More

  Ciekawy wyścig debiutujących dwulatek, czyli środa w Traf Online na czterech francuskich torach i z wysokimi pulami w czwórkach

  Sezon wyścigowy 2023 na Służewcu i na Partynicach już zakończony, ale w Traf Online do końca roku można oglądać i obstawiać gonitwy z Francji. Zainteresowanie francuskimi wyścigami w Polsce i obroty w totalizatorze systematycznie rosną. W środę zostały przewidziane cztery gonitwy, w których – oprócz standardowych zakładów – można obstawiać czwórki (godz. 13.55, 15.46, 17.06 i 17.59) z wysokimi pulami gwarantowanymi 2555 zł. W środowej ofercie są też dwie kwinty (gonitwy 7-11 i 13-17) z gwarantowaną pulą 1555 zł. Dziś w ofercie Traf Online jest 17 biegów (pierwszy o 13.55, ostatni o 18.16) z czterech francuskich torów: Deauville (gonitwy płaskie), Fontainebleau (płotowe i przeszkodowe) oraz Bordeaux-Le Bouscat i Graignes (kłusaki).

  Jedna z czwórek z pulą gwarantowaną 2555 zł jest zaplanowana środę o godzinie 15.46 w Deauville w Prix de la Cerisaie, bardzo ciekawym wyścigu conditions na 1500 metrów dla dwuletnich klaczy, które nie biegały (pula nagród 30 tysięcy euro, w tym połowa dla właściciela zwyciężczyni). Gonitwa odbędzie się na piaskowej nawierzchni PSF. Wystartuje aż 16 klaczy.

  W porannych notowaniach umiarkowaną faworytką gonitwy (kurs około 4:1) była z nr 1 dobra pochodzeniowo Tangara (Siyouni – Taniya po High Chaparral), wyhodowana w stadninie księcia Agi Khana. Trenuje ją Francis-Henri Graffard, w siodle Mickael Barzalona.

  Ojcem Tangary jest znakomity miler Siyouni (Pivotal – Sichilla po Danehill), który wygrał jako dwulatek Prix Lagardere G1, jako trzylatek był drugi w Prix Jean Prat G1 na 1600 m. Okazał się wybitnym reproduktorem, stanówka nim rosła od 7 tysięcy euro na starcie w 2011 roku do 140 tysięcy euro w latach 2021-2022 (Haras de Bonneval) i 150 tysięcy w tym roku. Ogłoszono już, że w 2024 roku za pokrycie klaczy Siyounim trzeba będzie zapłacić okrągłe 200 tysięcy euro.

  Najlepsze konie po Siyouni to St. Mark’s Basilica (rating 128 funtów, koń roku 2021 na świecie, triumfator we Francji 2000 Guineas i Derby na 2100 m, a w sumie 5 razy G1), Sottsass (wygrał francuskie Derby i Łuk), City Light, Ervedya, Al Hakeem, a w tym roku na znakomitym poziomie biegają Paddington i Tahiyra.

  Siyouni

  Matka Tangary, Taniya, biegała dla Agi Khana 10 razy, wygrała cztery wyścigi na dystansach od 2000 do 2200 metrów, w tym Prix Fille de L’air G3 w Tuluzie na 2100 m (rating we Francji 46). Tangara będzie jej trzecim biegającym przychówkiem, wcześniej startowały dwie klacze. Taniyala (po Dansili) na 4 starty wygrała raz (handicap 32), a Tariyana (po Sea The Stars) w czterech startach w 2022 roku jako trzylatka zwyciężyła dwukrotnie, w tym w Prix Chloe G3 na 1800 m (rating 49).

  Około południa bardzo mocno jednak została zgrana klacz z nr 13, mająca bardzo szybki rodowód Datejust (No Nay Never – Deep Winter po Pivotal), jej notowania wynosiły około 2,7:1. Trenuje ją Christophe Ferland, a w siodle Datejust sam czempion dżokejów we Francji Maxime Guyon.

  Ojciec Datejust – No Nay Never (Scat Daddy – Cat’s Eye Witness po Elusive Quality) stacjonuje w stadninie Coolmore, jest uważany za jednego z najlepszych reproduktorów w Europie pod kątem przekazywania potomstwu szybkości i wczesności dojrzewania. Biegał tylko 6 razy, trzykrotnie w wieku dwóch lat i trzy razy w kolejnym sezonie. Jako dwulatek był niepokonany.

  Zaczął od pewnego zwycięstwa w Keeneland (USA) na dystansie 900 metrów. Później bez większego problemu wygrał też Norfolk Stakes w Ascot (G2) na kilometr, a domknął sezon, pewnie wygrywając Darley Prix Morny (G1) w Deauville na 1200 m. Jako trzylatek startował tylko w Stanach Zjednoczonych. Był drugi w wyścigu G2, wygrał G3 i zakończył karierę po zajęciu drugiego miejsca w Breeders Cup Turf Sprint na 1300 metrów, gdzie o pół długości ograł go Bobby’s Kitten.

  Na początku stanówka nim kosztowała 20 tysięcy euro. W tych granicach utrzymywała się przez 4 lata, ale w roku 2019 wzrosła do 100 tysięcy euro. W roku 2023 kosztowała już 175 tysięcy euro. W sezonie 2024 będzie trochę taniej, za krycie ogierem No Nay Never trzeba będzie zapłacić „tylko” 150 tysięcy euro.

  No Nay Never

  Do tej pory No Nay Never dał pięć koni z ratingiem od 120 funtów wzwyż. Wśród nich znajduje się Ten Sovereigns – kolejny niepokonany dwulatek, także kryjący obecnie w stadninie Coolmore. Obok niego warto także wyróżnić Alcohol Free, która w ostatnich latach była czołową europejską klaczą, wygrała między innymi Sussex Stakes (G1). W grudniu zeszłego roku została sprzedana za 5,4 miliona gwinei na December Tattersalls Sale. W sezonie 2022 championem dwulatków na Wyspach Brytyjskich był Little Big Bear po No Nay Never.

  Matka klaczy Datejust – Deep Winter (po bardzo szybkim Pivotalu) biegała w Anglii 15 razy w treningu Richarda Faheya, wygrała 4 wyścigi (na dystansach 1600-2000 m) i ponad 21 tysięcy funtów (najwyższy rating 91). Zyskała status black type po trzecim miejscu w gonitwie Listed dla klaczy w Hanowerze na 1600 m. Spośród jej przychówku wyróżniły się dotąd Alwaysandforever (po Teofilo), który wygrał dwa wyścigi i miał rating 103 funty oraz Zabeel Star (po Arcano), któy wygrał 7 gonitw płaskich i dwie stiplowe.

  Kolejnym podliczanym koniem (kurs około 10:1) jest z nr 2 Survie (Churchill – Sotteville po Le Havre), własności francuskiego potentata wyścigowego Gerarda Augustin-Normanda. Pojedzie na niej Stephane Pasquier, klacz trenuje Nicolas Clement.

  Ojciec Survie – Churchill (Galileo – Meow po Storm Cat) udanie zaczął karierę jako reproduktor. W 2022 roku francuskie Derby w Chantilly G1 na 2100 m wygrał w wielkim stylu o 5 długości jego syn Vadeni, który triumfował też w Anglii w Sandown w Eclipse Stakes. W Nagrodzie Łuku Triumfalnego 2022 zajął drugie miejsce za siwą córką Frankela Alpinistą, wyprzedzając triumfatora poprzedniej edycji, ogiera Torquator Tasso. W tym roku biegał słabiej i ogłoszono, że kończy karierę, w sezonie 2024 będzie pełnił rolę reproduktora.

  Churchill w treningu Aidana O’Briena na 13 startów wygrał dla Coolmore 7 wyścigów i 1,392 mln funtów. Był championem dwulatków 2016 na Wyspach Brytyjskich. Wygrał m.in. Vincent O’Brien National Stakes G1 i Dewhurst Stakes G1. W sezonie 2017 Churchill wygrał dwa klasyki 2000 Guineas na 1600 m (G1) – w Anglii i Irlandii. W tym drugim uzyskał najwyższy rating w karierze – 125 funtów, gdy pokonał o 2,5 długości derbistę z Emiratów Arabskich Thunder Snow ze stajni Godolphin, który później dwa razy zwyciężył w Dubai World Cup.

  Churchill

  Po wygraniu klasyków syn Galileo biegał już trochę słabiej, nie wygrał żadnej z pięciu gonitw, w których startował, choć należy uznać za bardzo wartościowe drugie miejsce w Juddmonte International Stakes G1 na 2100 m (wycenione na 124 funty), dwie długości za Ulyssesem. Był też blisko w dwóch biegach G1 na milę w Ascot – trzeci w Queen Elizabeth Stakes i czwarty w St. James’s Palace Stakes.

  Churchill zaczął kryć w 2018 roku w Coolmore (po 35 tysięcy euro), a więc w ubiegłym roku oglądaliśmy pierwszy rocznik trzylatków po nim, a w nim od razu znalazł się francuski derbista Vadeni, a w kolejnym oaksistka z Francji Blue Rose Cen. Cena stanówki w 2022 roku wynosiła 25 tysięcy euro, w tym sezonie podskoczyła do 30 tysięcy i taka też będzie w 2024 roku. Churchill dał już 32 konie z ratingiem od 100 funtów wzwyż, w tym trzynaście 110+.

  W Polsce córka Churchilla, trenowana przez Janusza Kozłowskiego Migliore Speranza (Churchill – Timepecker po Dansili), zwyciężyła w Nagrodzie Efforty jako dwulatka, w tym roku była druga w Wiosennej i Soliny, zawiodła w Derby, a w polskim Oaks zajęła trzecie miejsce. Nieudane były jej ostatnie występ w Nagrodzie Krasne, Wielkiej Warszawskiej i Nagrodzie Zamknięcia Sezonu.

  Swoich zwolenników w środę w Deauville (kurs około 12:1) będzie też miała z nr 7 Tilila (Saxon Warrior – Tell It As It Is po Chester House), trenowana przez Andre Fabre’a dla jego żony. Pojedzie na Tililii Alexis Pouchin.

  Jej ojcem jest urodzony w Japonii Saxon Warrior, syn wspaniałego Deep Impacta, a wnuk ikony japońskiej hodowli Sunday Silence, którego Japończycy podkupili Amerykanom po jego zwycięstwie w Kentucky Derby. Saxon Warrior zarobił ponad milion funtów i wygrał między innymi Racing Post Trophy G1 jako dwulatek i w wieku trzech lat klasyk 2000 Guineas G1 w Newmarket.

  Saxon Warrior

  Saxon Warrior (Deep Impact – Maybe po Galileo) kryje od 2019 roku (w tym sezonie stanówka nim wzrosła do 35 tysięcy euro, ale w 2024 roku wyniesie 25 tysięcy) i już jeden z jego potomków wygrał gonitwę rangi G1 – Victoria Road (Breeders Cup Juvenile Turf). 1 maja na torze Saint-Cloud trenowany przez Aidana O’Briena syn ogiera Saxon Warrior Greenland wygrał pod Christophem Soumillonem Prix Greffulhe G3 na 2100 m. Najwyższy rating (115 funtów) ma jednak Lumiere Rock, która wygrała Blandford Stakes G2 na 2000 m.

  Szukający niespodzianek mogą jeszcze rozważyć klacze: z nr 5 Bellamore (Wootton Bassett – Beauty of Love po Elusive City) ze stajni włoskich braci Bottich, a także z nr 10 Baggala (Gleneagles – Gotlandia po Anabaa).

  Synteza typów w mediach: 7-1-2-10

  Program wszystkich środowych gonitw z Francji wraz z typami jest dostępny po zalogowaniu na Trafonline.pl

  RZ

  Na zdjęciu tytułowym Tariyana, półsiostra Tangary, wygrywa Prix Chloe. Fot. jourdegalop.com

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły