More

  Dwulatki 2023 (cz. 96): Córka Mukhadrama z linii żeńskiej angielskiego wicederbisty kolejną nadzieją stajni Pegzy

  Monastir to kolejna klacz ze stajni Pegza Horse Racing o ciekawym rodowodzie. Urodziła się 27 lutego w Irlandii, a po półtora roku została sprzedana za 5 tysięcy gwinei na aukcji roczniaków w Newmarket. Jej ojciec to doskonale znany i ceniony w Polsce Mukhadram, a matka, choć nigdy nie wyszła do startu, może okazać się niezła jak na konia za taką cenę. Półsiostra jej matki (babki Monastir) urodziła angielskiego wicederbistę – Hoo Ya Mal. Trenowana na Partynicach przez Marlenę Stanisławską Monastir zadebiutuje w pierwszej gonitwie na Służewcu w niedzielę 12 listopada.

  Ojciec

  Monastir ma tego samego ojca co doskonała Lady Ewelina, jedna z gwiazd stajni Westminster oraz znakomity Timemaster – Mukhadrama (Shamardal – Magic Tree po Timber Country). Oprócz tej wspaniałej dwójki, Mukhadram dał kilka innych pożytecznych koni, biegających w Polsce, były to – Mukhadar, Bat Eater, Dame Gladys, Szarratu, Taymour, Jumeirah Beach, Shamadram, Damarshal. 

  Mukhadram na torze wyścigowym progresował wraz z wiekiem. W wieku trzech lat wygrał dwa wyścigi w pięciu startach, był też czwarty w Tercentenary Stakes (G3 – 2000 m). W wieku czterech lat wygrał York Stakes (G2 – 2100 m) i Brigadier Gerard Stakes (G3 – 2000 m), był również drugi w Prince of Wales’s Stakes (G1 – 2000 m) i trzeci w Eclipse Stakes G1 – 2000 m). 

  Mukhadram. Fot. Thoroughbred Stallion Guide

  W wieku pięciu lat był drugi w Dubai World Cup (G1 – 2000 m), trzeci w King George VI and Queen Elizabeth (G1 – 2400 m) oraz czwarty w Irish Champion Stakes (G1 – 2000 m), International Stakes G1 – 2100 m)  i Prince of Wales’s Stakes (G1 – 1600 m). Jego najwyższy rating to 123 funty. 

  Mukhadram na swoim koncie zgromadził dla Hamdana al Maktouma w zaokrągleniu dwa miliony funtów. Od 2013 roku Mukhadram przez sześć sezonów krył w Anglii po 6-7 tysięcy funtów. Od 2021 roku stacjonuje we Włoszech – obecna cena stanówki to 3500 euro. Siedem koni po nim przekroczyło rating 100 funtów, ale bardzo dużo biegało w przedziale 90-100.

  Linia żeńska

  Fondant (High Chaparral – Peppermint Green po Green Desert) to dziesięcioletnia klacz, która nie brała udziału w gonitwach. Przed Monastir urodziła jednego konia, Nur Zaman Ai (po French Navy) urodził się w 2018 roku. Na aukcji roczniaków w Newmarket kosztował 5 tysięcy gwinei (równowartość funta), ale dotąd nie zdołał wygrać żadnego wyścigu. Trzy lata później na aukcję trafiła Monastir i została zakupiona przez Sławomira Pegzę za identyczną kwotę. 

  Monastir podczas aukcji roczniaków Tattersalls. Fot. Tattersalls

  Ojciec matki klaczy Pegzy to High Chaparral (130 rpr). Czołowy długodystansowiec, gwiazda stajni Coolmore. Angielski i irlandzki derbista z 2002 roku, dwukrotny zwycięzca Breeders Cup Turf (G1 – 2400 m), trzeci koń Łuku Triumfalnego 2002 i 2003. Gwiazdor po Sadler’s Wellsie zarobił niemal 3,5 miliona funtów w zaledwie trzynastu występach. W hodowli też nie należał do przeciętniaków, dał sześć koni o ratingu 120 funtów, a najlepsza trójka – So You Think, Toronado, Free Eagle – to obecnie znane na całym świecie reproduktory. 

  High Chaparral to także doskonały ojciec matek. Klacz po nim dały aż cztery konie z ratingiem powyżej 120 funtów. Jedna z jego córek po połączeniu z synem Shamardala (ojciec Mukhadrama), ogierem Lope De Vega, urodziła Iberiana, który w tym roku zajął szóste miejsce w najważniejszym wyścigu dla koni dwuletnich w Europie – Dewhurst Stakes. 

  Druga matka klaczy Montasir to Peppermint Green. Biegała w wieku dwóch i trzech lat w Anglii. Mimo że najlepszą lokatą, jaką zajęła w karierze, było siódme miejsce, została oceniona całkiem nieźle, bo na 72 funty. W hodowli dała jednego konia black type, a cała reszta jej potomków była co najwyżej przeciętna. Four White Socks (po Lope De Vega) wygrała irlandzkie G3 dla klaczy na dystansie 1700 metrów (106 rpr). Jak widać linia żeńska, w połączeniu z synem Shamardala może dać dobrego konia, a Mukhadram – ojciec Monastir też jest po Shamardalu.

  Jeszcze lepszą wiadomością jest to, że Peppermint Green – babka omawianego dwulatka, jest półsiostrą Sun Boata, który wygrał San Diego Handicap na amerykańskim torze Del Mar (G2 – 1700 m), a także Sensationally, czyli matki ogiera Hoo Ya Mal (po Territories), który w ubiegłym roku sensacyjnie zajął drugie miejsce w angielskim Derby (kurs 150:1). Niewiele później został sprzedany na aukcji Goffs London Sale za 1,2 miliona funtów. Następnie nie popisał się w trzech startach w Anglii, wygrał jedno G3, w drugim był trzeci, a w St.Leger G1 zajął dopiero dziewiąte miejsce. Po czym wyjechał do Australii, ale i tam nie odnalazł się najlepiej i do tej pory nie wrócił na poziom z dnia Epsom Derby 2022. 

  Hoo Ya Mal (w nausznikach) galopuje po pewne drugie miejsce w Epsom Derby. Fot. Tattersalls

  Prababka dwulatki trenowanej przez Stanisławską, a także babka angielskiego wicederbisty, była świetną klaczą wyścigową. One So Wonderful (119 rpr) wygrała bowiem Juddmonte International Stakes (G1 – 2100 m) i zajęła czwarte miejsce w irlandzkim Champions Stakes (G1 – 2000 m). 

  Michał Celmer

  Na zdjęciu tytułowym Monastir podczas aukcji roczniaków Tattersalls. Fot. Tattersalls

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły