More

  Relacja z 44. dnia wyścigowego na Służewcu – gonitwa po gonitwie

  Gonitwa 1

  Smooth Queens przed Polish Warriorem w gonitwie pierwszej.

  Niedzielę, jak i sobotę zaczynamy, od niespodzianki. Bity faworyt Wirtuoz zawiódł na całej linii, a pozytywnie zaskoczyła córka ogiera Smooth Daddy w treningu Saliha Plavaca. Klacz zakupiona za tysiąc funtów do tej pory była dwa razy piąta i dwa razy trzecia, a na koniec sezonu dopisała sobie zwycięstwo.

  Start był niezły, został tylko bliski krewny Inter Royal Lady, debiutujący Hornet, a świetnie zaczęła Smooth Queens. Peleton pokonał zakręt bardzo szerokim kołem, a przy kanacie zyskał Neo. Syn Areiona chwilę był z przodu, ale później się “zakopał” i znowu na czoło wyszła grupa koni, idąca szeroko. Smooth Queens galopowała najszerzej, więc przez chwilę prowadziła Icetyna, ale nie dała rady i zmienił ją Quattro Rocket. Do niego doszedł Polish Warrior, a także klacz Plavaca. Ta ostatnia była w najlepszej dyspozycji i odeszła od rywali na półtorej długości, wygrywając pewnie.

  Jeździec: S.Vasyutov

  Trener: S.Plavac

  Właściciel: Plavac Sp.z.o.o.

  Hodowca: R.Honner (IRE)

  Smooth Queens przed Polish Warriorem.

  Gonitwa 2

  Co się odwlecze, to nie uciecze – Cannacore wygrywa gonitwę II grupy!

  Cannacore w tym sezonie wywalczyła jedno zwycięstwo, a w ostatnich trzech występach zajmowała drugie miejsca. W poprzednim starcie pierwsza minęła celownik, ale decyzją sędziów, została przesunięta na drugą pozycję. Dziś była pierwszą grą i pokazała, że eksperci i gracze słusznie ją liczyli.

  Od startu konie galopowały razem, a nawet ławą. W zakręcie każdy z uczestników gonitwy miał dla siebie sporo miejsca. Najbliżej kanatu szedł na łuku Don Kasters, jednak czterolatek nie lubi grząskiego toru i nie mógł pokazać dziś pełni swoich możliwości. Na mocno elastycznej bieżni doskonale czuła się Cannacore, pieszczotliwie w stajni nazywana “Ulą”, od imienia ojca – Ulyssesa, kapitalnie ruszyła od pola i wyszła na front. Za nią przyspieszał Dacinni, który miał dziś walczyć o trzecie zwycięstwo w sezonie, jednak Ula była poza jego zasięgiem i nie było mowy o walce. Cannacore wygrała bardzo łatwo, o pięć długości.

  Jeździec: K.Dogdurbek

  Trener: A.Wyrzyk

  Właściciel: K.Mirpuri i W.Żmiejko

  Hodowca: The Niarchos Family (IRE)

  Cannacore.

  Gonitwa 3

  Damarshal wygrywa gonitwę trzecią!

  Dwa niedzielne wyścigi dla koni dwuletnich wygrały młode nadzieje Saliha Plavaca. W pierwszej gonitwie dnia najlepsza okazała się Smooth Queens, a w trzecim wyścigu poradził sobie Damarshal. Syn Mukhadrama w poprzednich dwóch startach rywalizował w wyścigach pozagrupowych i choć zajmował tam końcowe lokaty, to nie miał dużych strat do bardzo dobrych koni.

  Od startu było szybko i momentalnie zrobiły się spore odległości między końmi. Tak jak na Smooth Queens, Sergey Vasyutov poszedł na front i liczył na zwycięstwo z miejsca do miejsca. Dżokej wyjechał na nim bardzo szeroko, a trochę bliżej środka ładnie rozpędzał się też Boitdanssonblanc. Ta para zostawiła rywali daleko z tyłu i walczyła o zwycięstwo, na linię celownika wpadły niemal równocześnie. Dopiero zdjęcie fotokomórki dało pewność, że lepszy o nos był Damarshal.

  Jeździec: S.Vasyutov

  Trener: S.Plavac

  Właściciel: Plavac Sp.z.o.o.

  Hodowca: Rosyground (GB)

  Damarshal i Boitdanssonblanc w walce o zwycięstwo.

  Gonitwa 4

  Sergey Vasyutov szaleje i wygrywa już trzecią gonitwę, tym razem na Silver Runie!

  Trzyletni syn Nathaniela zaczął sezon od zwycięstwa, a później nie spisywał się na miarę oczekiwań. Zmienił właściciela i trenera, trochę to trwało, ale w końcu wrócił na zwycięską ścieżkę. Dziś był drugą grą, ale udało mu się zrewanżować Kwinto za porażkę pod koniec lipca.

  Konie ruszyły i szybko na front wyszła National Freedom pod Karoliną Kamińską z wagą 50,5 kg. Początkowo drugi był Kwinto, ale zaraz w roli wicelidera zmienił go The Residencies. SIlver Run galopował ostatni. W zakręcie National Freedom wyprowadzała stawkę szeroko, a Marsel Zholchubekov postanowił zaryzykować na faworycie i Kwinto delikatnie ściął zakręt. Z kolei Sergey Vasytuov wyprowadził Silver Runa najszerzej, szukając lżejszej bieżni. Ten manewr okazał się skuteczny. Syn Nathaniela świetnie ruszył i jego finisz był na medal. Galopując po lżejszej bieżni, łatwo minął rywali i niezagrożony zmierzał po zwycięstwo. Najmocniej liczony Kwinto nie poradził sobie na błocie i zawiódł zajmując dopiero trzecie miejsce, drugą lokatę przed samym celownikiem wywalczyła niemieckiej hodowli National Freedom.

  Jeździec: S.Vasyutov

  Trener: M.Łojek

  Właściciel: B.Taalaibek

  Hodowca: Airlie Stud & Mrs S.Rogers (IRE)

  Silver Run przed National Freedom i Kwinto.

  Gonitwa 5

  Amaja ogrywa faworyzowaną Karinkę w Nagrodzie Upsali!

  Amaja zaczęła przygodę z wyścigami od dowolnego zwycięstwa we Wrocławiu aż o 7 długości. Później rozczarowała i zajęła trzecią pozycję w Nagrodzie Dorpata, a później powtórzyła ten rezultat w Nagrodzie Cardei. Dziś była już w znacznie lepszej dyspozycji i w końcu wywalczyła drugie zwycięstwo, mimo że jej rywalka Karinka po bardzo łatwym zwycięstwie z debiutu wydawała się bardzo groźną konkurentką.

  Początek gonitwy był równy. Z przodu galopowały Karinka i Amaja, z tym że pierwsza z nich sprawiała dżokejowi sporo problemów, mocno się niosąc. W drugiej części zakrętu tempo wzrosło i Karinka się ułożyła, ale Amaja i tak szła od niej dużo lepiej. Córka ogiera Footstepsinthesand szła bardzo lekko. Zaskakująco swobodnie zostawiła Karinkę z tyłu i wygrała jak chciała. Karinka nie odnalazła się w dzisiejszych warunkach i straciła nawet drugą pozycję, przegrywając również z polską Sajonarą.

  Jeździec: K.Mazur

  Trener: M.Jodłowski

  Właściciel: Z.Grochowska

  Hodowca: J.Herlihy O’Dwyer, T.Dargan & MB Syndicate (IRE)

  Amaja.

  Gonitwa 6

  Fugaz łapie wiatr w żagle!

  Jak wspominał trener Emil Zahariev Fugaz dobrze czuje się na krótkich dystansach i na mokrych torach. Od początku października biega coraz lepiej. Zaczął miesiąc od szóstego miejsca, ale później był trzeci, przed tygodniem drugi, a dziś wygrał.

  Liczną stawkę koni poprowadziła Quick Fling. Trochę bliżej wewnętrznej, jeszcze w zakręcie próbowała poprawić pozycję i ruszyć do ataku liczona Queen Cappella. Trzysta metrów przed celownikiem zdołała objąć prowadzenie, ale nie zdążyła się nim nacieszyć, bo minął ją Chandalar. Jemu jednak też nie było dane zostać na pozycji lidera długo, bo od pola minął ich pięknie rozpędzony Fugaz pod Alexandrem Reznikovem. Kolejny raz podczas tej dwudniówki koń galopujący najszerzej mija rywali idących po grząskiej bieżni.

  Jeździec: A.Reznikov

  Trener: E.Zahariev

  Właściciel: A.Dhermant, F.Krupa, Z.Sobolewski i E.Zahariev

  Hodowca: A.Louis-Dreyfus (FR)

  Fugaz (po lewej, jeździec w biało-czerwonej czapce) zmierza po zwycięstwo.

  Gonitwa 7

  Nagrodę Savvanah wygrywa Piercario!

  Trzyletni ogier wyhodowany w Stadninie Koni Janów Podlaski wywalczył trzecie zwycięstwo w sezonie. Wcześniej triumfował przed Emardem i Fragnarem w gonitwie II grupy, a później w Nagrodzie Gangesa pokonał Alexa. W Nagrodzie Wiliamsa jednak nie dał rady aż trzem koniom – Cuksowi, Pięknej i Andryjance. Dziś przyszedł czas na rewanż i Piercario tym razem poradził sobie z atakami Pięknej.

  Wyścig doskonale rozpoczął Piercario. Sergey Vasyutov się nie zawahał i od razu pojechał na front. Na przeciwległej lider miał nawet cztery długości przewagi. Na wyjściu z zakrętu konie się zgrupowały i wychodząc na prostą galopowały razem. Później jednak z peletonu wyłoniła się najmocniejsza dwójka, czyli Piękna i Piercario. Janowski syn Baroka i Piby szedł lekko i odpierał ataki córki Gangesa – Pięknej. Konrad Mazur z całych sił wysyłał klacz, ale nie była w stanie zagrozić rywalowi.

  Jeździec: S.Vasytuov

  Trener: S.Vasyutov

  Właściciel: SK Janów Podlaski

  Hodowca: SK Janów Podlaski

  Piercario podczas dekoracji.

  Gonitwa 8

  W przedostatniej niedzielnej gonitwie najlepsza była Eritrea!

  Sergey Vasyutov nie dał rady wygrać piątej gonitwy w niedzielę jako jeździec, ale przynajmniej może pocieszyć się tym, że najlepszy był inny trenowany przez niego koń. Faworyzowana Ascalona pod Vasyutovem od początku galopowała na ostatniej pozycji. Przy wyjściu na prostą finiszową miała sporą stratę, co wykorzystały galopujące z przodu Etar JR i Eritrea. Początkowo lepiej wyglądał Etar pod Kamilem Grzybowskim, ale od połowy prostej lepiej szła już Eritrea, która zachowała w dystansie więcej sił i zdołała pokonać ogiera o pół długości. To pewnego rodzaju powrót do przeszłości, kiedy Kumushbek Dogdurbek dla swojego trenera Sergeya Vasyutova wygrywał liczne wyścigi na koniach czystej krwi arabskiej.

  Jeździec: K.Dogdurbek

  Trener: S.Vasyutov

  Właściciel: SK Janów Podlaski

  Hodowca: SK Janów Podlaski

  Eritrea przed Etarem JR

  Gonitwa 9

  Ostatni wyścig przedostatniej dwudniówki sezonu wygrywa Dalma.

  Była faworytką dnia, a może i nawet faworytką miesiąca. Jej porażka byłaby przeogromną sensacją, jednak wygrana nie przyszła jej tak łatwo, jak można było się spodziewać. Wyścig dobrze zaczął Al-Mer, który prowadził długość przed Dalmą, ale już w połowie zakrętu czterolatek zaczął słabnąć. Dużo lepiej trzymała się wtedy faworytka i to ona objęła prowadzenie. Stawka się bardzo mocno rozciągnęła. Tempo Dalmy próbowała utrzymać Zika i Al-Bir. Na finiszowej prostej Kumushbek Dogdurbek wyjechałem Al-Birem aż pod zewnętrzny kanat, w poszukiwaniu lżejszej bieżni. Spisał się dużo lepiej niż Zika, która opadła z sił 400 metrów przed celownikiem. Dalma biegła po “pewne, jeszcze przed wyścigiem” zwycięstwo, ale na ostatnich stu metrach zaczęła wyraźnie zwalniać. To dało szansę Al-Birowi, który na końcówce zbliżał się do Dalmy, jednak ostatecznie nie dał jej rady i przegrał o półtorej długości.

  Jeździec: E.Zamudin

  Trener: M.Janikowski

  Właściciel: Z.Górski

  Hodowca: Z.Górski

  Dalma przed Al-Birem.

  Na zdjęciu tytułowym Król pierwszej niedzieli listopada Sergey Vasytuov.

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły