More

  Dwulatki 2023 (cz. 88): Syn Exceed And Excela od matki, która zdecydowanie może dawać konie na gonitwy Pattern

  Black Greek to urodzony 11 maja ogier o super rodowodzie. Exceed And Excel to rzadko spotykany na polskich torach reproduktor. Średnio za roczniaka po nim trzeba zapłacić 83 tysiące funtów, a za ogiera w 2022 trzeba było wyłożyć 71 tysięcy. Konstantin Zgara kupił Black Greeka na aukcji roczniaków Goffs Sportsman’s za 25 tysięcy euro. Ogiera trenuje Emil Zahariev, a po raz pierwszy pobiegnie on tej niedzieli o godzinie 13.50 na wrocławskich Partynicach.

  Exceed And Excel 

  Ma on niesamowitego ojca. To Exceed and Excel (Danehill – Patrona po Lomond), który był czołowym australijskim sprinterem. Przez Racing Post został określony jako “Bullet Australian Sprinter”. To już ostatni rocznik dwulatków po tym ogierze, więc cieszmy się, póki możemy.

  Exceed And Excel biegał dwanaście razy, a siedem razy wygrał. Zarobił niemal 1,3 miliona dolarów australijskich i osiągnął rating 126 rpr. Zadebiutował jako dwulatek i od razu wygrał. Później przegrał o szyję G3, następnie był pierwszy w Todman Stakes (G2) i nie dał rady w Golden Slipper Stakes (G1), gdzie dobiegł dziewiąty, chociaż do zwycięzcy stracił niecałe cztery długości. W wieku trzech lat wygrał dwa wyścigi rangi G1 –  Dubai Racing Club Cup (1400m) oraz Seppelt Wines Nemarket Handicap (1200m) rozgrywane we Flemington.

  Exceed And Excel. Fot. Stallion

  Po sukcesach na torach został reproduktorem. Krył w stadninach Godolphina w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Zaczynał od 10 tysięcy euro, ale z upływem lat cena stanówki wzrastała i zatrzymała się dopiero na poziomie 50 tysięcy. W 2020 roku krył za 40 tysięcy euro. Jego potomstwo biega od roku 2008 i na przestrzeni tych 14 lat mieliśmy przyjemność oglądać po nim wiele fantastycznych koni.

  Najwyżej oceniony został Excelebration (131 rpr) od klaczy Sun Shower (po Indian Ridge). Biegał na dystansach do mili. Miał pecha, bo trafił na okres genialnego Frankela. Na 15 startów średnio przy co trzecim z nim przegrywał. Mimo to zdołał wygrać trzy gonitw rangi G1, w tym Queen Elizabeth II Stakes. Po Exceed and Excelu doczekaliśmy się także świetnych reproduktorów. Oprócz ogiera Excelebration, tę listę tworzą: James Garfield, Outstrip, Helmet, Buratino, Cotai Glory, Fullbright (kryje obecnie w Polsce), Sidestep, czy Kuroshio. Jego potomstwo zdecydowanie najlepiej radzi sobie na dystansach do mili. 

  Fullbright kryje w SK Moszna. Fot. Darley

  Linia żeńska

  Liquid Gold to dziewięcioletnia klacz irlandzkiej hodowli. Biegała przyzwoicie. Po raz pierwszy wyszła do startu jako trzylatka, wzięła udział w siedmiu gonitwach na dystansach (1500 – 2400 m) i odniosła jedno zwycięstwo, w gonitwie na 2000 metrów. W wieku czterech lat wystartowała pięć razy, ale w najlepszym wypadku była druga, znowu w gonitwie na dwa kilometry.

  Black Greek jest jej drugim synem, pierwszy (pełny brat Black Greeka) został sprzedany w wieku dwóch lat na aukcji Breeze Up we Francji za 47 tysięcy euro. Exceed N Gold został zakupiony przez legendę emirackich wyścigów, dżokeja i multiczempiona Tadhga O’Shea. Exceed N Gold pobiegł w dwóch gonitwach na torze Meydan w Dubaju, ale dwa razy kończył daleko za końmi.  

  Brat Black Greeka na aukcji Breeze Up. Fot. Arqana

  Babka Black Greeka to Northern Mischief, która zajęła trzecie miejsce w Hollywood Starlet Stakes (klacze, G1 – 1700 m). Urodziła 9 koni, a 4 z nich wygrywały. Dała jedną gwiazdę, jej synem jest North America (po Dubawi). Wygrał dubajski Al Maktoum Challenge (G1 – 2000 m), ogrywając Thunder Snowa, z którym po 3 tygodniach przegrał w Dubai World Cup aż o 51 długości. Był wtedy ostatni. Po roku duet znowu spotkał się w Dubai World Cup i ponownie lepszy był Thunder Snow. Tym razem Northern America kończył siódmy, siedem długości za zwycięzcą. Pozostałe konie od Northern Mischief były co najwyżej średnie. 

  Trzecia matka też miała black type. Uzyskała go zajmując drugie miejsce w Weld Park Stakes (G3). Dała sześciu zwycięzców, w tym trzy konie black type. Jeden z nich w katalogu oznaczony jest jako Champion older mare in USA, ową klaczą jest Gourmet Girl. Łatwo wygrała aż trzy gonitwy G1, w tym Breeders Cup Handicap (G1 – 1700 m).

  Wniosek pisany na wodzie

  Zacznijmy od linii żeńskiej, dolewy amerykańskiej krwi zazwyczają przekładają się na zwiększenie potencjału szybkościowego. Nieco wytrzymałości Black Greek dostanie od dziadka od strony matki Nathaniela, ale ciężko spodziewać się, że będzie to koń długodystansowy, z takim ojcem (Exceed And Excelem) należy zakładać, że Black Greek będzie milerem i to dobrym. Ma dobry rodowód i świetne geny zakopane przy drugiej i trzeciej matce mają sporą szansę odezwać się przez Black Greeka. 

  Black Greek na aukcji roczniaków. Źródło: Goffs

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Black Greek na aukcji roczniaków. Fot. Goffs

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły