More

  W sobotę na Służewcu nagrody Korabia i Porównawcza oraz pokaz koni arabskich

  Podczas najbliższego weekendu wyścigi na Służewcu zostaną rozegrane tylko w sobotę, bowiem w niedzielę odbędzie się dzień wyścigowy na Partynicach. Na warszawskim torze czołowe konie czystej krwi arabskiej zmierzą się w Nagrodzie Porównawczej, a folbluty w Nagrodzie Korabia. W niedzielę już przedostatni dzień wyścigowy na wrocławskim torze. Tym razem w rolach głównych wystąpią konie płotowe i przeszkodowe, a głównym punktem programu będzie Crystal Cup z pulą nagród aż 172 tysiące złotych!  

  Ciekawe stawki w Korabia i Porównawczej

  Dwie pozagrupowe gonitwy zaplanowano na sobotni dzień wyścigowy na Służewcu. Na dystansie pełnego okrążenia (2400 metrów) zmierzą się w Nagrodzie Porównawczej konie czystej krwi arabskiej. Z listy startowej prawdopodobnie wycofane zostaną Wasmy Al Khalediah i Rasmy Al Khalediah, które startowały w ostatnich dniach za granicą.

  Pod ich nieobecność głównymi kandydatami do wygranej będą pięcioletnie Zenhaf i Gensik oraz tegoroczny derbista Lex. Ciekawie zapowiada się rywalizacja starszych koni z trzylatkami. Na pewno nie będzie to dla nich łatwy sprawdzian, ale siwy Lindahls Anakin wyróżnia się w roczniku i postara się powalczyć z bardziej doświadczonymi rywalami, od których poniesie nawet osiem kilogramów mniej.   

  Na liście startowej gonitwy o Nagrodę Korabia, zdecydowanie najwyżej sklasyfikowany w handicapie jest Petit. Jeśli ogier nie odczuł za mocno startu w Wielkiej Warszawskiej, to wydaje się, że będzie bardzo trudny do pokonania, zwłaszcza, że warunki gonitwy wydają się mu sprzyjać. Duże możliwości ma wicederbista Senlis, jednak jego forma po niezbyt udanym starcie w Przedświta stoi pod znakiem zapytania.

  Po czwartej wygranej w sezonie przed tygodniem, na tle czołowych folblutów sprawdzi się Ten Coins, który jednak dwukrotnie w tym sezonie musiał uznawać wyższość Algoritma, niepokonanego w czterech ostatnich startach. Czy i tym razem podopieczny trenera Kabardova okaże się lepszy? Na elastycznej bieżni nie można lekceważyć Lady Jaguar, a czarnym koniem gonitwy może być siódmy w Wielkiej Warszawskiej Proletarius.

  Trwa zacięta walka w czempionacie młodych jeźdźców. Na Służewcu rozegrana zostanie siedemnasta już w tym sezonie odsłona gonitw uczniowskich. Pierwsze miejsce w klasyfikacji zajmuje Nikola Cyrkler, ale w sobotę nie jest zapisana na żadnym z koni, co otwiera szansę przed Oskarem Nowakiem na objęcie prowadzenia. Aby tego dokonać, musi wygrać, a jeśli będzie drugi, to zrówna się z liderką punktami. Blisko tej dwójki jest też Marsel Zcholchubekov, który także postara się powalczyć o punkty, choć czeka go cięższe zadanie niż Oskara.

  Aż trzy gonitwy dla koni dwuletnich zaplanowano w programie 40. dnia wyścigowego w Warszawie. Dwukrotnie będzie to rywalizacja w drugiej grupie, a raz zmagania koni pierwszej grupy polskiej hodowli – w Nagrodzie Scyrisa.

  21 października na Torze Służewiec odbędzie się też ogólnopolski pokaz 3-letnich koni arabskich czystej krwi w treningu wyścigowym w sezonie 2023. Czempionat odbędzie się w godzinach 10-14. O godz. 16.30 zaplanowana została gonitwa pokazowa. Wydarzenie, objęte honorowym patronatem przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ma na celu promocję wyścigów konnych jako próby dzielności dla koni arabskich hodowanych w Polsce.

  Sezon wyścigowy na polskich torach powoli zbliża ku końcowi. W niedzielę na wrocławskich Partynicach odbędzie się 11., przedostatni dzień wyścigowy w 2023 roku, a najważniejszym wydarzeniem będzie bez wątpienia rywalizacja w drugiej – po Wielkiej Wrocławskiej – najwyżej dotowanej gonitwie przeszkodowej, Crystal Cup. Wysoka pula przyciągnęła na partynicki tor trenerów pracujących na co dzień w Czechach i na Słowacji: aż szóstka koni przygotowywana jest za granicą.

  Faworytami gonitwy będą z pewnością francuskiej hodowli Gap Pierji i Her Him. Liczone będą też Molly Power i wyhodowany w Mosznej Imphal. Przygotowywane w Polsce Rhum Bleu i dwunastoletni weteran Nick, będą miały mniej zwolenników. Wysoką pulą nagród wyróżniają się też: gonitwa o Nagrodę Przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego, która zamyka tegoroczny cykl gonitw płotowych dla koni trzyletnich „Partynice-Służewiec”, pod patronatem Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz gonitwa przeszkodowa o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Wyścigowy dzień zamknie kolejna rywalizacja przez przeszkody – Nagroda Masiniego.

  Przypominamy, że gonitwy zaczynają się coraz wcześniej. W sobotę na Służewcu bomba pójdzie w górę o 11.00, a w niedzielę na Partynicach o 11.30.

  Mateusz Błaszczak

  Na zdjęciu tytułowym Petit wygrywa St. Leger

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły