup
  Crystal Cup European Cross Country Challenge to prestiżowy cykl gonitw przeszkodowych, w którym biorą udział najlepsze konie i jeźdźcy z całego świata. Gonitwy o Puchar Crystal Cup odbywają się na dziesięciu europejskich torach wyścigowych. Wśród miast gospodarzy cyklu znajduje się również Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice.

  Gonitwa o puchar Crystal Cup została zaplanowana w niedzielę na godz. 14:40. W zapisie znalazło się osiem koni, w tym zwycięzca tegorocznej Wielkiej Wrocławskiej Her Him. Wśród dżokejów znaleźli się m.in. Jan Faltejsek – zwycięzca tegorocznej Wielkiej Pardubickiej, Marek Stromsky – trzeci dżokej Wielkiej Pardubickiej i szwedzki jeździec – Niklas Loven, który półtora miesiąca temu okazał się najlepszy podczas Wielkiej Wrocławskiej. Gonitwa o puchar Crystal Cup jest najdłuższą gonitwą przeszkodową sezonu na Partynicach, na trasie liczącej 5500 metrów jeźdźcy mają do pokonania aż 26 przeszkód, w tym tak widowiskowe jak licząca 30 metrów „woda”, „skok trybunowy” czy „bankiet”.

  Crystal Cup zostanie rozegrany na dystansie 5500 metrów, na trasie jest 26 przeszkód

  Warto zwrócić uwagę również na dwie pozostałe gonitwy imienne, są to: międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 4-letnich koni o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz międzynarodowa gonitwa z płotami dla 3-letnich koni o Nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego. Poza główną gonitwa dnia zobaczymy dwie gonitwy przeszkodowe, dwie płotowe oraz trzy na dystansach płaskich.

  Dwóch uczestników tegorocznej Wielkiej Pardubickiej, Imphal z Czech i Royal Gino ze Słowacji, wystartuje w Crystal Cup. Trzeci – Jet Fighter z Irlandii, gdzie narodziły się wyścigi przeszkodowe i do dziś cieszą się ogromną popularnością – pobiegnie w Nagrodzie Masiniego.

  Stawka Crystal Cup liczy osiem koni. Jest wśród nich Her Him trenowany w Czechach przez swoją właścicielkę Ivanę Porkatovą, który na początku września wygrał Wielką Wrocławską Nagrodę Prezydenta Wrocławia. Później wystartował jeszcze w słynnym Gran Premio Merano we Włoszech i zajął czwarte miejsce.

  Her Him wygrywa Wielką Wrocławską 2023

  Silną włoską stajnię Scuderia Aichner, dla której konie trenuje Josefa Vana młodszy, reprezentuje Gap Pierji, drugi rok temu w Crystal Cup na Partynicach. Ma bardzo udany ten sezon, w czerwcu wygrał G3 Grande Steeple Chase di Roma, a we wrześniu zajął drugie miejsce w Crystal Cup w Merano. Był też drugi w Grand Cross de Vittel, stiplu kategorii c1 we Francji.

  Wspomniany Imphal, koń polskiej hodowli trenowany przez Stanislava Popelkę dla stajni Zamecky vrch, był w tym sezonie m.in. piąty w bardzo mocno obsadzonej drugiej gonitwie kwalifikacyjnej do Wielkiej Pardubickiej. Samej Wielkiej jednak nie ukończył, stracił jeźdźca mniej więcej w połowie dystansu.

  Royal Gino, którego dla stajni Nyznerov SK trenuje Marian Stangel, odniósł w tym sezonie jedno przeszkodowe zwycięstwo, w Bratysławie. Udział w Wielkiej Pardubickiej zakończył na czwartej przeszkodzie, osławionym taxisie, nie ukończył również dwóch gonitw kwalifikacyjnych.

  Ciekawą karierę w tym sezonie ma kolejny uczestnik z Czech, Molly Power (stajnia Francis Fuchs), trenowany przez Alzbietę Faltejskovą. Dwukrotnie startował w Szwajcarii – w maju wygrał Grosser Preis der Stadt Zurich, a we wrześniu był piąty w Grosser Preis der Schweiz. Pomiędzy tymi występami przybiegł drugi w Svenskt Grand National w Szwecji, gdzie tylko o jedną długość wyprzedził go znany ze startów na Partynicach reprezentant gospodarzy Mustadaffeq.

  Stałym gościem we Wrocławiu jest trenowany w Czechach przez Pavla Polesa Turion (stajnia Tippler Group s.r.o.), który dwukrotnie zajmował czwarte miejsce w dużych gonitwach z przeszkodami na Partynicach – w tym roku w Wielkiej Wrocławskiej Nagrodzie Prezydenta Wrocławia, w poprzednim właśnie w Crystal Cup.

  Dwóch uczestników reprezentuje polskie barwy wyścigowe. Rhum Bleu (stajnia Borowa) trenera Roberta Świątka do niedawna ścigał się we Francji, gdzie odniósł jedno przeszkodowe zwycięstwo, w czerwcu tego roku, był też trzeci w gonitwie Listed. Po raz pierwszy na polskich torach zaprezentował się w Wielkiej Wrocławskiej Nagrodzie Prezydenta Wrocławia, zajmując szóste miejsce.

  Nick (st. EM-EKO.CZ) trenowany przez Elwirę Porębną wygrał ubiegłoroczną Wielką Wrocławską, którą ukończyły tylko trzy konie, w tegorocznej zajął piąte miejsce.

  Wspomniany wcześniej Jet Fighter z Irlandii, który jest zapisany do Nagrody Masiniego, przyjechał ponad dwa miesiące temu do Czech. Trener Peter Maher powierzył swojego pupila Grzegorzowi Wróblewskiemu, żeby przygotował go do udziału w Wielkiej Pardubickiej. Ten arcytrudny wyścig Jet Fighter ukończył jako ósmy, ostatni z koni, które dobiegły do celownika. W Irlandii wygrał jedną gonitwę point to point, w marcu tego roku.

  Przeszkoda wodna jest jedną z najbardziej efektownych dla publiczności

  Finał Święta Województwa Dolnośląskiego – jarmark, występy, pokazy

  Imprezą towarzyszącą wyścigom będą zawody Wrocławskiej Ligi Hobby Horse, czyli rywalizacji dla najmłodszych z użyciem końskich kukiełek. W niedzielę odbędzie się finał ligi (do tej pory fani hobby horse rywalizowali podczas Otwarcia Sezonu, Ladies Day i Wielkiej Wrocławskiej).

  Wyścigowy weekend w tym roku został połączony z finałem obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego. W związku z tym w sobotę 21.10 na Partynicach będziemy mogli posłuchać koncertów, wystąpią: Dixie Tigers Band, Cuban Latino Jazz czy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej. W namiocie cyrkowym przez cały dzień będą trwały pokazy przygotowane z myślą o najmłodszych. Natomiast w strefie wystawców zobaczymy aż 55 stoisk z atrakcjami turystycznymi oraz wyrobami regionalnymi z Dolnego Śląska, będą to m.in. dolnośląskie winnice, pierniki, kiszonki, Stawy Milickie, Zamek Książ, Grodziec, Twierdza Kłodzko, Stara Kopalnia czy Muzeum Porcelany.

  Międzynarodowe Zawody Working Equitation
  Od czwartku do niedzieli na hali jeździeckiej odbędą się Międzynarodowe Zawody Working Equitation. Podczas konkursowych przejazdów zobaczymy ponad 60 zawodników z Polski i Czech. Najatrakcyjniejsze z nich (test zręczności i test szybkości) zostały zaplanowane na sobotę i niedzielę.

  Program weekendu na Partynicach:
  21-22.10 (sobota/niedziela)
  godz. 11:00 – 17:00
  Finał Święta Województwa Dolnośląskiego
  22.10 (niedziela)
  11 dzień wyścigowy – Crystal Cup
  godz. 11:00 – 17:00
  18-22.10 (czwartek-niedziela)
  Międzynarodowe Zawody Working Equitation

  Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice
  ul. Zwycięska 2
  Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

  (źródło Tor Partynice)

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły