More

  Westminster Night z przytupem kończy sezon 2023

  Trochę w cieniu ostatnich dni wyścigowych na Służewcu i na Partynicach oraz Gali Zakończenia Sezonu 2023 w efektowny sposób zakończył starty w tym roku najwyżej oceniony koń, spośród tych należących do firmy Westminster, partnera sezonu 2023 na Służewcu – czteroletni Westminster Night (Morandi – Fontaine Margot po Ballingarry). 12 listopada zajął, pod błyskotliwym Eduardo Pedrozą, trzecie miejsce w mocno obsadzonym wyścigu Premio Vittorio di Capua G2 na 1600 metrów na torze San Siro w Mediolanie (pula nagród 247 500 euro). Podopieczny trenera Andreasa Woehlera stoczył walkę z koalicją koni trenowanych w Anglii. Warto wrócić do tego ostatniego wyścigu i przypomnieć sylwetkę czterolatka, zwłaszcza w obliczu tego, że firma Westminster w sezonie 2023 po raz drugi z rzędu uzyskała tytuł Właściciela Roku w Polsce.

  Zwyciężył w tym wyścigu w Mediolanie trenowany przez Archiego Watsona trzyletni wałach Brave Emperor (Sioux Nation – Roman Gal po Holy Roman Emperor), na którym jechał Luke Morris z wagą 56 kg. Wyprzedził o ponad cztery długości faworyzowanego (1,71:1) czteroletniego Poker Face (Fastnet Rock – Stars at Night po Galileo), trenowanego także w Anglii, przez Simona i Eda Crisfordów (w siodle Jame Doyle, 57,5 kg). Czas gonitwy 1 min 42,9, tor mocno elastyczny.

  Poker Face doszedł w tym sezonie do fantastycznej formy i miał najwyższy rating w stawce (118 funtów) po wygraniu cenionych gonitw milerskich – Prix Daniel Wildenstein G2 na Longchamp w Paryżu, Prix Quincey G3 w Deauville i Pomfret Stakes LR w Anglii. Brave Emperor wygrał w tym roku aż trzy gonitwy G3, ale nie był faworytem (kurs 8,48:1) i odniósł największy sukces w karierze. Nagroda w tym wyścigu za trzecie miejsce wynosiła 22 950 euro.

  Westminster Night (kurs 9,30:1) biegł w dystansie w swoim stylu, pod koniec stawki, licząc na swoje znakomite przyspieszenie. Przy wyjściu na prostą Eduardo Pedroza z wyczuciem zaczął przesuwać się do przodu. Westminster Night wrzucił przerzutkę i mijał kolejne konie. Brave Emperor był poza zasięgiem, do Poker Face’a też trochę brakowało, ale w ostatniej chwili, dzięki niesamowitemu rzutowi Pedrozy, Westminster Night w samym słupie zdołał wyprzedzić o krótki łeb siwą klacz Roman Mist, też trenowaną przez Archiego Watsona. W bezpośredniej walce Pedroza w błyskotliwy sposób pokonał Davida Egana i koń ze stajni Westminster zrewanżował się klaczy za porażkę we wrześniu w Dreźnie.

  Finisz Premio Vittorio di Capua

  Roman Mist (Holy Roman Emperor – Drifting Mist po Muhtathir) to pięcioletnia klacz (rating 110 funtów), która wygrała Grosser Preis der Landeshauptstadt Dresden G3 na 1400 m oraz dwa wyścigi Listed w Anglii na 1600 m – Conqueror Fillies’ Stakes i Snowdrop Fillies’ Stakes.

  Westminster Night świetnie czuje się na włoskich torach. 29 października podopieczny trenera Andreasa Wöhlera wygrał pod Rene Piechulkiem na rzymskim torze Capannelle w dziesięciokonnej stawce Premio Ribot – Memorial Loreto Luciani G3 na 1600 metrów dla trzyletnich i starszych koni (pula nagród 72 tysiące euro, w tym 40 tysięcy dla właściciela zwycięskiego konia).

  Po tym zwycięstwie w Rzymie rating wałacha Westminster Night w Racing Post poszybował na 113 funtów i jest najwyższy spośród koni stajni Westminster Race Horses, które obecnie są w treningu. Wcześniej syn Morandiego miał RPR 108 funtów za drugie miejsce 23 września w Grosser Preis der Landeshauptstadt G3 w Dreźnie na 1400 metrów, w którym pod Eduardo Pedrozą uległ tylko o 3/4 długości właśnie klaczy Roman Mist, dosiadanej przez niemieckiego championa Andrascha Starke.

  Westminster Night zajmuje drugie miejsce w gonitwie G3 za siwą klaczą Roman Mist, trenowaną w Anglii. W Mediolanie udało się zrewanżować. Fot. dnn.de

  Westminster Night status black type zyskał 20 sierpnia tego roku, gdy w Düsseldorfie zajął pod Lukasem Delozierem trzecie miejsce w Großer Sparkassen-Familien-Cup LR na 1600 m. Zwyciężył wtedy trenowany przez Bohumila Nedorostka Parol, dosiadany przez Szczepana Mazura. Wcześniej, w lipcu, Westminster Night wygrał pod dżokejami Pedrozą i Bojko dwa wyścigi na milę – w Hamburgu (kategoria E) i Monachium (kategoria B). To były jego pierwsze starty w treningu Andreasa Wöhlera.

  Wcześniej Westminster Night był trenowany w Czechach przez Vaclava Lukę juniora. Debiutował jako dwulatek dość późno, bo 23 listopada 2021 roku w Deauville na 1900 m i mimo że zajął dalekie miejsce w wyścigu dla koni, które nie biegały – dziewiąte na 12 koni, to był to całkiem przyzwoity występ, bowiem stracił do konia, który zajął drugie miejsce, ledwie około 3 długości.

  Po raz drugi wyszedł do startu również na sztucznej nawierzchni, zbliżonej do piasku (PSF) 18 grudnia w Chantilly, na krótszym dystansie 1600 m. Sprawił miłą niespodziankę, wygrywając ten wyścig w stawce czternastu koni aż o 3 długości pod Hugo Besnierem. Tak dobry występ rozbudził nadzieje stajni Westminster oraz trenera Vaclava Luki i koń został zgłoszony do klasyków we Francji – Poule d’Essai Des Poulains (odpowiednik 2000 Guineas Stakes w Anglii i naszej Nagrody Rulera) oraz do Prix du Jockey Club, czyli Derby w Chantilly.

  Westminster Night jako dwulatek wygrywa wyścig w Chantilly pod Hugo Besnierem. Fot. Equidia

  14 marca 2022 roku Westminster Night zajął drugie miejsce w gonitwie conditions Prix du Lieutenant na 1600 m w Chantilly na nawierzchni PSF. Dosiadał go Clement Lecoeuvre. Zarobił 5320 euro plus 80 procent premii. Przegrał tylko o długość z koniem należącym do Katarczyków ze słynnej stajni Al Shaqab – Al Hakeem, który jest owocem świetnego nicku Siyouni – Galileo. Westminster Night dał się zamknąć przy kanacie przy wyjściu na prostą. Gdyby nie lekko spóźniony finisz, być może postraszyłby zwycięzcę. Dostał za ten występ dość wysoki francuski rating 44,5.

  Al Hakeem okazał się później koniem bardzo wysokiej klasy. Jako trzylatek wygrał Prix Guillaume d’Ornano G2 na 2000 m w Deauville oraz Prix de Suresnes LR na 2000 m w Chantilly. Był też czwarty w dwóch wielkich gonitwach – francuskim Derby (6,5 długości za Vadenim) i Nagrodzie Łuku Triumfalnego (do Alpinisty stracił niecałe trzy długości). Dostał za ten ostatni występ rating 55 (RPR 123 funty).

  W tym marcowym wyścigu w Chantilly Westminster Night pokonał o 2,5 długości ogiera Zagrey, który w sezonie 2022 zwyciężył we Francji w dwóch gonitwach rangi Listed, a w tym roku wygrał w Niemczech prestiżową Grosser Preis von Baden G1 na 2400 m, a w marcu był trzeci w Dubai Sheema Classic G1 na 2400 m w Dubaju.

  17 kwietnia ubiegłego roku Westminster Night dostał więc szansę na wyższym poziomie – w Prix de Fontainebleau G3 na Longchamp na 1600 m. Jechał na nim sam champion francuskich dżokejów Maxime Guyon, ale syn Morandiego nie dał rady. W stawce dziesięciu koni był ostatni, ponad 17 długości za zwycięskim Welvalem. Był to jednak arcytrudny wyścig – dość powiedzieć, że derbista Vadeni był w nim piąty, Ancient Rome szósty, Haya Zark siódmy, a świetny Onesto dopiero ósmy.

  Ten wyścig jednak sprawił, że Westminster Night został skreślony z francuskich klasyków – 2000 Guineas i Derby. Pobiegł jednak w klasyku, ale w Pradze, w czeskim odpowiedniku angielskiego 2000 Gwinei – Velka Jarni Cena. Pod Petrem Foretem zajął drugie miejsce, ulegając Zamico o cztery długości.

  2 lipca jeszcze raz dostał szansę w gonitwie Pattern we Francji – w Chantilly wystartował w Prix de Saint-Patrick LR na 1600 m i znów był ostatni (na 6 koni), ale tym razem nie stracił wiele do czołówki. Zwycięzca Faceteur Cheval wyprzedził go tylko o cztery długości, a to przecież koń, który ma rating 119 funtów, był drugi za Paddingtonem w Sussex Stakes G1 i za Big Rockiem w Champion Stakes G1 w Ascot.

  Kolejne dwa starty we Francji pod wodzą Luki nie były jednak udane. Westminster Night w lipcu 2022 roku był czwarty w Vichy w gonitwie klasy B, a w marcu tego roku siódmy w Chantilly w wyścigu klasy D, po czym został przeniesiony do niemieckiej stajni trenera Andreasa Wöhlera. Jego kariera zaczęła się dynamicznie rozwijać i po trzecim miejscu w Listed w Düsseldorfie i drugim w G3 w Dreźnie przyszedł czas na podbój Rzymu.

  29 października Westminster Night wygrał pod Rene Piechulkiem na rzymskim torze Capannelle w dziesięciokonnej stawce Premio Ribot – Memorial Loreto Luciani G3 na 1600 metrów dla trzyletnich i starszych koni (pula nagród 72 tysiące euro, w tym 40 tysięcy dla właściciela zwycięskiego konia) w roli umiarkowanego faworyta (3,12:1).

  Westminster Night galopuje po zwycięstwo w Premio Ribot – Memorial Loreto Luciani G3 w Rzymie. Fot. Westminster Race Horses

  Westminster Night ma więc już tytuł black type winner i 113 funtów w Racing Post. W niemieckim handicapie utrzymał GAG 92,5 kg, który dostał po zajęciu drugiego miejsca w G3 w Dreźnie. Z koni stajni Westminster podobny GAG (92 kg) ma trzyletnia Lady Ewelina (RPR 105 funtów), również trenowana przez Wöhlera, która w tym roku zwyciężyła w Schwarzgold-Rennen G3 w Kolonii na 1600 m, była też piąta w Wielkiej Berlińskiej G1 na 2400 m, łeb w łeb z najlepszym koniem trenowanym w Polsce Le Destrierem i ogierem New London z Godolphin.

  Tory włoskie były w tym roku bardzo szczęśliwe dla koni Westminster Race Horses. Trenowana przez Macieja Janikowskiego czteroletnia Moonu 15 sierpnia w pięknym stylu zwyciężyła w Merano w gonitwie Listed dla klaczy na dystansie 2200 metrów – Premio E.B.F Terme di Merano, a 8 października wygrała na torze San Siro w Mediolanie Premio Verziere – Memorial Aldo Cirla G3, gonitwę dla trzyletnich i starszych klaczy na 2000 metrów (pula nagród 88 tysięcy euro). Moonu ma teraz w Racing Post rating wyższy nawet minimalnie niż Lady Ewelina, bo 106 funtów.

  Westminster Night nie ma super pochodzenia, ale jest udanym pokrojowo i wyścigowo koniem. Kosztował na aukcji roczniaków Arqany 20 tysięcy euro (licytował go dla Westminster Tomas Janda), wcześniej został sprzedany jako odsadek za 14 tysięcy euro. Jego ojciec Morandi (po ogierze Holy Roman Emperor – ojcu Inter Royal Lady, Emperor Ajeeza i Wedding Ring) był bardzo dobrym dwulatkiem – wygrał Criterium Saint-Cloud G1 i Prix Conde G3, w francuskim Derby zajął drugie miejsce (najwyższy RPR 117 funtów).

  Morandi krył we Francji od 2017 roku (cena stanówki w 2022 roku 2500 euro, wcześniej 3000). Westminster Night jest dopiero drugim koniem po Morandim, który uzyskał status black type i przekroczył rating 100 funtów. Wcześniej był to Dreams (107 za drugie miejsce w G3 w Rzymie), Orandi zatrzymał się na 94, a Mormona na 91. W Polsce były trenowane dwa konie po ogierze Morandi. Nadia Morandi wygrała dwa wyścigi grupowe jako trzylatka, podobnie Icare de Sartuque.

  Matka Westminster Night – Fontaine Margot wygrała dwa wyścigi na 1400 m, była trzy razy z miejscem w Listed Race, uzyskała status black type za trzecią pozycję w Prix de Saint-Cyr na 1400 m na Longchamp. Wcześniej urodziła dwa konie, które wygrały po jeden mniejszym wyścigu.

  Natomiast młodszym półbratem Westminster Nighta jest trzyletni Dom Francisco (po Dariyan), którego dla Janusza Cichonia trenował na Służewcu najpierw Krzysztof Ziemiański, a teraz Maciej Jodłowski. Dom Francisco wygrał w Polsce jeden wyścig i był pięć razy drugi, w Derby 2023 na Służewcu zajął dziewiąte miejsce.

  Wynik i wideo z wyścigu Westminster Nighta w Mediolanie:

  Prestazioni di WESTMINSTER NIGHT – SNAI Ippica

  Robert Zieliński

  Na zdjęciu tytułowym Westminster Night zajmuje trzecie miejsce w Premio Vittorio di Capua G2 w Mediolanie. Fot. equos.it

  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Zbliżające się wydarzenia

  Najnowsze artykuły