More

  Karkosowie wystawiają Kahramana w Lyonie w wyścigu rangi Listed, który wygrał Night Tornado

  W sobotę i niedzielę na Służewcu odbędą się już ostatnie w tym sezonie wyścigi w Warszawie, na sobotę 11 listopada przewidziane jest zakończenie sezonu na wrocławskich Partynicach. W Traf Online jednak przez cały rok można oglądać i obstawiać gonitwy z Francji. W czwartek polskich kibiców z pewnością zainteresuje występ (godz. 14.42) trenowanego w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów trzyletniego Kahramana, który wystartuje w Prix du Grand Camp LR na 2400 metrów na torze Lyon-Parilly, czyli wyścigu, który dwa lata temu wygrał Night Tornado, dwukrotny koń roku w Polsce. W czwartek zostały przewidziane w Trafonline.pl aż cztery gonitwy, w których można obstawiać czwórki (godz. 13.50, 15.00, 16.27 i 18.15) z wysokimi pulami gwarantowanymi 2888 zł. W czwartkowej ofercie są też dwie kwinty (gonitwy 5-9 i 10-14) z gwarantowanymi pulami 1888 zł. Dziś w ofercie Traf Online jest 15 biegów (pierwszy o 13.50, ostatni o 18.15) z trzech francuskich torów: Lyon Parilly (gonitwy płaskie), Paris-Vincennes i Laval (kłusaki).

  Dwukrotny zwycięzca Wielkiej Warszawskiej, koń roku 2021 i 2022 w Polsce – Night Tornado (Night of Thunder – Tornadea po Sea The Stars) dwa razy zrobił dobrą reklamę polskim wyścigom we Francji. 3 sierpnia 2021 roku w nadmorskim kurorcie Deauville w gonitwie dla stayerów Prix du Carrousel na 3000 m, dosiadany przez czołowego francuskiego dżokeja Ioritza Mendizabala, w gronie dużo bardziej doświadczonych koni, zajął dobre trzecie miejsce, tracąc tylko pół długości do zwycięskiego sześcioletniego Brokeback Mountain. Był wtedy bardzo bliski zrewanżowaniu się Nagano Gold za porażkę w Wielkiej Warszawskiej 2020, uległ mu tylko o łeb.

  Trenowany przez Krzysztofa Ziemiańskiego dla rodziny Traków Night Tornado zamknął sezon 2021 efektownym zwycięstwem na torze Lyon-Parilly w kolejnej gonitwie rangi Listed – Prix du Grand Camp – Atlantic na 2400 m. Tym razem dosiadał go we Francji świetnie rozumiejący się z nim włoski dżokej Stefano Mura. Kasztan ze Służewca zarobił w tym wyścigu 26 tysięcy euro plus 11 tysięcy euro premii z tytułu francuskiego pochodzenia. Za wygraną w Listed w Lyonie Night Tornado otrzymał w Anglii od Racing Post rating 107 funtów (we Francji 45,5 w handicapie).

  Night Tornado w Listed w Lyonie o szyję wyprzedził Mutabahiego. Fot. Equidia

  Crack z Polski ograł w tym wyścigi nie byle kogo. Pokonał w walce o szyję Mutabahiego, należącego do katarskiego szejka Abdullaha bin Khalify al Thaniego, którego rodzina kupiła we Francji klub piłkarski Paris Saint-Germain. Daleko z tyłu był bardzo dobry Botanik (syn Golden Horna) ze stajni Godolphin, który jednak nie osiągnął jeszcze wtedy wysokiej formy po przerwie spowodowanej kontuzją. Botanik w 2022 roku wygrał Grand Prix de Deauville G2.

  Night Tornado jesienią 2022 roku wygrał po raz drugi Wielką Warszawską, ale wkrótce odniósł podczas treningu kontuzję ścięgna, gdy wyjechał do Francji na wyścig, ale nie wystartował. Po wyleczeniu kontuzji próbował wrócić do biegania, jednak latem tego roku uraz odnowił się i ten znakomity koń zakończył karierę wyścigową. W sezonie 2024 ma zostać reproduktorem, ale nie ogłoszono jeszcze gdzie będzie stacjonował i jaka będzie cena stanówki.

  W tym samym wyścigu, który wygrał we Francji w 2021 roku Night Tornado, startował w 2019 roku trójkoronowany w Polsce Fabulous Las Vegas, zajmując piąte miejsce. Słabo przed laty poszło w Prix du Grand Camp innemu polskiemu derbiście Rutenowi (zajął 12. miejsce), ale siwek w swojej karierze miał w Niemczech udane występy na poziomie Listed i G3. W ubiegłym sezonie roku w Prix du Grand Camp wystartował polski derbista 2022 Jolly Jumper, zajął siódme miejsce w stawce dziesięciu koni. Wygrała krewna wybitnej Alpinisty – Allada ze stajni Kirsten Rausing. 1 listopada tego roku Allada była druga w Grand Prix de Nantes LR, w którym siódme miejsce zajęła Noir, czwarta w Wielkiej Warszawskiej 2023.

  W tegorocznej edycji Prix du Grand Camp LR na 2400 metrów o godzinie 14.42 na torze Lyon Parilly (pula nagród 52 tysiące euro, w tym połowa dla właściciela zwycięskiego konia) pobiegnie trenowany w ośrodku w Chantilly przez Alicję i Roberta Karkosów dla Cemila Durana trzyletni Kahraman (Shamalgan – Teporis po Bachelor Duke), który raczej nie będzie zaliczał się do faworytów. Pojedzie na nim, z wagą 56 kg, odnoszący w tym sezonie duże sukcesy Aurelien Lemaitre, który na Blue Rose Cen wygrał dwa klasyki – French 1000 Guineas i Prix de Diane (Oaks), a na Big Rocku zwyciężył w wielkim stylu w Queen Elizabeth II Stakes G1 w Ascot i był drugi w Derby w Chantilly.

  Kahraman 4 sierpnia w Clairefontaine wygrał w imponującym stylu gonitwę maiden pod Theo Bachelotem z przewagą aż 8,5 długości. Fot. Osarus

  Kahraman ostatnio (19 października) startował w Deauville w Prix Vulcain LR na 2500 m, wyścigu dla trzylatków z pulą nagród 55 tysięcy euro. Pod Tonym Piccone zajął dobre piąte miejsce w stawce ośmiu koni (zarobił dla właściciela 2750 euro plus 1980 euro premii za francuski rodowód), pokonując dwa ze statusem black type. Koń trenowany przez Polaków był ostatnią grą (kurs aż 59:1), ale sprawił przyjemną niespodziankę.

  Kahraman (obecny rating we Francji 41), zanim trafił pod opiekę Karkosów, trenował w stajni Bohumila Nedorostka w Hanowerze, gdzie na pierwszą rękę jeździ Szczepan Mazur. Pod polskim dżokejem Kahraman przebiegł dwa ostatnie wyścigi w Niemczech. Był krótko drugi w gonitwie z warunkami na 2400 metrów (12.05), a później (04.06) zajął ósme miejsce w Listed na 2200 metrów w Düsseldorfie.

  Syn Shamalgana we Francji biegał do tej pory pięć razy. Najpierw (15.07) w wyścigu maiden na 2200 metrów w Clairefontaine zajął czwarte miejsce pod Thomasem Trullierem, tracąc do zwycięzcy trzy długości. W kolejnym starcie było już dużo lepiej, 4 sierpnia w Clairefontaine wygrał w imponującym stylu gonitwę maiden pod Theo Bachelotem z przewagą aż 8,5 długości, prowadząc od startu do celownika.

  Po tak błyskotliwym zwycięstwie spróbowano go 31 sierpnia na Longchamp w dużo mocniejszym towarzystwie w Prix Gerald de Geoffre G3 na 3000 m. Pod Bachelotem nie dał tam rady zająć płatnego miejsca, był szósty na sześć koni, natomiast przybiegł blisko koni ze statusem black type. Do piątego Back to Black stracił tylko pół długości, do trzeciego Winter Pudding niespełna dwie długości.

  30 września, dzień przed Nagrodą Łuku Triumfalnego, Kahraman wystartował na Longchamp w Qatar Prix Chaudenay G2 na 3000 metrów, wyścigu dla trzylatków z pulą nagród 200 tysięcy euro. Też jechał na nim Tony Piccone. W doborowej stawce dziewięciu koni zajął ósme miejsce, pokonał klacz Dschingis Star, mającą status black type. Do piątego, płatnego miejsca (zajął je mocny Gallerist, rating 48) stracił około 3,5 długości, do zwycięskiego Double Majora (w następnym starcie zwyciężył w Prix Royal Oak G1) ze stajni Wertheimerów około 6,5 długości.

  Najwyższe ratingi (w granicach 45-46) spośród koni, które będą ścigać się w czwartek w Lyonie z Kahramanem, mają pięcioletni Mika d’O (Martinborough – Allez Hongkong po Sakhee), na którym pojedzie Alexis Pouchin, a także czteroletnia Clemmie C (Churchill – Caserta po Dansili) z Mickaelem Barzaloną w siodle. W swoich ostatnich startach była dwa razy trzecia i raz druga w gonitwach rangi Listed. Mika d’O w lutym tego roku wygrał Listed na 2500 metrów w kurorcie Cagnes-sur-Mer.

  Clemmie C. Fot. Paris Turf

  Trzecim z liczonych koni będzie wyhodowana przez Wertheimerów Galifa (Frankel – Viva Rafaela po Know Heights), na której pojedzie Thomas Trullier. Ta pięcioletnia klacz 7 maja w gonitwie Listed na Longchamp na 2800 m w ostatniej chwili pozbawiła tytułu black type Calliepie (druga w polskim Oaks, trzecia w Wielkiej Warszawskiej 2022), też trenowaną przez Karkosów, ale dla braci Zielińskich. Galifa pokonała wtedy o szyję Calliepie, zajmując trzecie miejsce. Z kolei 18 czerwca w Listed w Chantilly na 2400 m Galifa była czwarta, a Calliepie piąta, pół długości za nią.

  2 września w Listed w Craon na 2400 metrów Galifa była trzecia, wyprzedzając z kolei Noir. W swoim ostatnim starcie córka Frankela wypadła słabiej, zajęła pod Trullierem siódme miejsce w Prix Panacee w Tuluzie na 2400 m.

  Synteza typów w mediach: 4-1-2-5

  Program wszystkich czwartkowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Night Tornado galopuje po zwycięstwo w Prix du Grand Camp LR w Lyonie. Fot. Equidia

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły