More

  Wróżenie z wyścigowych fusów (Służewiec, dzień 46.)

  Analiza niedzielnych gonitw na Służewcu (12 listopada).

  I: 2-letnie folbluty, II gr., 1200 m

  Po mających za sobą po jednym starcie Belardzie (14 wskazań na zwycięstwo w LE) i Don’t Cry (10) należy spodziewać się poprawy, więc ich notowania będą zapewne stały wysoko. Obie klacze są uważane za przyszłościowe, ale tutaj powinny się liczyć. Na pierwszej z nich pojedzie Kamil Grzybowski. Słabo zadebiutowały natomiast przed tygodniem Negocjacja i Jolene, więc raczej trudno się spodziewać, żeby odegrały główne role w tym biegu.

  Dużo bardziej doświadczone są Marie More (2) oraz Invincible Angel (2). Dużo lepsze starty ma na swoim koncie ta pierwsza, jednak ostatnio obniżyła loty. Druga robi powolne postępy. Stawkę uzupełnia znakomitego pochodzenia debiutantka, Monastir (7). Nie trafiła na szczególnie wymagające rywalki, więc ma szansę na udane rozpoczęcie kariery, choć brak doświadczenia przemawia przeciwko niej.

  II: 3-letnie i starsze folbluty, IV gr., 2000 m

  Wycofane zostały Respect, Limlight i Sarayn. Gdyby nie ostatni, kompletnie nieudany, start, mocną faworytką byłaby Iva Grey (21), biegająca wcześniej na bardzo dobrym poziomie. Jeśli ten wynik był tylko jednorazową wpadką, to ma szansę na odniesienie drugiego w tym roku zwycięstwa. W formie zdają się być Arkano oraz Notorious (8), dla których jesienne warunki są korzystne. Powinny walczyć o czołowe miejsca. Solidnie wypadła niedawno Singers Star (5), więc i jej nie można skreślać.

  Słabo radzące sobie wcześniej Baden Baden oraz Sofronia (1) błysnęły ostatnio na grząskiej bieżni, deklasując rywali. Tym razem zmierzą się z bardziej wymagającymi konkurentami, ale ponieważ o tej porze roku forma czasem bije klasę, to niespodzianki z ich strony nie można całkowicie wykluczyć.

  III: 2-letnie folbluty krajowej hodowli (PSB), II gr., 1600 m (seria B)

  Wycofane zostały Willis i Królowa Kinga. Zagadkowa stawka, w której konie mają po jednym starcie, z wyjątkiem trenowanego przez Emila Zaharieva debiutanta – Ferrum. Jest nieźle oceniany, chociaż jego szkoleniowiec uważa, że brak doświadczenia może mu przeszkodzić we włączeniu się do walki o czołowe lokaty. Płatne miejsca zajęły Isyndur oraz Toscana, więc nie są bez szans, chociaż zanotowały spore straty do zwycięzców, co nieco studzi optymizm. Większe możliwości zdaje się mieć dosiadany tym razem przez Bolota Kalysbeka Uulu Isyndur. Przeciętnie wypadły Sunny Side i Asgard. One także do triumfatorów miały sporą stratę, ale do kolejnych koni już tak wiele im nie brakowało, dlatego wyrastają na umiarkowanych faworytów wyścigu. Dużo niżej trzeba ocenić inauguracyjne występy Nieboskłona oraz Ibragima, ale powinny się poprawiać. Pierwszy z nich trafił wtedy na dość mocny wyścig, natomiast drugi pogrzebał swoje szanse na starcie.

  W notowaniach Ligi Ekspertów najwyżej oceniane są szanse Asgarda (16) przed Isyndurem (11). W dalszej kolejności liczone są Ferrum (5), Toscana (2) i Ibragim (1).

  IV: 3-letnie i starsze folbluty, III gr., 1300 m

  Wycofany został Sayif Shadad. Bardzo rzetelnie w tym roku biega Alis Gloriae (24), która stanie przed szansą wygrania po raz trzeci. Ma jednak kilku groźnych rywali, więc nie musi być to wcale takie łatwe. W dobrej formie są doświadczone Louisville (4) oraz Caresser (5), a w dodatku miękka bieżnia im sprzyja. Po serii przeciętnych startów, błysnęła na zbliżonym dystansie Juliet Whiskey. Na jej niekorzyść przemawia najwyższa waga w polu, ale jeśli utrzyma ten poziom, to i tak może się liczyć w walce o czołowe lokaty. Dość wyraźnie uległa jej Blue Sash (1), mająca tym razem w siodle bardziej doświadczonego jeźdźca, choć także kilka kilogramów więcej, więc udany rewanż na rywalce wydaje się stać pod znakiem zapytania. Słaby sezon ma Sprytny Heniek (1), jednak i on przebudził się na grząskiej bieżni, wygrywając w ładnym stylu. Tym razem czeka go trudniejsze zadanie, bo rywale są mocniejsi. Płatne miejsce jest w zasięgu dosiadanego przez Kamila Grzybowskiego Poloneza, natomiast Inulla i Tullamore prezentują słabsza formę i czeka je trudniejsze zadanie.

  V – Nagroda Hipokratesa: 2-letnie folbluty, I gr., 1300 m

  Wycofane zostały Mister Ursus i Karinka. Po świetnym występie w biegu o Nagrodę Mokotowską, rola faworyta powinna przypaść ogierowi Heaven Give Enough, na którym pojedzie Karolina Kamińska. Podopieczny Małgorzaty Pilipczuk biega na dobrym i równym poziomie, więc nie powinno go zabraknąć w rozgrywce. Tego samego zdania są uczestnicy LE, którzy aż 31 razy wytypowali go na pierwsze miejsce. Największe zagrożenie dla niego wydaje się stanowić Lady Monia, mająca za sobą tylko jeden, ale bardzo udany start. Pokonała wówczas solidnych, doświadczonych rywali. Pułap jej możliwości nie jest do końca znany, jednak trzech typerów postawiło właśnie na nią.

  Zbliżone możliwości zdają się natomiast posiadać Florence, Ristretto oraz Sir Siljan. W ostatnim starcie na celowniku niewiele je dzieliło, więc tym razem zadecydować mogą niuanse. Polska Florence otrzymała jedno, ostatnie wskazanie.

  VI: 3-letnie araby, II gr., 1800 m

  Winameer de Thouars (29) biega na równym i niezłym poziomie, jednak nie może doczekać się zwycięstwa. Czy na koniec sezonu dopnie swego, a może znów któryś z rywali okaże się od niego lepszy? Na początku października ogier bardzo wyraźnie pokonał towarzysza stajennego Al Bahję, więc z jego strony wydaje mu się mniejsze zagrożenie. Wydaje się, że o udział w rozgrywce postarają się natomiast Black de Saularie (3, w siodle Kamil Grzybowski) oraz Muhimin Muscat (2, pojedzie Sanzhar Abaev), prezentujące dość stabilny poziom. Niżej trzeba ocenić Logmana Muscata (1, Bolot Kalysbek Uulu), który nie robi zbyt wyraźnych postępów, a także Sophia’s Chilli, mającą za sobą tylko jeden, niezbyt udany start. Trudny do oceny jest debiutujący Onyks. Jego towarzysze stajenni notowali w tym roku niezłe wyniki, jednak potomstwo Zaeema do tej pory nie zachwyciło, brak doświadczenia w tej fazie sezonu może być trudny do nadrobienia.

  VII – Nagroda Baska: 3-letnie araby, kat.B, 2200 m

  Wycofana została Sarieeh Alfalah. Aisha Al Shahania późno rozpoczęła karierę, ale już zdążyła pokazać się z dobrej strony i przekonać do siebie typerów. 29 z nich wskazało ją na pierwsze miejsce, czemu trudno się dziwić, bo zademonstrowała spory potencjał i pokonała część z rywali, z którymi ponownie się zmierzy. Były to m. in. Al Thakhira (4) i Sagheed, biegnące z szansami na podjęcie walki o czołowe miejsca, a także Agerholms Petago, mający zdecydowanie niższe notowania.

  Nie można lekceważyć Bad Guya Pompadoura, gdyż we wrześniu nie stracił zbyt wiele do Al Thakhiry, co daje mu nawet szanse na udany rewanż nad trochę bardziej doświadczoną rywalką. Nieźle wyglądają dokonania Mach de Saularie, mającego na koncie dwie wygrane z rzędu i dysponującego niezłym finiszem. Trener na niego liczy. Mniejsze szanse zdaje się mieć Karam Muscat (1).

  Ciekawa trójka będzie reprezentowała polską hodowlę. Doświadczenie w rywalizacji w gonitwach otwartych ma Maximus, który w lecie biegał naprawdę nieźle. W jego przypadku zagadką jest dyspozycja po niemal trzymiesięcznej przerwie. Postępy zdaje się robić Fragnar (1), podobnie jak Ghyat Al Khalediah. Płatne miejsca są z pewnością w ich zasięgu.

  VIII: 4-letnie i starsze araby, wył. IV gr., 1800 m

  Wycofana została Dalma, nie spełniająca warunków gonitwy po wygranej sprzed tygodnia. Przed ogromną szansą zwycięskiego zakończenia sezonu staną Kinga Lewandowska i dosiadana przez nią Ehssana (28). Ten duet zanotował w tym roku sporo wartościowych wyników, ale nie udało się jeszcze wygrać. Na najgroźniejszego konkurenta siedmioletniej klaczy wyrasta jej rówieśnik – Matador (7), mający niezłą drugą część sezonu. To on otrzymał wszystkie inne wskazania. Niewykluczone, że o niespodziankę, w postaci włączenia się do walki o miejsce w porządku, postara się Al-Bir, który tydzień temu w końcówce nieco „postraszył” bitą faworytkę Dalmę.

  Pozostała trójka nie powinna zagrozić wspomnianym rywalom. Z tego grona robiący lekkie postępy Al-Mer wydaje się mieć większe szanse na wywalczenie czwartej lokaty niż będący daleki od optymalnej formy Al-Wir oraz słaby Galel Al Khalediah.

  IX – Nagroda Zamknięcia Sezonu: 3-letnie i starsze folbluty, I gr., 2000 m

  Szykuje się bardzo ciekawy wyścig. Ubiegłoroczna triumfatorka, Lady Jaguar, świetnie rozpoczęła ten sezon. W lecie przeżywała kryzys, ale jesienią znów radzi sobie dobrze. Niespodziewanie lepszy od niej ostatnio okazał się Proletarius, który zrobił duże postępy i także musi być tu zaliczany do grona faworytów. Jego atutem w porównaniu do rywalki będzie bardzo korzystna waga, a pewnym minusem – dosiad znacznie mniej doświadczonego jeźdźca.

  Pozytywną niespodziankę sprawił niedawno także Johnny Double. Ogier prezentuje się w tym roku bardzo solidnie, czego nie można powiedzieć o Bat Eaterze, który pobiegnie tym razem pod Martinem Srnecem. Ten ostatni przełamał się pod koniec września, ale w październiku znów rozczarował, wyraźnie ulegając Johnny’emu Double oraz Fierce Eaglowi.

  Aż cztery wygrane na koncie ma Orinoco Flow (w siodle Sanzhar Abaev), jednak ostatnia nie przyszła jej łatwo, a blisko za nią przybiegł Domindar. Mimo wszystko to podopieczna Wiaczesława Szymczuka wydaje się mieć większe szanse na sprawienie niespodzianki.

  Trudna do oceny jest Migliore Speranza. Klacz mierzyła bardzo wysoko, jednak po drugich miejsca w gonitwach o Nagrody Wiosenną i Soliny, później nieco rozczarowywała, pomimo zajęcia płatnych miejsc w Oaks i SK Krasne. Jej występ w Wielkiej Warszawskiej należy ocenić przyzwoicie, ale chyba musiałaby pokazać nieco więcej, żeby wygrać ostatni wyścig sezonu. Nie można wykluczyć, że będzie w stanie to zrobić, bo miękka bieżnia zdaje się jej sprzyjać.

  Uczestnicy Ligi Ekspertów najczęściej wskazują na Proletariusa – 18 razy. O połowę mniejszą liczbę zwolenników ma Lady Jaguar (9). Podliczane są jeszcze Orinoco Flow (3) oraz Migliore Speranza (3), ale warto pamiętać, że ostatnia gonitwa sezonu nierzadko przynosiła niespodziewane rozstrzygnięcia…


  NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA LIGI EKSPERTÓW (35 uczestników):

  I – Bellarda (14) / Don’t Cry (10)
  II – Iva Grey (21) / Notorious (8)
  III – Asgard (16) / Isyndur (11)
  IV – Alis Gloriae (24) / Caresser (5)
  V – Heaven Give Enough (31) / Lady Monia (3)
  VI – Winameer de Thouars (29) / Black de Saularie (3)
  VII – Aisha Al Shahania (29) / Al Thakhira (4)
  VIII – Ehssana (28) / Matador (7)
  IX – Proletarius (18) / Lady Jaguar (9)

  Koń dnia wg Ligi Ekspertów: Heaven Give Enough – 31/35 (89% wskazań na zwycięstwo).
  Najbardziej wyrównany wyścig (wg typerów) – I

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły