More

  Ostatnia dwudniówka sezonu 2023 z wyścigową młodzieżą w roli głównej

  19 gonitw rozegranych zostanie w ostatni weekend sezonu 2023 na Służewcu (11-12 listopada). W aż dziesięciu z nich na starcie staną młode konie pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej. Ostatnim wyścigiem pozagrupowym będzie w niedzielę Nagroda Baska. Z kolei w sobotę wyścigowy sezon zakończy się na wrocławskich Partynicach.

  Nagroda Baska pod dyktando klaczy

  Bardzo licznie obsadzona jest tegoroczna odsłona gonitwy o Nagrodę Baska. Z 11-to konnej stawki wyróżniają się przede wszystkim klacze – szybkie Aisha Al Shahania i Sarieeh Alfalah oraz dużo bardziej doświadczona Al Thakhira. Wydaje się, że to one będą głównymi kandydatkami do zwycięstwa, chociaż nie można lekceważyć kolegi stajennego Aishy, Sagheeda, czy widocznego w Nagrodzie Sambora Bad Guy Pompadoura. Wcześniej klacze odnosiły wygrane na lżejszej bieżni, jednak tym razem przyjdzie im rywalizować w trudniejszych warunkach, które mogą ograniczyć ich szybkość, co może być okazją właśnie dla wspomnianych ogierów.

  W innej gonitwie imiennej dla trzyletnich koni czystej krwi, Nagrodzie Wikinga, zmierzą się konie wpisane do polskiej księgi stadnej. Głównym faworytem będzie z pewnością Azzam Al Khalediah, który z powodzeniem ścigał się w otwartych wyścigach. Wśród pozostałych koni wyróżniają się Wenzo i Pik.

  Heaven Give Enough zakończy sezon wygraną?

  Nagrody Hipokratesa i Kasztanki – to dwie gonitwy imienne, w których zmierzą się konie dwuletnie. Właśnie w gonitwie o Nagrodę Hipokratesa sezon kończyć będzie Heaven Give Enough – jeden z czołowych dwulatków tego sezonu. Podopieczny trener Małgorzaty Pilipczuk sprawił niezłe wrażenie już w debiucie, po czym w dobrym stylu wygrał Memoriał Bogdana Tomaszewskiego. Pod koniec października udowodnił też, że nie straszna mu elastyczna bieżnia, zajmując drugie miejsce w Mokotowskiej. W niedzielę będzie głównym kandydatem do zwycięstwa, choć nie można lekceważyć chociażby mało doświadczonych jeszcze Lady Moni, Florence czy Ristretto.

  Gonitwa o Nagrodę Kasztanki „na papierze”, rozegrać powinny Karkossa i Telimena Nałęcz. Obie klacze przegrały w ostatnich startach do dobrych rywalek: wspomnianej Florence i Sajonary, która przed tygodniem pokazała się dobrej strony. Oprócz pojedynku klaczy będzie to też rywalizacja dwóch najlepszych jeźdźców tego sezonu: Bolota Kalysbeka Uulu i Sanzhara Abaeva. W ostatnich tygodniach, Abaev regularnie punktował i co weekend odskakiwał od rywala o pojedyncze wygrane, co dało mu dość bezpieczną (siedem oczek) przewagę przed ostatnim weekendem. Trzecie miejsce w czempionacie jeźdźców zajmuje Kumushbek Dogdurbek Uulu z przewagą sześciu wygranych nad Sergeyem Vasyutovem.

  Już dawno rozstrzygnięta była rywalizacja w rankingu trenerów, gdzie z przewagą aż 19 gonitw prowadzi obecnie Adam Wyrzyk i pewnie zmierza po swój kolejny już tytuł czempiona trenerów. Drugie miejsce, po bardzo udanym sezonie, ma już zagwarantowane Maciej Jodłowski. Trzecią lokatę zajmuje obecnie Cornelia Fraisl, która ma tyle samo wygranych co Krzysztof Ziemiański, jednak wyprzedza go sumą drugich miejsc. Jedna wygrana na koncie trenera Ziemiańskiego zagwarantuje mu trzecie miejsce.

  Ciekawe stawki w Pawimenta i Zakończenia Sezonu

  Emocjonująco zapowiadają się rywalizacje w pierwszogrupowych starciach dla trzyletnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej. W Nagrodzie Pawimenta nie tylko rywalom, ale też wysokiej wadze, będzie musiał sprostać będący w wysokiej formie Espresso. Z kolei po nieznacznej porażce w Korabia, a wcześniej dobrych występach w nagrodach Łeb w Łeb i Wielkiej Warszawskiej, w gonitwie Zamknięcia Sezonu miano faworyta przypadnie z pewnością Proletariusowi. Sześciolatek będzie musiał jednak rywalizować między innymi z trzema mocnymi klaczami: Migliore Speranzą, Orinoco Flow i Lady Jaguar. Na elastycznej bieżni groźne mogą być też Johnny Double czy Domindar.

  Siedem gonitw zakończy sezon we Wrocławiu

  Wśród biegów zaplanowanych podczas sobotniego zakończenie sezonu na Partynicach, odbędą się cztery gonitwy płaskie, w tym Nagroda Portu Lotniczego Wrocław i gonitwa pod patronatem KOWR dla trzyletnich koni czystej krwi arabskiej. Oprócz nich, dwukrotnie konie rywalizować będą w gonitwach płotowych i przeszkodowych. Sobota zapowiada się więc bardzo intensywnie – rozegranych zostanie łącznie, na Służewcu i na Partynicach, aż 18 gonitw, a cały weekend będzie ich w sumie 27 na polskich torach.  

  Mateusz Błaszczak

  Foto tytułowe: Aisha Al Shahania wygrywa Nagrodę Koheilana I

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły